Isten létezése cáfolható? Ha igen akkor mivel?
A remény az rendben van.
De ha utána az ÉN torkomon akarja lenyomni, hogy "DE, IGENIS VAN, ÉS TE EZENTÚL ÍGY FOGSZ ÉLNI" - na, ez már erkölcstelenség.
Márpedig ezt teszitek.
@41: Nem, nem ezt teszik. Egyesek teszik csak ezt - ami azért máshogy hangzik, mint az általánosítás.
Az istenhit megnyílvánulhat pont olyan sokféle módon, és jelenthet pont annyira sokféle dolgot az embereknek, mint minden más. Különbözőek vagyunk, méghozzá nagyon. Van, akit az istenhit jobb emberré tesz, türelmesebbé, kedvesebbé, sőt, nyitottabbá. Van, aki tényleg lelki békét, megnyugvást talál benne. Van akit arra ösztönöz, hogy segítsen más embereken. Van aki eszközt talál benne arra, hogy emberek bizonyos csoportja (ateisták és/vagy más vallásúak) felé helyezze magát, és ezt az orruk alá dörgölje. Vagy akár fizikailag bántsa, sőt, megölje őket.
Szóval minden kihozható belőle és annak az ellenkezője is. Sok olyan vallásost ismerek, akik megmutatják a vallások szép oldalát. És igen, náluk konkrétan szép dolognak látom, és örülök, hogy rátaláltak, őszintén. Jó érzés látnom, hogy megtalálták benne magukat :)
Azt érdemes még látni, hogy a vallások léte az emberi természetben gyökerezik. Ha bebizonyíthatnánk, hogy nem létezik semmiféle isten, egyrészt úgysem hinné el az emberek jó része, másrészt pedig maximum utat engednénk az isten nélküli mágikus, transzcendes, akármilyen világnézeteknek, még a mostaninál jobban is. Magyarán az ezónak és vadhajtásainak. Amiből a mostani szinten is épp elég, sőt, sok is.
Én is ezt mondom.
Higgyen nyugodtan mindenki az istenében.
De a kötelező hittan/erkölcstan (ami szintén hittan), a kötelező egyházadó (nem, nem az 1%), a kötelező abortusztilalom (ami nálunk már nem 100%-os, de nagyon igyekeznek), valamint az evolúció tagadása és a tudomány ellehetetlenítése, meg még pár dolog azért mást mond.
És itt ne csak a mi kis hazánkat nézd, mert itt még valamivel józanabb nép él - hanem nézd meg pl. Amerikát, hogy ott mi megy.
És jön majd át ide is, ahogy a többi is, amit ott csinálnak!
@43: Lehetnek relative kisebb, akár pár évtizedes kilengések, de nagy léptékben a világ a szekularizáció felé halad és fog haladni.
A vallások ellen való küzdelemnél sokkal fontosabbnak látom a vallások szép oldalát, emberbarátságát és jóságát hirdető, arra fókuszáló irányvonalak támogatását, a vallásos irányzatokon belül ezek terjedésének segítését. Amit mondjuk pl a mostani pápa is nagyon szépen csinál, amennyire legalábbis én látom.
Ez nekem is tetszik.
A hívei meg szépen küldik el a fenébe... rosszul egyensúlyoz, úgy néz ki.
# 44
Csak az a baj hogy egy vallás nem csak a jóról szól.
Imádják ezt a vallásos emberek hangsúlyozni miközben számtalan negatívuma van egy vallásnak.
"sokkal fontosabbnak látom a vallások szép oldalát, emberbarátságát és jóságát hirdető, arra fókuszáló irányvonalak támogatását"
Ez rendben van, de közben nem szabad magát a vallást erősíteni!
Ugyanis a vallásoknak - szerintem kivétel nélkül - ma már erősebb a rossz oldala, mint a jó. Ennyit fejlődött a világ, hogy MA MÁR jobb vallás nélkül az emberek többségének.
Persze van olyan, akinek azzal jobb, mert olyan a természete, stb. - de AKKOR SEM SZABAD a vallást erősíteni, mert az összességében, ha minden oldalát összeadjuk, rongálja a világunkat!
@46: próbáld értelmezni, amit a #44-ben írtam, kérlek. Ha csak jó oldala lenne egy vallásnak, nem mondhatnám azt, hogy a jó oldalát hangsúlyozó irányzatokat, irányvonalakat kellene erősíteni. Értelmetlen lenne ezt mondani másik oldal hiányában. Kissé zavarba is ejt ezt magyarázni, annyira alapszintű szövegértésnek gondolnám...
Amúgy ateista vagyok.
@48: szerintem te nem érted a vallásosság mögött húzódó okokat. Akik tudnának vallás nélkül élni, mégis vallásosak, azok a természtfeletti, a misztikum, a csoda után sóvárognak és/vagy nem értik a tudományos világképet, mégis magyarázni vágynak a világot és/vagy magukat a többiek felé emelni a tudásukkal, pontosabban annak illúziójával. Azaz akik konkrét istenkép nélkül is jól meglennének és nem ezt keresik a vallásban, azok jó része esélyes, hogy totálisan elmeroggyant ezós szellemi fekete lyukakba spiráloznának bele. Mint ahogy ez konkrétan történik is amúgy. Ahogy hiteltelenednek a vallások, úgy terjed az ezó. Ez számomra a kösz, de kösz nem kategória.
Persze, nem kell erőltetni a vallást, ez igaz. De emberi igények mindig is voltak és lesznek rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!