Evolúcionista hívők, ti hogyan egyeztetitek össze Isten tökéletes teremtését ezzel?
Azzal, hogy az ember előtt is voltak emberszerű lények, akik gyilkoltak, bűnöket követtek el, illetve a világban eleve jelen volt a szenvedés, a halál, a katasztrófák.
Nem kötözködni akarok, de tényleg nagyon kíváncsi vagyok
"...és fogalma sincs arról, hogy a világ, amelyben él hogyan is működik (sőt, tagadja hogy működik), az egy fokkal sem jobb annál, aki bármilyen vallási ismeret nélkül kiáltja ki hülyeségnek a hitet."
Az apostolokat is idesorolod?
Az apostolok idejében nem tartozott az alapműveltséghez mindaz, ami ma igen. Nem volt kötelező iskola, könyvtárakat megtöltő természettudományos ismeretek, stb.
Ha az embernek nincs lehetősége megszerezni valamilyen tudást, azt nyilván nem lehet számon kérni rajta. Ellenben ha valakinek valamit évekig tanítottak, de mégsem tud belőle semmit, azon már lehet mit számon kérni.
Az apostolok a kor "tudományához" képest igen tanulatlan emberek voltak.
Persze...mindent meglehet magyarázni. A fehérről is meg lehet magyarázni, hogy fekete.
"Dicsőség Neki, mindig a semmiket választja ki, hogy a valamiket megsemmisítse."
Remek. És amikor majd a semmik valamikké változnak, akkor majd őket is megsemmisíti... Isteni terv...:D
"Persze...mindent meglehet magyarázni. A fehérről is meg lehet magyarázni, hogy fekete."
Persze hogy meg lehet, csak joggal kételkedik utána a szellemi képességeidben bárki, akinek tényleges ismerete van a témában :D
A tudománynak is van felelőssége. Néha úgy tűnik, több problémát generál, mint amennyit megold. Az oktatási intézményekben a tudomány mindenhatóságának hangsúlyozásával éppen az embert szorítják háttérbe.
Természet ellenes, ökológiaellenes magatartásmódokhoz vezetett a tudományos módszernek és a racionális, analitikus gondolkodásnak az eltúlzása. Kiűzték a célszerűséget a természetből.
Az ember úgy bánhat az élő és az élettelen természettel, ahogyan a saját érdekei és szükségletei kívánják.
Sok olyan probléma van, amire a tudomány soha nem volt képes megoldást nyújtani.
"Ha az embernek nincs lehetősége megszerezni valamilyen tudást, azt nyilván nem lehet számon kérni rajta. Ellenben ha valakinek valamit évekig tanítottak, de mégsem tud belőle semmit, azon már lehet mit számon kérni."
Az apostolok évekig voltak Jézussal együtt, és mindvégig tudatlanságban voltak. Semmit nem értettek abból, amit beszélt. Mégsem kérte őket számon soha. Gondolod Isten számon fogja kérni a "tárgyi" tudásunkat?
"A tudománynak is van felelőssége. Néha úgy tűnik, több problémát generál, mint amennyit megold."
A tudománynak kizárólag egyetlen felelőssége van. A megismerés. Isten ültette belénk a megismerés vágyát és a kíváncsiságot. Ha ezzel problémád van, akkor reklamálj nála.
Hogy a tudomány eredményeit mire használjuk, arról te döntesz, én, és mindenki más. A tudomány semmilyen problémát nem generál. A problémát te, én, mi csináljuk. A tudomány legfeljebb a fellelt válaszok nyomán újabb és újabb kérdésekre talál... hál'istennek.
"Gondolod Isten számon fogja kérni a "tárgyi" tudásunkat?"
Az Ótestamentumban van egy halom halálbünti arra, ha valaki nem él az isteni törvények szerint (még olykor a legapróbb vétségekért is - pl. ti is említettétek a szombati munkáért a halálbüntit), pedig a mai napig vita tárgya pl., hogy mi számít bálványimádásnak. Azért jó lenne pontosan tudni, ha már ezért is halálbüntetés jár... Jézus szó szerint dühös és mérges volt, és nem egyszer fenyegetődzött, ha valaki nem ismerte kellően az isteni törvényeket, vagy rosszul értelmezett. Ehhez képest a mai iskolákban, ha nincs tehetséged valamihez, akkor új lehetőségek garmadáit keresheted meg, és a fenyegetődzés, a halálbüntetés nem járja tudtommal, ha valaki egyest ír matekból.
Az apostolokat minek tanította Jézus, ha azok semmire se voltak jók? Szerette, ha van egy semmire se jó elmebetegekből álló udvartartása? Na, ez a probléma. Jézuson kérd számon, ha szerinted nincsenek hatékonyan elterjedve a tanai. Bénákat meg tudott gyógyítani, de a szellemi kapacitás növelésére már nem futotta a csodatevő szerszámosládájából?
Egy-két szerencsés végletekig beteget Jézus meggyógyított, a többi tízezer meg ment a levesbe, akiket viszont ma megment a tudomány és esélyt teremt nekik a boldogulás lehetőségére, még a szellemileg visszamaradottaknak is.
Hálából a hozzád hasonlóktól a tud. erre számíthat... fanyalgás... lenézés... az elhülyülés dicsőítése. De ha te, vagy a szeretteid beteg, valahogy nem a közelben lófráló Jézushoz szaladsz csodáért rimánkodva. Az orvosoktól követelsz, de ha "csodát tesz", akkor azt is Jézusnak köszönöd meg, és a baráti társaságban köpködsz az egészségügy minden dolgozójára. A problémák pont azért keletkeznek, mert a tudomány lehetővé tette, hogy sokkal több ember életben tudjon maradni, sokkal nagyobb emberi méltóságban, mint bármilyen jézusi korban, és ez azzal jár, hogy szaporodunk, mint a nyulak, és ez újabb, sosemvolt problémákat generál.
A tudománytól elvárjátok, hogy mindenkinek segítsen, amit meg is tesz, de a tudomány figyelmeztet is. A fejsze a te kezedben van, nem a tudományéban, de azt elvárod, hogy a tudomány fejszét csináljon neked, és ha szarsz nagy ívben a tudomány használati utasítására, akkor kiirtod vele az erdőt, mert szeretnéd, ha mindig lobogna a tűz a kandallódban, és amikor TE kiirtottad az erdőt, akkor meg elkezded szidni a tudományt, mintha az bármiről is tehetne. Mondhatni orvul beleharapsz a jótevőd kezébe, mint az az óvodás, aki az óvónéni intése ellenére elkövetett baromságát úgy adja elő a szüleinek, mintha ebben az óvónéni lett volna a hibás.
177#
"Az ember úgy bánhat az élő és az élettelen természettel, ahogyan a saját érdekei és szükségletei kívánják"
Bocs, de ha már itt tartunk, a Bibliában nem pont azt mondja Ádámnak a Jóisten, hogy uralkodjon minden állaton és növényen? Annak hogy az ember mennyire pusztítja és kihasználja a természetet, vajmi kevés köze van úgy általában a tudományhoz. Ráadásul a tudomány rengeteg szegmenssel, ággal rendelkezik, általánoságban hibáztatni valamiért végképp marhaság.
165#
"Tehát viszonyfogalmakként jelennek meg, melyek egymás nélkül értelmezhetetlenek. Az ember nem ismerhette csak a jót, mert a jó fogalma igazán az ellentétpárjával való feszültségében ragadható meg.
Az ember az édenben is ismerte a rosszat mint a jó ellentétét, ugyanúgy a halált mint az élet ellentétét. Ezen ismeretek nélkül értelmetlen lett volna az isteni intés."
Először: Azt, hogy mi jó, mi rossz a mindenkori társadalmi kondíciók szabják meg elsősorban és az ezekhez rendelt morál. Ezt szerintem nem kéne csak Istennek tulajdonítani (és egész sok keresztény van, aki ezt teszi).
Másodszor: Azt mondod, az ember inherensen volt jónak és rossznak tudója. De akkor mitől is intette Isten? Mi változott, amikor evett a gyümölcsből?
Harmadszor: hogy ismerte a halált az ember? A kreacionisták állandóan azt hangoztatják: "az Édenben nem volt halál, ezért is hülyeség az evolúció". Tehát mégis volt halál?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!