Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Világegyetem mérete?

Világegyetem mérete?

Figyelt kérdés
Tényleg egyetlen fizikatanárnak és tudósnak sem tűnik fel, hogy a világegyetem nem lehet 13,7 mrd éves, ha a legtávolabbi objektumok fénye 13,7 mrd évvel ezelőtt indult hozzánk?? Vagyis azok ott voltak 13,7 mrd évvel ezelőtt, de oda el is kellett jutniuk: ez is legalább 13,7 mrd, az összesen 27,4!!
2010. jan. 28. 21:35
 61/104 anonim ***** válasza:

"ott is fogunk látni 13 mrd fényévre objektumokat, na ezek mennyire vannak a fent említettektől, 27 mrd-ra? "


Szerintem igen, de csak jelenleg. Mikor azokhoz eljutnak, akkor még nagyobb lesz ez a távolság, de az az idő is, ami addigra az univerzum létrejöttétől el fog telni.

2010. jan. 29. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/104 anonim ***** válasza:

"Az a probléma, hogy a tőlünk legtávolabbi objektum fénye 13,7 milliárd éve 13,7 milliárd fényévnyi távolságból indult meg felénk."


Ez a kiindulópont.


Nevezzük A pontnak azt a pontot, amelyből a legtávolabbi objektum fénye 13,7 milliárd éve elindult, és amely 13,7 milliárd fényév távolságra van tőlünk jelenleg.


B pont pedig legyen az univerzum azon része, amelyben a Föld található.


Na most A és B pont között 13,7 milliárd fényév távolság van, de régebben kevesebb volt!


Tehát nem arról van szó, hogy az utolsó 13,7 milliárd évben e két pont között stabilan megmaradt távolságnak a 13,7 milliárd fényév.

2010. jan. 29. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/104 anonim ***** válasza:
59%

Sőt, még ebben is van egy nagy valótlanság: "Az a probléma, hogy a tőlünk legtávolabbi objektum fénye 13,7 milliárd éve 13,7 milliárd fényévnyi távolságból indult meg felénk."


Valójában csak annyiról van szó, hogy ma 13,7 milliárd fényév távolság van a Föld között és azon pont között, amelyből 13,7 milliárd éve a fény megindult.

A múltban kevesebb volt.

2010. jan. 29. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/104 anonim ***** válasza:

Már többször el lett mondva, hogy a relativitás miatt lehetséges. Ha Newtoni mechanikában gondolkoztok sosem fogjátok megérteni.

A fényév az távolság és semmi köze nincs az időhöz, a tényleges évekhez.

1 fényév = 9,460529?10(15) m = 9,4605 billió kilométer

Vagyis a 13.7 millió fényév az 13.7 X 1000000000 X 9,4605 billió kilométer. Ez egy távolság. Nem azt jelenti, hogy a fény 13.7 milliárd évig utazott.

A foton inerciarendszerében a fény sokkal kisebb távolságot tett meg és csak a mi szemszögünkből látszik ilyen soknak.

A [link] oldalon a Lorentz-transzformáció résznél vannak, azok a képletek, amikkel ki lehet számolni, hogy a foton számára mennyi idő telt el és, hogy a a mi inerciarendszerünkben a 13.7 milliárd fényév a fotonéban mekkora távolság valójában.

A fotonnak ez nem akkora távolság és nem olyan nagy idő mint nekünk. Pláne, hogy fény sebességgel utazik.



[link]

[link]

[link]

2010. jan. 29. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/104 anonim ***** válasza:

"hogy a foton számára mennyi idő telt el és, hogy a a mi inerciarendszerünkben a 13.7 milliárd fényév a fotonéban mekkora távolság valójában."


Tehát a 13,7 milliárd év a foton szempontjából más időhossz, mint a mi szempontunkból?

2010. jan. 29. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/104 anonim ***** válasza:

Igen a fotonnak nem annyi idő telik el. És igazából nekünk sem 13.7 milliárd év telik el. A 13.7 az fényév aminek nincs köze az időhöz mert csak távolság.

Az hogy 13.7 milliárd éves a becslések szerint a világegyetem és hogy 13.7 milliárd fényévnyi távolságra látunk el az csak véletlen, hogy mind a 2-ben a 13.7 van.

A világegyetem korára kapott becslés sem biztos.

Lehet hogy csak 13 milliárd éves,de lehet, hogy 15.

A világegyetem korának és annak, hogy milyen messze látunk el az univerzumban nincs köze egymáshoz.

Ha 50 milliárd éves lenne, akkor sem látnánk messzebb.

Egyszerűen nem lehet akkor távcsövet építeni, hogy messzebb lássunk, illetve azok a fotonok amik messzebről indulnak valószínüleg útközben egyébként is elnyelődnének, vagy eltérülnek a az útjukról ezért nem kapnánk értékelhető képet.

2010. jan. 29. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/104 anonim ***** válasza:

" ... olvass utána akár az angol, akár a magyar Wikipedián, hogy hány mrd fényévre teszik az univerzum átmérőjének méretét!

93 mrd-ra ...."


Hát bocsáss meg, de ebből a szempontból (sem) nem fogadom el a wikipédiát, még ha héberül is írták volna. ez a 93 milliárd fényév távolság az átmérőre egyszerűen baromság. Már csak azért is, mert amint említettem a legnagyobb jelenleg vöröseltolódású objektum az említett Gamma sugárforrás, ennek távolsága pedig 13,1 milliárd fényév. A ténylegesen kimutatott maximális vöröseltolódással pedig maga a kozmikus háttérsugárzás rendelkezik, az elméleti 13,7 milliárd fényévnyi távolságával, azaz 13,7 milliárd évnyi korával!


És gondoljunk csak bele a felvetésembe. Ez a két pont ( a Föld pozíciója, és a GB pontja távolodik az ősrobbanástól számított 0 pillanattól kezdve. eltelik 600 millió év és bumm .... Na most .... mit fogunk látni 13,1 milliárd év múlva egészen pontosan ? Látunk egy villanást ami 600 millió fényév távolságában történt, de a roppant távolodási sebessége miatt ugye úgy, mintha 13,1 milliárd fényévre lenne! Magyarul SEMMIT az ég egy világon nem tudunk a 600 millió fényéves távolság és a jelenleg elért távolsága közötti időről, és hogy ezalatt az út alatt mi történt (és most direkt nem 13,1 milliárd fényévet írtam !!!) Pontosan az sem tudható, JELENLEG hol van ez az emlegetett objektum, mert, azt hiszem könnyen belátható, nem ott ahol látszik. És ez igaz az ÖSSZES létező és megfigyelt látható és még nem látható galaxisra qvazárra, csillagra és az univerzum összes alkotórészére. Alaposabban belegondolva a legnagyobb sebességgel távolodó objektumok fénye fog a legkésőbb elérni hozzánk annak ellenére, hogy ténylegesen ezek voltak a legközelebb hozzánk az "esemény" konkrét megtörténtekor.


Van egy elmélet csak nem túl népszerű. Viszont az előbbiek alapján logikus; Minél messzebb lévő objektumot figyelünk, annál korábban bekövetkezett eseményt látunk (gondoljunk bele egy 13,1 milliárd éve történt esemény valójában hozzánk mindössze 600 millió fényévnyire történt.) Márpedig minél közelebb jutunk az időben ősrobbanáshoz, annál nagyobb tágulási sebességet fogunk látni ! ugye-ugye ? Vagyis a gyakorlatban minél távolabbi objektumot nézünk annál nagyobb tágulási sebesség fogunk "mérni". Eszerint a logika szerint a tágulás sebessége nőni látszik, holott (és ez a merész, de logikus felvetés)ez akár nem így van. Könnyen lehet, hogy igenis összehúzódás fogja követni a tágulást, majd megint egy nagy "reccs, és ezt követi egy újabb nagy "bumm" (ne feledjük egy pillanatra sem, minél távolabbi objektumot vizsgálunk, annál kevesebbet tudunk róla ténylegesen, hiszen az ősrobbanás ideje és az esemény bekövetkezése közötti időszak az, amit egyáltalán érzékelni vagyunk képesek, hogy azóta mi történt vele, senki nem tudja, nem is tudhatja!!!!). Tegyük a kezünket a szívünkre, ez sokkal elfogadhatóbb, magyarázhatóbb lenne...

2010. jan. 29. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/104 anonim ***** válasza:

ma 22:26


Te még mindig csak a normál Newtoni fizikában gondolkodsz. Így persze, hogy sosem fogsz jó eredményt kapni. A Newtoni fizika jó a hétköznapi dolgokra. Az univerzum leíárása a relativitás elmélet kell a kis dolgokra pedig a kvantummechanika.

Szóval amíg nem térsz át a relativitás elméletre az univerzummal kapcsolatban, mindig ellentmondásokba fogsz ütközni.

2010. jan. 29. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/104 anonim ***** válasza:

"Minél messzebb lévő objektumot figyelünk, annál korábban bekövetkezett eseményt látunk (gondoljunk bele egy 13,1 milliárd éve történt esemény valójában hozzánk mindössze 600 millió fényévnyire történt.)"


Ez saját elmélet?


Szerintem ez csak bizonyos helyzetben helytálló.

Lehet, hogy valami mondjuk 13 milliárd éve történt, de az univerzum azon részéhez közel, amelyen a Földünk van, egy másik pedig mondjuk 11 milliárd éve, de az univerzum azon részétől, amelyben mi vagyunk, nagyon távol.

Ebben az esetben már nem biztos, hogy helytálló a megállapításod.


Egyébként pedig az egyik hozzászóló már jó pár nyomós érvet hozott fel az mellett, hogy itt a relativitás elmélet alkalmazása a célravezető.

2010. jan. 29. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/104 anonim ***** válasza:

[link]


Olvassátok el ezt. Itt számításokkal le van vezetve amit mondtam, az idő dilatácirórol meg a relativitásról.

2010. jan. 29. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!