A fotonok mérete arányos a hullámhosszukkal?
Azért gondolom, mert a fémek nem átlátszóak a hosszabb hullámokra, de a röntgenre és főleg a gammasugárzásra igen. Mivel a foton elektromágneses jelenség, a fém mint jó vezető rövidre zárja az elektromos komponenst, a mágneses pedig az örvényáramú veszteség miatt elhal. (Vékony fémrétegeken átmegy a fény, ott nem tud kialakulni az örvényáram, a mágneses komponens pedig újra generálja az elektromosat.)
A lényeg: ha egy foton elég kicsi ahhoz, hogy átférjen az atomrács pontjai között, akkor nem tud rövidre záródni, és át tud haladni a fémen. Ezért gondolom, hogy a fotonok mérete arányos a hullámhosszukkal.
Jól gondolkodom?
A fotonoknak nincs állandó mérete. A határozatlanság miatt eléggé változik, amit méretnek érhetnénk...
az pedig, hogy egy adott anyagon átmegy-e az adott foton, egyáltalán nem a méretétől függ - hanem az energiájától (ami a hullámhosszal fordítva arányos).
Amennyiben az energiája pontosan akkora, hogy az atomban (molekulában) levő valamelyik elektront fel tudja juttatni magasabb energiájú pályára - akkor elnyelődik. Ha ilyen pálya nincs - akkor átmegy.
Fémekben, mivel az összes vegyértékelektron eloszlik az egész fémben, ezért nem diszkrét pályák vannak, hanem sávok (tulajdonképen nagyon sok pálya nagyon közel egymáshoz) - ezért aztán gyakorlatilag minden fotont elnyel, ami a látható tartományban van.
Nem jól gondolod.
Az a baj, hogy nehéz foton-"méretekben" gondolkodni.
A kettőstermészetű-elemirészecskés világ teljesen más, mint a makroszkópikus, általad is ismert anyag világa.
Nem értelmezhető ez, hogy "egy foton elég kicsi ahhoz, hogy átférjen az atomrács pontjai között, akkor nem tud rövidre záródni", mert az atomrács pontjai nem golyók, és nem közöttük kell, hogy "elférjen" valami másik golyó. Mint ahogy nem lenne értelme megkérdezni, hogy milyen színű az elektron.
Eleve furcsa, ha végigondolod a kérdésedet, a méret (részecsketulajdonság) arányos a hullámhosszal (hullámtulajdonság)?
Köszönöm a válaszokat!
Leírná valaki egyszerűen (hogy megértsem), hogy akkor pontosan hogy van ez? Miért eresztik át a röntgen- és a gamma sugarakat a fémek (bizonyos mértékig)?
Köszi előre is!
Olvasd el még egyszer az első választ.
Ha egy anyagot sugárzás ér (fotonok), akkor a foton csak az egész energiáját tudja átadni. Olyan nincs, hogy a fél foton elnyelődne, a másik fele meg megy tovább.
A foton, ha átadja az energiáját, akkor az elektron az atomban gerjesztett állapotba kerül - tehát egy másik pályát foglal el. Ez persze akkor lehetséges, ha létezik pont ilyen energiájú pálya!
Ezért van az, hogy az atomok vonalas színképet nyelnek el: vagyis csak néhány színt. A többi (más színű) foton átmegy rajtuk.
Fémeknél a vegyértékelektronok eloszlanak, ezért nagyon sokféle színt elnyelhetnek. De nem mindent!
A vegyértéksávok fölött ott vannak a tiltott sávok is: tehát ha egy fotonnak ennyi az energiája, azt nem tudja átadni a fémnek. Ilyenkor számára az a fém átlátszó, átmegy rajta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!