Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Világegyetem mérete?

Világegyetem mérete?

Figyelt kérdés
Tényleg egyetlen fizikatanárnak és tudósnak sem tűnik fel, hogy a világegyetem nem lehet 13,7 mrd éves, ha a legtávolabbi objektumok fénye 13,7 mrd évvel ezelőtt indult hozzánk?? Vagyis azok ott voltak 13,7 mrd évvel ezelőtt, de oda el is kellett jutniuk: ez is legalább 13,7 mrd, az összesen 27,4!!
2010. jan. 28. 21:35
 51/104 anonim ***** válasza:
Úgy is elképzelheted, hogy az emlegetett fény anno megindult, az őt körülvevő testekhez képest nagyon gyorsan haladt, de globálisan nézve csak nagyon lassan közelített a Föld felé, mivel nem csak a Föld távolodott folyton azon helyzetéhez képest, amelyben az emlegetett fény megindulásakor volt, hanem ráadásul a fény kiindulópontja az ellenkező irányba haladt, és e fény környezete is, amíg át nem jutott "a túlsó oldalra".
2010. jan. 29. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/104 A kérdező kommentje:
Ha együtt startoltunk 13.7 mrd éve (az objektum fénye és a Föld, pontosabban az anyag amiből a Föld most van) akkor az a fény már rég megelőzte a Földet, mert ő fénysebességgel tekert. Csak akkor láthatom most a 13,7 mrd évvel ezelőtti állapotot, ha már eleve volt köztünk valamekkora távolság, így az a fény utolérte a lassabban mozgó Földet. Megint csak oda jutunk, hogy nem lesz jó ez a 13.7 mrd éve egy kupacban voltunk elmélet.
2010. jan. 29. 14:16
 53/104 anonim ***** válasza:

Az ősrobbanás utáni 380 ezer évig még anyag sem volt. Alkalmazkodtam az általad megadott adatokhoz, de azt nem lehet komolyan gondolni valójában, hogy már az ősrobbanáskor csillagok keletkeztek.


Tehát az első csillagok keletkezésekor már voltak távolságok az égitestek között.


És amely csillag kifejezetten távol volt az univerzum azon részéhez, amelyen később a Föld keletkezett, annak a fénye csak most jutott ide.

Miért?

Távolság volt eleve az univerzum azon része között, amelyen a Föld később keletkezett és az ettől legtávolabbi csillag keletkezésének helye között, és ezek úgy eltávolodtak egymástól az univerzum tágulása miatt, hogy a fény csak most tudta leküzdeni ezt a távolságot.


(Nem vagyok fizikus, csak próbálok racionálisan gondolkodni.) És a relativitást se feledjük el.

2010. jan. 29. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/104 anonim ***** válasza:
66%

Kedves kérdező, miért kérdezel, ha utána nem akarod meghallani a választ és egyszerűen elmész mellette.

Már többen is megmondták, hogy az idődilatáció és a relativiszikus hatások miatt van. Nincs itt semmiféle titok.

A fény egy másik inerciarendszerben mozog neki az idő ott lassabban telik ezért nagyobb távolságot is megtud tenni, mintha a Te inerciarendszeredben lévő idővel számolnál.

Amiért az objektum 13.7 milliárd fényévre van nem jelenti, hogy akkor is indult az a foton ami a szemedbe kerül. Illetve a tér sem egyenletesen tágul és nem egyenes, hanem görbül.

Ahhoz, hogy ezt megértsd, meg kell értened a relativitás elméletet, mert anélkül itt ülhetsz örökké sosem fogod belátni, hogy lehetséges. Általános iskolai fizikával sosem fog kijönni az eredmény.

A relativitás elméletben van nagyon sok képlet amivel kitudod ezeket számolni. Mindegyik fennt van a neten. Vedd a fáradtságot és számold ki, hogy mikor kellett a fénynek indulnia.

Nem olyan bonyolult. Az emberiség már több mint 100 éve tudja a megoldást.

2010. jan. 29. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/104 anonim ***** válasza:

"A fény egy másik inerciarendszerben mozog neki az idő ott lassabban telik ezért nagyobb távolságot is megtud tenni, mintha a Te inerciarendszeredben lévő idővel számolnál."


Szóval akkor ez a talány magyarázata?

2010. jan. 29. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/104 anonim ***** válasza:

ahogy a foton halad a térben, a tágulás miatt a tér megnyúlik alatta, ezért megnő a hullámhossza. Ez vöröseltolódást némiképp módosítja.


Továbbá ezek a folyamatok bele vannak kalkulálva a modellbe. Ezért van az, hogy a megfigyelhető Univerzum legtávolabbi pontja kb. 46 milliárd fényévre van.

2010. jan. 29. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/104 anonim ***** válasza:

Nem értem a problémádat ...


Nézzük számszerűleg! A legtávolabbi megfigyelt objektum távolsága 13,1 Milliárd fényévnyire lévő gammakitörés (GRB 090423). A világegyetem jelenleg elfogadott kora kb. 13,7 Milliárd év. Ha szigorúan ezt a két pontot nézzük, legyenek az ősrobbanás pillanatában 0 távolságra egymástól. Majd szépen elkezdenek tágulni. kb 600 millió év múlva, hopp, van egy robbanás, aminek az elektromágneses sugárzása szépen elkezd körkörösen haladni. Majd mire ideér (ahol jelenleg van a Naprendszer a Földdel együtt) szépen eltelik újabb 13,1 milliárd év. Magyarul, amikor felrobbant természetesen nem volt ilyen messze. ekkor a pontos távolság annyi volt amennyit tágult a világegyetem ezen két pontja 600 millió év alatt.



Tehát még egyszer kérdezem: hol itt a probléma ?

2010. jan. 29. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/104 A kérdező kommentje:

Hogy hol?

Vezesd le a számolást 13.7 mrd fényévnyire lévő objektumra is!

Sőt, még távolabbira is!

2010. jan. 29. 18:54
 59/104 anonim ***** válasza:
Teljesen felesleges levezetni. A maximális tágulási sebesség a fény sebesség. Probléma akkor volna, ha az ominózus 13.7 milliárdévnyi koránál fényévekben mérve nagyobb távolságú objektumot látnánk. Erről viszont sehol nincs szó ...
2010. jan. 29. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/104 A kérdező kommentje:

Dehogy nincs.

Olvass utána akár az angol, akár a magyar Wikipedián, hogy hány mrd fényévre teszik az univerzum átmérőjének méretét!

93 mrd-ra. Akkor ez most hogy 13,7 mrd év alatt?

Egyébként baj van amúgy is. Ahogy egyre távolabbiakat fedezünk fel, látszik a tendencia, ahogy közelítünk a 13,7 mrd-hoz, ebből meg sajnos az fog következni, hogy a egymáshoz képest csaknem fénysebességgel távolodunk, ami fölöttébb érdekes, pláne ha azt mondjuk, hogy a távolodás sebessége még esetleg gyorsul is. Hova?

Az is gáz, ha a távcsövet átfordítjuk átellenbe 180 fokkal, ott is fogunk látni 13 mrd fényévre objektumokat, na ezek mennyire vannak a fent említettektől, 27 mrd-ra?

13,7 mrd év alatt?

2010. jan. 29. 20:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!