Miért látjuk éjjel az eget feketének, amikor a világegyetem színes? És nappal pedig miért kéknek?
Szinte minden csillag fénye ideér, csak éppen a legtöbb látható fény eltolódik infra hullámhossz felé, és nem látjuk, vagy annyira halovány, hogy a szemünk egyszerűen nem elég érzékeny a beérkező, rendkívül kevés foton észleléséhez.
A másik meg: azok a csillagászati fotók, amiket lehet látni, hamisszínesek. Rendkívül kevés készül a, az emberi szem számára is látható hullámtartományban. A legtöbb infravörös tartomány távoli részében, illetve különböző sugárzások kiszínezett értékeit látjuk.
Számunkra a röntgen sugárzás nem fény, és nem szín, de egy távcső látja. Aztán a megadott intenzitás alapján megkapja a színeit, hogy az ember is lássa :)
Hogy nappal miért kék? Hát a Rayleigh szórás ugya e hullámhossz negyedik hatványával fordítottan arányos.
vagyis a rövidebb hullámhosszú kék fény jobban szóródik a légkörben lévő részecskéken (por, pára, stb) mint a vörös. ja és ettől narancssárga a napnyugta.
Olvasd el ezt, csak aztán ha a barátnővel a napnyugtát nézed, ne ez jusson elsőnek eszedbe :p
hogy éjjel miért fekete? hát mert odakint sötét van. vannak ugyan csillagok minden irányban, de messze is vannak, meg az űrbéli por és gáz elnyeli a fényüket.
köszi a választ
0 vagyok angolból,így a linket nem tudtam elolvasni,de beírtam googleba,hogy Rayleigh szórás és egy csomó jót kiadott
amúgy meg lány vagyok és a barátommal :D.D:D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!