Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen gyorsan tágult illetve...

Milyen gyorsan tágult illetve tágul a világegyetem?

Figyelt kérdés
kérdésem azoknak szól akik az ősrobbanás elméletét vallják, mert nekem kicsit sántít a dolog. pl egyetértünk abban hogy a fénynél nincs gyorsabb sebesség.tehát nem lehet átlépni a fénysebességet. Carl Sagantól kezdve Steven Hawkingig, minden fizikus és csillagász egyet ért abban akik ezt az elméletet vallják, hogy az ősrobbanás után a világegyetem nagyon gyorsan tágulni kezdett. a másodperc töredéke alatt már nagyobb volt mint egy focilabda és a 100. másodpercben már nagyobb volt mint a naprendszerünk, ezt támasszák alá a legfrissebb kutatások is. na de már most ha a 100. másodpercben nagyobb volt mint a naprendszerünk akkor gyorsabban kellett tágulnia a fénynél, mivel csak a nap-föld távolságot a fény körülbelül 8perc alatt teszi meg. akkor a világegyetemnek gyorsabban kellett tágulnia a fénynél? vagy valamit nem vettem figyelembe?
2011. júl. 30. 14:26
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
62%
Erről olvass inkább tudományos oldalakon, nagyon hosszan kellene beszélni ahhoz, hogy megértsd. Abban a pillanatban, amikor az ősrobbanás történt, még nem volt sem téridő, sem fény.
2011. júl. 30. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
én nem arról a pillanatról beszélek mikor az történt hanem az azután következő 100. másodpecről ami szerintem már elég hosszú idő, amikor már majdnem 10 milliárd km volt az átmérője a világegyetemnek az már térnek számít és idő is volt
2011. júl. 30. 14:48
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Hát itt félreértesz valamit. Anyagi részecske valóban nem lépheti át a fénysebességet, de a tér nem anyagi dolog. Az csak egyszerűen helyet ad a többi részecskének. Az más kérdés, hogy a kezdetekben iszonyatos energia állt rendelkezésre erre a tágulási folyamatra. De az anyagot, ne keverjük össze a térrel.
2011. júl. 30. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
17%
állítólag fénysebességgel tágúl
2011. júl. 30. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
na jó, ezt így el is fogadom hogy rendben van. na de most akkor tágul nekem a tér a fénysebesség sokszorosával, mert neki lehet mivel nem anyagi részecske, és hát akár hogy spekulálok így jön ki. akkor képzeljük el hogy tágul nekem a tér sokszor gyorsabban a mint a fény őt követi a részecske ami majdnem fénysebességgel követi őt. de természetesen lemaradva mert mert nem mehet gyorsabban a fénynél. akkor hogy mérem le a teret hogy milyen nagy a tér? mert akkor a teret nem tudom mérni csak ha anyag van benne. és akkor mi van a tér pereme és az őt követő részecske közt? semmi? az nem lehet.
2011. júl. 30. 15:14
 6/17 Sajtoskifli ***** válasza:
Az nem igaz, hogy nem tágulhat gyorsabban, mint a fénysebesség. Anyagi részecske (elméletileg) utazhat gyorsabban, mint a fénysebesség. Viszont ez a test se tudná átlépni a fénysebességet, azaz lelassulni fénysebesség alá. Tehát ha már a keletkezésénél gyorsabb, mint a fény, akkor lehetséges az, hogy 100. másodpercben már eléri a naprendszerünk méretét.
2011. júl. 30. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 dellfil ***** válasza:

Ajánlom, olvasd el Leon max Ledermann és Dick Teresi könyvét. A címe: Az isteni a-tom.

Egy részlet, azaz részletek belőle "kedvcsinálónak":

[link]


dellfil

2011. júl. 30. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Amit nem tudunk mérni hogy mekkora annak a növekedését sem igazán lehet mérni.
2011. júl. 30. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Semmilyen nyugalmi tömeggel rendelező anyag nem gyorsulhat fel fénysebességre. Az nem tilos, hogy eleve gyorsabb legyen.

De a világegytemnél nem ez volt.

Ott az történt, hogy az ősrobbanás után egy "ideig" még nem volt téridő. Ezalatt tágult ki a világegyetem hatalmasra - és közben született meg a téridő, amiben már jóval lassabban tágul tovább (nem fénysebességgel).


Másrészt nincsen abszolút téridő. A világegyetem annál gyorsabban tágul, minél messzebb van tőled az adott rész - tehát elég messzire már akár fénysebesség fölött is tágulhatna. Itt jön az, hogy nincs abszolút téridő - tehát a világegytem távoli része nincsen összekötve a közelivel. A kettő között a kapcsolatot csak a fény sebességével terjedő hatások (pl. a gravitáció) jelenti - tehát akárhol is vagy, ott sehol sincs fénynél nagyobb sebesség. Mindenütt csak lokális téridő és lokális sebességek vannak. Ahol pedig már a tér olyan gyorsan tágul, hogy ez nagyobb lenne a fénysebességnél - onnan a fény soha nem fog eljutni hozzád.

2011. júl. 31. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 Tom Benko ***** válasza:
30%

Van a fénynél nagyobb sebesség. Például egy lézerrel rávilágítasz a Hold peremére, majd marha gyorsan elfordítod a lézert az átmérője mentén. Ha elég gyorsan fordítod (~0,00001s alatt), akkor a lézer foltja a fénynél gyorsabban fog mozogni.

Az igaz, hogy anyagi részecske nem lépheti át a fénysebességet, de a világegyetem határa nem anyagi részecske, hanem az előbbi folthoz hasonló dolog.

Az ősrobbanás elméletét meg nem vallani kell, mert nem hittétel. Egyszerűen egy elmélet, amit el lehet fogadni vagy nem. Viszont az Univerzum születésére vonatkozó lehetséges elméletek közül a legjobban alátámasztott.

2011. aug. 8. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!