Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan alakulhatott ki az...

Hogyan alakulhatott ki az élettelenből (szaporodásra képes! ) élő? Tud erre valaki tudományos modellt mutatni?

Figyelt kérdés
2011. jan. 5. 11:06
 61/118 A kérdező kommentje:
Megelégszem az osztódással is - másolja le magát, ez a lényeg. Az ivaros szaporodás kicsit összetettebb.
2011. jan. 7. 09:42
 62/118 A kérdező kommentje:

Nem indokoltam még meg, hogy ez a példa miért egyszerűbb, mint egy szaporodásra képes rendszer. Térjünk vissza a kémiához (bár nem értek hozzá). A példánkban szereplő betűk jelöljenek 26 féle egyszerűbb molekulát, a szavak ezek kapcsolódásait egymáshoz. Egy "abcd" szó jelölje azt, hogy az "a" molekulánk kapcsolódik a "b"-hez, a "b" a "c"-hez és a "c" a "d"-hez így szekvenciálisan. Lehet, hogyha elkezdünk összerakni egy molekulát így, a 26 féle közül nem tudunk mindig 26 félével folytatni. De ha mondjuk 1000 alapmolekulából indulunk ki, biztosan lesz mindig legalább 26 féle folytatás. (Ha nem szekvenciálisan rakjuk össze őket, akkor tegyük fel, hogy gráfelméleti értelemben fát alkotnak. Az n pontú ilyen fák számának nagyságrendje csak nagyon kicsit tér el 26^n-től, ez a lényegen nem sokat változat. Ha pedig nem fát építünk, hanem megengedünk kört is ebben a gráfban, az csak szaporítja az esetek számát.)


Így például egy 6 betűből álló szóra körülbelül 26^6 féle lehetőségünk lesz, úgy mint az ábécé betűiből összerakott karaktersorozat esetén. Ezeket az összetettebb molekuláinkat nevezzük szavaknak. Tartsunk értelmesnek egy így definiált szót akkor, ha a szaporodásra képes rendszerünkben egy értelmes funkciót képes ellátni. Tudom, ez nem egy pontos definíció, de ha össze akarunk rakni egy szaporodásra képes rendszert, igen csak korlátozott, hogy milyen elemekből építkezhetünk.


A szavak egymásutánisága pedig egyszerűen jelentse azt, hogy az egymás utáni A és B molekula egyáltalán bármit csinál közösen, ekkor A után írjuk a B-t. (Itt szintén érvényes az, hogy az így szekvenciálisan épített mondatok számának nagyságrendje kb akkora, mint ezekből a szavakból álló gráfok száma).


A 30 egymás mögé írt értelmes szóval most tartunk kb ott, hogy van egy 30 összetettebb molekulánkból álló "valamit csináló" rendszerünk. És a szaporodás feltételéről még nem is beszéltünk. Ráadásul még csak max pár száz molekulát használtunk fel.


A legegyszerűbb önreprodukáló rendszerek ennél azért jóval bonyolultabbak és több elemből állnak, a véletlenszerű kialakulásuk pedig matematikailag képtelenség.

2011. jan. 7. 09:59
 63/118 anonim ***** válasza:
100%

Szép számítás, csak az a baja, hogy semmi köze a biológiához.


Valahol találtam néhány hete egy cikket, ami a tiédhez hasonló számításokat tartalmazott, tehát hogy mennyi egy bizonyos funkció kialakulási valószínűsége, ott ennél jóval barátságosabb szám jött ki. Ha megtalálom a cikket linkelem.


De már egy dolgot ez is bizonyít. Mindenféle logikázgatással bármi mellett lehet érvelni, de kísérleti bizonyíték nélkül ez semmit nem ér.


Illetve a korábban linkelt cikk ( [link] ) is foglalkozik a replikációval, és így szaporodás kialakulásával. Persze megjegyezném, hogy ennél vedd figyelemben, hogy egy 13 éves cikkról van szó.

2011. jan. 7. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/118 A kérdező kommentje:
És a DNS-sel mi a helyzet? 3 milliárd szóból álló "program"!
2011. jan. 7. 10:15
 65/118 A kérdező kommentje:
Ami számításos példát küldtem az kb egy 30 szóból álló értelmes magyar szavakat tartalmazó mondat véletlenszerű kialakulásának valószínűsége. Ez kb egy 30 összetettebb molekula kialakulásának felel meg. Bár nem volt pontos az "értelmes molekula" definícióm, ebbe azért bele lehet kötni. De sokat nem változtat a dolgon, a 30 szó helyett akkor nézzük a 3 milliárd szavas DNS-t (amit állítólag az evolúció hozott létre kevesebb mint 4 milliárd év alatt), az biztosan kompenzálja az ebből fakadó pontatlanságot.
2011. jan. 7. 10:32
 66/118 anonim ***** válasza:

A DNS nem szavakból áll , hanem molekulákból. A cikk foglalkozik a DNS replikációval és annak kialakulásával is.


Amúgy a "szaporodás" szó (ha már ez a vesszóparipád) csak akkor értelmes, ha a betűk ebben a sorrendben vannak. A DNS és a proteinek nem ilyenek. Több egymástól jelentősen eltéró protein is betöltheti ugyan azt a funkciót és több egymástól eltérő gén is kódolhatja ugyan azt a tulajdonságot. Ez olyan, mintha a "szaporodás" mellett térelmes szó volna a "szporadosá", "drapszosoá", "parodáoszs" is. Márpedig, ha ezek a szavak is értelmesnnek számítanak, akkor a számításod egy lyukas garast nem ér.

2011. jan. 7. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/118 A kérdező kommentje:
Ha jobb definíciót mutatnál nekem az "értelmes szavakra", szívesen kiszámolom neked arra is.
2011. jan. 7. 11:29
 68/118 A kérdező kommentje:
De fogok gondolkozni egy kicsit precízebb definíción és számításon én is.
2011. jan. 7. 11:33
 69/118 anonim ***** válasza:
A számításból rengeteg faktort, feltételt kihagysz, ami a biológiában megvan, nem tud minden mindennel reakcióba lépni, nem tud minden mindenhez kapcsolódni és nem minden DNS lánc olyan hosszú, mint az embereké.
2011. jan. 7. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/118 A kérdező kommentje:

"A számításból rengeteg faktort, feltételt kihagysz, ami a biológiában megvan, nem tud minden mindennel reakcióba lépni, nem tud minden mindenhez kapcsolódni és nem minden DNS lánc olyan hosszú, mint az embereké."


Igen, pont ezért írtam, hogy akkor vegyünk több alapmolekulát (1000-et mondjuk), hogy legyen 26 féle lehetőségünk a molekula bővítésére.

2011. jan. 7. 12:28

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!