Miért illegális kritizálni a linuxot?
391
Nem kell másra váltani, ha megelégetsz a windowssal, akkor használd nyugodtan.
De több oka lehet, hogy valaki mégis miért vált át: ki akar próbálni újat, tetszik neki, hogy annyi mindent át lehet állítani (ezt amúgy aki csak windowst használt eddig nem nagyon érzi át, hogy tényleg mennyire bele lehet nyúlni a dolgokba, pl. felteszek több, különböző felületet és bejelentkezéskor választom ki, hogy melyiket akarom használni), valaki elvből használja, mert a windows zárt forráskódú, valaki azért mert nem gyűjt rólad infót a linux (bár ebben most pont van egy kis dráma, a Fedora nevű disztro adatgyűjtés akar bevezetni, szóval esélyes, hogy sokan váltanak), frissítések kezelése jobban van megoldva, ez sokaknak egy plusz (és az alkalmazás telepítés is), valaki jobban szereti a terminált, mert ha egyszer megtanulod, akkor sok mindent gyorsabb csinálni (ez mondjuk nem annyira átlag felhasználás), valaki szerverként is használja a gépét, valaki régi gépre rakja fel, amit már nem támogat a windows.
Mit tud futtatni, amit a windows nem: ez eleve elég rossz szempont szerintem, mert az alkalmazások nagy részét mind a két oprendszer tudja futtatni, ez nem úgy működik, hogy az oprendszer képes futtatni, hanem úgy, hogy a fejlesztők mire adják ki. Írok egy szoftvert és azt csak linuxra fordítom le, akkor windows max VM-ben fog futni (pl. WSL-ben), ha meg csak windowsra fordítom le, akkor linuxban fog csak VM-ben futni, VAGY wine alatt (és ilyen ekvivalens megoldás amúgy nincs windowsra)
De hogy direkt válaszoljak a kérdésre, KVM. Ez a linux kernelben van benne, olyasmi mint a HyperV, de nem ugyanaz a kettő, vagy a Docker pl. elsősorban Linuxon működik jól, windows alatt nem is tudom hogy oldották meg, de amikor utoljára hallottam róla, akkor ott nem ment a legjobban. De van egy rakat terminál alkalmazás, ami windowsra nem igazán van, pl htop (van utánzata egyébként, de maga a htop nem érhető el)
felteszek több, különböző felületet és bejelentkezéskor választom ki"
Minek
"a windows zárt forráskódú"
A linux felhasználók 99%-a nem sokat ér a nyílt forráskóddal
"nem gyűjt rólad infót a linux"
De
"a fejlesztők mire adják ki"
Linuxra nem.
Én utoljára egy kis 2d-s játékot próbáltam futtatni wine-al. Aztán kiírta hogy nem tud futni mert... Mert nem.
Minden amit felsoroltál totál felesleges hülyeség.
393
"Minek"
Mert úgy tartja kedvem, amúgy nem kötelező ezt csinálni, csak példa volt
"A linux felhasználók 99%-a nem sokat ér a nyílt forráskóddal"
Kivéve, hogy auditálva van a kód olyanok által, akik értenek hozzá
"De"
Hol? Muta a linket
"Linuxra nem.
Én utoljára egy kis 2d-s játékot próbáltam futtatni wine-al. Aztán kiírta hogy nem tud futni mert... Mert nem."
Melyik játék?
"Minden amit felsoroltál totál felesleges hülyeség."
Szerinted, de úgy látszik még mindig képtelen vagy elfogadni, hogy valakinek meg nem
Kevésbé leszek nyers, mint a Kérdező, de...
"pl. felteszek több, különböző felületet és bejelentkezéskor választom ki, hogy melyiket akarom használni" - Windowsnál is lehet állítani hátteret meg színeket felhasználónként, így az ikonok és az egész megjelenés más lesz, szóval ezt nem tartom nagy különbségnek.
"a windows zárt forráskódú" - ez miért baj? a Linux hiába nyitott, úgysem ért hozzá a userek 99%-a, akkor meg nem mindegy?
Virtuális gép tudtommal van a Windowsban is, ami Linux-programokat futtat, de ezt sosem használtam.
Mik azok a Terminal-alkalmazások és mire jók?
""pl. felteszek több, különböző felületet és bejelentkezéskor választom ki, hogy melyiket akarom használni" - Windowsnál is lehet állítani hátteret meg színeket felhasználónként, így az ikonok és az egész megjelenés más lesz, szóval ezt nem tartom nagy különbségnek."
Ezért mondtam, hogy aki csak windowst használt nem érzi át, hogy mire gondolok. Az okonok meg a háttér átállítása a legalapabb dolog, amit be lehet állítani. Pl. olyat be tudok állítani, hogy milyen effekt legyen, ha leteszek egy alkalmazást kicsibe, vagy teljes képernyőbe, vagy mozgatom, stb.
""a windows zárt forráskódú" - ez miért baj? a Linux hiába nyitott, úgysem ért hozzá a userek 99%-a, akkor meg nem mindegy?"
Erre is írtam, hogy ez oké, de van az 1% aki viszont meg tudja nézni, és a kernel esetén meg is nézi (eleve sok különböző nagy cég fejleszti - Google, AMD, Intel, IBM, stb)
"Virtuális gép tudtommal van a Windowsban is, ami Linux-programokat futtat, de ezt sosem használtam."
Igen, a wine-ra gondoltam, aminek tudtommal nincs megfelelője (ez nem emuláció, hanem egy kompatibilitási réteg)
"Mik azok a Terminal-alkalmazások és mire jók?"
Átlagfelhasználás szempontjából nem fontosak, a teminál az a paranccsor. Az terminál alkalmazások azok, amik itt tudnak futni, vannak olyan feladatok, amikor kényelmesebb ezt használni, vagy pl. amikor egy szerveren nincs GUI, akkor csak ez van, ilyenkor jól jön pl. egy htop (amúgy érdemes megnézni, szép színes feladatkezelő a parancssorban), vagy egy csomó más, ami szövegszerkeztésre jó (Emacsot kb. IDE-ként lehet használni a terminálban), program telepítés/törlés, szolgáltatások kezelése, logok nézése, stb.
396: "olyat be tudok állítani, hogy milyen effekt legyen, ha leteszek egy alkalmazást kicsibe, vagy teljes képernyőbe, vagy mozgatom, stb." - Ez kinek és miért jó? Én pl. a Windowst kb fél percig látom, aztán indítom a játékot, ami ugye teljes képernyős. Netezéskor meg a Böngészőt nézem, nem azt, hogy hogyan forog 3D-ben az ablakváltás. Nem akarlak megbántani, de ezek ilyen parasztvakításnak tűnnek nekem.
"van az 1% aki viszont meg tudja nézni, és a kernel esetén meg is nézi " - Vezessük le: Józsi megnézi, és a 9.562-es sorban talál valamit, ami szerinte gyanús. Mit tesz ilyenkor?
"ez nem emuláció, hanem egy kompatibilitási réteg"" - Ezt kérlek fejtsd ki, melyik mit jelent, és melyik jobb?
Akkor ezek a Terminal cuccok olyanok, mint annó a DOS-ban a Norton Commander (ugye másolás, új könyvtár stb., nem kellett pötyögni), hogy parancsok bevitelét teszik egyszerűbbé?
397
"Ez kinek és miért jó? Én pl. a Windowst kb fél percig látom, aztán indítom a játékot, ami ugye teljes képernyős. Netezéskor meg a Böngészőt nézem, nem azt, hogy hogyan forog 3D-ben az ablakváltás. Nem akarlak megbántani, de ezek ilyen parasztvakításnak tűnnek nekem."
Ezek példák, ennél lehet többet, pl. megadok egy szabályt az ablakra, hogy mindig teljes képernyős módban induljon, vagy le tudom cserélni, hogy milyen stílusú legyen a taskbar (ki is tudom szedni, ha épp azt akarom). Amúgy meg valaki szereti, ha jól néz ki a kezelő felülete, valakit meg nem érdekel. Én elég sok programot használok, nem csak kettőt, ezért többet látom az egész GUI-t
De vannak olyan GUI-k, amiket úgy hívnak, hogy tile-ing GUI, minden ablakot egymás mellé tesz és átméretez, hogy elférjenek egymás mellett, automatikusan. Bizonyos feladatokhoz kényelmes, internetezni meg játszani mondjuk pont nem jó
"Vezessük le: Józsi megnézi, és a 9.562-es sorban talál valamit, ami szerinte gyanús. Mit tesz ilyenkor?"
Reportolja a kernel fejlesztőknek, akik kijavítják, vagy akár ő maga adhat egy javítást, amit a kernel fejlesztők bevesznek. Ha kernel fejlesztő csinálja, akkor kitilták (egyszer egy egész egyetemet kitiltottak, mert elkezdtek kísérletezgetni, hogy tudnak direkt bugos/sérülékeny kódot a kernelbe juttatni)
""ez nem emuláció, hanem egy kompatibilitási réteg"" - Ezt kérlek fejtsd ki, melyik mit jelent, és melyik jobb?"
Emuláció: itt virtuális gépre gondoltam, fut egy teljes oprendzer, pl. egy windows, vagy linux, egy virtuális gépben, aminek így erőforrásokat kell adni (ram, merevlemez, CPU, stb), itt főleg a RAM az, ami sokat használ, illetve a GPU emuláció elég lassú tud lenni. Kompatibilitási réteg: a windows-os függvényhíásokat ott helyben átalakítja linuxossá, így a windows program közvetlenül linux alatt fut. Ennek az előnye, hogy nem kell egy teljes VM-et indítani és használni, a hátránya, hogy előfordulhatnak bugok benne.
"Akkor ezek a Terminal cuccok olyanok, mint annó a DOS-ban a Norton Commander (ugye másolás, új könyvtár stb., nem kellett pötyögni), hogy parancsok bevitelét teszik egyszerűbbé?"
Igen, az egy jó példa. Kevesebb pötyögés sokszor jó, de van olyan eset, amikor pötyögés gyorsabb, vagy anélkül körülményes. Pl., ha egyszerre sok fájllal szeretnél valamit csinálni vagy időzítetten valamit
399
Nem egészen, mert a kompatibilitási réteg az a futtatott program és a futtató oprendszer között van. Ezért is van egy kis overheadje, kell egy kis többlet CPU neki. De ezt leszámítva amúgy igen, az oprendszeren fut
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!