Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Miért illegális kritizálni a...

Miért illegális kritizálni a linuxot?

Figyelt kérdés
Leírtam hogy egy sz*r aztán törölték a kérdést

2023. jún. 14. 09:35
❮❮ ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... ❯❯
 281/419 anonim ***** válasza:
97%

"az android miért ennyire elterjedt?"


Mert készülékkel együtt adják. Ha más oprendszer lenne a mobilokon, és az Android csak opcionális lenne, akkor kb. annyi Androidos mobil lenne, mint most Linuxos.

A HaikuOS vagy a ReactOS sem terjedt el, pedig azokból csak egy disztribúció van.

Egyébként egy MIUI, egy EMUI, egy Harmony OS és egy stock Android között van legalább akkora különbség, mint mondjuk egy Fedora és egy Ubuntu között, tehát Androidból sem csak egy változat van forgalomban.


"hatalmas szoftver bolt, megéri fejleszteni rá stb."


Ez pedig már mind abból ered, hogy nagyon elterjedt rendszer lett. Ez a 22-es csapdája, amíg nem eléggé elterjedt, addig senki sem fejleszt rá, de nem is fog elterjedni addig, amíg nincsenek rá appok.

Szoftverbolt egyébként van Linuxra is, a Flatpak csomagokat az összes disztró tudja kezelni.


Meg azért azt ne felejtsük el, hogy a mobiloprendszerek eleve specifikusabb, célorientáltabb rendszerek, mint az asztali oprendszerek. A MacOS eleve nem is fut máson, mit Mac hardveren, vagy ha el is tudod indítani, biztos, hogy lesznek vele problémák. Az Android pedig elég konkrét követelményeket szab a hardver iránt, azt sem fogod tudni feltelepíteni más eszközökre. Egy asztali Linux disztróval szemben pedig elvárják az emberek, hogy az utolsó dzsunka hardveren is hibátlanul fusson, mert ha nem fut, akkor "szaralinux".

2023. júl. 3. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 282/419 A kérdező kommentje:

Egy asztali Linux disztróval szemben pedig elvárják az emberek, hogy az utolsó dzsunka hardveren is hibátlanul fusson, mert ha nem fut, akkor "szaralinux"."


Én nem várom el. Nem azért használnék linuxot, mert 1000 éves gépen akarom használni.


Azt a linuxosok csinálják.


Hdd-s bootolásról beszéltek. Senki se használ már hdd-t, minden ssd-ről megy. Vagyis én még használok, de kb csak tárolásra, semmi se fut hdd-ről.


Aránylag újabb, gyárilag win 10-es gépen is próbáltam a linuxot, egyszerűen nem bírta kezelni a hardver. A telepítők meg olyanok voltak hogy "egyszer bebootol egyszer nem"


Az egyik a forgatást nem kezelte, a másikon se kép se hang. Vagy ment minden, csak miután lezártad a gépet többet nem volt kép stb. De az olyan alap dolgokat mint pl a wifi vagy bluetooth egyik se tudta kezelni.


Nem valami noname hardver volt (acer gyártó) mégse bírkozott meg vele a linux.

2023. júl. 3. 18:45
 283/419 anonim ***** válasza:
23%
281: "Egy asztali Linux disztróval szemben pedig elvárják az emberek, hogy az utolsó dzsunka hardveren is hibátlanul fusson, mert ha nem fut, akkor "szaralinux"." - A Windowsnak is meg kell felelnie 10 millió-féle gépnek, és láss csodát, mindegyiken szépen elfut. Szóval nem lehetetlen.
2023. júl. 3. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 284/419 anonim ***** válasza:
100%

#283


"A Windowsnak is meg kell felelnie 10 millió-féle gépnek, és láss csodát, mindegyiken szépen elfut. Szóval nem lehetetlen."


Igen, mert a gyártók készítenek az eszközeikhez Windows-kompatibilis illesztőprogramot, Linux-kompatibilis drivert viszont a legritkább esetben készítenek csak. A Linuxos driverek többségét az eszköz gyártójától független cégek és főleg magánszemélyek készítik, aminek a minősége vagy a funkcionalitása emiatt sok esetben nem lesz egyenlő a Windows-os illesztőprograméval.

2023. júl. 3. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 285/419 anonim ***** válasza:
100%

#282


"Én nem várom el."


De azt elvárod, hogy fusson a gépeden a Linux, lehetőleg hiba nélkül. Oké, hogy az Acer nem egy dzsunka cucc, de én azt írtam, hogy "elvárják az emberek, hogy az utolsó dzsunka hardveren is hibátlanul fusson". A hangsúly az _IS_-en van, tehát hogy nagyon sok féle hardverrel kell együttműködnie.

Most egy olyan gépnél, mint a tied (már nem emlékszem pontosan, de azt hiszem ez valami laptop-tablet hibrid volt), amit eleve Windows-szal adtak ki, és nem is egy túl elterjedt gép, nem lehet elvárni, hogy minden funkció hibátlanul működjön rajta, ha egyszer a gyártó nem ad hozzá drivereket (és a közösségből sem készített hozzá senki sem drivereket, vagy ha igen, azok már régiek voltak). A Windows sem működött volna jobban, próbáld ki, tegyél fel rá egy PE környezetes Windowst, és nézd meg, mit reagál rá. Garantálom neked, hogy ugyanúgy nem menne rajta ez meg az, mint Linux-szal.


Meg ugye a te hozzáértésed is, ami, valljuk be, nem túl sok. Mert ha az egyik disztró kezeli a forgatást, a másik a képet meg a hangot, akkor az azt jelenti, hogy valamilyen szintű hardvertámogatás van hozzá, csak nincs minden modul beleforgatva a kernelbe, külön kellett volna telepíteni hozzá, az meg nem nagyon ment neked.

Próbáltál volna meg Androidot vagy bármilyen más rendszert telepíteni a gépre, nagy valószínűséggel ugyanúgy nem kezelte volna egynémelyik hardvert.

2023. júl. 3. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 286/419 A kérdező kommentje:

285


Most nincs szerencséd, mert pontosan tudom hogy mi az a windowsPE. Windows preinstalled envirent vagy mi.


Sajnos a sok össze vissza linux telepítgetéstől a gép megbolondult és utána már a gyári windowst se bírta felrakni.

Az egyetlen megoldás az volt, hogy át kellett írni a "biost"


Volt hozzá valami szöveges txt fájl amiben lehetett kapcsolgatni a dolgokat. (0 nem 1 igen)


Ez is csak azt bizonyítja, hogy a linux egy vírus! Senkinek se szabad ajánlani, senki se rakja fel!

2023. júl. 3. 20:50
 287/419 SIDLER22 ***** válasza:
97%

Nekem ezek után is tetszik, hogy leírod, hogy pontosan tudod mi a WindowsPE majd egy ilyen félig-meddig bizonyossággal leírod a teljes nevét ("vagy mi").

Egyébként az én gépemen külön partíció van fenntartva Linux tesztelgetésre illetve egy régi laptopom is van szintén Linux tesztekre. Eddig még egyik sem hülyült meg és feltételezem a tied sem hülyült meg csak nagyon sok Boot Entry lett benne és mivel fingos sincs mi az ezért törölni sem tudtad az efibootmgr-el.

2023. júl. 3. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 288/419 gentoojedi ***** válasza:
100%

#283


"A Windowsnak is meg kell felelnie 10 millió-féle gépnek, és láss csodát, mindegyiken szépen elfut. Szóval nem lehetetlen."


Azt tudtad, hogy a hardware gyártóknak fizetnie kell azért a Microsoft felé, hogy a driverüket, amit maguk fejlesztenek le, az adott Windows támogassa? Azért fordulhat elő az, hogy egy Win7-re készített HP nyomtató drivert nem csinál meg a HP 8 meg 10-re, mert az neki plusz költségbe kerül és nem érdeke egy már eladottt/kifutott termékéhez megcsinálni. Linucnál nem kellene fizetniük egy kanyit sem, csak az meg humán deficit. Igazából a Microsoft üzleti modellje is a linux ellehetetlenítése felé irányul.

2023. júl. 3. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 289/419 gentoojedi ***** válasza:
100%

#287


"Eddig még egyik sem hülyült meg és feltételezem a tied sem hülyült meg csak nagyon sok Boot Entry lett benne és mivel fingos sincs mi az ezért törölni sem tudtad az efibootmgr-el."


Én is erre gondoltam egyből. Ott a pont.

2023. júl. 3. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 290/419 gentoojedi ***** válasza:
100%

Kérdező!


Az Acer laptop mindig is szopófaktor volt linuxszal. Nagyon kevés Acer modell volt 100%-ban kompatibilis a linux kernellel.


Azért azt tegyük hozzá, Acer ugyan ismert, de nem egy hűdenagy világmárka.

2023. júl. 3. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!