Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miképpen fér össze a szabad...

Miképpen fér össze a szabad akarat a próféciákkal?

Figyelt kérdés

A próféciák csak úgy lehetségesek, ha Isten a jövőbe lát.

Ha tudja, hogy a jövőben mi fog bekövetkezni.

Vajon honnan tudja, hogy a szabad akaratú ember igent, vagy nemet mond?

Megteszi, vagy nem azt a tettet, amit megjósolnak?

Ha annak a próféciának valóban be kell következnie, akkor a szabad akaratom nem értelmezhető!



2012. nov. 11. 23:40
 61/110 anonim ***** válasza:
100%

Próbáljátok ne úgy venni ezt a világot, mintha a mátrix lenne.

Kérdező, a téridő keletkezéséről szóló elméleted nem csak egyszerű, hanem világosan érthető és paralel az ősrobbanással. Nagyon messzire távolodtatok az igazságtól az elméletek magasságába. Ami azt illeti, a kérdés elgondolkodtató, de választ nem hinném, hogy valaki adhat rá. Én legalább is nem tudnék pedig ugyancsak töröm a fejem. Érdekes volt. Gratula.

2012. nov. 12. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/110 fairi1 ***** válasza:

Idp kérdése többször előjött...

Időt bárhol lehet definiálni ahol lejátszódnak események.

Bárhol lehetséges időnek irányát definiálni ha vannak olyan események amiben A->B irányultságú biztosan.

És lehet bárhol időt mérni, ahol vannak periodikusan ismétlődő események,és tökéletes óránk lesz ha periódusuk közt eltelt idő közel fix.

Kb akkor nem beszélhetünk időről, amikor nem történik semmi(egyáltalán nem játszódik le semmilyen folyamat, esemény) és nincsen semmi.


Így nézve Isten világában is létezhet az idő fogalma, sőt ha elkezd cselekedni vagy csinál vmit azonnal generál egy "időt". Folyamatok vannak, idő létezik, cselekedeteinek irányultsága és eredménye van, már létezik múlt,jelen,jövő. Vmi periodicitás is megjelenik akkor már órát is lehet készíteni!

2012. nov. 13. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/110 A kérdező kommentje:

Kedves fairi1!

Amikor az időről beszélsz, melyik időt érted alatta?

Egy nagy általánosságban vett világidőt, ami érvényes az univerzumra, vagy a személyes, mondhatni personal időt.

Számomra igazából az idő akkor kezdődött, amikor megszülettem és végetér a halálommal.

A vallásos időszámítása sem sokban különbözik ettől, legalább is a kezdete. A vége is csak annyira, hogy szerinte lesz majd egy másik időszámítás is, de a mostani pontosan ugyanúgy ér véget számára, ahogy az enyém.

A halálával.

Bármilyen is lesz a következő időszámítása, a mostani pontosan olyan, mint az enyém, ezért semmiben sem különbözünk.

Ilyen élete több neki sem lesz, az garantált.

Hogy az a másik időszámítás miképpen történik, zajlik és ér véget, nem definiálható.

Ezért megmarad teória szinten.

Azt a boldogságot, vagy teljes életet, amit itt elérhetsz, többé nem kaphatod meg, ezt még Isten sem kínálja fel, ezért mindenképpen veszteség érhet.

Neked is csak egy életed van.

Legalább is itt a földön...

2012. nov. 13. 01:38
 64/110 anonim ***** válasza:

"Vajon mi az élet?

Nem csak robotok vagyunk?

Hiszen minden paraméter definiált, mint azt

hathatósan bebizonyítottad.

Hogyan lehet akkor a gondolatunk a sajátunk? Valamelyik állításod nem lehet igaz." Hát ez tényleg nagyon elgondolkottató. Egy robot előre bevan programozva és a szerint cselekszik amire programozva van bármilydn környezeti hatás is éri. Mi viszont szabadon reagálhatunk bármely környezeti hatásra, de most mondhatnád hogy mi meg azért nem vagyunk szabadok mert minket az isten által megteremtett anyagi világ ránk gyakorolt hatásai irányítanak. Ez az amit nem értel igaz? Egy ember ellentétben egy előre beprogramozott robottal folyamatosan gyülytheti minden környezeti paraméte rá gyakorolt hatását, és tanlán ekkor áll össze a szabad akarat, amikor tudatosulunk és már nem irányítanak bennünket a környezeti hatások kedvünkre, amikor a környezeti hatásokból és a környező anyagból összeállunk, és innentől fogva már szabad akaratunk van, kezdünk egyre jobban tudatosulni, folyamatosan tanulunk. Nos inentől már az számít hogy mi van a fejünkben, aszerint fogunk reagálni a dolgokra mint ami a fejünkben van, például becsukhatjuk az ablakot ha fázunk meg nem is tehát már nem a környeziti hatások alakítanak minket hanem szabad akaratunk van hogy hogyan reagálunk erre.

2012. nov. 13. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/110 A kérdező kommentje:

Nekem van egy régi barátom, aki Budán az infoparkban dolgozik egy mesterséges intelligenciával foglalkozó cégnél.

Bár munkája lényegét nem közölhette velem, de sok mindenről beszélgettünk. Meg kell állapítsam, hogy az általad jelzett egyszerű paramétereket az M.I. már régen tudja.

Az USA ezen a téren is előljár, ott alkalmaznak is ilyen technológiákat, vezető nélküli metrot, sofőr nélküli taxit, sőt az újabb Windowsok is tudnak tanulni és adatot gyűjteni, alkalmazni.(I7 proci)

Természetesen a hadipar ebben is az élen jár.

Meglehet, itt is az evolució elve érvényesült, amikor a vírusoktól eljutottunk a komplexabb rendszerekig.;-)

Ne hidd, hogy nem lehet olyan robotot készíteni, ami nem tud tanulni.

Ember alakú robotra nem valószínű, hogy jó darabig szükség lesz, mert az ember hatékony és olcsó, ráadásul milliárdszámra rendelkezésre áll.

Nem szívóskodni akarok, de ezeket az egyszerű definíciókat mindenképpen finomítani kell, ha az élet fogalmát akarod meghatározni.

A kérdés szempontjából megállapítom, hogy mindegynek tűnik, hogy Isten a környezeti tényezők befolyásolásával, vagy közvetlenül ránk hatva irányítja sorsunkat. Nem kimondottan látom a különbséget a végeredményt tekintve.

Azon is érdemes elgondolkodni, hogy az egyik eset nem része e a másiknak?

Mintha azt mondanád István jó ember, vagy a magyarok jó emberek...

Általánosságban is nehéz szabad akaratot feltételezni ilyen körülmények között, de méginkább nehéz ez a kérdésben adott pillanatra, egy olyan esemény kapcsán, aminek be kell következnie.

2012. nov. 13. 09:38
 66/110 anonim ***** válasza:

"Az USA ezen a téren is előljár, ott alkalmaznak is

ilyen technológiákat, vezető nélküli metrot, sofőr

nélküli taxit, sőt az újabb Windowsok is tudnak

tanulni és adatot gyűjteni, alkalmazni." ez még mind kevés jellemző még ahhoz is hogy egy macska életéhez hasonlítsunk egy gépet. Az ehez hasonló műszerek mind egytől egyig programozva vannak egy adot feladat elvégzésére. Az ember koránt sincs programozva afelől hogy mit tegyen az éltében. Hogyne lehetne olyan robotot készíteni ami tanul, csak maga a tanulás is bele van programozva, az ember viszont akkor tanul amikor akar a tanulás nincs külön beleprogramozva. Az életet én nem akartam megfogalmazni, mivel nem is fogalmazta meg senki a világon vitathatatlan módon, ide nemtudom hogy jukatdtunk ki.

2012. nov. 13. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/110 A kérdező kommentje:

Azért a macskától messze van.

Ne computeres játékhoz hasonlítsd az igazi M.I.programozást, (bár ott is megjelennek az eredmények részletekben) mert ott a grafika és a szerkesztőprogramok teleszemetelik a kódot, részben saját magukkal, részben a generáció folyamán előállított köztes tartalommal.

Az igazi intelligencia hatékonyan van programozva, néhány terrabájt háttér bőségesen elegendő, az embernek sincs annyi memóriája...

A hozzáférés sebessége már nem sokban marad el, ezzel szemben a feldolgozás messze gyorsabb a komputernél.

Ha számításba veszed, hogy érzékszervekkel sokkal többel el lehet látni egy robotot, mint az embert, akkor sejtheted, hogy a speciális célra gyártott intelligens eszközök azon a téren messze felülmúlják az embert.

Mivel az alkalmazásuk ezt egyre jobban megköveteli, az intelligencia is egyre szélesebb körű.

Ne a primitív szerszámgépekre gondolj most, az új generációs robotokat már tanítani lehet, programozásuk többszintű és a felületen az emberhez hasonló tanítási módot is alkalmaznak. Sőt, maguktól is képesek tanulni.

Magam is meglepődtem, mikor megtudtam, hogy érzelmekre, emóciókra is képesek lehetnek. (Ezeket párhuzamos tudományterületekkel, pl. pschichológia karöltve végeznek)

Programozással magam is foglalkozom, időnként foglalkozásszerűen is, bár az általam jelzett eseményekre nincs elegendő rálátásom, bevallom.

Az igazi problémák meglepő helyeken fordulnak elő, mint pl. a felejtés, ami a hatékonyság érdekében szükséges, de nem mindegy mi minősül felejtendőnek.

Ez persze az embernél is alapból probléma, így hát világos, hogy nem egyszerű az optimális megoldás megtalálása.

Mindezt csak azért írom, hogy az egyszerű definíciók már korántsem elegendőek, ha az életet, az intelligenciát, vagy akár a szabad akaratot akarjuk meghatározni.

Ha úgy tetszik, köztünk és robotjaink, között már sokkal kisebb a különbség, Mint Isten és az Ő robotjai, vagyis az ember között.

Igaz, mi egyenlőre nem a saját képünkre formáljuk őket, de ez amúgy is csak a felszín...

2012. nov. 13. 12:46
 68/110 A kérdező kommentje:
A robotokat Te hoztad szóba, bocs, megtetszett, ha akarod passzolhatjuk a témát, mindezek figyelembe vételével.
2012. nov. 13. 13:06
 69/110 A kérdező kommentje:

Különben az emberben is futnak programok.

Az érszékszerveid működése, a fogak megjelenése, a korszak váltás, vagyis a nemi érés, az öregedés, példának okáért élőre belénk van kódolva.

A gének maguk programdefiníciók (mondhatod dll-ek)

Az agy egyes részei is megfeleltethetők mai komputer alkatrészeknek, Grafikus feldolgozás, audio központ...

2012. nov. 13. 13:21
 70/110 A kérdező kommentje:

Rettenetesen tetszik okean stílusa, amivel csúfot űz belőlünk, mikor játékosan bebizonyítja, hogy szabad akarat egy előre definiált világban nem létezhet.

DDD

Tíz perce hahotázok, már fáj a hasam.

Tegnap is leesett egyből, de a humoros részén átsiklottam, biztos fáradt voltam már.

Olvasd csak el megint, figyelmedbe ajánlom...

2012. nov. 13. 13:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!