Létezik -e a szabad akarat? S ha igen akkor mit értünk alatta?
Szabad akarat alatt azt értjük, hogy az ember azt csinál amit éppen akar.
Ergo nincs szabad akarat, bárhogy is kábítanak ezzel, igencsak korlátozva vagyunk :) pl.: nem tudok repülni mint szupermen, lézert sem tud lőni a szemem, a fénysebességnél gyorsabban futni, nyerni a lottón, örökké élni... ilyen dolgokat akarok csinálni, de sajna nem tudok.
a szabad akarat annyit tesz, hogy a lehetőségekből szabadon választhatunk. ezt általában szellemi kérdésekben szokták mondani, tehát az erkölcsi jó és rossz esetében...természetesen a szabad akarat egy idő után determinálódik, mivel az egyén belátja, hogy mi a jó, és onnantól csak azt fogja választani, ekkor pedig tudatában válik teljesen szabaddá, vagyis többé nem tartja fogságban saját önzése és félelmei. :)
üdv
26/F
LastOne.Left
bocsi kiegészíteném...
többé nem tartja fogva saját önzése és félelmei, amikor is a fizikai törvények felé kerülhet, mivel azokat pont e két dolog miatt nem tudja áthágni még. :P
üdv
26/F
LastOne.Left
19:25ös! amiről Te beszélsz azok a képességek.
Ha nem lenne szabad akarat mindenki Istent követné. De akkor olyanok lennénk mint a robotok. Ezért választhatunk.
Szabad akarat alatt a választás lehetőségét értjük, nincs kényszer. De persze a döntéseinknek következménye van.
Szia!
Erre egy Comenius idézettel válaszolok:
"(A kereszténynek) megadatik az, amit a világ legnagyobb bölcsei a maguk dolgaiban hiába keresnek: a lélek teljes szabadsága, hogy Istenen kívül semminek alávetve és semmihez kötve ne legyenek, akaratuk ellenére semmit megtenniük ne kelljen. Míg a világban mindenütt csupa kényszert láttam: mindenkinek másként folytak a dolgai, mint kívánta; mindenki több köteléket vett magára önmagával és másokkal szemben, mint tartozott volna, s vagy a saját, vagy mások akaratának kényszerétől hajtva magával vagy másokkal mindig harcban állt,...Istenen kívül senkit maga felett állónak el nem ismert. Ezért nem hallgattak a világ parancsaira,… mert benső javaikban bizonyosak voltak… Bármit tesz vagy mond a világ, bármivel fenyegetőzik, bármit ígér, parancsol, kér, tanácsol, őt semmi meg nem ingathatja. A világ, mint ahogy mindenütt, visszás, és az igazság helyett árnyék után kapdos, úgy itt is: a szabadságot abban látja, hogy aki szabad, senkinek ne legyen semmiben szolgálatára, akár restség, akár gőg, akár gonoszság okából viselkedvén így. Ámde a keresztény egészen másképpen cselekszik: csupán a szívét keríti körül jól, hogy szabadságában megóvassék Isten számára, minden egyebet átenged felebarátja szükségletére. Ha az igaz keresztény látja, hogy felebarátjának valamiben hasznára lehet, nem habozik, nem késlekedik, nem kíméli magát, nem emlegeti érdemeit, nem zúgolódik, nem ernyed el, akár hála, akár hálátlanság a bére, nyugodtan, derűsen szolgál tovább. Ó, Isten fiainak boldog a szolgasága; elképzelni sem lehet annál nagyobb szabadságot, mint hogy az ember Isten igáját veszi magára, hogy minden egyéb köteléktől megszabaduljon. Ó, világ adta boldogtalan szabadság! Nem lehet annál nagyobb rabszolgaság, mint hogy az ember Istennel nem törődve nyomorult módon más egyebektől engedi magát leigázni, azaz behódol olyan teremtett dolgoknak, amelyeken uralkodnia kellene, s dacol Istennel, akinek engedelmességgel tartozik. Ó, halandók, értsük meg, hogy csak egy, egyetlenegy lény van felettünk, a mi teremtő Urunk és majdan bíránk: egyedül neki van hatalma nekünk parancsolni, de ő nem úgy parancsol, mint rabszolgáknak, hanem akarván, hogy engedelmeskedve is szabadok és kötetlenek legyünk..." (J. A. Comenius: A világ útvesztője és a szív paradicsoma)
Üdv. Péter
Szerintem a legközismertebb értelmezésében nem, nem létezik. (a fentebbi hozzászólásokban megfogalmazott definíciók mindegyike helytelen, bár LastOneLeft jó helyen tapogatózott amikor a determinizált szabad akaratról írt.
15f
Véleményem szerint nagyon rossz az elnevezés és a bibliára jellemző erős túlzással él.
Akkor lehetne valóban SZABAD, ha nincs benne korlát. Sem CSAK sem HA. Csak annak lehet igazi szabadsága akinek olyan hatalma van, hogy másoknak ne lehessen rá befolyásoló hatása.
Jelen pillanatban csak a szabad akarat illúzióját kapjuk.
példa:
Ha a szabad akaratot térben akarjuk elhelyezni, akkor minden irányban van lehetőségünk menni. Addig amíg kedvünk tartja. Na ehhez képest...Ember! szabad akarattal arra mész amerre akarsz, DE....NEM mehetsz jobbra se balra, se hátra se le, FELFELÉ meg pláne nem. Szóval mehetsz előre addig amíg én el nem pusztítalak....
Persze, lehet érvelni, hogy ezt CSAK lelki síkon kell értelmezni, de máris ott van benne a korlát, hogy CSAK!
Ez kb annyit tesz, hogy azt csinálhatsz amit akarsz, ha azt teszed amit én engedek.
Én így a bibliai szabad akaratot csak részleges, korlátolt szabad akaratnak nevezném. maximum.
a látszólagos szabad akarat vezet el oda, mihelyst determinálódott csak a JÓRA, hogy az egyén bárhova tudjon menni fizikailag egyetlen gondolattal, vagyis a fizikai korlátokat oldja fel ez a bizonyos illúzió, amiről beszélsz...elég trükkös, de hát meg lehet érteni. :)
üdv
26/F
LastOne.Left
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!