Miképpen fér össze a szabad akarat a próféciákkal?
A próféciák csak úgy lehetségesek, ha Isten a jövőbe lát.
Ha tudja, hogy a jövőben mi fog bekövetkezni.
Vajon honnan tudja, hogy a szabad akaratú ember igent, vagy nemet mond?
Megteszi, vagy nem azt a tettet, amit megjósolnak?
Ha annak a próféciának valóban be kell következnie, akkor a szabad akaratom nem értelmezhető!
Kedves okean!
Te is dönthetsz úgy, hogy felálsz most és nem netezel, hanem ebédet főzöl.
Akár az ablakon is kiugorhatsz.
Vagy lemész és kitöltesz egy lottót, korántsem mindegy a jövőre nézve, hogy hová kerül az öt iksz.
Most rengeteg dolgot tehetsz, sőt a következő percben is.
Előre megjósolni, akár a mai napot is, hm. kétséges...
Kedves okean!
Az idézetek kiindulási helyei:
Római levél 9:21
Ézsaiás 29:16 és 45:9
Felelősségre - ahogy az éppen az idézett részekből látszik - nem lehet vonni Istent semmiért. Minden az Ő alkotása, ha nem teremtett volna, nem volna semmi, nulla az alapunk arra, hogy bármit megkérdőjelezzünk a mindenség működésében. Isten dönti el, hogy kit alkot veszedelemre/elveszésre, és kit irgalomra/dicsőségre. ""A kin akar könyörül, a kit pedig akar, megkeményít."" (szintén a Római levél idézett helyén) Mindenkinek megvan a helye a világ folyásában, de ez nincs előre az orrunkra kötve, ezért úgy kell igyekeznünk, mintha rajtunk is múlna a végeredmény.
De ha nagyon vitázni akarunk ezzel, akkor megkérdezném: Lehetett volna olyan változata a történelemnek - az egyes emberek szabad akaratának függvényében - ahol nem feszítik keresztre Jézust?
Egyszerű kérdés, érdemes eltöprengeni rajta.
Gyakorlatilag minden ember legapróbb cselekedete,megtett, vagy meg nem tett lépése befolyásolja a jövőt.
De nézzük a híreseket.
Ha Napoleont ifjú tiszt korában leteríti egy golyó, vagy Newton 5 évesen meghal himlőben, vagy Hitler, aki az 1 vh ban lövészárokban volt és valahol olvastam, hogy több rohamot túlélt, a százada többször kicserélődött, nem ilyen szerencsés...
/Az utolsóhoz, ne cáfold, magam sem hiszem teljesen. Állítólag a végén egy tiszt maga mellé vette pucernak és később ezért volt nagyobb sansza. A tisztek túlélési esélye a bakánál rosszabb volt, átlagosan rövidebb ideig éltek. Annyi bizonyos, hogy volt a lövészárokban és káplár rangot kapott./
Akkor mi lenne ma?
kérdező: maradjunk a dominós példádnál továbbra is. ha egy dominó ledőlését megváltoztatjuk, akkor az is megváltozik, hogy utána mit lök merre. szóval, akkor más lesz a jövő. de ettől még nem döntött szabadon senki. viszont kérdés van e értelme ennek, hogy egy dominó dőlhetett volna másra. mert nyilván az ő dőlését is más korábbi dominók határozzák meg és így tovább vissza amíg csak lehet. szóval ha adott egy pillanat, akkor már a dominós kép szerint nem is lehet másképp.
és igaz, hogy minden ember legapróbb cselekedete is befolyásolja a jövőt. de ettől még az nem biztos, hogy szabad bizonyos értelemben. nézheted onnan is, hogy fizikai dolgokból állsz. azok pedig azok pedig jól leírható szabályoknak engedelmeskednek. ha az építmény alkotó elemi ilyenek, akkor könnyen lehet, hogy maga az építmény is.
munyamunya: köszönöm!
Nem is megkérdőjelezésre gondoltam. De úgy tűnik, ha nem mi döntünk, akkor ezt az egészet ő döntötte el a világ teremtésekor. És ha ez a világ jó, akkor az alkotó részei is jók. Akkor viszont a csúnya dolgok is jók. Ami elég különös gondolat. Bár indokolhatja, hogy Jézus miért megbocsájtó mindennel.
Hát, ha azt tesszük fel, hogy van szabad akarat, akkor miért is ne lehetett volna másképp? :) vagy nem?
Okean!
Csupán arra céloztam a kérdéssel, hogy lehetséges lenne-e, hogy az ember (a teremtmény) döntése meghiúsítsa az Isten (a Teremtő) akaratát, tervét? Mert ha igen, akkor egy ilyen isten nem isten, csak valami tervezőmérnök-féle, akinek vagy sikerül, amit szeretne, vagy nem. Akkor viszont nagy bajban lennénk :)
Érdekes, milyen következtetésre jutottatok.
Ha minden eleve elrendeltetett, akkor Isten már a végítélet napját is pontosan ismeri és már azt is eldöntötte, vagy tudja, ki kerül a tűzbe, ki nem.
Fölösleges a JT térítése, de még a Biblia is.
Ekkor viszont már Isten szabad akarata is megkérdőjelezhető, mert saját tevékenysége bilincsbe zárja, kénytelen mindent úgy tenni, ahogy annak lennie kell.
Szerintem a szabad akarat létezik, de a próféciák, amelyek ennek ellentmondanak, gyenge lábon állnak.
A szabad akarattal még az ateista is egyetért.
Alapvetőleg...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!