Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Jehova Tanúi! Mitől jobb...

Jehova Tanúi! Mitől jobb fordítás az újvilág fordítás, mint például a Károli?

Figyelt kérdés

"Lehet-e a görögűl íródott újszövetségben a Jehova kifejezés, ha nem szerepelt a JHVH tetragramma sem? Mi módon íródott az újvilág fordításba a Jehova kifejezés, ha a görög iratokban az Úr, az Isten, és az Atya kifejezés szerepel, és nem a Jehova, a Jahve, a JHVH? Az újvilág fordítás tele van a Jehova kifejezéssel, indokolatlanúl. Egy tökéletes fordítás mimódon tartalmazhat olyan elemeket, melyeket nem tartalmaz a görög irat? Ez mi más, ha nem belemagyarázás. És ha ezt úgy adják be az embereknek, hogy a legjobb fordítás, akkor ez hazugság."


Kötekedek? Engem érdekel az igazság, titeket nem?


2011. ápr. 20. 15:29
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 11/127 anonim ***** válasza:
7%
Jehovák? Az a hülye agymosott szekta akiket egy posztókereskedő alapított?
2011. ápr. 20. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/127 A kérdező kommentje:
Ne haragudjatok, de nem minősítéseket szerettem volna hallani a Jehova Tanúkkal kapcsolatban. Aki ezt teszi, én úgy gondolom magát minősíti. Aki tudja a kérdésre a választ, az válaszoljon. Azt, hogy a Jt-ról mit gondoljak, azt majd eldöntöm magam. Én konkrét kérdést tettem fel a Jehova Tanúknak, konkrét válaszokat szeretnék olvasni arról.
2011. ápr. 20. 20:34
 13/127 anonim ***** válasza:
17%
Kedves kérdező. Igazad van, de elfelejted h a kérdésedet rossz kategóriában tetted fel (Vallás). A JT-nak semmi köze a valláshoz. Ne csodálkozz hogy támadás éri. Javaslom nézz szét az ezoterikában. Agykontroll témakörben pl. biztos hamarabb kapsz választ.
2011. ápr. 20. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/127 A kérdező kommentje:
1: valláskritika témakörben tettem fel a kérdést, mivel minden olyan szervezet, felekezet, egyház, mely Istennel, pláne a Bibliával foglalkozik nem lehet semmilyen esetre sem ezotériának besorolni. Ennek a csoportnak a gyűjtőneve vallás. Mivel kritikus szemmel tekintek a vallás egyik ilyen felekezetére, mely szervezet neve Jehova Tanúi Egyház, ezért a valláskritika rovatban tettem fel a kérdést.
2011. ápr. 20. 21:41
 15/127 anonim ***** válasza:
53%
Ennyi erővel a szcientológiai egyház is egy egyház... Szekta-szekta, nem mindegy?!
2011. ápr. 20. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/127 A kérdező kommentje:
A szcientológia "egyház" nem foglalkozik Isten személyével, a Bibliával, csak és kizárólag a vallásszabadsággal, az önös érdekekkel az emberekkel. Nézz utánna a hitvallásuknak. Attól, hogy egyháznak hívatja magát, a hitvallásuk tekintetében nem tartozik az egyház kategóriába. Vallást tesznek saját magukról, az életükről, de nem Istenről, nem Krisztusról, nem bármilyen könyv tartalmáról.
2011. ápr. 21. 08:49
 17/127 anonim ***** válasza:
33%

Jehova Tanúi a világon 236 országban jelen vannak, és még sajnos nincs mindenhol Új világ fordítású Biblia....van olyan hely, ahol a 200 évvel ezelőtti nyelven íródott Bibliát használják, és a tanításaik mégis egységesek! ez az egyik fontos dolog


Miből gondolod, hogy az eredeti héber és görög iratokban nincs benne a JHVH? (majdhogynem 7000X szerepel az eredeti iratokban, de az inkvizíció és egyéb vallási ocsmányság következtében el akarták törölni ezt a nevet, illetve egy félreértelmezett törvény miatt)


Az eredeti héber nyelvben nincsenek magánhangzók. A nevek a különböző nyelveken msképp hangzanak. Pl john-jános.

DE a Jézust is régen lehet hogy Jehosuának vagy másnak ejtették, mégis használják ezt a nevet. Jah, Jahve, Jehova, mind a Teremtő Isten SZEMÉLYES neve.


Más különbség a Károli és az ÚVF között:

modernebb a nyelvezete, így könnyebben érthető. Nincs benne olyan szó mint pl. vala, lőn stb.

A tartalmán nem változtattak semmit!

10 éve a Károli fordítású Bibliát használtuk, és abban is ugyan úgy benne van Isten nevének fontossága (pl Zsoltárok 83:19)


Jobban szeretem az ÚVF-ú Bibliát, mert könnyebben megértem, de ha van egy gondolat, amit mégsem, előfordul, hogy Kroli, református, ökumenikus stb Bibliát leveszek a polcról, hátha jobban megértem.


Összegezve az ÚVF. előnye:

-Isten neve visszakerült az Őt megillető helyére

-modernebb nyelvezet, könnyebb érthetőség


[link]


itt megtaláljátok az ÚVF-ú Bibliát. Hasonlítsátok össze a ti Bibliátokkal és meglátjátok, ugyan arról szól.

2011. ápr. 21. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/127 A kérdező kommentje:

Egy másik kérdésre ezt a választ adtam, egy részletet idéznék, ide kapcsolódik:


"Nézzük a fordításotokat, mely annyira tökéletes:


Újvilág:

"hogy úgy legyen, ahogy meg van írva: „Aki dicsekszik, Jehovával dicsekedjen.”"

Károli:

"Hogy, a mint meg van írva: A ki dicsekedik, az Úrban dicsekedjék."

Görög:

"ἵνα καθὼς γέγραπται Ὁ καυχώμενος

; ἐν Κυρίῳ καυχάσθω."


Nézzük a Κυρίῳ szó jelentését, amit ti Jehovának fordítotok: Κυρίῳ = úr szótári alakja: κύριος, -́ου

Nem Jehova! Belemagyarázás, hazugság!


Újvilág:

"Mert „ki ismerte meg Jehova gondolkodását, hogy oktathatná őt”? Bennünk azonban megvan Krisztus gondolkodása."

Károli:

"Mert ki érte fel az Úrnak értelmét, hogy megoktathatná őt? Bennünk pedig Krisztus értelme van."

Görög:

"τίς γὰρ ἔγνω νοῦν Κυρίου, ὃς ⌐ συνβιβάσει

; ¬ αὐτόν; ἡμεῖς δὲ νοῦν Χριστοῦ ἔχομεν."


Amit ti Jehovának fordíttotok, az az eredeti görögben: Κυρίου, aza Úré, szótári alakja éppúgy, mint az előbb:κύριος, -́ου

Ami nektek gondolkodása, az νοῦν, jelentése értelem.


Nézzünk bele egy kicsit mélyebben, ne szavakon lovagoljunk, hanem értelmezésen:


Újvilág:

"amikor Jézus, a mi Urunk jelen lesz az ő összes szentjével."

Károli:

"a mikor eljő a mi Urunk Jézus Krisztus minden ő szenteivel egyetemben."

Nem kicsit más a jelentése, de nézzük csak a kulcsszót a jelen lesz, vagy eljő.

"παρουσίᾳ", jelentése megérkezés.


Három, mégegyszer mondom három oldalt néztem meg Pál levelei közűl, idézzek még több százat, vagy marha jó a fordításotok még mindig?"


Az újvilág fordítás újszövetségi részében sokszor előfordúl a Jehova név. (Itt jegyezném meg kedves utolsó válaszoló, hogy köszönöm a válaszod, de a ti Bibliátokban van 7210-szer a Jehova név, a héber iratokban a JHVH tetragramma szerepel, amit ember nem tud, hogy hogyan kell kiejteni, az újszövetségben meg egyszer sem. Máskülönben csodálkozom, hogy egyéb bibliákat is kezedbe veszel, példamutató szokás, és képletesen meghajlok ezen igyekezeted előtt, nem mintha számítana az én véleményem...)

Az ismeretlen fordítóknak milyen iratok álltak a rendelkezésére, amikor a görögűl írott újszövetséget fordították, hogy önhatalmúlag a tanaik igazolása végett Jehova szót írjanak az Úr, illetve az Isten helyett?


A zsoltárok 83,19 pedig a Károliban így hangzik:

"Hogy megtudják, hogy te, a kinek neve Jehova, egymagad vagy felséges Isten az egész földön."


Volt-e Károlinak a kezében olyan irat, melyben nem a JHVH tetragramma szerepelt, hanem tudta, hogy miképpen kell kiejteni? Nem volt. Képzeljük csak el, hogy nem töltötte volna meg magánhangzókkal, és nem választott volna azon közszájon forgó kiejtések közűl egyet, például a Jahveh-t, illetve a Jehovát, miképpen hangzana?


"Hogy megtudják, hogy te, a kinek neve JHVH, egymagad vagy felséges Isten az egész földön."

2011. ápr. 21. 22:28
 19/127 anonim ***** válasza:
100%

Én megértem a tanúk ragaszkodását a saját fordításukhoz, azt is elismerem, hogy a Károli nyelvezete kissé régies, és igen, minden fordítás tartalmaz kisebb nagyobb hibákat. DE! Elérhetőek és olvashatóak az eredeti görög és héber iratok. Ahonnan kiderül, ha valakinek van elég jó nyelvismerete, hogy egy két dolgot miként is kéne értelmezni.


A tanúknak az a vádja, hogy a Biblia meg lett hamisítva, egyáltalán nem bizonyítható, csak egy elmélet, amit a történészek sem fogadnak el. Ugyanis egy ilyen mérvű hamisításnak nyoma kellett volna maradjon, és semmi nyoma. Nem hamisíthattak meg minden létező másolatot. Egyébként meg okuk sem volt rá. Ez az egész egy DaVinci kód típusú összeesküvés elmélet, hogy a csúnya, nagy gonosz katoliukus egyház (akik a bibliát egyébként összeállították, ezúton is köszönjük nekik) milyen sötét dolgokat cselekszik. De könyörgöm: miért és hogyan tették volna? Az eredeti görög iratokban nem szerepel JHVH neve, mert az görögül a pogány népeknek íródott elsősorban, nekik nem is mondott volna semmit.


Az meg megint nem megalapozott állítás, hogy Jézus használta a Nevet. Hiszen a név amit Ő megismertetett velünk az Atya volt. Az általa tanított imádság is így szól: mi Atyánk, nem Jehovánk. És a kereszten az utolsó szavait arámiul jegyezték fel nem görögül: Eli, Eli, lama shabaktani? Még halála pillanatában sem Jehovának szólította. Ja, és nem is azzal vádolták soha, hogy a nevet használná....


Amúgy nincs bajom a tanúkkal,de nem értek egyet a teológiájukkal. Ténynek tekintetnek légből kapott elméleteket és azokhoz minden erejükkel ragaszkodnak.

2011. ápr. 22. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/127 anonim ***** válasza:
2%

UTOLSÓ HOZZÁSZÓLÓNAK:

Mi nem vádoljuk hamisítással a Bibliafordításokat. SŐt kész csoda, hogy ez a könyv így fennmaradt! PÁRATLAN!


Jézus azt mondta a mintaimában: "Miatyánk, ki vagy a mennyekben, szenteltessék meg a te NEVED"

Ha most megkérdezik tőlem az apukám nevét, nem azt fogom mondani, hogy apa. Van neki személyes neve. Azonkívül mi emberek olyanok vagyunk hogy mindennek nevet adunk, még az állatoknak is, mert így közelebb kerülünk hozzá. Akkor a Teremtőnek ne lenne neve?

ez most csak egy kis személyes megjegyzés volt:)


visszatérve Jézushoz. Ő még ezt is mondta főpapi imájában, hogy "Nyilvánvalóvá tettem a neved...", "Megismertettem velük nevedet..." (János 17:6,26)


Jézus egyértelműen fontosnak tartotta Isten nevét. Azért nem találunk tanítást külön az Ő szájából a Isten nevére vonatkozóan, mert a zsidók, akiknek Ő prédikált, nagyon is jól ismerték ezt a nevet, hiszen Isten már bemutatkozott Mózesnek (2Mózes 3:14)


A KÉRDEZŐNEK:

A görög forrásodat hol találom? szeretnék utána nézni. Én nem tudok sem héberül, sem arámiul és görögül sem, de tanulmányoztam régi iratokat (persze csak fényképről) amiken egyértelműen ott volt a JHVH.

2011. ápr. 22. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!