Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hihetünk-e, az "eredendő...

Hihetünk-e, az "eredendő bűn"hipotézisében?

Figyelt kérdés

Ha igen,kimondjuk,hogy mivel Jézus asszonytól született,Ő is bűnben született,s ez ellent mond a Biblia tanításának.


A Bibliában csak annyit olvashatunk,hogy minden ember"bűnre való hajlammal",és nem bűnösen születik.

Bizonyítható-e a Bibliával az eredendő bűn hipotézise,vagy csupán a "keresztény hagyományok"állítják ezt?



2016. aug. 13. 00:05
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 1/136 anonim ***** válasza:
97%
A fundamentalisták ezt úgy szokták kimagyarázni, hogy az eredendő bűn biztos apai ágon öröklődik. Tudod, ez egy olyan Y-kromoszómás dolog. A katolikusok erre találták ki a szeplőtelen fogantatást, vagyis hogy eleve Mária már az eredendő bűn nélkül született (hogy miért? Mert Isten így akarta - eleve az volt a célja, hogy legyen egy bűntelen Jézus, utána már csak ki kellett találnia kreatívan, hogy ezt hogyan oldja meg), és onnantól kezdve már Jézuson sem volt eredendő bűn. De igazából az ember úgy magyarázza, ahogy neki tetszik. Ha akarjuk, Isten csettintett egyet, és Máriáról/Jézusról/akárkiről eltűnt az eredendő bűn, mert így kellett lennie.
2016. aug. 13. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/136 A kérdező kommentje:
Nyilván ezt az elképzelésüket bibliai bizonyítékokkal nem lehet igazolni.
2016. aug. 13. 00:40
 3/136 anonim ***** válasza:
100%

Az "eredendő bűn" kicsit szerencsétlen kifejezés, komoly teológusok nem is használják. :)


Van olyan, hogy "eredeti bűn", ezt inkább más nyelveken mondják így (pl angolul "original sin"), magyarul inkább az "ősbűn" a használatos kifejezés. Ez konkrétan a bűnbeesés, Ádám és Éva bűne.


Az, hogy ez a bűn öröklődik nemzedékről nemzedékre, azt teológiailag precízen "áteredő bűnnek" hívják. Ez jellegzetesen katolikus tanítás. Szent Ágoston fogalmazta ezt meg először, és később (sokkal később) ez lett a katolikus teológia egyik sarkalatos tétele.


Az Ágoston előtti egyházatyák (és rájuk hivatkozva az ortodox teológia) úgy tartják, hogy maga a bűn nem öröklődik át, a bűn az mindig személyes dolog. Ebből a szempontból minden ember bűntelenül születik. (Ezért nem értelmezhető Mária szeplőtelen fogantatása ortodox szemszögből.)


Ugyanakkor a bűn következményét, a Paradicsomból való kiűzetést, és minden egyebet, ami ezzel jár, minden ember megszenvedi. Ezért is van szüksége az embernek a megváltásra.

2016. aug. 13. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/136 anonim ***** válasza:
46%

A Bibliával nem tudom, hogy bizonyítható-e, de az ősrobbanás és az evolúció elméleteiből következik, hogy nincs értelme eredendő bűnről beszélni, mert nem volt teremtés, így Ádám is csak egy kitalált személy. A bűn pedig abszolút relatív fogalom. Ki mit lát annak.


Úgyhogy a kérdésre válaszolva: lehet benne hinni, de abszolút semmi értelme.

2016. aug. 13. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/136 anonim ***** válasza:
95%

Hinni bármiben lehet. Abban is, amit az égvilágon semmi nem bizonyít: a bizonyítás és cáfolat már a tudomány témaköre, ami a hiten kívül áll.

Ha te elhiszed, hogy van eredendő bűn és nem érdekel semmiféle tudományos magyarázat (mondjuk genetika meg ilyenek), akkor neked létezik az eredendő bűn. Ha meg a tudományos szemszöget nézed, akkor nincs rá magyarázat, de az ugye nem hit, hanem egy másik világ.

2016. aug. 13. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/136 A kérdező kommentje:

Ákos 13!


Amikor az "Ősrobbanás"hipotézisára gondolsz,gondold meg ezt a hírt:

Bagdadban ismét robbantottak a tálibok.A teherautónyi robbanás következtében mindenfele virágoktól roskadó parkok,mosolygó kisgyermekek szálltak a város minden pontjára,kacagással töltve azt.

Ez a robbanás következménye?

Hogyan hozhat létre egy robbanás organizációt?

A robbanás tönkre szokta tenni az organizációt,és NEM létrehozni.

Az ősrobbanás kieszelői Isten szeretetéből létrehozott világunk története helyett kitalált egy baromságot,amit szívesen elfogad a világ azon része,aki nem aar elfogadni felsőbb intelligenciát.

Az evolució hipotézise-a komoly tudományos világban-röhely tárgya,mióta felfedezték az átöröklődés génjeit.A gének megváltoztathatatlanul őrzik,a fajokra jellemző tulajdonságokat.Ha azok sérülnek nagy mértékben,szaborodásra képtelenek.(pl.öszvér)

2016. aug. 13. 02:34
 7/136 A kérdező kommentje:

3.válaszoló!


Az "eredendő bűn"kifejezést használja minden komoly református teológus,és ugyanezt a római katolikus teológusok,rendszerint "áteredő bűnnek"nevezik.

Az "eredeti bűn",vagy a "bűn eredete",nem egy kategória azzal,hanem egy esemény,amire az "erdendő bűn"hipotézise épül.

Ez utóbbi azt jelentené,hogy az újszülött csecsemő,mivel ősszüleink(Ádám,és Éva) vétkeztek bűnösnek születik,és csak a keresztvíz varázsereje menti meg a kárhozattól.

2016. aug. 13. 02:47
 8/136 anonim ***** válasza:
61%
#6 Nem tudom, miért beszélsz az evolúcióról, milyen alapon teszed ezt - az, hogy felhoztad ezt az öszvéres példát, megmutatja, hogy az evolúciónak még csak az alapelveit se érted, még csak felületes módon sem. Ehhez képest nagyon tudod, hogy mennyire "röhely" (megsúgom: azon kívül, hogy én már 5 perce kínomban röhögök a hozzászólásodon, szerintem minden valamirevaló tudós éppen hogy téged tartana röhejesnek). Az ősrobbanást is csak etimológiai alapon tudod összehozni egy terrortámadással - ebből a hasonlatból se következtethetünk semmire, azon kívül, hogy ízléstelen vagy.
2016. aug. 13. 03:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/136 A kérdező kommentje:

5. válaszoló!


Azt hiszem,nem ismered a"hit" szó értelmét,és kevered az ismerettel,és a hiszékenységgel.

Amit megismerünk,azt nem kell hinni,mert azt tudjuk.

A hit valamiben való bizalom,a korábbi tapasztalatok alapján.(pl.Hiszek a repülő menetrend szerinti indulásában,mert általában azt tapasztaltam,hogy időben indultak.Nem hiszek a politikusok igéreteiben,mert azok megtartására elenyésző példát tudok.)

Isten gondviselésére,vezetésére temérdek esetem,történetem van saját életemben,így Benne hiszek.

2016. aug. 13. 04:16
 10/136 anonim ***** válasza:

„Íme, gonoszságban fogantattam, és bűnökben fogant engem az én anyám.”

Zsolt 51:7


„És titeket is, akik halottak voltatok vétkeitek és bűneitek miatt, amelyekben jártatok egykor ennek a világnak szokása szerint, a levegőben uralkodó fejedelemnek engedelmeskedve, annak a léleknek, amely most a hitetlenség fiaiban működik. Egykor mi is mindnyájan ezek között forgolódtunk, mikor követtük testünk vágyait, és teljesítettük a test és az érzékek kívánságait. Természetünknél fogva a harag fiai voltunk, akárcsak a többiek.”


Ef 2:1-3

2016. aug. 13. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!