Szabad akarat valóban létezik.
A szabadakarat már más kérdés!
Akarni szabadon akarhatsz barmit.
Legfeljebb hiaba.
Már irtam erről elég sokat.
Van szabad akarat, csak az minden entitásnál alá van rendelve a természetének. Ha bukott, az Istentől elszakadt természete van valakinek akkor a szabad akarata nem független hanem rabszolgája a bünnek.
Valóságosan csak akkor lesz valakinek független szabad akarata ha megismeri az igazságot és a Fiú szabaddá teszi.
A vallás szerint van.
Szerintem viszont nincs. A determinált univerzum modelljét fogadon el Einstein speciális relativitáselméletére alapozva.
Ez attól is függ, hogy mit értesz ez alatt.
Szerintem a döntéseinknek oka van. Ennélfogva determinisztikus így az, hogy döntesz pusztán egy látszat és valójában adott, hogy hogyan fogunk dönteni. De ezt egy rendkívük sok összetevős komplex egyenlettel lehetne leírni amihez még nincs meg a kellő tudásunk és az alkalmazásához még sokkal több tudásra lenne szükség.
Ennélfogva a világ keletkezésekor már adott volt, hogy ki hogyan fog dönteni, mikor és hol.
"Szerintem viszont nincs. A determinált univerzum modelljét fogadon el Einstein speciális relativitáselméletére alapozva."
A determinált univerzum jól hangzik első nekifutásra, no de mi a véleményed a gyenge kölcsönhatásról? Az hogyan fér bele a determinált univerzum modelljébe?
#8
A determinált univerzum nem hangzik jól, sőt épp ellenkezőleg: egy nagyon lehangoló és elkeserítő világkép. De erősen benne van a pakliban, hogy igaz. Tehát nem fogok érzelmi alapon a szabad akarat mellett állást foglalni.
Nem hinném, hogy a kölcsönhatásoknak van valami jelentősége, hiszen az einstein-i világkép alapján a múlt, a jelen és a jövő között nincs különbség, hanem egyszerre léteznek, tehát már minden megtörtént.
Brian Greene másképpen közelíti meg a témát. Ő abból indul ki, hogy a testünk részecskékből áll, amiket a természeti törvények irányítanak, vagyis előre meghatározott az emberi viselkedés.
De a kettő ugyanaz: nincs szabad akarat.
Green egyébként addig merészkedik a könyvében, hogy a szabadságot újradefiniálja.
"A determinált univerzum nem hangzik jól, sőt épp ellenkezőleg: egy nagyon lehangoló és elkeserítő világkép."
Miért az? Hiszen varázsütésre leveszi minden felelősség terhét a válladról. Előre el van rendelve minden, tehát az egyénnek semmiféle felelőssége sincs a tetteit illetően, hiszen azok előre determinálva vannak az univerzum folyamában.
"Nem hinném, hogy a kölcsönhatásoknak van valami jelentősége"
Az egész univerzum működése kölcsönhatások sorozatán alapszik, hogyne lenne jelentősége a kölcsönhatásoknak. A kölcsönhatások működtetik az univerzumot. Továbbá a gyenge kölcsönhatás - jelenlegi ismereteink szerint - abszolút véletlenszerűen történik, ami viszont szöges ellentétben áll a determinizmussal. Ezért érdeklődöm, hogy ezt a jelenséget hogyan tudod belepasszintani a determinisztikus világképbe?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!