Isten jót akart, mikor szabad akaratot adott az embernek?
Hogy mennyire szabad az akaratunk, azért ez megérne egy vitafórumot. Az ember döntéseit ezer külső körülmény befolyásolja, a genetikailag meghatározott hajlamaitól a pillanatnyi környezeti hatásokig, ráadásul az érzékszerveinkkel csak a valóság egy kis szeletét vagyunk képesek észlelni, és ezen foghíjas információk alapján kell döntéseket hoznunk. Egy reklámszakember tudna mesélni, hogy mennyire dönt szabadon a vásárló akár csak arról, hogy mire van szüksége.
Az biztos, hogy nulla szabad akarattal a történetünk nagyon unalmas lenne.
Szia
A szabad akarat Isten egyik ajándéka az embernek. Lehet élni, de sajnos lehet visszaélni is vele.
Ahhoz, hogy megértsük, miért engedte meg Isten a szenvedést, mindenekelőtt tisztában kell lennünk azzal, hogyan lettünk megalkotva. Ő nem csupán testet és agyat alkotott nekünk. Különleges értelmi és érzelmi képességekkel teremtett meg minket.
Értelmi és érzelmi alkatunk egyik alapvető része a szabad akarat. Isten belénk plántálta a szabad választás képességét. Ez valóban csodálatos ajándék volt tőle.
Gondolkozz el ezen: Vajon értékeled, hogy szabadon megválaszthatod, mit tegyél és mondj, mit egyél, és mibe öltözz, milyenfajta munkát végezz, s hogy hol és hogyan élj? Vagy szívesen vennéd, ha valaki életed minden percében előírná minden szavadat és tettedet?
Egyetlen normális egyén se akarja, hogy életének irányítása teljesen kicsússzon a kezei közül. Miért nem? Mert Isten így alkotott meg minket. A Biblia elmondja nekünk, hogy Isten az ő ’képére és hasonlatosságára’ teremtette meg az embert, s Isten képességeinek egyike a szabad választás. 1Mózes 1:26; 5Mózes 7:6
A szabadság utáni vágy tehát nem véletlen, mivel Isten a szabadság Istene. A Biblia ezt mondja: „Ahol Jehova szelleme van, ott szabadság van” 2Korinthus 3:17. Ezért adott Isten szabad akaratot nekünk, amely része valódi lelki alkatunknak. Mivel ismerte, hogyan működik majd az elménk és az érzelmünk, tudta, hogy csakis szabad akarattal lehetünk a legboldogabbak.
A szabad akarat ajándékával együtt Isten képességet adott a gondolkodásra, az ügyek mérlegelésére, a döntéshozatalra és arra, hogy megkülönböztessük egymástól a jót és a rosszat. A szabad akarat tehát egy intelligens választáson alapul. Nem értelem nélküli robotnak lettünk megalkotva, aminek nincs saját akarata. S nem is úgy lettünk megteremtve, mint az állatok, akik az ösztönüktől vezérelve cselekednek. Csodálatos agyunk úgy lett megtervezve, hogy a választás szabadságával összhangban működhessen.
Vajon Isten korlátlan szabadságot szándékozott adni? Képzelj el egy forgalmas várost közlekedési szabályok nélkül, ahol mindenki arra mehet és olyan sebességgel, ahogy neki tetszik. Szívesen vezetnél ilyen körülmények között? Nem, ez valóságos közlekedési anarchia lenne és minden bizonnyal sok balesethez vezetne.
Ez történne az Istentől kapott szabad akarattal is. A korlátlan szabadság anarchiához vezet egy társadalomban. Törvényekre van szükség, amelyek irányítják az emberi tevékenységeket. Isten Szava ezt mondja: „Viselkedjetek úgy, mint szabad emberek, és soha ne használjátok mentségként a szabadságotokat a gonoszságra” 1Péter 2:16. Isten azt akarja, hogy a szabad akarat a közjót szolgálja.
Nem abszolút szabadságot akart adni nekünk, hanem viszonylagos szabadságot, amely alá van rendelve a törvény hatalmának.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!