Ha Te lennél az illetékes döntéshozó, engednéd, hogy a császármetszés, mint szülési opció, szabadon választható legyen?
Nyilván tudjuk, hogy a kismama ma már szabadon, egyéni belátása szerint dönthet, de ugye a hivatalos felállás alapján a császármetszés, mint eljárás, nem szabadon választható. Csak ha a helyzet megkívánja.
Arra lennék kíváncsi, hogyha az anyukák, kismamák, átlag emberek dönthetnének, akkor megengednék-e, hogy a szülő nő ugyanolyan lehetőségként választhassa a császármetszést, mint mondjuk az epidurális érzéstelenítést, vagy a teljesen hagyományos szülési módot. Természetesen saját felelősségre.
Kérnék szépen minden válaszolót, hogy a téma provokatív volta miatt ne kezdjünk személyeskedni, vagy veszekedni. Nem az a cél, hogy jól lepontozzuk egymást! Számomra minden kulturáltan megfogalmazott vélemény hasznos!
Tény: a császár nagy hasi műtét, ennek megfelelő komplikációs lehetőségekkel
Tény: a császárral szült anyák halálozási aránya százalékosan magasabb, mint a hüvelyi úton szült anyáké
Tény: az altatás is, a gerincérzéstelenítés is kockázatokkal jár
Tény: A műtét során előfordulhat melléksérülés - például a méh falán ejtett metszés továbbreped a méhet ellátó fő verőér irányába - ami jelentősebb vérzéssel járhat, ezt olykor nehéz uralni. A metszés helyén keletkező heg sohasem lesz olyan erős, mint az érintetlen izomszövet, így a következő terhességek esetében ez hegszétválást eredményezhet, amely egyaránt veszélyeztetheti a szülő nő és a magzat életét. A vágás okozta seb ezen kívül el is fertőződhet, majd begyulladhat, így a kórházi tartózkodás ideje is elhúzódhat. Még a legtisztább kórházakban is felléphetnek a hüvelyből vagy a műtő levegőjéből származó, illetve a különféle műszerek közvetítésével terjedő fertőzések, amelyek következményeként enyhe esetben gennyesedés, súlyos szövődményként pedig életveszélyes hashártyagyulladás alakulhat ki.
Tény: Az Oxford Egyetem orvosainak 2008 januárjában napvilágot látott átfogó tanulmánya szerint az első szülésnél császármetszésen átesett nőknél jelentősen megnő a méheltávolítás kockázata a következő szülésnél.
Tény: Normális, hüvelyi szülés során a baba feje és egész teste is nagy nyomásnak van kitéve a szűk szülőcsatornában: a nyomás hatására nagy mennyiségű stresszhormon szabadul fel az apróság szervezetében, ami segíti őt a megváltozott körülményekhez való alkalmazkodásban. Mivel a császáros babák ebből a szempontból sokszor felkészületlenebbek, gyakoribbak lehetnek náluk a különféle légzésproblémák, az aluszékonyság, továbbá szoptatási nehézségek is felléphetnek.
Tény: A műtét során, vagy utána egyaránt felléphetnek olyan komplikációk, mint az erős vérzés, a húgyhólyagot és a beleket ért károsodás, a méh, a vesék, a tüdő, vagy más szervek fertőződése, vérrögök kialakulása a méh körül, a tüdőben, vagy a láb vénáiban, valamint olyan komplikációk, amelyek megkérdőjelezhetik a további gyermekek vállalásának esélyét, illetve akár a méh eltávolítását is szükségessé tehetik.
Tény: Császármetszés során a vérveszteség nagyjából duplája, mint hüvelyi szülésnél.
Tény: A babák is különleges figyelmet igényelnek császármetszés során. Mivel a tüdejük nem nyomódik össze úgy, mint egy hüvelyi szülés esetében, a műtét után gyakran van magzatvíz a tüdejükben.
Tény: A császármetszés egyik, talán kevéssé ismert következménye a belső szövetösszenövés, vagy bélösszenövés jelensége. A szervösszenövés azt jelenti, hogy a belek, vagy más szervek egymáshoz, vagy a bélfalhoz nőnek hozzá, akadályozva ezzel az adott terület normális működését.
Felmérések szerint tíz nőből hétnél mutatható ki valamilyen szintű összenövés császármetszést követően.
Tény: Viszonylag ritkábban, de előfordul, hogy a bemetszés közben megsértik a babát. Legtöbbször nem mélyen, a seb magától gyógyul, de előfordul, hogy össze kell varrni.
Sorolhatnám még, de csak a legfontosabbakat írtam le. Ezek után aki azt mondja, jobb császárral szülni, lelke rajta.
Elnézést, hogy így eltűntem, de sajna, elment a net, így nem tudtam tegnap déltől nyomon követni a válaszokat.
Jó, hogy azért szülésznő is került a válaszolók közé, és konkrét linkeket hoztatok fel. :)
Viszont szomorúan szembesültem azzal, hogy tényleg mennyire meg tudja viselni az anyai lelket, hogyha a szülés nem az elképzelések szerint zajlik, vagy netán váratlan komplikáció adódik. (Ha jól emlékszem, itt azért lényegében mindenki szerencsésen jött ki a helyzetből, nem történt tragédia.)
De azt tényleg fontos leszögezni, hogy ez egy elméleti kérdés. Szerencsére, tényleg nem nekünk, laikusoknak kell ilyen súlyú döntéseket meghoznunk, ezért tényleg nem érdemes egymással veszekedni.
Ahogy már írták többen is, aki ma császárral akar szülni, meg fogja oldani. Vannak lehetőségek.
Én most vagyok 35 hetes babás, és onnét jött a kérdés ötlete, hogy nem olyan régen egy anyuka a terhesgondozáson elkezdte mesélni nekem, hogy a kórházban, ahol szülni fogok, melyik orvos milyen "tarifában" dolgozik, hogyha császárt szeretnék. Mindezt kérdezés nélkül. Tehát ha így nézzük, igazából az ember lányának nagyon erőlködnie sem kell, nem kell kínos kérdéseket feltenni, "árajánlatot" kérnie, kézen-közön megy az illetékes orvosok neve, és tán ugyanennyi fáradtság lenne a telefonszámhoz hozzájutni.
Engem ez nagyon meglepett. Azt hittem, hogy az előre fixált császármetszések sokkal diszkrétebben zajlanak, hiszen azért jelenleg ez nem egy szabadon választható lehetőség. Vagyis elméletileg nem, gyakorlatilag igen
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!