Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » A lányom elviharzott 3 napja....

A lányom elviharzott 3 napja. Mit tegyek?

Figyelt kérdés

A lányom nemrég töltötte be a 18-at és úgy gondolja, hogy innentől effektíve azt csinál, amit akar. Sosem volt felhőtlen a kapcsolatunk, nem beszélt meg velem semmit, sokszor volt, hogy konfrontálódtunk. Nem egy huligán egyébként, nem bulizik, nem iszik, nem is nagyon pasizik. Bár az utóbbi időben majdhogynem naponta eljárkál valakivel és nem hajlandó az orrunkra kötni, hogy kivel.

A lényeg az, hogy tegnap ugyanúgy összevesztünk, ahogy általában akkor is, mikor még kiskorúnak számított.

Szerinte én igazságtalan vagyok vele és ott próbálok vele kiszúrni, ahol csak tudok. Van egy nála jóval fiatalabb húga, akivel ők ég és föld. Annyi történt, hogy vacsora után szokás szerint minden kint maradt az asztalon a vajtól a ketchap-ig minden és várták, hogy majd én jövök és elpakolok. Erre utasítottam mindkettőt, hogy pakoljanak el mindent, addig nem mennek ki a konyhából. A nagylányom elrakta azokat a dolgokat, amiket ő vett elő a hűtőből, a kisebbik is, de ugye ott maradt az ominózus vaj, amit a kisebbik vett ki és amit nem volt hajlandó ő elrakni, mondván, hogy nem ő használta utoljára, tegye el a nagyobbik lányom. Erre szó szót követett közöttük, a nagyobbik elmondása szerint nem volt hajlandó elpakolni mivel "10 éve tűri, hogy a kis szaros után pakol és szív". Erre én is elkezdtem ordítani, hogy most azonnal rakja el. Persze erre előjöttek a régi sérelmek, hogy megint igazságtalan vagyok, megint a húga pártján állok, megint ő szív. Elmondása szerint pont nem érdekelte, hogy el kell raknia azt a szaros vajat, csak ezért borult ki a bili. Ott ültek 2 (!!) órát az asztalnál, mert egyik gyerek sem rakta el. Erre ráordítottam a nagyobbikra, hogy legyen már annyi esze, hogy elrakja, mindegy, hogy ki vette elő, rakja el ő. Mondtam neki, hogy ha 2 percen belül nem rak rendet, akkor egy hétre elveszem a gépet. Fel volt háborodva, hogy miért kezeljük úgy, mint egy óvodást és mi az, hogy eltiltjuk a géptől, mintha 5 éves lenne? Felállt, elrakta a dolgokat (amiket amúgy tényleg nem ő vett elő), majd felment a szobájába. 20 perc múlva az apja bejön a nappaliba és kérdezi tőlem, hogy hova ment a gyerek egy hátizsákkal este 11-kor. Ez volt 3 napja, azóta kinyomogatja a telefont, nem láttuk.

Mit tegyek ha hazajön? Ugorjak a nyakába? Én vagyok a szemét?


2014. júl. 25. 13:36
1 2 3 4 5 6 7 8
 71/80 anonim ***** válasza:
76%
A legtobben kb leirtuk, hogy mit rontasz el. Ehhez kepest ugyanott tartasz. Nyilvan neked kene (kellett volna) nevelned, de fogalmad sincs a normalis nevelesrol. Az ugyanis nem a tisztelet kierolteteset meg a kovetelozest jelenti. En anyam soha nem kerkedett azzal h o tart el, stb. Megis tisztelem. Ez a normalis. Beloled a lanyod egy idegbeteg kapalozast lat, nyilvan nem tisztel. Ha ennyire nem erdekel s dolog, bennem felmerul a kerdes, hogy igazan szereted-e azt a gyereket..:(
2014. júl. 30. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/80 anonim ***** válasza:
90%

" Ha el akar menni, menjen, engem nem érdekel, nem tehetek ellene semmit."


Igazság szerint a szavaidból azt látom, hogy nem akarsz ellene tenni. Pontosan emiatt úgy érzem, teljesen igaza van a lányodnak. Fontosabb az, hogy te hordd a nadrágot, mintsem, hogy a lányod mit érez.


Egy dolgot ne felejts el! Ő még 18 éves, ami eddig történt, az nem az ő saját döntése, felelőssége, mert még csak gyerek volt. Ha frusztrált és sértett, annak ti vagytok az oka. Nyilván nem szándékosan, de ti okoztátok.


"A gépet továbbra is el fogom venni tőle, ha jogosnak érzem, mert mégiscsak én vagyok az anyja, az én házamban alszik. "


Ez két okból is rettentően hibás felfogás!


1: ha a számítógéppel zsarolod, akkor ne csodálkozz, ha ő is zsarolni kezd téged, amikor öntudatára ébred. Amikor azzal zsarol, hogy elhúz otthonról, akkor valójában tükröt tart eléd, mert ugyanazt csinálja, amit te!


2: a te házadban alszik, ez igaz. Csakhogy egy dolgot ne felejts el: ez a te döntésed volt, nem az övé! Ne vedd személyeskedésnek, de kevés mocskosabb húzást tudok elképzelni egy szülőtől, mint az "amíg az én kenyerem eszed" típusú mondatok. A saját gyereket kiszolgáltatottságával élsz vissza! Ezt a mondatot én is megkaptam anyámtól, és azóta sem tudtam neki elfelejteni!


Értem, hogy ezt azért mondod, mert úgy gondolod, hogy mivel te adsz fedélt a feje fölé és ételt a szájába, így jogos a hála, de basszus, ő rohadt kiszolgáltatott ám ilyen téren, neki nem volt más lehetősége. Ő a lányod, amikor megszülted, azt vállaltad, hogy segíted és gondoskodsz róla, nem pedig azt, hogy a kiszolgáltatott helyzetével fogod zsarolni, hogy azt csinálja, amit te akarsz!


"Szerinte még mindig én vagyok mindennek az oka. Hogy 10 éve elviseli, hogy le sem szarom"


Ne haragudj, de abból, ahogy most beszélsz róla, kvázi nekem is ez jön le.


"csak ordibálni tudok vele és feltakaríttatni, fenyegetőzni és pofozkodni (ez kb. 3x fordult elő 18 év alatt)"


Igen, de tudod egy gyereknek ez ennyire szar emlék. Szerintem tanulságos, hogy még mindig ennyire haragszik érte.


"A gyerek problémái akkor kezdődtek, mikor megszületett a húga."


De basszus, ha ez ilyen egyértelmű, akkor hogyhogy fel sem merül benned, hogy hibáztál? Miért olyan nehéz ezt beismerni? Miért fontosabb az, hogy "Nehogy már ő neveljen engem"? Igenis fejlődni kell neked is, nincs abban semmi szégyen! Ha a lányod figyelmeztet arra, hogy valamit nem jól csináltál, attól én nem néznek semmivel sem rosszabb embernek!


"Úgy érezte, hogy elhanyagoljuk, amit mi nem vettünk észre, ő meg sosem volt beszédes fajta, hát nem mondta. "


Egy kisgyerek nem mond ilyet. Maximum abból veheted észre, hogy a húgával szemben féltékeny, agresszív, erőszakos. Képzeld már el a 6, 8, vagy 10 éves lányt, aki odaáll a szüleihez, hogy "anya, ne haragudj, de úgy érzem, mióta a húgom megszületett, hanyagoltok engem". Nem, ő csak epekedik a szülői szeretetért, amit ha nem kap meg, akkor agresszív lesz, vagy éppen CSENDES lesz, és magába fordulva elvonul sírni, mondván úgyis mindig ő húzza a rövidebbet.


"Csak most mondja, hogy le sem szartuk, mindenben a kisebbiknek adtunk igazat."


Igen, mert azóta kamasz lett, öntudatos és arrogáns. Pontosan úgy viselkedik veletek szemben, ahogyan ti vele: kritizál, sérteget, ordibálva személyeskedik és zsarol. Te sem hallgatod meg és gondolod át, hogy mit mond, ő sem a te mondataid. Te a számítógéppel zsarolod, ő a szökéssel téged. Te is ordibálsz vele, ő is veled. Te is a szemébe vágod, hogy hogy viselkedhet így, ő is a tiédbe. Mindezt pedig azzal legitimálod részedről, hogy a te házad, te eteted, így aztán neked szabad, neki nem. Nézz őszintén magadba: nincs teljesen igaza, amikor arra panaszkodik, hogy úgy érzi le sem szarjátok?


Korábban is leírtam: nagyon is hasonló volt a viszonyom anyámmal, csak éppen nem kistestvér miatt. Annyira elmérgesedett a dolog közöttünk, hogy azóta is totálisan fel tudom mérgesíteni magam, pedig több, mint tíz éve volt. Azóta sem egészséges a viszonyunk, képtelen vagyok rá anyámként felnézni, lehetőség szerint inkább kerülöm, pedig szüksége lenne rám. Nem véletlenül mondom, amit mondok. Ameddig csak azt tudod hajtogatni, hogy a lányod milyen szemtelen, és a saját hibáid nem látod be, addig itt nem fog változni semmi. Ha meg sokáig csináljátok még így, akkor meg nem is lesz az igazi sohasem.

2014. júl. 30. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/80 anonim ***** válasza:
86%
Nos mindenben egyetertek az utolsoval (utolso elotti vagyok). Lehet, hogy szelsosegesnek tuntem, de en abszolut nem gondolom, hogy egy gyerek "barmit megtehet". Egyszeruen csak tudom, hogy ha partnerkent kezelik es normalisan nevelik, nem a tekintellyel fenyegetozve, akkor meg se probal majd "barmit megtenni". Te leszel az, akit idos koraban nem szivesen tart el a gyereke, mivel a sajat eszkozeiddel vag majd vissza. Ha azt erzi, hogy neked kin szenvedes volt beleinvesztalni azt a sok penzt, akkor neki hatvanyozottan az lesz. Oreg leszel es gyenge es mar semmit nem fogsz elerni azzal, hogy "en vagyok az anyad". Ez a kovetkezmenye annak, ha nem a szeretet es a kolcsonos megbecsules koti ossze az anyat a gyerekkel. Nekunk, akiket szivbol tamogattak, egyertelmu lesz, hogy szivbol visszaadjuk amit csak tudunk.
2014. júl. 30. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/80 anonim ***** válasza:
74%

Igen, egyetértek az előzővel. Pontosan ugyanezt látom én is. A feleségem szülei sem egyszerű esetek, az anyjával hatalmas konfliktusai voltak, amikor annyi idős volt, mint a te lányod most. Viszont akármennyire összevesztek is, mindig teljesen egyértelmű volt, hogy az anyja a legjobbat akarja neki, még ha baromi rosszul is csinálja. Nálam ez nem így volt, pontosan úgy éreztem, mint a te lányod.


Anyám nem különösebben foglalkozott velem, csak akkor, ha valamit nem úgy csináltam, ahogy kellett volna; akkor meg jött a kritizálás. Pl nem kérdezte meg, mi érdekel, mit szeretnék tanulni, ha leérettségiztem. Mentek a dolgok, szart bele, aztán amikor odaálltam, hogy én bizony grafikusnak szeretnék jelentkezni, akkor meg jött a veszekedés, hogy abból nem lehet megélni, meg különben is, úgysem vesznek fel, akkor meg miért fizesse ki a jelentkezést. Ameddig oda nem álltam a pénzért, magasról leszarta, hogy hová megyek, mit akarok tanulni.


Ezzel szemben anyósom pont az ellentéte volt, mert mindenbe bele akart folyni. Ő azért volt kiborító, mert hét, azaz HÉT helyre adatta be a lányával a felvételit, hogy biztosan felvegyék, ő aztán nem sajnálta erre a pénzt. Ő mindenbe beleszólt, ha kellett, ha nem, ezért veszekedtek is rengeteget. Viszont egy dolog végig biztos volt: anyósomnak nagyon is számít, mi lesz a gyerekével.


A különbség azóta nagyon szembeötlővé vált, ugyanis - bár továbbra sem egyeznek -, a feleségem a tűzbe menne az anyjáért. Ha anyósom kiborult valamiért, a lánya nem tudott rendesen aludni, amíg helyre nem jött lelkileg. Ha egy bizonyos ideig nem találkoznak, akkor a nejem már totális hiánnyal küzd, és mindenképp meg kell látogatni a szüleit. Én ezzel szemben egyszerűen tehernek érzem az anyámmal való találkozást. Mint mondtam, baromi nagy szüksége lenne mostanság a lelki támogatásomra, és bár megteszek mindent, képtelen vagyok vele úgy rendesen kedves lenni. Olyan szinten elhidegültem tőle, hogy - bár nagyon aggódom érte -, kvázi csak kötelességtudatból teszem, amit teszek. Pedig anyámnak is millió pozitív tulajdonsága volt, a neveléssel kapcsolatban is sokat tanultam tőle, de olyan tüskéket hagyott bennem, amiken egyszerűen nem vagyok képes felülemelkedni, és úgy szeretni, mint ahogy a fiúk az anyjukat szokták.


Szerintem ezt ne akard! Ha szeretnéd, hogy a lányoddal jó legyen a viszonyod, és kiegyensúlyozott, biztos családi háttérrel induljon neki az életnek, akkor tegyél meg ezért mindent. Bocsánatot kérni nem szégyen, a hibákat beismerni sem az. Ha viszont fontosabb a saját státuszod, akkor elfelejtheted, hogy a lányoddal valaha is őszintén jó lesz a viszonyod. Persze, a béke kialakulhat majd, ahogy idősebb lesz, de akkor is ottmarad a feszültség, és egyfajta protokollviszony lesz az egész. Én ebben élek, és kurv***ra nem jó!

2014. júl. 30. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/80 anonim ***** válasza:
60%
Ja amugy a vajkerdesre: ket ora alatt te is inkabb kiidegelve vartal, nem lettel volna kepes eltenni azt a doboz vajat... ebbol is latszik, hogy semmi jogod haragudni a lanyaidra: nem makacsabbak, mint az anyjuk...
2014. júl. 30. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/80 anonim ***** válasza:
59%

Szerintem,az utolsó kommentje után a kérdezőnek felesleges bármit is mondani. Nem hiszem,hogy különösebben elgondolkozott volna a válaszokon. Nem úgy tűnik.

Falra hányt borsó...

2014. júl. 30. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/80 anonim ***** válasza:
76%
Igazából olyan lett, amilyen te vagy, csak kicsibe. Ezek a "nem érdekel", "el fogom venni", "amíg itthon lakik"..stb, ezekkel zsarolod, és persze hogy ordít, makacs és hisztizik, ugyanis volt kitől tanulnia.. Tőled. Ha már láttad a tesó születése után a problémát(láttad, te magad írtad) akkor kellett volna egy egészséges egyensúlyt kialakítani & igen, ezt nem tetted meg. Azért mert a tesó a kisebb, még nem kell a pártját fogni mindig, továbbra is ordíts, sértődj, dirigálj, majd elüldözöd a kisebbet is. Erre már nem lehet mást írni. Ez van, ezt a kezdetekkor elrontottátok, nem tettetek semmit pedig láttátok a 2.születése után, hogy gondok lesznek. Nézz magadba&ne háríts...ez a te hibád. És a nem nevelésednek a következménye, de nem akarod belátni!
2014. júl. 30. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/80 anonim ***** válasza:
76%

"Úgy érezte, hogy elhanyagoljuk, amit mi nem vettünk észre, ő meg sosem volt beszédes fajta, hát nem mondta. Csak most mondja, hogy le sem szartuk, mindenben a kisebbiknek adtunk igazat. Hát ezzel nem tudok mit kezdeni."


Hát ezért ez elég sokat elmond rólad, és a lányoddal való kapcsolatodról. Milyen szülő az, aki nem veszi észre, hogy a gyereke úgy érzi, ő már nem annyira fontos, mint a testvére? És még mindig nem tudsz mit kezdeni a saját gyereked érzelmeivel, megbántottságával...


Ezek után nagyon hajlok arra, hogy a lányodnak igaza van. Pedig én nem vagyok 18 éves, sőt a gyerekeim is rég voltak 18 évesek.

2014. júl. 30. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/80 anonim ***** válasza:
29%
Száradjon le a keze mindenkinek aki olyat szavaz le aki NEM HÜLYESÉGET ÍR.
2014. júl. 30. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/80 anonim ***** válasza:
36%
Így van, illetve leszarom, ha leszavaz, de legalább annyi lenne benne, hogy leírja, hogy miért. Az a külön tény, hogy még azt a hozzászólást is lepontozzák - természetesen egy rohadt szó nélkül szintén -, amiben az ember ezt szóvá tesz, már szándékos provokáció szagú. Ráadásul még moderálni sem lehet. Az ilyen arcok a helyi megfelelői a kirakatbetörő zugkontároknak...
2014. júl. 30. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!