Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » A lányom elviharzott 3 napja....

A lányom elviharzott 3 napja. Mit tegyek?

Figyelt kérdés

A lányom nemrég töltötte be a 18-at és úgy gondolja, hogy innentől effektíve azt csinál, amit akar. Sosem volt felhőtlen a kapcsolatunk, nem beszélt meg velem semmit, sokszor volt, hogy konfrontálódtunk. Nem egy huligán egyébként, nem bulizik, nem iszik, nem is nagyon pasizik. Bár az utóbbi időben majdhogynem naponta eljárkál valakivel és nem hajlandó az orrunkra kötni, hogy kivel.

A lényeg az, hogy tegnap ugyanúgy összevesztünk, ahogy általában akkor is, mikor még kiskorúnak számított.

Szerinte én igazságtalan vagyok vele és ott próbálok vele kiszúrni, ahol csak tudok. Van egy nála jóval fiatalabb húga, akivel ők ég és föld. Annyi történt, hogy vacsora után szokás szerint minden kint maradt az asztalon a vajtól a ketchap-ig minden és várták, hogy majd én jövök és elpakolok. Erre utasítottam mindkettőt, hogy pakoljanak el mindent, addig nem mennek ki a konyhából. A nagylányom elrakta azokat a dolgokat, amiket ő vett elő a hűtőből, a kisebbik is, de ugye ott maradt az ominózus vaj, amit a kisebbik vett ki és amit nem volt hajlandó ő elrakni, mondván, hogy nem ő használta utoljára, tegye el a nagyobbik lányom. Erre szó szót követett közöttük, a nagyobbik elmondása szerint nem volt hajlandó elpakolni mivel "10 éve tűri, hogy a kis szaros után pakol és szív". Erre én is elkezdtem ordítani, hogy most azonnal rakja el. Persze erre előjöttek a régi sérelmek, hogy megint igazságtalan vagyok, megint a húga pártján állok, megint ő szív. Elmondása szerint pont nem érdekelte, hogy el kell raknia azt a szaros vajat, csak ezért borult ki a bili. Ott ültek 2 (!!) órát az asztalnál, mert egyik gyerek sem rakta el. Erre ráordítottam a nagyobbikra, hogy legyen már annyi esze, hogy elrakja, mindegy, hogy ki vette elő, rakja el ő. Mondtam neki, hogy ha 2 percen belül nem rak rendet, akkor egy hétre elveszem a gépet. Fel volt háborodva, hogy miért kezeljük úgy, mint egy óvodást és mi az, hogy eltiltjuk a géptől, mintha 5 éves lenne? Felállt, elrakta a dolgokat (amiket amúgy tényleg nem ő vett elő), majd felment a szobájába. 20 perc múlva az apja bejön a nappaliba és kérdezi tőlem, hogy hova ment a gyerek egy hátizsákkal este 11-kor. Ez volt 3 napja, azóta kinyomogatja a telefont, nem láttuk.

Mit tegyek ha hazajön? Ugorjak a nyakába? Én vagyok a szemét?


2014. júl. 25. 13:36
1 2 3 4 5 6 7 8
 11/80 anonim ***** válasza:
84%

"utasítottam mindkettőt, hogy pakoljanak el mindent, addig nem mennek ki a konyhából"


na ez, meg az egyeb reakcioid alapjan a ket lanyod nem tizeneves, hanem ugy kb 2 ill. 4 evesek. Abban a korban mukodik ez a nevelesi modszer. Afolott mar onmaguktol elsajatitjak azt, hogy elrakodnak maguk utan mivel ugyanezt latjak (ugye??) a szuloktol.


de ez csak egy pelda arra, hogy miert nem jo otlet nagykoru gyerekkel szemben ovodasoknak valo fegyelmezest alkalmazni.


A gond ott kezdodik, hogy a tisztelet kivivasa helyett a konnyebb utat valasztottad, a hatalmi szot, a parancsolgatast. Nem onkent fogadtak szot neked eddig se, hanem kenyszerbol.


Itt sokat mar nem tudsz tenni, legfeljebb annyit hogy figyelsz hogy a kisebbik lanyoddal mar ne kovesd el ugyanezeket a hibakat.


A nagyobbik lanyoddal meg probalja az apja felvenni a kapcsolatot, hatha neki sikerul, de veletlenul se hasonlo modszerekkel.

2014. júl. 25. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/80 anonim ***** válasza:
93%
Én 37 éves vagyok, van gyerekem is. Őszintén szólva egyszerűen nem értem, hogy ha valaki szeret valakit, akkor minek kell atomrobbanást csiálni egy olyan hülye semmiségből, hogy ki rakja el a vajat. Én fogtam volna és berakom a hűtőbe és kész. Aztán rosszallóan rájuk néztem volna, és akkor talán elgondolkoznak azon, hogy kivel szúrtak ki a malacsságuk miatt. De ilyen dolgokkal bomlasztani a családot, ellenségeskedést szítani 2 testvér között, na ez magas nekem. Más emberek milliószor komolyabb problémákkal küzdenek, beteg a gyerekük, nincs pénzük vajra meg számítógépre, sőt némely arra sincs pénze, hogy 1 db gyereket bevállaljon, pedig nagyon vágyik rá. Mire jó ez? Szeretni kell egymást, megpróbálni megérteni a másikat, néha engedni szülőként ebben-abban! Akkor fognak tisztelni és szeretni minket a gyerekeink, ha látják, hogy bár következetesen próbálunk lenni, mi is csak emberek vagyunk, emberi érzelmekkel, akár gyengeséggel. Szerintem ez az egész nem arról szólt, hogy a lányod már elmúlt 18 éves. A kérdésedre válaszolva, igen, és beleugranék a nyakába és megmondanám neki, hogy nagyon szeretem.
2014. júl. 25. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/80 anonim ***** válasza:
88%
Tényleg sántít a történeted ezzel a tegnappal, illetve a három nappal, de sebaj. Nekem egy 23 éves lányom, és egy 20 éves fiam van. Elég szr lehet a gyerekeidnek, ha ilyen hangnemben üvöltözöl velük. Mi lett volna, ha ők elpakolnak, és TE elteszed végül a vajat? Min esett volna csorba? A tekintélyeden? Megsúgom neked, hogy nem annak van tekintélye a gyerekek előtt, aki ordít. Hisz ha lenne, nem ordítana. Tapasztalat.
2014. júl. 25. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/80 A kérdező kommentje:
Bocsánat a tegnap miatt..Tegnapelőtt. De mintha nem lenne mindegy ugye...
2014. júl. 25. 13:59
 15/80 anonim ***** válasza:
89%
No és végül mi lett a vajjal? Még mindig kint van az asztalon?
2014. júl. 25. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/80 A kérdező kommentje:
Mint írtam, elrakta.
2014. júl. 25. 14:01
 17/80 anonim ***** válasza:
No és mik voltak azok a régi sérelmek?
2014. júl. 25. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/80 anonim ***** válasza:
17%

Szerintem kamu kérdés mert vannak ellentmondások pl a 3 napja ment el vs tegnap vesztünk össze az apa látja 11 kor menni a lányát hátizsákkal de nem tőle kérdezi meg ott hanem bemegy az anyához és tőle kérdi hova megy.


Viszont érdekes a válaszadók reakciója, hogy mindenki a lány mellé áll amikor nyíltan sértegeti a húgát és folyamatosan dacol a szüleivel. Hogy gyerekként kezelik és tiltanak dolgokat pl számítógép? Erre csak azt tudom válaszolni, hogy mindenkivel úgy bánnak ahogy viselkedik. Ha gyerekként dacol akkor gyerekként büntetik. 18 éves vagy elfogadja az otthoni szabályokat vagy betartja a sajátjait a saját lakásába. Persze ez nem a mostani kérdésben hanem elméleti síkon fejtegetem ki a véleményem mi lenne ha igaz lenne.

2014. júl. 25. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/80 anonim ***** válasza:
90%

A gyerek olyan amilyenné a szülei nevelik... ne csodálkozz ha ilyenek a lányaid, te sem vagy különb a leírás alapján. Ordítozással nem lehet gyereket nevelni, nem jöttél még rá? Illetve lehet, csak épp nem pozitívan fog hatni rájuk.

Hogy mit tegyél? Ezentúl próbálj meg normális ép eszű emberként beszélni a gyerekeiddel.

2014. júl. 25. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/80 anonim ***** válasza:
93%

Nem vagy szemét, egyszerűen csak ugyanazokat a hibákat követed el, mint az összes többi szülő! A lányodnak sérelmei vannak. Ezt meg kell beszélni, nem ordibálni, vagy fenyegetőzni, mert most olajjal akartál tüzet oltani!


Én pasi vagyok, de anyámmal pontosan ugyanilyen volt a kapcsolatom. Alapvetően így felnőtt fejjel azt mondom, hogy neki volt igaza a vitáinkban, de ő meg csak kritizált, veszekedett velem stb. 18 éves koromra én is ugyanúgy lázadtam, üvöltöztem vele, elhúztam otthonról és társai.


Értsd meg, itt már nincs senkinek igaza, ő meg van sértődve, és tüntet, lázad, törleszt. Ezt vagy leülsz vele megbeszélni, vagy fenyegetőzhetsz tovább. Nyilván megvan az oka arra, hogy féltékeny a húgára. Mármint nem azt mondom, hogy igaza van, hanem, hogy valamiféle oka van rá. Pl nekünk itt leírtad, hogy ég és föld, ezt a véleményedet szerintem ő is érzi. Úgy érzi, akármit csinál, nem elég jó neked, a húga mindig jobb.


Te vagy a felnőtt, és te vagy az, aki voltál már az ő élethelyzetében, tekintve, hogy te már voltál 18 éves. Indulj ki abból, hogy a lányod mellőzöttnek, lenézettnek és sértettnek érzi magát. Mindezt az elmondottak alapján a húgával is összefüggésbe hozza.


A felvázoltak alapján azt mondanám, hogy szerintem a húga születésekor rengeteg idődet kitöltötte, hogy a kisebbik lányoddal foglalkozz, ezért vele kevesebbet törődtél. Mivel sem időt, sem energiád nem volt a nagyobbik lányodra elég, ezért - bár te nem vetted észre - de csak akkor foglalkoztál vele, amikor valami rosszat csinált, ezért a szidás vs törődés arány felborult, ezért úgy érzi, nincs egy rendes szavad hozzá, csak bántod.


Bár az én gyerekem még csecsemő, de mégis azt figyeltem meg magamon és másokon is az életem során, hogy ott van az az általános iskolás korszak, amikor a szülőnek leginkább arany élete van, hiszen a gyerek már viszonylag önálló, de még szófogadó. Ilyenkor szabadul fel a legtöbb ideje a szülőnek, mert a gyerek nem lóg a nyakán, és ez az a korszak, ahol ezzel a fellélegzéssel a legtöbb szülő megalapozza a saját rémálmát a kamaszkorra azzal, hogy nem eleget törődik a gyerekkel, csak türelmetlenül rászól, ha valami hülyeséget tesz.


Az én példám is ez volt. Anyám egyedül nevelt, dolgozott, mint a gép, és érthető okokból nagyon kényelmes volt neki, hogy önálló voltam tizenévesen, nem kell velem különösebben foglalkozni, példát mutatni. Aztán amikor elindultam a magam feje után, nem értette, miért csinálok ennyi hülyeséget. Nem törődött az életemmel, mert kényelmesebb volt így neki, ellenben ha hülye voltam, akkor azt mindig szóvá tette. Én is úgy éreztem, hogy a szemében csak rosszul tudok csinálni dolgokat. Aztán amikor lázadó kamasz lettem, akkor elkezdtem én is észrevenni az ő hibáit és innentől már nem is érdekelt, csak törlesztettem. A szülő szobra ledőlt, nem tiszteltem többé, hanem ha kritizált, akkor én is visszatüzeltem, ami persze nagyon fájt neki. 19 éves koromra gyakorlatilag minden éjjel torkunk szakadtából üvöltöttünk egymással, volt, hogy hajnal egykor eltakarodtam otthonról hétköznap, ő meg ököllel verte a lakásajtót mögöttem.


Ez csak annyira mérgesedett el, hogy azóta sem jó a viszonyunk. Megvagyunk-megvagyunk, de én nem tudok őszintén úgy tekinteni, mint szeretett anyukámra, ő viszont még jobban megsínylette az azóta eltelt időt. Ha el akarod rendezni, akkor még most tedd, ha nem akarod még jobban elmélyíteni a sebeket, mert ezek a sebek megmaradnak.


A lányod érzékeny lélek, kezeld ennek megfelelően. Ülj le vele, beszéld át a dolgokat, hadd borítsa ki a bilit. Ha kell, kérj bocsánatot. A parancsolás helyett tanulj meg kérni. A "lehetne ennyi eszed" mondatok helyett inkább a "kérlek segíts egy kicsit" legyen porondon. Sokat fognak változni a dolgok!

2014. júl. 25. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!