Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Skizofrén anyuka mennyire...

Skizofrén anyuka mennyire lehet veszélyes a gyermekére, ha rendszeresen szedi a gyógyszert?

Figyelt kérdés

A párom volt feleségénél nemrég skizofréniát diagnosztizáltak.

Én szeretném, ha magunkhoz vennénk a párom óvodás kislányát, mert félek, hogy baja eshet.

A párom viszont azt mondja, hogy nem szeretné elszakítani a gyereket az édesanyjától, mert az nagyon megviselné a kislányt, szerinte ha anyuka normálisan szedi a gyógyszert, és mi is jobban odafigyelünk, akkor nem lehet gond.

Én viszont aggódom, és szeretném ha velünk élne. Anyuka természetesen láthatná, amikor akarja, csak nem engedném, hogy felügyelet nélkül elvigye magával.


Ti mit tennétek? Nem tudok túl sokat a skizofréniáról, valakinek esetleg bármilyen tapasztalata, ötlete?



2014. febr. 20. 11:11
 71/92 anonim ***** válasza:
79%

#68 "Ezt az apa nem tudja ellenőrizni." - milyen alapon ellenőrizné? Mint elvált férj, a világon semmi köze hozzá. Na, ezzel szemben az orvos tudja ellenőrizni, mert hogy az ő dolga.

Tényleg olyan nehéz felfogni, hogy attól mert valaki beteg, nem lesz automatice ügyei vitelére képtelen, cselekvési szabadságában kontrollálandó és korlátozandó? Hogy azon az alapon, hogy beteg, nem lehet senki felett gyámkodni, senkit sem megalázni?

És igen, a szabadság mindig együtt jár a veszély valamekkora fokával is... de még mindig jobb összességében, mint ha nem lenne...

Úgyhogy ja, a kérdésben megfogalmazott gondolatok nekem is példaértékűek.... arra, hogy mit NEM.

2014. febr. 21. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/92 anonim ***** válasza:
100%

"#49,


miért joggal? Továbbra sem értem"


49. vagyok

Azért joggal, mert túlmész minden határon. túlléped a saját hatáskörödet, nem érdekel senki más véleménye, még a tulajdon férjedé sem, mert te drasztikus megoldást tartasz helyesnek, minden más le van tojva. Ha az első pontban (ahova egyébként elfelejtettem kitenni az egyest, de a középső bek) leírtakhoz kérnél segítséget és abban nyújtanál támogatást a férjednek elsősorban (mert részére nem tolakodás) és igény szerint mértékkel az anyának és a kislánynak, akkor mindenki egybehangzóan helyeselne neked. Ha azt mondanád, h odafigyelek én is, h minden rendben legyen, ebben támogatom a férjemet és megértő, szupportív, vidám, kellemes légkört biztosítok a kislánynak, ha átjön hozzánk, akkor azt mondanánk: jól csinálod. ha azt mondanád, h szükség esetén, ha úgy hozza az élet, h a férjed és a te közös, vmint szakemberek nyomán nektek kellene nevelni a kislányt, te szívesen és örömmel megtennéd, akkor maximális ováció.


De te nem ezt mondod. te mindenki más akarata ellenére nem az 1. pontban vagy partner, hanem a 2-at erőlteted, amit egyébként te alkottál és aminek a helyességét senki nem osztja rajtad kívül, még a tulajdon férjed sem, mert ő is az elsőt tartja helyesnek.


összegezve: az odafigyelésben kellene támogatnod az érintetteket! De erre nincsen hajlandóságod, te csak szimplán "vinnéd a gyereket". Ez bőszít fel jogosan másokat.

2014. febr. 21. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/92 anonim ***** válasza:
a férjed és a te közös, vmint szakemberek döntése* nyomán
2014. febr. 21. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/92 A kérdező kommentje:

Hű, annyit írtatok, hogy nem is tudok mindenre reagálni.

Ami kérdésre most így hirtelen emlékszem:


A válás nem a skizofrénia miatt történt, ezt most diagnosztizálták, kb 3 hete. És 4 évvel ezelőtt váltak el. Oké, a párom tudta, hogy a neje hajlamos lehet esetleg rá, mivel a hölgy apukája is skizofrén volt, és ő öngyilkos is lett sajnos. Na de nála semmi jele nem volt sokáig, és a legtöbb esetben 30 éves korig előjön annál, aki hajlamos rá, a hölgy már betöltötte a 30-at amikor elváltak. Nem érzem úgy, hogy a párom szemét lenne a válás miatt, maradt volna csak azért valakivel, akivel nem voltak boldogok, csak mert kb 15% esély van rá, hogy örökölte a hajlamot a betegségre?



És a másik: lehet hogy hülyén fogalmaztam meg a kérdésben. A párom nem ellenzi, hogy magukhoz vegyük a lányát, mert ő is nagyon aggódik érte. Csak nem tudja eldönteni, mi a nagyobb veszély a gyerek számára, az a lelki törés, hogy egy darabig (lehet hogy hónapok, lehet hogy évek) nem lakhat az anyukájával; vagy pedig az az esetleges trauma, ha az anyuka ellene fordul, esetleg bántja, vagy csak megijeszti őt a gyerek számára "furcsa" viselkedésével. És én sem tudom, melyik döntés lenne a helyes, mindemellett én továbbra is azt gondolom, hogy első a gyerek biztonsága lenne.



Részben azért is van kint ez a kérdés, hogy neki is meg tudjam mutatni a válaszokat. Dönteni pedig nem közösen fogunk, hanem a párom egyedül, illetve a kislány anyukájával kettesben, de minden eshetőséget gondosan mérlegelve.

2014. febr. 21. 15:58
 75/92 Girgoy ***** válasza:
57%
Értem. Bocsánat az elhamarkodott vádakért mindkettőtöktől. Ez tényleg nem könnyű szitu és ilyenkor nem árt sose ha mindenki megvizsgálja saját motivációit és nem téveszti szem elől, hogy kik a fontosabb szereplők egy ilyen ügyben és ők mit akarnak. Szerintem akkor leginkább jelen szakaszban az lenne fontos, hogy az anya és a lánya maradjon együtt, de ne csupán kettesben, hanem valaki még legyen ott velük (a nő szülei?). A harmadik személy jobban fel tudná mérni a helyzet komolyságát is és azt is, hogy miylen további lépés lenne szükséges. A gyerek egyébként most nagycsoportos óvódás? Mert ha iskolás lesz (vagy már az?), akkor az iskolakezdés is elég nagy stressz és változás az életében, egy másik nagy változást nem pont arra az időbeli környékre kellene még időzíteni. Tehát finom módszerekkel segítsetek szerintem a gyereknek egyelőre, figyelve mind őt, mind az anyját és annak megfelelően továbbhaladva az ő érdeküket szem előtt tartva. Remélem, rendeződik a helyzet.
2014. febr. 21. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/92 anonim ***** válasza:
100%
Ez sajnos bárkinél előfordulhat, nem feltétlen kell hogy örökölje az ember. Csak gondolj bele, ha ne agyja isten 1 év múlva nálad is előjön valami személyiségzavar, vagy ne agyja isten párod talál valaki mást és elhagy. Aztán úgy dönt az új asszony, hogy te nem vagy beszámítható és el akarja venni a gyereked. És mi az, hogy TE nem engednéd, hogy felügyelet nélkül elvigye? Ki vagy TE hogy így ítélkezz és beleszólj más életébe? Még jó, hogy megengeded, hogy természetesen láthatná a gyereket...lehet eddig is beteg volt, csak most diagnosztizálták. Tett eddig bármi rosszat a gyerekének? Volt, hogy nem volt magánál, vagy teljesen beszámíthatatlan lett volna? Anyám is van hogy néha magába beszél, vagy fütyörészget mégse bolond... Párod nagyon jól látja a helyzetet, több odafigyelés, segíteni kell neki ha úgy van, napi kapcsolatba kell lennie vele (ha neked nincs is kedved a férjednek a gyerek miatt muszáj lesz). Támogatni és segíteni kell azt az anyát, elég nagy baj ez neki nem kell hogy még csináljátok a sz@rt a nyakába.
2014. febr. 21. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/92 A kérdező kommentje:

A kislány most középső csoportos.


Az anyuka szülei sajnos nem jöhetnek szóba, apukája öngyilkos lett, meghalt, anyukája meg sclerosis multiplexben szenved, tolószékhez van kötve, bentlakó ápolónője van, aki segít neki, ráadásul 180 km-re lakik innen.


Esetleg még talán az anyuka testvére, aki számításba jöhet, bár nem nagyon hiszem hogy tudná ezt vállalni két kicsi (3 év alatti) gyerek mellett.


És komolyan gondoltam azt, hogy én hasonló helyzetben lemondanék a gyerekem felügyeleti jogáról, az ő biztonságát szem előtt tartva. Pont azért, mert szeretem.

Bár persze nyilván könnyen beszélek, mivel nem vagyok ilyen szituban, és remélem, nem is leszek soha.

2014. febr. 21. 16:30
 78/92 A kérdező kommentje:

#76,


nyilván azért most diagnosztizálták, mert most ment el orvoshoz. Nyilván azért ment el orvoshoz, mert olyan panaszai voltak, amik eddig nem. Ha korábban is lettek volna ilyen jellegű gondjai, akkor már korábban felkeresett volna egy szakembert.


Én nem azt állítottam, hogy nem beszámítható. De a betegségéből igenis lehetnek olyan PILLANATAI, amikor nem tudja, mit tesz, amikor valamilyen téveszme hatására igenis VESZÉLYES lehet a gyerekre nézve. Én nem vagyok senki, nem képzelem magamat istennek, nem érzem, hogy felette állnék, DE nem engedném felügyelet nélkül a gyerek közelébe. És itt nem az ÉN személyes jelenlétemről van szó, hanem bárki felnőtt emberéről, aki megakadályozhatja, ha ESETLEG ártani akarna a gyereknek. NEM azért, mert BOLOND, hanem azért, mert BETEG.


Te például elengednéd több napra a gyerekedet csak kettesben a mondjuk alkoholista apjával? Aki amikor elviszi a gyereket, józan. De ugye napokig nincs mellette senki, aki figyelni tudna rá. És nem biztos, hogy inni fog, nem biztos hogy részegen fog fetrengeni, de igenis MEGVAN AZ ESÉLYE. És ha berúg, ha csak egy pillanatra nincs a cselekvőképessége teljes birtokában, a gyereknek komoly baja is lehet. Te vállalnád a felelősséget? Ugye nem? Akkor most én is kérdezzem azt, hogy kinek képzeled te magad, amiért ellenőrizni akarod a gyerek alkoholista apját (mert hát beteg), akinek joga van a saját gyerekével lenni?

2014. febr. 21. 16:43
 79/92 anonim ***** válasza:
100%
Nem mindegy mennyire alkoholista. Csak hogy válaszoljak, ha mondjuk eddig is asz apjával lett volna 6 éve és teljesen egészséges kislány lenne és az apja is normálisan nevelné, szeretné és megadna neki mindent csak mondjuk munka után mikor hazamegy megissza a kis söröcskéjét, vagy bor adagját ezért még nem venném el tőle. Eddig miért nem a párod nevelte, miért az anyjánál lett elhelyezve? Mert gondolom minta ketten, meg a bíróság is úgy gondolta hogy jobb helyen lesz az édesanyjánál, mint a párodnál. Az hogy veled ez történt anno, ezzel a te személyiséged sérült, de ne gondold hogy a gyereknek rossz lesz. Úgy kell hozzáállni hogy nem lesz baj, szedni fogja a gyógyszert, ti is segítitek és ez lesz a legjobb a gyereknek. Az hogy esetleg valamikor kifordulhat magából, meg mi van akkor ha ez meg az történik majd erre nem lehet alapozni. Ne menj férjez, mert elhagyHAT. Ne engedd el a kislány kezét soha, mert kiszaladHAT az útra. Ne kapcsold be a gyerek szobájába télen as konvektort, mert megfulladHAT. Ne engedd el úszni, mert belefuladHAT. De ha semmit nem engedsz meg neki, akkor megfagyHAT, vagy soha nem tanul meg úszni, vagy nem lesz önálló. Most csak ezért elszakítani a szerető édesanyjától, mert ez meg az történHET..bármi baja lehet nálatok is, ez kivédhetetlen..
2014. febr. 21. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/92 anonim ***** válasza:
75%

Kérdező (#78) ", DE nem engedném felügyelet nélkül a gyerek közelébe. És itt nem az ÉN személyes jelenlétemről van szó, hanem bárki felnőtt emberéről, aki megakadályozhatja, ha ESETLEG ártani akarna a gyereknek" - gondolod, hogy ha ismételgeted a magadét, skkor egyszer csak mindenki egyet fog érteni veled?


"És ha berúg, ha csak egy pillanatra nincs a cselekvőképessége teljes birtokában, a gyereknek komoly baja is lehet. Te vállalnád a felelősséget? Ugye nem? " - ezt alkoholistája válogatja, pont ahogy az előző válaszadó írta. Ha úgy képzeljük el, hogy a dolognak annyi esélye van, mint a fő témában szereplő diagnosztizált, kivizsgált és kezelt skizofrén szülő esetében, akkor ezerszer inkább vállalnám emelt fővel ennek 0,01%-os kockázatát mondjuk, mint azért a 100%-os felelősséget, hogy megalázzak és még inkább tönkretegyek egy beteg embert. Az utóbbit természetesen nem vállalnám fel soha, tehát a gyerekelhelyezésen akkor változtatnék, ha ezt a kezelőorvosa látja így jónak.

2014. febr. 22. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!