Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit lehet tenni ha a szüleim...

Mit lehet tenni ha a szüleim a testvéremnek ajándékozták a szülői ház felét?

Figyelt kérdés

Adott egy családi ház (szüleim háza) Pest megyében kb. 600 nm-es telekkel. Tesvérem a feleségével és a 3 gyerekükkel régóta ott él (kb. 10 éve), teljesen ingyen (se lakbért se rezsi).


2019-ben apám megtakarításából egy új emelet lett ráépítve az ingatlanra és a tető is új lett.

Testvéremék kaptak az alkalmon és kifestettek, berendezték stb, majd felköltöztek. Tavaly tavasszal az történt, hogy anyám (a tudom nélkül) testvéremnek ajándékozta az Ö 50%-nyi tulajdonrészét.

Testvérem pedig a feleségének további 25%-ot ajándékozott. Ezekre utólag jöttem rá a földhivatali nyilvántartás alapján.

Tehát a jelenlegi helyzet: apám: 50%, testvérem: 25%, testvérem felesége: 25%, anyám pedig az 50%-on haszonélvezeti joggal rendelkezik.


2019-ben ugyan hivatalosan (e-napló) elkezdték a tetőtér bővítést de végül testvéremék saját kezüleg fejezték be és felköltöztek.

A mai napig nincsen ez a tetőtér bővítés ténye hivatalosan bejegyezve. A papírok alapján ~ 80 nm-es az ingatlan és a közművek sincsenek különválasztva.


Megértem, hogy segíteni kell az esetlenebb testvért de egy ilyen mértékű (~ 60-70 M ft az ingatlan értéke) ajándékot túlzásnak érzek. Igaz, hogy én évek óta a magam lábán állok és saját házban lakom de van mellé egy 50 M ft lakáshitelem is.


A következőket szeretném kérdezni:

1. A jelenlegi helyzetben milyen lehetőségeim vannak, tudok-e egyáltalán bármit is tenni vagy kb. kisemmiztek?

2. A fenti dolgok hogyan, merre befolyásolják a majdani öröklést? Ki-és mit fog majd örökölni?

3. Mit lehet csinálni a fel nem tüntettett tetőtérrel? Pl. egy hagyatéki eljáráson nem mindegy hogy egy 80 nm-es vagy egy 150 nm-es házról van szó.



jún. 23. 15:13
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 61/82 anonim ***** válasza:

A kérdés azon részére senki nem reagált még, hogy a hivatalosan nem létező tetőtér mit változtat az öröklésen, így leírom az én tapasztalataimat:

Először is, már egy ideje úgy tudom, hogy az ilyen átalakítások nem engedélykötelesek, de be kell jelenteni, ebből lehet probléma (bár talán x év után már ezzel sem kezdenek semmit).

Viszont a hagyatéki eljárás előtt szerintem úgyis kimegy valaki felbecsülni, ő már úgyis látni fogja a tetőteret, így annyival emelkedhet az ingatlan értéke (papíron legalábbis).

De legtöbbször felénk ezt "okosba megoldják" az értékbecslővel, attól függően, hogy az örökösnek az áll-e érdekében, hogy alacsonyabb vagy magasabb áron kerüljön be az adott ingatlan az eljárásba, és mivel valószínűleg a tesódék lesznek otthon, mikor ez történik, így ők tudnak jobban beleszólni.

jún. 23. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/82 anonim ***** válasza:
44%
De akkor se a kérdetőt szedjétek szét, kérdező te semmit nem tudsz tenni csak annyit hogy ha segítség kell a szülöktől akkor közlöd velük ha a házat a másik gyerekükre iratták akkor tőle is kérjenek segítséget, én öszinte leszek valóban nem kötelességük hogy rád is irassanak de neked meg jogod van megszakitani az egész bandával a kapcsolatot
jún. 23. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/82 anonim ***** válasza:
84%

Érdekes válaszok vannak.

Szidjátok a kérdezőt mert semmihez semmi köze, de majd ha a szülőket kell gondozni akkor rögtön az anyja meg apja lesz, nem csak tulajdonos aki annak adja az ingatlanát akinek akarja.

Ti már egy 18 éves gyereket élősködőnek hívtok, költözzön el. De itt meg a felnőtt családos embert tök normális hogy eltartják a szülők pereputtyostól.

Gondolom akik szerint a kérdező a szar, azok ugyanígy kisemmizik az egyik gyereküket a másikat meg tömik. Érdekes felfogás.

Kedves kérdező! Remélem nem vetted magadra a sok szennyet amit ide irkáltak neked.

jún. 23. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/82 A kérdező kommentje:

#63

Nem "sértődtem meg" egyik hozzászóláson sem, ezek mind különféle emberi vélemények. Mindenki kicsit máshogy látja ugyanazt a dolgot.


Az viszont tény, hogy volt egy "út" ami alatt ide eljutott az egész dolog. Én a magam részéről sosem ártottam a szüleimnek, minden héten látogattuk őket, stb.

Az viszont félelmetes, hogy testvérem "önsajnáltatása" (nincs hová mennie 3 gyerekkel) vagy a szüleim általuk való "befolyásolása" hová vezetett.

jún. 23. 20:34
 65/82 anonim ***** válasza:
48%
Kérdező, egyet tehetsz megszakítod a kapcsolatot velük éld az életed, a szüleidet egyébként kérdezted?? Hogy mi a helyzet?
jún. 23. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/82 A kérdező kommentje:

#65

Hát a dolog már akkor gyanús volt amikor épült a tetőtér és rákérdeztem szüleimnél, hogy ez most micsoda? Erre azt válaszolták, hogy nyugodjak meg, nem lesz senkié semmi "idő előtt". Meg, hogy minden közmű külön lesz (alsó szint és tetőtér).


Aztán, miután tudomást szereztem a dologról felhívtam őket és rákérdeztem, hogy akkor ezt most mire véljem. Erre anyám kezéből öcsém vette ki a telefont és még Ő volt felháborodva, hogy "mit képzelek én, hol fog lakni Ő a sok gyerekével"... gondolhatja mindenki, hogy nem volt hosszú beszélgetés.


Másnap felhívtam apámat aki közölte hogy "rosszul fogom fel" a dolgokat és ez így rendben van.

jún. 23. 20:56
 67/82 anonim ***** válasza:
95%
O ez durva azért mondom hogy felejtsd el őket, ha bajban lennél rád se hederitenek, gondolom azóta nem beszéltél velük
jún. 23. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/82 anonim ***** válasza:
100%
Én a helyedben még mondanám nekik hogy ennyi volt és te rád ne számítsanak, biztos hogy a tesód a kedvenc ez nyilván való jobb ha magadra számitasz
jún. 23. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/82 anonim ***** válasza:
49%
Mgygyőződések kommunistaként mondom, hogy ez valóban lehet igazságtalan. Támogasd a gyengébbiket, de azért ne (feltétlen) üsd meg teljesen, törésig az erősebbiknek a kezét sem. A szülő meg csak papíron rendelkezik szabadon a családi házzal, erkölcsileg nem. Magyarországon az emberek küszködnek, nagyapáink élete elérhetetlen már a maiak többsége számára, a lakhatás keservvé változott, a családi vagyon meg sajnos lényegében örökösödéssel él tovább, itt nincs az, ami a színes filmekben, hanem régóta feudalizmus van (és az azelőtti, 90-es vadkapitalizmus se volt jobb). Ha a kisebbik testvér gyengébb, ügyetlenebb, kapjon nagyobb támogatást akár, legyen nagyobb törődéssel gondoskodva a lakhatásáról, de ez ne legyen végletesen megalázó a nagyobbik számára sem.
jún. 23. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/82 anonim ***** válasza:
59%

Szóval a pereputtyos gyerekükre ráírattak laza 50%-ot a családi házból, de te fizetheted nyugodtan az 50 misis hiteledet. És még te fogod fel rosszul a dolgokat. :D

Többet nem beszélnék velük az tuti. Számukat letiltanám. Majd a másik gyerekük meg a három unoka pelenkázza őket vagy fizetik a betegápolót, idősek otthonát. Ennyit levettél a válladról.

jún. 23. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!