Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit lehet tenni ha a szüleim...

Mit lehet tenni ha a szüleim a testvéremnek ajándékozták a szülői ház felét?

Figyelt kérdés

Adott egy családi ház (szüleim háza) Pest megyében kb. 600 nm-es telekkel. Tesvérem a feleségével és a 3 gyerekükkel régóta ott él (kb. 10 éve), teljesen ingyen (se lakbért se rezsi).


2019-ben apám megtakarításából egy új emelet lett ráépítve az ingatlanra és a tető is új lett.

Testvéremék kaptak az alkalmon és kifestettek, berendezték stb, majd felköltöztek. Tavaly tavasszal az történt, hogy anyám (a tudom nélkül) testvéremnek ajándékozta az Ö 50%-nyi tulajdonrészét.

Testvérem pedig a feleségének további 25%-ot ajándékozott. Ezekre utólag jöttem rá a földhivatali nyilvántartás alapján.

Tehát a jelenlegi helyzet: apám: 50%, testvérem: 25%, testvérem felesége: 25%, anyám pedig az 50%-on haszonélvezeti joggal rendelkezik.


2019-ben ugyan hivatalosan (e-napló) elkezdték a tetőtér bővítést de végül testvéremék saját kezüleg fejezték be és felköltöztek.

A mai napig nincsen ez a tetőtér bővítés ténye hivatalosan bejegyezve. A papírok alapján ~ 80 nm-es az ingatlan és a közművek sincsenek különválasztva.


Megértem, hogy segíteni kell az esetlenebb testvért de egy ilyen mértékű (~ 60-70 M ft az ingatlan értéke) ajándékot túlzásnak érzek. Igaz, hogy én évek óta a magam lábán állok és saját házban lakom de van mellé egy 50 M ft lakáshitelem is.


A következőket szeretném kérdezni:

1. A jelenlegi helyzetben milyen lehetőségeim vannak, tudok-e egyáltalán bármit is tenni vagy kb. kisemmiztek?

2. A fenti dolgok hogyan, merre befolyásolják a majdani öröklést? Ki-és mit fog majd örökölni?

3. Mit lehet csinálni a fel nem tüntettett tetőtérrel? Pl. egy hagyatéki eljáráson nem mindegy hogy egy 80 nm-es vagy egy 150 nm-es házról van szó.



jún. 23. 15:13
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 11/82 anonim ***** válasza:
68%

Látom az élősködő söpredék meg is jött lepontozni :D


"majd az öröklésnél"


Oké, mit kéne kifizetni az öröklésnél? A kérdező testvére akkor sem tartozna neki semmivel sem, ha az egész házat elajándékozzák.

jún. 23. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/82 anonim ***** válasza:
38%

"Ezt jó lett volna ha megbeszélik veled. Vagyis jobb családokban így van."


Nem értem miért kellene bárkivel is megbeszelnie a tulajdonosnak hogy mit csinál a saját ingatlanaval

jún. 23. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/82 anonim ***** válasza:
48%

"Kérdező, amúgy ha az ajándékozástól számítva 10 éven belül meghal anyud, akkor a tesódnak ajándékozott rész is hagyaték tárgyát képezi."


KepezHETI, amennyiben az örökös tudja bizonyítani, hoyg csalás történt. Itt nincs ilyenről szó.

jún. 23. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/82 anonim ***** válasza:
95%

Semmiot nem tudsz tenni, ugyanis az a ház a szüleidé és azt csinálnak vele, amit akarnak.

Az öröklést nem befolyásolja. Miért is befolyásolná? Az örökség része a fél ház lesz, ha addig nemtörténik semmi változás.


Egy valami van, hogy ha a szüleid az ajándékozás követő 10 éen belül halnak meg, akkor köteles részt kérhetsz az elajándékozott részre.

jún. 23. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/82 anonim ***** válasza:
100%

" akkor a tesódnak ajándékozott rész is hagyaték tárgyát képezi.""


NEM! Csak köteles részt kérhet ilyen esetben.

jún. 23. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/82 anonim ***** válasza:
81%

"Az öröklést nem befolyásolja. Miért is befolyásolná?"


Hát mondjuk mert apu és anyu együtt 100%-ban volt tulaj, és így a két gyereke 50-50%-ot örökölt volna. Most apu 50%-ban tulaj, anyunak nincs tulajdonjoga, iyg az 50% oszlik kétféle. A testvérnek így lesz 3/4 resze, a kerdezonek pedig 1/4

jún. 23. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/82 A kérdező kommentje:

#10

Már évek óta a magam lábán állok és a dolog bekövetkeztéig rendszeresen látogattam a szüleimet is (most már nem).

Én úgy érzem nem adtam soha semmilyen okot egy ilyen "túlzott" ajándékozásra.

Ha úgy ismernéd testvéremet mint ahogyan én akkor belelátnál, hogy valamilyen szinten védeni próbáltam a szüleimet de így könnyen lehet, hogy majd pl. egy bank viszi az egész házat, mert öcsémék soha nem tudtak bánni a pénzzel.

Ráadásul a múltjában voltak érdekes dolgok is.. pl. drog, aláírás hamisítás, stb.

jún. 23. 15:47
 18/82 anonim ***** válasza:
36%

Természetesen, kérdező. Nyilván az öcséd/batyad

a rossz testver, te tökéletes vagy. Azért is kémkedsz a szüleid utan

jún. 23. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/82 anonim ***** válasza:
66%
Semmit
jún. 23. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/82 A kérdező kommentje:

#18

Természetesen nem vagyok tökéletes de nem is én lakok ott a szüleim házában (ingyen) arra várva, azt lesve, hogy hátha végre "kipusztulnak".

jún. 23. 16:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!