Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit lehet tenni ha a szüleim...

Mit lehet tenni ha a szüleim a testvéremnek ajándékozták a szülői ház felét?

Figyelt kérdés

Adott egy családi ház (szüleim háza) Pest megyében kb. 600 nm-es telekkel. Tesvérem a feleségével és a 3 gyerekükkel régóta ott él (kb. 10 éve), teljesen ingyen (se lakbért se rezsi).


2019-ben apám megtakarításából egy új emelet lett ráépítve az ingatlanra és a tető is új lett.

Testvéremék kaptak az alkalmon és kifestettek, berendezték stb, majd felköltöztek. Tavaly tavasszal az történt, hogy anyám (a tudom nélkül) testvéremnek ajándékozta az Ö 50%-nyi tulajdonrészét.

Testvérem pedig a feleségének további 25%-ot ajándékozott. Ezekre utólag jöttem rá a földhivatali nyilvántartás alapján.

Tehát a jelenlegi helyzet: apám: 50%, testvérem: 25%, testvérem felesége: 25%, anyám pedig az 50%-on haszonélvezeti joggal rendelkezik.


2019-ben ugyan hivatalosan (e-napló) elkezdték a tetőtér bővítést de végül testvéremék saját kezüleg fejezték be és felköltöztek.

A mai napig nincsen ez a tetőtér bővítés ténye hivatalosan bejegyezve. A papírok alapján ~ 80 nm-es az ingatlan és a közművek sincsenek különválasztva.


Megértem, hogy segíteni kell az esetlenebb testvért de egy ilyen mértékű (~ 60-70 M ft az ingatlan értéke) ajándékot túlzásnak érzek. Igaz, hogy én évek óta a magam lábán állok és saját házban lakom de van mellé egy 50 M ft lakáshitelem is.


A következőket szeretném kérdezni:

1. A jelenlegi helyzetben milyen lehetőségeim vannak, tudok-e egyáltalán bármit is tenni vagy kb. kisemmiztek?

2. A fenti dolgok hogyan, merre befolyásolják a majdani öröklést? Ki-és mit fog majd örökölni?

3. Mit lehet csinálni a fel nem tüntettett tetőtérrel? Pl. egy hagyatéki eljáráson nem mindegy hogy egy 80 nm-es vagy egy 150 nm-es házról van szó.



jún. 23. 15:13
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 1/82 anonim ***** válasza:
71%

"vagy kb. kisemmiztek?"


Nem "semmiztek ki", az ugyanis sosem volt a tiéd.

jún. 23. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/82 anonim ***** válasza:
88%
Hát, amíg a szüleid élnek, addig neked nincs semmi örökséged. xD
jún. 23. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/82 anonim ***** válasza:
26%

Nem vagy kisemmizve. Apád még rád hagyhatja a maga 50%-át. Vagy meghal az öreg és akkor 25-25. De ugye akkor tesód már 50en áll, de azért kisemmizve nem vagy.


Amúgy kérheted, hogy akkor tesód fizessen ki a részedből. Értékbecslőt hívtok és megmondja mennyi az ingatlan ára.

jún. 23. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/82 anonim ***** válasza:
67%

Ok, es?


1. Senki nem semmizett ki. Anyad hozott egy döntést a saját tulajdonáról, amihez joga volt.

2. Anyad részéről nem lesz örökség, apád részéről az ő 50 %-ának a felét te oroklod majd, a másik felét a testvéred a jelenlegi állás szerint.

3. Foldhivatalnal lehet jelenteni, de ez járhat azzal is, hogy lebontjak.


Amúgy te se vagy ám semmi, ha így kutatsz anyádék után

jún. 23. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/82 anonim ***** válasza:
77%

"fizessen ki a részedből"


Mégis milyen részéből kéne kifizetni mit?

jún. 23. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/82 anonim ***** válasza:
38%

5

Úgy értette szerintem, hogy majd az öröklésnél.

jún. 23. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/82 anonim ***** válasza:
45%

#4

Még szép, hogy kutat, nem árt képben lenni (még akkor is, ha nem tehet semmit).

Én is rá szoktam nézni időnként anyám lakásának a tulajdonviszonyaira, ismerem a tesómat.

Kérdező, amúgy ha az ajándékozástól számítva 10 éven belül meghal anyud, akkor a tesódnak ajándékozott rész is hagyaték tárgyát képezi.

jún. 23. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/82 anonim ***** válasza:
62%

Én azért szemétségnek érzem, hogy ez a hátad mögött történt. Ezt jó lett volna ha megbeszélik veled. Vagyis jobb családokban így van.

Amúgy még semmi sincs veszve mert apud még rád írathatja a részét. Akkor ugye fele fele.

De nem értem miért kellett ezt anyudnak megcsinálni? Főleg tovább ajándékozni? Esetleg tesódék vették fel a hitelt az új részre?

Szerintem ne kezd el a feljelentősdit, neked azzal több nem lesz. Én mindenképp megkérdezném a szüleimet, hogy ez most mi? És miért így van. Csúnya ilyet mondani, de ha anyuddal lesz valami akkor a tesódék dolga a temetés és ápolás.

Beszélj a szüleiddel hármasban, vádaskodás nélkül, lehet így többet meg fogsz tudni.

jún. 23. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/82 anonim ***** válasza:
100%

A szomorú igazság, hogy nem tehetsz semmit. Az örökséged csak akkor örökség, ha a szüleid meghalnak. Addig az az ő tulajdonuk és azt csinálnak vele amit akarnak.

Ha apád meg hal, és nem hagyja esetleg már éltében a tesódra a ház felét, akkor kapsz majd 25%-ot belőle. Ami azt jelenti, hogy bármikor ugyanúgy beköltözhetsz pl, mint ők is benne vannak. Ha nem tetszik neki, fizesse ki neked a ház árának 25%-át.


Esetleg ha a lelki világod megbékélése érdekel, négyszemközt megkérdezheted anyud, hogy ezt hogy gondolta és hogy talán téged nem is szeretnek. Mert mondjuk 3 gyerek anyjaként én ilyet nem tudnék tenni a gyerekeimmel.

jún. 23. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/82 anonim ***** válasza:
56%
Az oroklesnel se kell kifizetnie semmit a testvérnek. Amit ő ajándékba kapott az az övé, az nem az örökség része. De hogy őszinte legyek, a kérdező kimondottan unszimpatikus, valószínűleg q szülők is látják hogy milyen anyagias, így simán el tudom azt is képzelni, hogy az apa is inkább a fiára iratja majd a saját részét
jún. 23. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!