Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit lehet tenni ha a szüleim...

Mit lehet tenni ha a szüleim a testvéremnek ajándékozták a szülői ház felét?

Figyelt kérdés

Adott egy családi ház (szüleim háza) Pest megyében kb. 600 nm-es telekkel. Tesvérem a feleségével és a 3 gyerekükkel régóta ott él (kb. 10 éve), teljesen ingyen (se lakbért se rezsi).


2019-ben apám megtakarításából egy új emelet lett ráépítve az ingatlanra és a tető is új lett.

Testvéremék kaptak az alkalmon és kifestettek, berendezték stb, majd felköltöztek. Tavaly tavasszal az történt, hogy anyám (a tudom nélkül) testvéremnek ajándékozta az Ö 50%-nyi tulajdonrészét.

Testvérem pedig a feleségének további 25%-ot ajándékozott. Ezekre utólag jöttem rá a földhivatali nyilvántartás alapján.

Tehát a jelenlegi helyzet: apám: 50%, testvérem: 25%, testvérem felesége: 25%, anyám pedig az 50%-on haszonélvezeti joggal rendelkezik.


2019-ben ugyan hivatalosan (e-napló) elkezdték a tetőtér bővítést de végül testvéremék saját kezüleg fejezték be és felköltöztek.

A mai napig nincsen ez a tetőtér bővítés ténye hivatalosan bejegyezve. A papírok alapján ~ 80 nm-es az ingatlan és a közművek sincsenek különválasztva.


Megértem, hogy segíteni kell az esetlenebb testvért de egy ilyen mértékű (~ 60-70 M ft az ingatlan értéke) ajándékot túlzásnak érzek. Igaz, hogy én évek óta a magam lábán állok és saját házban lakom de van mellé egy 50 M ft lakáshitelem is.


A következőket szeretném kérdezni:

1. A jelenlegi helyzetben milyen lehetőségeim vannak, tudok-e egyáltalán bármit is tenni vagy kb. kisemmiztek?

2. A fenti dolgok hogyan, merre befolyásolják a majdani öröklést? Ki-és mit fog majd örökölni?

3. Mit lehet csinálni a fel nem tüntettett tetőtérrel? Pl. egy hagyatéki eljáráson nem mindegy hogy egy 80 nm-es vagy egy 150 nm-es házról van szó.



jún. 23. 15:13
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 21/82 anonim ***** válasza:
44%
Hja, mert aki a szülőkkel él, az mind ingyen él ott és arra vár, hogy "kipusztuljanak" a szülők. Jaja, nyilván a nagy eséllyel nyugdíjas szüleid tartanak él plusz két felnőttet meg három gyereket.
jún. 23. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/82 A kérdező kommentje:

#21

Úgy értem, hogy amíg én 15 éve fizetem a rezsit és az albérletet, majd a lakáshitelt addig nekik semmit nem kellet fizetniük, mert a szüleim nem kértek tőlük semmit.

jún. 23. 16:06
 23/82 anonim ***** válasza:
19%
És? Neked ehhez mi közöd van, a semmin kívül?
jún. 23. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/82 anonim ***** válasza:
22%
Hát az már az ő dolguk, neked ehhez semmi közöd nincs.
jún. 23. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/82 A kérdező kommentje:

"Hja, mert aki a szülőkkel él, az mind ingyen él ott és arra vár, hogy "kipusztuljanak" a szülők"


Ez esetben igen. Erre írtam, hogy ~15 éve élnek ott ingyen.

jún. 23. 16:10
 26/82 anonim ***** válasza:
25%
Az is elég komoly azért, hogy már a bankszámláikhoz is hozzáférsz.
jún. 23. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/82 anonim ***** válasza:
47%

Hú kérdező, most jól megkaptad itt a válaszokat.

Én megértelek, és ugyanezt tettem volna a helyedben, az eset után feléjük se nézek.


Gondolom, te voltál mindig az a "gyerek", aki önálló, mindent megold, nem kell neki segíteni.


Vélhetően nem véletlenül alakulhatott így, te csak útban voltál, ezért voltál kénytelen magad megoldani dolgaidat. Minthogy nálunk én. Nekem is öcsém van. Én is hamar elhúztam otthonról, tesóm még mindig velük él. Mikor meghallottam, amikor mondja anyám: "Fiam, egyszer itt minden a tiéd lesz!" az óriási érvágás volt. Mintha én nem is lennék. Ja, mert én magam igyekeztem saját lábra állni, segítség nélkül. Azóta néhány kötelező telefonhíváson kívül nem tartom a kapcsolatot. Viszont testvérem ennek ellenére normális, vele beszélek, és látja ő is, hogy ez milyen gáz volt. Őszintén elmondtam neki, ha ők így, akkor én is. Mert itt nem a pénz lényeg, a majdani örökség. Hanem az, hogy számításba vesznek, hogy egyenlőnek kezelnek a tesómmal. El se tudnám képzelni, hogy így kivételezzek a két gyerekemmel. Nos, elmondtam, hogy rám pontosan annyira számítson a szülők ápolásában, ha oda kerül a sor, mint amennyire én számíthattam rájuk. Megértett engem teljesen. Szomorú 😔

jún. 23. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/82 anonim ***** válasza:
30%
Ok, es? Az ő dolguk. Az anyad, apád meg a testvéred dolga. Nem a tiéd.
jún. 23. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/82 anonim ***** válasza:
3%

"Mégis milyen részéből kéne kifizetni mit?"


Az öröklött százalékából. Nem hallottál még ilyenről? Ha övé lesz az apja 50%a, akkor az ingatlan 50%ának az árát kérheti pénzben a testvérétől. Feltételezem a kérdező a pénzre játszik, nem a ház kell neki.

jún. 23. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/82 anonim ***** válasza:
32%

"Úgy értem, hogy amíg én 15 éve fizetem a rezsit és az albérletet, majd a lakáshitelt addig nekik semmit nem kellet fizetniük, mert a szüleim nem kértek tőlük semmit."


Na és? Neked se tartott senki pisztolyt a fejedhez, hogy vegyél fel hitelt. Élhetnél te is ott.

jún. 23. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!