Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az, hogy hány dimenziós...

Az, hogy hány dimenziós világban élünk, pusztán matematikai interpretáció kérdése?

Figyelt kérdés
A matematikában három számmal szokás leírni a térbeli pontokat, azonban eggyel is le lehetne hiszen az R és R3 számossága ugyanaz.
2020. dec. 6. 20:23
 171/186 A kérdező kommentje:
Nem tudom hogyan lehet egy 3D-s fotonleírást bármilyen mértékben is alkalmazni egy 2D-s síkra. Először le kéne írni hogyan néz ki a foton 2D-ben, aztán lehet alkalmazni a síkra.
2020. dec. 13. 21:43
 172/186 A kérdező kommentje:

"100 méter és 200 méter távolságra is 500 000 foton fog átmenni egy egységsugarú térrészen. (A térrész itt most jelen esetben egydimenziós térrészt jelent.)"

Itt is hasraütésszerűen feltételezed, hogy az egydimenziós leírásban is létezik a kontinuitási egyenlet.

2020. dec. 13. 21:48
 173/186 2*Sü ***** válasza:
100%

> Ez esetben a csigavonal megfeleltethető a sík egy egydimenziós leírásának.


Nem, ez egy egydimenziós csigavonal lesz egy kétdimenziós térben. A fizikai folyamatok – egy hullámterjedés, egy mozgás, egy kölcsönhatás – nem ezen a csigavonalat követve fog terjedni, ki fog lépni a te csigavonaladból. Pl. ha ráöntesz a papírra egy tintacseppet, akkor az szépen át fog áztatni egy papírrészt, és magasról tesz rá, hogy te milyen csigavonalat rajzoltál rá. Ha öt tintacseppet csepegtetsz rá, akkor nagyobb papírrészt fog átfesteni. Egy kétdimenziós rendszerben ez triviális, könnyen számolható, a te rendszeredben meg bonyolultan lehet számolni, ami önmagában nem baj – azon túl, hogy felesleges bonyolítása a geometria kvantitatív leírásának – csak éppen a te rendszered nem lesz vektortér, így térként értelmezve nem lesz dimenziószáma. Mint vonal egydimenziós lesz persze, de nem egydimenziós vektortér.


És továbbra is a te rendszered a tér pontjaink kvantitatív leírásához köztes lépésként egy háromdimenziós koordinátát számol ki, és ebből számol ki egy egydimenziós koordinátát. Ha a koordinátageometriád önmagában használható lenne, akkor tényleg kíváncsi vagyok, hogy mi lehetne a válasz a 157-es kérdésemre.

2020. dec. 13. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 174/186 anonim ***** válasza:
100%
Nem pici apró golyócskák, hanem pici apró köröcskék. A jelenség modellezéséhez jelen esetben ez is tökéletesen elegendő.
2020. dec. 13. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 175/186 A kérdező kommentje:

"nem ezen a csigavonalat követve fog terjedni"


Ismét hasraütésszerűen állítod, hogy a tinta csak folytonosan tud terjedni, minden általad elképzelt pontot érintve.

2020. dec. 13. 21:52
 176/186 2*Sü ***** válasza:
100%

> Itt is hasraütésszerűen feltételezed, hogy az egydimenziós leírásban is létezik a kontinuitási egyenlet.


Nem kell az ide, foton helyett beszélhetnénk pl. hanghullámokról és hangerőről (teljesítményről) is. Vagy úgy bármilyen térerősségként megfogható, de megmaradó mennyiségről, mondjuk egy repeszbomba egységnyi térrészre jutó repeszdarabjainak a számáról.

2020. dec. 13. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 177/186 A kérdező kommentje:
Attól, hogy más anyagról beszélünk, még ugyanúgy fel kell tételezni a kontinuitási egyenletet egydimenzióban is.
2020. dec. 13. 22:04
 178/186 2*Sü ***** válasza:
100%

> Ismét hasraütésszerűen állítod, hogy a tinta csak folytonosan tud terjedni, minden általad elképzelt pontot érintve.


Tulajdonképpen igen, lehet erre afféle axiómaként is tekinteni. Ugye axiómaként érdemes minél inkább olyan állításokat elríni, ami úgy magától értődő. Ha megkérdezel ezer óvodást, hogy vajon a folyadék folyamatosan folyik-e, vagy a labda folyamatosan mozog-e két pont között, akkor 999 fogja azt mondani, hogy igen, 1 meg azért nem mondja ezt, mert néma, de ő is ezt gondolja.


El lehet vetni ezt az axiómát? Hajrá. Lehet axiómaként kezelni azt, hogy márpedig ha törik, ha szakad, a világ akkor is egydimenziós? Lehet. Hajrá. Válaszold meg 157-es kérdést, írd át a fizikai törvényeket erre az egydimenziós fizikára. Nyersz vele valamit? Nem. Kapsz ugyan egy rendszert, ami nem háromdimenziós, de cserében kezelhetetlenül bonyolult lesz. Viszont lesz benne valami esszenciális összefüggés, ami folyton erre a bizonyos 3-asra fog kifutni, ami pontosan úgy fog a te matematikádban viselkedni, mint a megszokott matematikában a dimenzió fogalma.

2020. dec. 13. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 179/186 A kérdező kommentje:
Mi is valószínűleg ugyanúgy figyelmen kívül hagyunk olyan dolgokat, amik négydimenzióban magától értetődőek. A négydimenzióban élők is figyelmen kívül hagynak dolgokat, amik ötdimenzióban magától értetődőek, és így tovább, lehet hogy végtelen dimenziós ezek szerint a világ. Ez engem kicsit a függvényillesztésre emlékeztet, ahol minél nagyobb fokú polinomot illesztesz, annál pontosabban illeszkednek a pontjaid. Ha tehát ragaszkodsz a leírás egyszerűségéhez, akkor ne állj meg háromdimenziónál, használj 10 dimenziós teret.
2020. dec. 13. 22:29
 180/186 2*Sü ***** válasza:
100%

> Mi is valószínűleg ugyanúgy figyelmen kívül hagyunk olyan dolgokat, amik négydimenzióban magától értetődőek.


Meglehet, de ettől még a mi háromdimenziós terünk összhangban van a megfigyelésekkel, konzisztens rendszert alkot. A te rendszered sem definiál olyan pontokat, ami nem feleltethető meg ezen háromdimenziós térnek, csak nálad az egész egy egydimenziós rendszer, ami nem vektortér, de cserében ugyanúgy van egy olyan esszenciális tulajdonsága, amiben szerepel a hármas szám. Mivel úgy alkottad meg a rendszeredet, hogy bijektív megfeleltetés legyen a háromdimenziós tér és a te egydimenziós valamid között, ezért egy óhatatlanul igaz.


Viszont ha ezen háromdimenziós teret nézzük, akkor azt látjuk, hogy ja, megvan minden repeszdarab a robbanás után 1. és 2. és 3. másodpercben is. A te egydimenziós rendszeredben is megvan minden repeszdarab. Tehát semmi nem hagyta el ezt a mi kis világunkat.


Ha a hangya figyelné a maga kétdimenziós látásával a világot, akkor azt találná, hogy valami nem stimmel. Pl. a fény esetén nincs meg az a teljesítmény 2 méterre, ami 1 méterre összeadódik nála. Persze, mi tudjuk, hogy miért nem stimmel, mert a fényforrás az nem síkban, hanem térben sugározza az energiát. A hangya azt találná, hogy valahogy elvész az energia. De ha kicsit elkezdene számolni, rájönne, hogy pontosan mennyi energia veszne el, és elkezdene feltételezni valamiféle extra dimenziót. Nem spekulatív alapon, hanem mert a mérési eredményei így válnak konzisztenssé.


De erről is írtam már egyszer, a dimenziók száma a legtöbbször nem úgy szokott felmerülni, hogy mi van, ha a világunk kevesebb, hanem úgy, hogy mi van, ha a világunk több dimenziójú. Nos, akkor a fénynek, anyagnak, kölcsönhatásnak terjednie kellene a negyedi, ötödik dimenzió irányába is, és akkor nem azt mérnénk, amit mérünk, vagy – és nyilván ez az interpretáció adódik könnyebben ebből –, ezek a fizikai jelenségek kizárólag a négy-öt dimenziós világ ezen háromdimenziós metszetén belül maradnak, így a negyedik, ötödik dimenzió léte nem falszifikálható, sem a feltételezése, sem a feltételezés elvetése nem adna más mérési eredményeket. Innentől megint filozófiai a kérdés, hogy létezőnek tekinthető-e bármi, aminek a létezése ekvivalens a nemlétezésével. A tudományos módszer az ilyet nem tekinti létezőnek.

2020. dec. 13. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!