Az, hogy hány dimenziós világban élünk, pusztán matematikai interpretáció kérdése?
#1
Természetesen nem változtatja meg a valóságot. De ezek szerint nincs is értelme háromdimenziós világról beszélni.
#2
Azt se értem miről beszélsz, értelmes válaszokat, ha lehet.
"De ezek szerint nincs is értelme háromdimenziós világról beszélni."
De van. Térbeli pozició megadásához három független adat szükséges, ezért 3 térdimenziós a világunk.
Kérdező: (3. vagyok) Sajnos van itt egy "közismert troll" aki hasonló kérdéseket tesz fel csak azért, hogy szivassa a válaszadókat. És az ember kezd óvatos lenni. Remélem nem csapda ez a kérdés.
Nagyon szigorúan csak és kizárólag az átlagos középiskolai szinten értelmezhető az alábbi válaszom (a kötekedő és lepontozó trollok miatt).
A dimenziók száma attól függ, hogy milyen "térben" mozogsz. Ha a "tered" egy darab egyenes, és olyan jelenségeket vizsgálasz ami egy egyenesen zajlik akkor ott elég 1 dimenzió. Ha a jelenséged síkban történik akkor az már 2 dimenziós, itt két független adat kell ahhoz, hogy a síkban megadj egy pontot (ezt szokás egyszerűsítve koordinátának nevezni). Ahhoz, hogy a síkon egyértelmű legyen mindenki számára, hogy hol van az a pont amiről beszélünk már két adat kell.
Ha ez egy "térbeli" dolog (pl. egy szobában vagyunk és keresünk ott egy pontot (pl. egy képet szeretnénk a falra felrakni, és ehhez egy lukat akarunk fúrni) legalább 3 független adatra van szükség, hogy a luk jó helyre kerüljön.
Itt eddig egy "megfogható térben" próbáltunk csak elhelyezni 1-1 pontot (pl. a síkon, vagy a szobában a kép felfogatásához a furatot). Majd ebből tudunk egy matematikai modellt alkotni, és "általánosítani", az megint egy másik kérdéskör, hogy hogyan adhatjuk meg ezeket. Pl. használhatunk Descarti (vagy Kartesziuszi a kettő ugyanaz a személy, angolszász irodalmakban ez utóbbi néven fut) koordináta rendszert, itt a "tengelyek" egymásra merőlegesek és van egy origó. De használhatunk ún. polár koordináta rendszert is, vagy mint a földrajzban a földrajzi koordináta rendszert ("gömb felületén" ld. földrajzi fokhálózat). De mindig két adatra van szükség. Hogy ez a két adat milyen matematikai halmazból származik (pl. természetes szám, valós szám stb. mi az értékkészlete pl. a földrajzi fokhálózaton 360 foknál nagyobb szög nem lesz. az már a választott "koordináta rendszer" sajátsossága).
Én is kijártam a középiskolát és ha a középiskolás tananyagban megtalálható lenne a válasz, akkor nem tettem volna fel a kérdést.
Dimenziószáma vektortereknek van, nem pedig Világegyetemeknek. Annak a vektortérnek, amivel Newton óta leírják a fizikusok a világot, valóban három dimenziója van. De léteznek egydimenziós vektorterek is, amivel szintén le lehetne írni a világot, csak kicsit bonyolultabban. Szóval felmerül a kérdés, hogy egyesek miért tekintenek úgy a háromdimenziós térre, mint valami természeti törvényre. A három dimenzió mindössze egy tulajdonsága a mi "kódolásunknak", ahogy az első válaszoló írja. De kódolhatnánk egy dimenziós vektortérrel is.
Minimum 3 független adatra van szükség egy pont térbeli elhelyezkedésének megállapításához a térben. Tehát a tér legalább 3 dimenziós. Nem kell ezt túlgondolni.
Biztos én vagyok az alulképzett, elmagyaráznád, hogy a számosságnak mi köze ehhez? És hogy hogy érted egyáltalán a pontok számosságát?
A terünk makroszkopikus méretekben 3 dimenziós.
Lehetséges, hogy ezen felül vannak még kisebb, felcsavarodott dimenziók is, de ezekben a szabad úthossz kisebb a proton méreténél.
Nem kell három szám, elég egy. Egy példa arra, hogy hogyan tudsz a tér minden pontjához kölcsönösen egyértelműen hozzárendelni egy számot:
Veszed a Descartes koordinátáit az adott pontnak. Leírod az x koordináta tizedesvessző előtti utolsó számjegyét. Mögéírod az y koordináta tizedesvessző előtti utolsó számjegyét. Emögé írod a z koordináta tizedesvessző előtti utolsó számjegyét. Emögé írod az x koordináta tizedesvessző előtti második számjegyét, és így folytatod. Ügyelsz rá, hogy mind a három koordináta egészrésze ugyanannyi számjegyből álljon, amit a szám elé tett nullákkal érhetsz el.
Ha megvagy az egészrészek felírásával, akkor kiteszel egy tizedesvesszőt és hasonlóképpen felírod a tizedesjegyeket is. És lám, egyértelműen meghatároztad a pont helyét egy darab számmal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!