Létezik gaia evolúciós elmélet, vagy valami hasonló? Lásd alább kifejtve.
Az alábbi cikk arról ír, hogyan ált vissza a Földi egyensúly, és egy élhető bolygó egy olyan nagy katakrizma után, mint a kisbolygó becsapódás okozta nagy kihalás 66millió éve:
Nyilván lehetséges olyan nagy perturbáló hatás, ami miatt a Földi élővilág véglel megszűnik, bár nagyon nehéz ilyent elképzelni külső hatás nélkül. Egyszerűen a Föld jó helyen van. Ha nem esik darabokra egy nagyobb becsapódás miatt, vagy a nap vörösóriásként nem olvasztja magába, akkor az ember akármit is csinál, vaószínűleg az élet marad, legfeljebb ember nem lesz majd.
Ugyanakkor első látásra nem világos, nem törvényszerű, hogy az egyensúly helyreáll, mégis azt gondolom, hogy ez így van, és ennek egyféle evolúciós logikája lehet. Tehát egyszerűen olyan életformák szaparodnak el, amik az életkörülményeket javítani tudják, légkört, óceánok savasságát stb. úgy változtatják meg, hogy az élet fokozatosan vissazálljon. LÉtezik au önző gén elmélet, hogy az evolúció a gének szintjén zajlik és nem az egyedek szintjén, és hasonlóan mondom, hogy itt lehet még egy másik szint is a teljes élővilág szintjén. Ez persze nem ugyanolyan értelemben vett evolúció, mert nincsen szelekció, hiszen egy élővilág van, de egyfajta pozitív visszacsatolásos evolúciós folyamat van, mint ahogyan az élet keletkezésénél is volt. Szóval ezzel kapcsolatban kérdezem, hogy van erről valami irodalom?
"Hm, lefordítható ez úgy, hogy nem növekedhet benne a rendezettség?"
Mivel az entrópiára úgy is szoktak hivatkozni, mint a rendezetlenség mértéke, igen.
"1. ha azt megengedi, hogy a rendszer inhomogén legyen, akkor adott rendszeren belül a nem csökkenő összeg ellenére lehetségesek nagy lokális fluktuációk pluszban-mínuszban."
Lokális fluktuációk természetesen lehetnek. Például van egy izolált, folyékony nitrogént és folyékony vizet tartalmazó izolált rendszerünk (légköri nyomással). A víz természetesen meg fog fagyni, így az entrópiája csökken (hiszen a kristályszerkezet egy rendezett állapot). Viszont közben hőt ad le, amivel a nitrogén entrópiáját növeli. A termodinamika II. főtétele szerint csak akkor mehet végbe a folyamat, ha a nitrogén entrópianövekedése nagyobb, mint a víz entrópiacsökkenése.
"2. kérdés: egy kristályrácszserű térstruktúra kialakulása entrópia-csökkenésnek minősül?"
Igen.
"Mert akkor egy izolált térbe beszórt golyók hexagonális rácsba összeállása,"
Nem. (Legalábbis nem feltétlenül.) Ha szó szerint beszórod a golyókat, akkor eleinte mozognak. Ha megáll a mozgásuk, a mozgási energiájuk hővé alakul, ami entrópia növelő.
"egy oldatból kristály kiválása is entrópia-csökkenés, nem?"
Igen. De itt is figyelembe kell venni a környezet (és az oldat többi részének) entrópiaváltozását. Kristálykiválás például akkor történhet meg (többek között), ha az oldat hűl, azaz hőt ad le a környezetének.
Wadmalac: „Mert akkor egy izolált térbe beszórt golyók hexagonális rácsba összeállása, egy oldatból kristály kiválása is entrópia-csökkenés, nem?”
Beszóród? Akkor mitől lenne ez izolált tér? Az odáig rendben van, hogy eleve zajlik egy izolált térben kristályosodás (entrópia csökkenés), de ez azt jelenti, hogy a környező térben (már az izolált téren belül és a kristályok körül) cserében jobban nő az entrópia, tehát nem tartható fenn örökké egy kristályosodási ciklus, mivel a rendszerben az entrópia folyamatosan nő. A kristályok is le fognak bomlani egy idő után, és az izolált térben innentől kezdve nincs tovább. Idővel mindent csak a véletlenszerű mozgás fog jellemezni (entrópia maximum), és minden mechanikai energia tisztán és szimplán hőenergiává alakul, amely tök egyenletesen (abszolút) oszlik majd el az izolált térben. Pont olyan lesz a helyzet, mint egy olyan dobozban, ami tele van szórva homokkal egy tökéletesen elzárt térbe, ahova még a gravitáció se tud behatolni. Mitől történne itt valaha is bármi olyasmi fluktuáció, ami a homogenitást megzavarná?
Persze beszórhatsz ide mindig és mindig valamit, de akkor meg miért beszélnénk izolált térről?
Az univerzumban tulajdonképpen azért működnek a dolgok, mert - képletesen mondva -, tele van hullámzásokkal, amik hol nőnek, hol csökkennek (vagyis az energia abban zabolázatlanul vágtat ide oda, mert kapott a kezdetekben egy egyszeri nagy felrázást a rendszer), de az egész eredő arról szól, hogy a hullámok átlagos magassága folyamatosan csökken, és a végén teljesen elcsitul, vagyis olyan tócsa lesz végül, aminek a vízfelszínén még csak fodrozódás sem futhat végig. Maga a tökéletes feszített víztükör lesz, amely állapot örökké fog tartani.
Persze, feltételezem, hogy a Brown-mozgás ettől még fennmarad sokáig, hiszen a rendszerünkben az energia nem vész el, csak egyenletes eloszlásra törekszik, így megvan annak a lehető legminimálisabb esélye, hogy véletlenszerűen valamiféle kristályszerkezet alakul ki, de ugye ez az jelentené, hogy ezen hely körül azonnal nagyobb entrópia növekedés következne be, mint a kisebb mértékű entrópia csökkenés a kristályosodásban. Ez azonban nem lehetséges, mert a rendszer amúgy is az entrópia maximumán van (vagy már csaknem ott van). Ez azt jelenti, hogy egy ilyen rendszerben nincs jelentősége a véletlenségből szabályosan összeállt mintáknak, mert azonnal bomlaniuk kell.
Kiválaszthatsz te a rendezetlenül szétszórt homokszemcsék közül olyan homokszemeket, amik szabályos mintát adnak ki, de a valóságban ez csak csalás, hiszen maga az egész rendszer mintája mindig rendezetlen marad, akármilyen mintázatot is raksz ki képzeletben az egyes homokszemekből.
Azonban van ebből a reménytelen helyzetből kiút akkor, ha a homokkal teli dobozunk sokkal nagyobb, mint ami a kezünkbe férne. Mondjuk galaxis méretű ez a doboz. Ebben az esetben a rendszertelenül elhelyezkedő homokszemcsék összessége már nagyon is számottevő gravitációs teret hoz létre, olyan nagyot, ami miatt a homokszemcsék elkezdenek vándorolni a tömegközéppont felé, így ismét felborul az energiaegyensúly (megjelenik megint a kezdeti felrázás), és az izolált tér dacára újból kialakulnak a fluktuációk, sőt, egyre erősödni fognak, és…stbstb.
Sadam:
Oké, így minden tiszta.
"Beszóród? Akkor mitől lenne ez izolált tér?"
Hm, mondhattam volna azt is, hogy az izolálás után egy időzített szerkezet beszórja, nem? :) Csak egyszerűségre törekedtem.
"Mitől történne itt valaha is bármi olyasmi fluktuáció, ami a homogenitást megzavarná?"
Na itt konkrétan nem a fluktuáció volt a téma, hanem az entrópia növekedése. De arra válasz is a hőátadás, vagyis az, hogy az entrópia lokálisan csökkent, de máshol meg nőtt, a zárt rendszerben összességében változatlan.
És mit szólsz a kiúthoz?
Hogy az izolált rendszer képes megújulni? Végül is, ha jól értettem, akkor ilyesmit kerestél.
Wadmalac: "Na itt konkrétan nem a fluktuáció volt a téma, hanem az entrópia növekedése."
Ha van fluktáció, akkor az az entrópia növekedést akadályozza, az ellen hat. Maga az élet működése is egyfajta fluktuáció.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!