Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van Schrödinger macskájához...

Van Schrödinger macskájához és/vagy Laplace démonához hasonló "lény"?

Figyelt kérdés
Tényleg érdekelne és nagyon szívesen utána olvasok bármilyen beküldött linknek. :)

2018. okt. 23. 20:35
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
2018. okt. 23. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Ez is szuper! :) Jöhetnek még. :DD
2018. okt. 24. 00:47
 3/4 Vree ***** válasza:
100%

Persze, rengeteg gondolatkísérlet van, ami valamilyen "lényt" használpéldaként.


Maxwell-démon: Képes egy termodinamikai rendszer molekuláit szortírozni olyan módon, hogy azzal megszegi a termodinamika 2.főtételét.

Boltzmann-agy: Amikor egy rendszer eléri a termodinamikai egyensúlyt, avagy a maximális entrópiát, továbbra is léteznek benne véletlen fluktuációk. A B-agy egy olyan lény, ami egy "hőhalált halt" univerzum egyik ilyen rezgésének felszálló ágában él.

P-zombi: Olyan lény, ami teljesen úgy viselkedik,mint egy ember, de nincsenek valódi tudati élményei.

Mocsárember (swampman): Egy embert megsemmisítünk,majd felépítünk egy pontosan ugyanolyan embert (azonos emlékekkel stb.) A tágabb filozófiai kérdés az, hogy mikor, miért tekintünk két embert ugyanannak a személynek. (Hasonlít a "Thészeusz hajója" gondolatkísérlethez: ha egy hajó minden részét kicseréled, ugyanannak a hajónak tekinthető-e?)

Buridan szamara: Egy szamár éhes és szomjas, balra tőle víz,jobbra széna. Ha tökéletesen logikus módon cselekszik (azaz egyiket sem részesíti önkényeen előnyben), akkor egy helyben marad és éhenhal.

Descartes démona: Egy olyan démon, aki képes egy tökéletes illúzióban tartani valakit.

Krokodil-paradoxon: Egy krokodilelrabolt egy gyereket,ésakkor adja vissza,ha kitalálod,hogy visszaadja-e. Az eredmény egy logikai ördögi kör.(Ez a típusúprobléma sok változatban létezik.)


Még lehetne folytatni, de igazából szerintem butaság a gondolatkísérleteket témakör nélkül vizsgálni és csak élőlényekre korlátozni. Csak keress rá,hogy "gondolatkísérlet" vagy "paradoxon" és inkább téma szerint, hiszen ezeknek mindig valamilyen probléma illusztrálása a lényege.

2018. okt. 24. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Vree ***** válasza:
94%

Leírok pár problémát a kedvenceim közül, hátha örömet szereznek, bár ezek nem "lények".

--

Az első a "váratlan akasztás"-probléma.

Egy rabbal közli a bíró, hogy a következő héten kivégzik, de nem fogja megtudni, mikor, csak majd a kivégzés napján.A rab így okoskodik:

Nem ölhetikmeg vasárnap, hiszen akkor már szombat este tudná kizárásos alapon a kivégzése napját. A vasárnap ezzel kiesett, ezzel viszont a szombat lett az utolsó nap, tehát már péntek este tudná a napot. Így haladva kizárja a hét összes napját, marad a hétfő. Mivel azonban így már tudja az egyetlen napot, a bíró jóslata megintcsak nem lehet igaz. Következésképpen lehetetlen,hogy kivégezzék.

És a csattanó: kedd délben szólnak a rabnak,hogy kivégzik. És valóban nem tudta az idejét, ahogyan a bíró jósolta.

---

Erkölcsi paradoxonok:


Egy vonat száguld három sínen fekvő ember felé.Ha akarod, egy váltóval eltérítheted egy vágányra,ahol csak egy ember fekszik. Megteszed-e? Felelős vagy-e az egy ember haláláért, ha igen és felelős-e a háromért,ha nem?


Ugyanez a probléma,de most egy bámészkodó áll a sínek mellett és nincs váltó. Ha a sínekre lököd, a vonat megakad ésa három ember megmenekül. Megteszed-e? Más-e ez a kérdés, mint az előző?


Orvos vagy egy kórházban,ahol 6 ember haldoklik,mind szervdonorra várva. Egyiknek szív kell,egy másiknak vese, stb. Jogos-e megölni az egyiket,hogy megmentsd a többit?

Míg ezen töprengsz,kimész a váróba,ahol nahát!Egy tök egészséges ember ül. Csak le kellbunkóznod,ésa 6 ember megmenekül. Megteszed-e?


(Ezek a kérdések arra mutatnak rá,hogy van egy kimondatlan szabályunk, hogy kívülállót nem szabad belerángatnunk más problémájába,akkor sem,ha a "kisebbik rossz" ezt kívánná. Viszont aki "önként" lesz részese egy helyzetnek (akkor is, ha a könyörület ezt kívánja),vagy önhibáján kívül már belekerült, ott nem érvényesül ez. Amikor tehátvalaki nem akar valamibe "belekeveredni" (pedig ez elvileg nem menetesíti a felelősségalól),valamennyire igaza van :D

---

Hilbert Grand Hotel paradoxona:

Ez azzal foglalkozik, hogyan viselkednek az olyan matematikai végtelenek,amik egy oldalrólvégesek, a másikon végtelenek.(pl:nullától plusz végtelenig)


Hilbert hotelében végtelen sok szoba van. Érkezik egy vendég,pedig már telt ház van. Hova tudjuk tenni? A végtelenedik szobába vagy a végtelen plusz egyedikbe nem,mert ott már mindig van egy vendég.

Amit tenni kell az a következő:

Átköltözteted az 1-esszobában lévő vendéget a 2-esbe, a 2-est a 3-asba,és így tovább a végtelenig, majd az új vendéget berakod az 1-es szobába.


Ennek van még folytatása is (az elsőben végtelen sok vendég érkezik, utána végtelen sok busz, mind végtelen vendéggel) de azoknak már nézz te utána.:D

---

A Monty Hall probléma:

Egy TV-s vetélkedő műsor vezetője három ajtót mutat - kettő mögött semmi, egy mögött a fődíj. Miután választottál egyet, nem nyitja még ki,hanem kinyitja a kettő nem választott közül az egyiket,hogy megmutassa, üres,majd felajánlja, hogy még megváltoztathatod a döntésedet (a még megmaradt nem választott kinyitatlan ajtóra). Érdemes-e váltani?


A válasz könnyebb, ha így képzeled el: 1 000 000 ajtó közül kell választanod. Miután döntöttél, a műsorvezető kinyit 999 998 üreset. Itt már nyilvánvalóbb, hogy az első 1-a-millióhoz esélyhez képest valami változott, és jobban jársz, ha váltasz.

2018. okt. 24. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!