Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi Schrödinger macskája?

Mi Schrödinger macskája?

Figyelt kérdés
Még mielőtt valaki elharapná a gigámat, igen begugliztam és a Wikipédiában is elolvastam a cikket, de sajnos nekem a lényegi része teljesen érthetetlen. Valaki elmagyarázná nekem laikusnak, hogy mi ez a dolog? Megköszönném...
2018. aug. 2. 09:23
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
29%
Egy macska.
2018. aug. 2. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
69%
A Schrödinger macskája egy gondolatkísérlet, amely Erwin Schrödinger Nobel-díjas osztrák fizikus nevéhez fűződik. A tudós ezzel a kísérlettel kívánta szemléltetni a mikrovilágban uralkodó törvények hétköznapi szemlélet számára meghökkentő idegenszerűségét, azt, hogy a részecskék egyidejűleg több helyen, különféle állapotokban lehetnek. A gondolatkísérlet arra az abszurditásra mutat rá, hogy a macska élő vagy holt állapota attól függ, hogy megfigyeli-e valaki ezt az állapotot.
2018. aug. 2. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
50%
annyi a lenyege, hogy egy elektron spinje fugg attol is, hogy megfigyeljuk-e, befolyassal van ra
2018. aug. 2. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 Wadmalac ***** válasza:
100%

Egy szeléltetése annak, hogy hogyan gondolkodik a koppenhágai interpretációja a kvantumjelenségeknek.

Következő wikizni való: koppenhágai értelmezés.


Schrödinger a macskás példát eme értelmezés bizarrságára és szerinte helytelenségére alkotta. De ennek ellenére úgy kezelik, mint Schrödinger magyarázatát a szuperpozícióra.


[link]

2018. aug. 2. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:

de egyebkent a macska igyis ugyis meghal, mert a radiaktiv bomlas hosszabb tavon statisztikai jelenseg is (felezesi idonek hivjak)

a lenyeg, hogy eppen az az egy elektron mikor hogyan es miert repul ki az atombol, es erre nem tudunk mondani semmit csak vannak olyan tapasztalataink, hogy a megfigyeles hatassal van arra hogy milyen tulajdonsagai lesznek az elektronnak

2018. aug. 2. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
51%

Maga a szuperpozíció gondolata sem feltétlenül valós.

Fej, vagy írás játék esetén, ha letakarjuk az érmét, szintén ugyanúgy életbe lép a számunkra a szuperpozíció, hiszen a valószínűségi függvények alapján ugyanúgy fennáll minkét lehetőség, de valójában attól független, hogy megnézzük e, csupán ekkor dől el a pozíció helyzete, ami korábban is létezett, így Schrödinger macskája is vagy él, vagy meghalt, csupán a gondolatkísérlet tételez fel egy köztes állapotot.

De a kvantummechanikához nem igazán értek, attól még előfordulhat valami a mikrovilágban, amit ilyen módon lehet szemléltetni.

2018. aug. 2. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 LeonScottKennedy ***** válasza:
49%
Oké, én ezekből a magyarázatokból semmit nem értettem. Lehetne esetleg még laikusabban? Én ebből annyit vettem le, hogy a protonok viselkedése függ attól, hogy bámuljuk-e a halott macskát, vagy nem?
2018. aug. 2. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

Nem a protonok, hanem szubatomi részecskék helyzetét demonstrálja a gondolatkísérlet.

Ha a macskás példa nem érthető, akkor a fej, vagy írás talán érthetőbb.

A lényege az, ha letakarod, akkor az érme állapota egyszerre lehet fej, vagy írás is a szemlélő számára, felvesz egy szuperpozíciót, ami egyszerre mind a kettő és akkor dől el, mikor megnézed.

Természetesen ez a makrovilágban nem létezik, de a kvantumoknál azt mondják igen és befolyással van rá az, hogy megnézed, mert azzal megváltoztatod az állapotát.

Nagyjából ennyi.

2018. aug. 2. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 LeonScottKennedy ***** válasza:
0%
Szóval a kvantumvilág ha olyan a kedve átformálja az érmét az ellenkezőjére amíg te nem látod... érdekes. Szerintem én maradok az 50-50% elméletnél.
2018. aug. 2. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

#9


akkor tessék felállni a számítógép elől, mert ha isten nem vet kockát, akkor egy nagy halom alkatrésznek nem szabadna működnie benne

2018. aug. 2. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!