Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a Schrödinger macskája?

Mi a Schrödinger macskája?

Figyelt kérdés
Elolvastam amit találtam a kísérletről meg a kvantummechanikáról de nem világos még mindig. Józan paraszti ésszel felfogható magyarázata mi?

2013. febr. 6. 09:12
 1/4 anonim ***** válasza:
44%
Schrödinger bácsi macskája egy kísérletet mutat be, amleyet analógiaként hoz a kvantumvilágban ismeretes szuperpozíció elvre. Ezzel két dolgot tesz: egyrészt szemléletesen mutatja be a kvantumvilág működését, de ugyanakkor filozófiai síkra is tereli a témát. Ezzel gondolkodásra, elmélkedésre készteti azokat, akiket érdekel a kvantumfizika. Kábé ennyi a lényege az egésznek.
2013. febr. 6. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A gondolatkísérlet pontosan arról szól, hogy a kvantummechanikában a józan paraszti ész nem használható. Ott mások a szabályok.

A hétköznapi életben, ha egy macskát (követ, botot, akármit) valahová teszek, az ott van, ugyanabban a pillanatban nincs 2 méterrel odébb. Ezt nemcsak hiszem, hanem mérni, érzékelni is tudom.

A kvantummechanikában ugyanez nem igaz. Ez azt jelenti, hogy nem tudok olyan eszközt készíteni, amely a részecske helyét pontosan megmondja egy adott pillanatban. Se most,se később nem tudok ilyent építeni. Ennek az az oka, hogy a hétköznapi szememmel, fülemmel, szaglásommal, tapintásommal (ezek az érzékszerveim) akarok kvantumjelenséget észlelni. Ehhez olyan eszköz kell, ami a kvantumjelenséget sorra közvetíti a hétköznapi érzékszerveimhez. Közben azonban torzul az információ. Ezért leszek képes látszólag képtelenségeket észleni.

A megértéshez egy másfajta szemlélet a valószínűség elve szükséges. Ez egy rendkívül nehéz absztrakt fogalom, amely csak megfelelő ismeret mellett használható, hiszen hétköznapi tapasztalat és gondolatmenet nem érvényes rá.

2013. febr. 6. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A lényeg, amit meg kell érteni, az az, hogy ez a gondolatkísérlet csupán egy egyszerű szemléltető eszköz, amely abban segít, hogy hétköznapi módon el tudjuk képzelni a kvantummechanika koppenhágai értelmezésének alapját.

A felfogás szerint a cica a lehetőségek szuperpozíciójában létezik egészen addig, amíg bele nem nézünk a dobozba (tehát egyszerre élő és holt), akkor azonban teljes egészében az egyik lehetőségbe "zökken". A koppenhágai felfogás szerint maga a megfigyelés a kiváltó oka annak, hogy az egyik lehetőség kiválasztódik (hullámfüggvény-összeomlás), de van olyan értelmezés is, amely szerint a megfigyelés pillanatában kettéágazik a "valóság", mindkét lehetőség egyenértékűen bekövetkezik, de egymással semmilyen kapcsolatban sem állnak (kvantum dekoherencia, sokvilág értelmezés).


A kísérlet félrevezető lehet annak, aki nem kellően tájékozódik a témában, mert azt sugallja, hogy az "elménk" erejével döntjük el az események kimenetelét (persze ez nem így van).


Ha érdekel a téma, javaslom, hogy olvass utána kicsit a kvantummechanikának és pár fogalomnak, amiket zárójelekben emlegettem, valamint tégy próbát ezzel a két rendkívül érdekes cikkel:


[link]

[link]

2013. febr. 6. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
2013. febr. 6. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!