A türk-mongoloid turáni sztyeppei nomád népeknek, vagy a fekete-afrikai dzsungelek törzseinek "köszönhet" többet az emberiség technikai vagy tudományos téren?

Figyelt kérdés
Mert igazából nagyon nehéz ezt eldönteni az ismeretek birtokában.

nov. 22. 12:34
❮❮ ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... ❯❯
 51/130 TappancsMancs ***** válasza:
A 49 jó, zöldeztem is.
nov. 24. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/130 TappancsMancs ***** válasza:
Amúgy a ló háziasítása egy nagyon jó példa a hozzájáruláshoz, mert hát ló nélkül Európa sem lett volna ott ahol. Ezek tényleg ilyenek, hogy nagyon változó, hogy ki, mikor és hol, mit tett a közösbe.
nov. 24. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/130 A kérdező kommentje:

Szorítkozzunk a témára!


Csakhogy a ló háziasítása sehogy nem kapcsolódik a turko-mongoloid népekhez. Amikor az ókori európaiak lovagoltak, a címben szereplő a türk vagy mongol stb.. népek közép-ázsiától távol, Kína É-keleti határvidékén még a "fákon éltek", nemhogy lovagoltak volna.

nov. 24. 18:24
 54/130 anonim ***** válasza:
100%

#53 Szorítkozzunk a témára!


Hozz forrásokat az állításodhoz, miszerint az ókorban a török népek a fákon éltek volna.

nov. 24. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/130 A kérdező kommentje:

Mint mondtam, nem őshonosak közép-ázsiában. Ezek eredetileg genetikailag ANE emberkék (Ancient North Eastern Eurasians) Észak-kelet ázsia a világ legelmaradottabb régiója volt, hasonlóan fekete afrikához.



A possible genealogical link of the Turkic languages to Mongolic and Tungusic languages, specifically a hypothetical homeland in Manchuria, such as proposed in the Transeurasian hypothesis, by Martine Robbeets, has received support but also criticism, with opponents attributing similarities to long-term contact.[117][118][119] The proto-Turkic-speakers may be linked to Neolithic East Asian agricultural societies in Northeastern China, which is to be associated with the Xinglongwa culture and the succeeding Hongshan culture, based on varying degrees of specific East Asian genetic substratum among modern Turkic speakers.[120][121][122] According to historians, "the Proto-Turkic subsistence strategy included an agricultural component, a tradition that ultimately went back to the origin of millet agriculture in Northeast China".[120][121][122] This view is however questioned by other geneticists, who found no evidence for a shared "Neolithic Hongshan ancestry", but in contrary primary Ancient Northeast Asian (ANA) Neolithic ancestry from the Amur region, supporting an origin from Northeast Asia rather than Manchuria.[123]

nov. 24. 18:40
 56/130 anonim ***** válasza:

#55


Szorítkozzunk a témára!


Hozz bizonyítékokat arról, hogy Észak-Kelet Ázsia a világ legelmaradottabb régiója volt.

nov. 24. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/130 A kérdező kommentje:
Most GDP adatokat akarsz? Maradt fenn ott az ókorból bármiféle épületüknek legalább a romja? Van saját írásos emlékük? Ja, egyik sincsen nekik.
nov. 24. 18:47
 58/130 TappancsMancs ***** válasza:

A ló háziasítása a sztyeppvidéken történt és némiképpen nézik, hogy pontosan hol és mikor is és, hogy a házisítás melyik fokát nézzük, de Európa nem háziasította a lovat.


Smithsonian Magazine (2024. június 10)


"Mikor háziasították az emberek a lovakat? A tudósok rájöttek, hogy a modern származás 4200 évvel ezelőtti eredete"

"Egy új tanulmány szerint az eurázsiai sztyeppén élők lovakat tenyésztettek ie 2200 körül, megkérdőjelezve a lótenyésztés kezdetével kapcsolatos korábbi elképzeléseket."

"A lovak háziasítása vitathatatlanul a korai emberek egyik legfontosabb vívmánya, amely hatalmas előrelépést tesz lehetővé az utazás, a vadászat és a harc terén."

"Abban az időben egy bizonyos lóvonal vált uralkodóvá, állapították meg. A Pontikus-Kaszpi-tengeri sztyeppén – a mai Fehéroroszországon, Ukrajnán és Oroszországon átnyúló síkságon – bukkant fel, és évszázadok alatt elterjedt Eurázsiában. Ebből a vérvonalból születtek a mai háziasított lovak."

"„Láttuk, hogy ez a genetikai típus szinte mindenütt elterjedt Eurázsiában – egyértelműen ez a lokális lótípus nagyon gyorsan globálissá vált” – mondta Ludovic Orlando , a francia Toulouse-i Antropobiológiai és Genomikai Központ molekuláris régésze és a tanulmány társszerzője. , mondja az Associated Pressnek Christina Larson."

"A tudósok korábban azt találták, hogy körülbelül 5500 évvel ezelőtt a vadlovakat először a botai nép – a mai Kazahsztán területén élő korai vadászó-gyűjtögető – háziasította, és valószínűleg tejhez és húshoz használták fel. De a kultúra kihalt anélkül, hogy megosztották volna gyakorlatukat, és a lovak ismét szabadon kóboroltak Közép-Ázsiában."

"Az új kutatás szerint azonban nagyjából 4200 évvel ezelőtt az emberek ismét háziasítottak lovakat. A csapat azt javasolja, hogy a bronzkori Sintashta kultúra elérte ezt a bravúrt, és gyorsan felhasználta az állatokat az Eurázsia-szerte való mozgásra és terjeszkedésre."

"Az új eredmények egy másik elképzelést is megkérdőjeleznek a lovak korai háziasításával kapcsolatban. Tavaly egy másik kutatócsoport azt javasolta, hogy a bronzkori yamnaya emberek nagyjából 5000 évvel ezelőtt lovagoltak az eurázsiai sztyeppén . Elemezték az emberi csontvázakat, amelyek közül ötnél bizonyos csontokon kopási nyomok mutatkoztak, amelyek arra utaltak, hogy ezek az egyének valószínűleg lovagoltak."

[link]

[link]

[link]


A ló háziasítása - wiki


"Azonban egyre több bizonyíték kezdte alátámasztani azt a hipotézist, hogy a lovakat az eurázsiai sztyeppéken háziasították körülbelül ie 3500-ban. A botai kultúrával kapcsolatos felfedezések arra utaltak, hogy a kazahsztáni Akmola tartomány botai települései a ló legkorábbi háziasításának helyszínei."

"A genetikai bizonyítékok azt mutatják, hogy a modern lovak őseinek háziasítása valószínűleg a Volga–Don néven ismert területen , Kelet-Európa Pontikus–Kaszpi-tengeri sztyeppei régiójában történt , Kr.e. 2200 körül. Innen a lovak használata Eurázsia- szerte elterjedt szállításra, mezőgazdasági munkákra és hadviselésre."

[link]


Mellékesen térképen a Botai és Sintashta kultúra szintén a sztyeppvidék.

[link]

[link]

nov. 24. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/130 anonim ***** válasza:
91%

#57 Ez alapján a világ összes népe a sumereken és az egyiptomiakon kívűl a “a világ legelmaradottabb régiója volt.”


Egyébként az általad idézett link cáfol téged: Nem hogy nem éltek a fákon, hanem földművelést is folytattak.

nov. 24. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/130 A kérdező kommentje:
Ekkoriban már létezett Egyiptom, Kína Róma és Athén India, meg más civilizációk is.
nov. 24. 19:01
❮❮ ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!