Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Elképzelhető, hogy később...

Clyde_ kérdése:

Elképzelhető, hogy később annyira átlátja az emberiség a körülötte lévő világot, hogy a társadalmat érintő komplex kérdések egyértelművé válnak, és mindenki egyet gondolna?

Figyelt kérdés
Gondolok itt politikai vitákra, stb.
ma 00:07
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Csak ha teljesen egyformák lennénk kívül belül mind a 8 milliárdnyian
ma 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 2*Sü ***** válasza:
100%

Több okból sem.


Egyrészt az emberiség nem gondol semmit. Az ember gondol bármit is. Az ember meg nem rendelkezik az emberiség egész tudásával. Sőt képtelenség lenne egyetlen embernek szert tennie arra a tudásra, amit az emberiség egésze tud. Olvastad a világ összes írójának összes regényét? Nyilván nem. Pedig nyilván mindegyiknek rengeteg olvasója van.


Ma nincs olyan ember, aki értené akár csak a fizikát. Jellemzően azok érnek el valamiféle eredményt a fizikában, akik egy adott területnek egy adott kérdéskörében hosszú időre elmélyülnek. Emellett nincs idő más területekben vagy kérdésekben elmélyülni, a fizika többi területéről csak vázlatos, nem mindenre kiterjedő tudást lehet csak fenntartani. Hát még különböző tudományágak, filozófiák vagy művészetek között. A polihisztorok ideje lejárt.


~ ~ ~


A másik oka a nemleges válasznak, hogy a világról megszerzett ismeretek az egy dolog. Viszont az embernek van üléspontja is, vannak dolgok, amikről minden viszonyulás szubjektív lesz. Aladár almát ad el Bélának. Béla szerint drága az az alma. Lehet, hogy tisztában van azzal, hogy milyen költségekkel, mennyi idővel, energiával jár az alma termesztése, de belenéz a pénztárcájába, és azt mondja, drága az alma. Aladár is tisztában van vele, hogy milyen életszínvonalon élhet Béla, mennyi idő, mennyi munka előteremteni azt a pénzt, amennyibe az alma kerül, de belenéz a saját pénztárcájába, és azt mondja: olcsón adom én ezt az almát.


Egyszerűen máshogy fog viszonyulni dolgokhoz egy nő, mint egy férfi. Máshogy egy középiskolai diák, máshogy egy kereső ember, meg máshogy egy nyugdíjas. Máshogy fog viszonyulni egy mediterrán tengerparton élő, máshogy egy magyar Alföldön élő, meg máshogy egy Alpokban élő ember. Máshogy fog viszonyulni dolgokhoz egy falun lakó, egy közepes városban lakó, meg egy metropoliszban lakó ember. Meg még kismillió szempontot össze lehetne szedni, amiben lesznek különbségek, ami óhatatlanul abban is különbséget fog teremteni, hogy hogyan gondolkodunk akár a társadalmat érintő komplex kérdésekben is. Hiszen eleve más oldalról nézzük a társadalmat. Akkor is, ha amúgy tudjuk, hogy a másik oldalról hogyan néz ki, mégiscsak úgy látjuk leginkább, ahogy a mi nézőpontunkból látszik.

ma 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Még ettől is fontosabb, hogy az embereknek nem azonos az érdeke. Lehet mondjuk azt mondani, hogy a világ a zsidók kezében van, de ez nem igaz, mert a világ nem csak a zsidók, hanem az arabok, a kínaiak, részben a magyarok stb kezében van, ezért nagyon sokféle érdek képviselve van. Az egyes embereknek sem ugyanaz az érdeke még egy országon belül sem, így nagyon nehéz olyat mondani, ami mindenkinek az érdeke.
ma 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!