Programozóként mi a legmagasabb végzettséged?
#50 probaltad mar valaha ilyen gyerekes szemelyeskedes nelkul megfogalmazni a mondandodat?
Vagy igy neveltek a szuleid? :)
Uh, milyen izgalmas beszélgetés. :D
Nem akarok senkit kiemelni, viszont egy csomó mindenre reagálnék, ami elhangzott.
A diploma kérdés:
A diploma baromi fontos. Nyilván el tudsz jutni arra szintre diploma nélkül is, amire diplomával, viszont az esetek 95%-ában ez nem jön össze az embereknek, mivel egy egyetemi képzés átgondoltan van felépítve, ami sokkal szélesebb tudást ad, így ha nem tanulsz meg szóról szóra mindent, akkor is a jövőben vissza tudsz nyúlni, hogy nagyjából mikor tanultál róla és utánanézhetsz.
Ez teljes mértékben hiányzik valakinél, aki magától tanult, és ő csak azt fogja tudni, amit ő gondolt fontosnak, ami simán lehet, hogy nem az. Aki magától tanul az elsősorban gyakorlati ismeretet szerez, viszont van egy csomó dolog, ami már kitalált dolog és utána kéne nézni, nem pedig megpróbálni egy netes feladaton keresztül újra feltalálni.
A google pedig nem azért nem kér diplomát, mert nem számít, ha nem mert számít, csak ténylegesen létezik az a kisebbség, aki elsajátítva, vagy adott esetben elkezdi, de be nem fejezi az egyetemet, így őket nem akarják kizárni.
Viszont, a kérdések nagyrésze, ami interjún is elhangzik náluk, azok olyanok, amiket otthon az esetek 99%-ában nem sajátít el az ember, mivel arra a matekra van szükség, ami bizony az egyetemen elhangzik.
(Nem hasból beszélek egyébként, én ismerek embereket személyesen is, akik interjúztak a Google-nél, és nem ők jelentkeztek, hanem ők meglettek hívva.)
Bizony, a tudás, amit keresnek ezeken a helyeken a legtöbb esetben diplomával jön. Nyilván van kivétel mindkét irányba, hogy diploma mellett sincs meg a tudás, illetve diploma nélkül is megvan, de ez a kisebbség.
UTólag pedig azért mondják sokan, hogy nem érte meg, mivel nem látják a tudást, amit kaptak, akkor se ha napi szinten használják, mivel nem azt a tudást kapták meg, hogy mondjuk egy c++ függvényt hogy kell megírni, hanem egy gondolkodásmódot.
BME és ELTE minősége:
Az a helyzet, hogy ezek tényleg jó és erős egyetemek, akkor is ha nem top 5-ben vannak a világon.
Ha kicsit keresgélsz, akkor láthatod, hogy a világon több, mint 20 ezer egyetem van. Ami annyit jelent, hogy ha csak a legjobb 2000-ben van benne egy egyetem már akkor is legjobb 10%-ban van.
De számolhatunk népességből is. 8 milliárd ember van. A világon a várható élettartam kb. 73 év, vagyis 105 millió ember van, átlagosan azonos életkorban. Egy egyetemre átlagosan kb. 3 évig járnak, vagyis 315 millió ember egyetemiste korú. Ha ennek a rétegnek vesszük a top 5%-át, akkor 15.75 milliót kapunk. Ha egy egyemtemre átlagosan 25 ezer hallgató járhat, már akkor 630 egyetemről beszélünk. Top 10%-hoz már 1260 egyetem kell.
Vagyis akárhogy nézzük, ezek az egyetemek top 10%-ban vannak mindenképp.
(Szerintem nem kellene vakon mindenféle egyetemi rangsort elővenni, mivel nem ugyanazt mérik, valahol nagyobb a hangsúly a hallgatósi kiválóságon, van ahol a oktatóin stb.)
Szerezhet-e diplomát, akinek nincs megfelelő tudása:
Mo.-ról tudok beszélni, és a válasz igen, simán benne van, hogy nem csak 1-2%-ról beszélünk. Nálunk nagyon alulfinanszírozott a felsőoktatás, így nincs elég ember, ami miatt sokszor a követelményekből engednek el az oktatók, hogy ne kelljen pl. egy újabb vizsgát vagy zh-t kiírni (ha x% nem megy át, akkor kötelező újat kiírni, a BME-n tudom, hogy így van).
De ettől még nyilván ez a "szerencsés" kisebbség, aki mindent meg tudott úszni. Azért olyan nagy a lemorzsolódás, mert a többség nem szerencsés.
Akármennyire nem szeretné valaki belátni, a diploma elég fontos, akkor is ha nem egyértelműen "látható" tudást ad, olyan alapokat, háttérismeretet biztosít, amit magadtól az esetek 95%-ban semmiképp sem tudsz elsajátítani, mivel nincs melletted senki, aki mondja, hogy mi kell és mi nem.
(Egyébként a bootcamp-ek pont ugyan emiatt rosszak.)
Én nem személyeskedek, csak szembesítelek saját magaddal.
De, be is fejezem, mert már öt ember vonaglik mögöttem, veri az asztalt kínjában és visít a röhögéstől.
Tetszik nekik az a kötéltánc, amit lejtetek. Jut eszembe, a kecskeméti repülős ezredbe még nem próbáltál felvételt nyerni azzal, hogy te programozó, mélytengeri búvár, űrhajós, biokémikus és krokodilvadász mellett még vadászpilóta is vagy? Szerintem ki ne hagyd!
OK, na álljunk meg egy szóra. Itt senki nem vitatkozott azon, hogy bizonyos programozói pozíciókra szükséges-e egyetemi diploma. Igen, vannak ilyen munkakörök. De aki nem teljesen fogyatékos az megérti, hogy a programozói munkakörök egy jelentős része (hogy mekkora az képezheti vita tárgyát, de ez most mellékes), teljesen jól művelhető diploma nélkül, és akár önképzés során is elsajátítható olyan mélységében, hogy az a munkaerő piacon megállja a helyét. Ez egy istenverte tény. Az is tény, hogy aki programozásért kapja a fizetését az programozó. Persze jöhetnek a laposföldhívők, akik megmagyarázzák, hogy a tények miért nem tények, de ez a tényeket, és a világ menetét nem zavarják. Ennyike. Get over it.
A 25%-os válaszoló nyilvánvalóan egy lúzer aki kibukott a Gábor Dénesről a 2. félévben, azóta az informatika iránt érzett vonzalma megmarat hobbi szinten. Programozásban el soha nem ért semmit. Viszont gyermekkori álmának meghiúsulása úgy traumatizálta, hogy azóta is epét hány mindenkire, akinek úgy sikerült programozóvá válnia, hogy hozzá hasonlóan nem rendelkezik szakirányú diplomával. Ebből kifolyólag vallásos áhítattal van minden progmat diplomás felé.
Az is tény, hogy aki programozásért kapja a fizetését az programozó.
Az is tény, hogy aki betonkeverésért kapja a fizetését az kőműves.
Az is tény, hogy aki hegesztésért kapja a fizetését az hegesztő.
Az is tény, hogy aki fűrészelésért kapja a fizetését az asztalos.
Az is tény, hogy aki húsmérésért kapja a fizetését az hentes.
Az is tény, hogy aki seggvakarásért kapja a fizetését az meg a főnök.
Nem egyetemi diploma kell, hanem szakirányú végzettség. Ez lehet éppen diploma is, eredményes felsőfokú szakképesítést igazoló végbizonyítvány, vagy bármely releváns, állami, vagy államilag elismert oktatási intézmény által kiállított okirat. Ez igazolja a képzettséget. A többi csak duma, meg üres hazudozás. Aki képesítést szerzett mint villamosmérnök, mechatronikus, vagy informatikus szakmérnök, az egészen biztos, hogy rendelkezik érettségi bizonyítvánnyal, az már írt egy rakat ZH-t, mert ugye, ez a belépő a vizsgákhoz, megfelelt legalább hat félévi vizsgán, írt egy szakdolgozatot és eredményes záróvizsgát tett.
Emögött a teljesítmény mögött már van érdemi, értékelhető és hasznosítható tudás. Ha egy ilyen ember nem tud jól algoritmizálni, kódot restrukturálni, vagy nem képes még dekompozicionálni sem a feladatot, attól még esetleg lehet hasznosítani más területen, mert, ha alapszinten is, de megvan hozzá a tárgyi tudása.
Azt az embert viszont, aki nem tud papírt felmutatni, nem lehet szakemberként használni, mert nem lehet tudni róla, hogy mit tud és mit nem. Ezt pedig nem a cégek hivatottak kideríteni, erre való a végzettséget igazoló okirat. Ezért kérik.
Nincs olyan, hogy egyes területekre kell végzettség, máshova meg nem. Ez csak fals duma. A szakképesítést, vagy mindjárt diplomát igénylő munkák legtöbbje olyan, hogy azt el tudná látni bárki, akit arra két nap alatt betanítanak. Egy mérlegképes könyvelő sem folyékony aranyba mártott tollal ír himnuszokat. Csak akkor van gond, ha olyan helyzet áll elő, ami tobblettudást is igényel. Olyankor van gáz. Olyankor az amúgy is kicsi pöcs még jobban összemegy.
Hát nem, kisbarát. Ti olyan autószerelők vagytok, mint amilyenek a győri AUDI gyárában a kocsikat legózzák össze. Betanították őket hogy kell egy jobb hátsó lámpát beépíteni, azután ezt csinálják éveken keresztül. Nyilván kenterbe vernének bármilyen autószerelőt egy AUDI n jobb hátsó lámpa cserénél, de azonnal beszopnák, ha egy komolyabb feladat jönne velük szembe. Ilyenek vagytok ti is. Egy nagyon sekélyes, minimális tudást igénylő területen elevickéltek úgy, ahogy, de egy kicsit is komolyabb feladat hallatán úgy érzenétek magatokat, mint akit egy satupaddal vágtak pofán. Nincs meg a szükséges, átfogó tárgyi tudásotok, nincs meg a kellő mélységű algoritmizáló képességetek sem, mert ezeket nem lehet megtanulni otthon, fagyi kanalazás közben makogi bácsi youtube videójából. Amit ti produkáltok, azt csak azért lehet termékbe pakolni, mert vagy a megrendelő hülye, netán lusta ahhoz, hogy felismerje a gagyitokat, vagy az erős vas takarja el jótékonyan, vagy azért mert lopva van valahonnan, jellemzően egy profitól.
Ti nem asztalosok vagytok, hanem egy bútorüzem lapszabászatának betanított munkásai. Kék galléros segéderő, ahogy a BME egyik profja fogalmazott. A ti legfőbb hasznotok abban áll, hogy a valóban értékes, ténylegesen képzett munkaerőt tehermentesítitek a shit, unalmas, néha már hányingerkeltő melóktól. Ezért vagytok fizetve, nem a szakértelmetek okán, mert olyan nektek nincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!