Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Bibliában a fiú, Atya, Isten...

Bibliában a fiú, Atya, Isten fia, kifejezéseket szó szerint kell érteni vagy szimbolikusak?

Figyelt kérdés

Bibliában többször is szerepel a fiú, Isten fia kifejezés néha Jézusa esetében és más emberek, próféták esetében is. Legtöbb keresztény irányzat ez alapján Istennek gondolja Jézust, pedig nincsen egyetlenegy vers sem az egész Bibliában, amelyben Jézus azt mondaná: Én Isten vagyok, imádjatok engem. A többi esetben mikor nem Jézusról van szó szimbolikusnak veszik ugyanezeket.



Erre a versre például azt mondják bizonyítja Jézus Istenégét, tehát hogy Jézus fiú Isten és biológiai értelemben Isten fia:


Zsidók 1:5 Mert az angyalok közül kinek mondta valaha: "Fiam vagy te, ma nemzettelek téged!" majd: "Atyjává leszek, és ő Fiammá lesz."



Ebben a versben Dávidról van szó és nagyon hasonlít az előzőhöz de a legtöbb keresztény szerint itt csak szimbolikusan értendő a fiú:


Zsoltárok 2:7 Törvényül hirdetem: Az Úr mondá nékem: Én fiam vagy te; én ma nemzettelek téged.



További hasonló versek amiket csak szimbolikusan értelmeznek:


Kivonulás 4:22 Ez az amit az Úr mond: Izrael az én legidősebb fiam.


Róma 8:14 Mert akiket Isten Lelke vezérel, azok Istennek fiai.



Ugyanez az helyzet az Atya szónál is, mikor Istenre utalnak. Jézus Atyának szólítja Istent, ezt úgy értelmezik hogy Isten Jézus tényleges apja, más esetben pedig szimbolikus, de Jézus azt mondja Isten mindenkinek Atyja:


Efézus 4:6 Egy az Isten és mindeneknek Atyja,


János 20:17 Monda néki Jézus: Ne illess engem; mert nem mentem még fel az én Atyámhoz; hanem menj az én atyámfiaihoz és mondd nékik: Felmegyek az én Atyámhoz és a ti Atyátokhoz, és az én Istenemhez, és a ti Istenetekhez.



Ha ezeket figyelembe vesszük miért nem Isten Dávid? Vagy miért nem Isten minden izraeli? Mert Jézus istenségét vallók logikája alapján ez következik. Vagy miért nem szimbolikus minden esetben? Tehát Jézus sem Isten? Más vallásúak is válaszolhatnak, nem csak keresztények, és az ateistákat is meghallgatjuk.



2017. jan. 5. 21:32
❮❮ ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... ❯❯
 141/309 anonim ***** válasza:

A logikátlanság csak benned van, amikor felesleges elvárásokat támasztasz már megint.

Az egész kötözködésednek csak akkor lenne értelme, ha Jézus bárkit is győzködni akart volna róla hogy Isten. Ez esetben jogos lenne, hogy ha nem követik, akkor az gyanús.

De Jézus soha nem mutatott rá hajlandóságot hogy bárkit is célja lenne bármiről győzködni. Innentől kezdve az elvárásod értelmetlenségén alapjaiban bukik meg az egész feltevésed.

2017. febr. 2. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 142/309 A kérdező kommentje:

Istvan35


"Ahogy mondtam, minden Jézus Istenségét tagadó érved megfeneklik Krisztus kettős természetén. Ezt emberként mondja, nem Istenként."


Teljesen mindegy. Megkülönbözteti magát Istentől, tehát külön személy, és nem lehet Isten.


"Ezt azért mondja a Fú, mert szereti és tiszteli az Atyját, aki őt szülte. Elismeri fejének, Istenének, nála nagyobbnak, mert nélküle semmi volna."


Ha nála nagyobb akkor nem lehetnek sem egyenlőek sem pedig egyek. Ha pedig szülte akkor nem lehet Isten.



"A Fiú soha nem jön le a trónról, hogy részt vegyen a teremtmények imádatban, épp ellenkezőleg, részt kap az imádatból. Mindenki egyedül az Atyát imádja, de mégis a Fiúval együtt. Az Atya úgy imádatja magát, hogy a Fia mellette legyen és ne a teremtmények között, s a neki járó dicséret a Fiúé is legyen."


Nem az imádatból kap részt, legfeljebb rajta keresztül imádják Istent. A Koránban szerepel hasonló, mikor Isten megteremti Ádámot, azt parancsolja az angyaloknak hogy hajoljanak meg előtte, de ez nem azt jelenti hogy az angyalok Ádámot Istenként imádják.



"Ezért azután a zsidók még inkább meg akarták ölni, mert nemcsak megtörte a szombatot, hanem saját Atyjának is nevezte Istent, és így egyenlővé tette magát az Istennel."


Jézus azt felelte "Te mondád" ami azt jelenti hogy ezt te állítod. Ha Isten lenne akkor miért nem mondta hogy persze én vagyok Isten? Soha nem állította magáról Jézus, csak olyanok akikről még az sem biztos hogy valóban Jézus követői voltak. Inkább bálványimádásra hajlamos hamisítóknak mondanám őket.



"Muszlim Istent nem, mert neki nincs Fia, a keresztény (Atya)Isten viszont elküldheti a fiát."


Nincs olyan hogy muszlim Isten. Egy Isten van, aki szerintetek három. Istennek nincs biológiai értelemben fia, teremtményei vannak. Isten nem születik és nem lehet küldözgetni ide-oda, kivéve a hamis pogány vallásokban.



"Miért tette volna hozzá? Te már megint a saját irreális elvárásaid rabja vagy. Bocs, de ez nem érv, de még viccnek se jó :)"


Irreális elvárás hogy Jézus kijelentse Ő Isten? Ja, végül is ez nem fontos info :) Talán pont azért nem jelenti ki mert nem Isten. Vagy ez túl logikus? Neked inkább egy amnéziás, isteni erő nélkül, ide-oda ugráltatható Isten logikus akinek még az eljövetelének a célját sem tudod elmagyarázni? Ugye tudod hogy ez mind istenkáromlás.



"Azt gondolta, hogy ha elmondja, hogy minden hatalom az övé, tehát mindeható, vagy ha elfogadja az imádatot, azzal ez mindenkinek egyértelmű, aki nem reménytelenül hülye, ha szövegértésről van szó."


Szóval már azt is tudod mit gondolt Isten? Talán felhatalmazott hogy a nevében beszélj? Vagy felkerested Sanyi bácsit aki belédköltöztette a szentszellemet?

Nem volt hatalma és nem fogadott el imádatot hanem azt kérte Istent imádjuk. Nem kérte hogy imádják. Ha így lett volna bármerre jár leborultak volna előtte.



"Sok ezren követték már életében is, de nem a mindenáron való győzködés volt a célja, ezért a megtérni nem akarókat, akik még a csodáknak sem akartak hinni, hagyta a tévelyegésben. Ez a válaszunk kezdettől."


Ez a válasz egyenlő a nullával. Én azt is kétlem hogy sok ezren követték. Hol voltak mikor elfogták Jézust, vagy mikor a római helytartó azt kérdezte az emberektől kit mentsen fel? Sehol. Miért nem látták az emberek hogy Jézus Isten mikor szerinted ez egyértelmű?



"Az, hogy ki a próféta, nem te döntöd el. Biblia szerint próféta, aki Istentől kapott kinyilatkoztatást közvetít, Korán meg nem érdekel."


Akkor várom ezek listáját. Persze, szent Mónika Istentől kapott kinyilatkoztatást :) Előtte még azt mondtátok Jézus után nincs próféta csak a szentlélek, aki megszállja az embereket.



"Egyetlen olyan bizonyítékot mondjál, amire nem csak fanatizmusodban erőlteted rá, hogy az bizonyíték :)"


Egyet? :) Hoztam több tucat bizonyítékot. Még te is elismerted hogy a Bibliában vannak tévedések. Egy Isteni kinyilatkoztatás hogy lehet tele tévedéssel és ellentmondással?



"Ezt egyébként éppen te csinálod. Még azt is képes vagy behazudni magadnak, hogy Korán nem a csillagokat nevezi lámpásoknak, hanem az egy-két másodpercre felvillanó meteorokat."


Mondtam hogy ez ismeretlen a tudomány számára és nekünk is. Ebből a szempontból mindegy hogy csillag vagy hulló csillag. Egy másik vers valamilyen tüzet említ ami megállítja az ördögöket. Tehát erre semmiképen sem mondhatod hogy tévedés de én mondhatom hogy a Biblia ellentétes a tudománnyal mert a növények nem élnek napfény nélkül.


"Mint láthatod, egyetlen vers sem ellentétes. "


Dehogynem. Gondolkodás nélkül letagadod. Többször is megtetted.



"Végülis nem nagyobb marhaság, mint hogy a Nap egy sáros pocsolyában nyugszik :) De mondtam már, hogy én nem értelmezem az egész teremtéstörténetet sem szó szerint."


Ezzel elismered hogy a Bibliában marhaságok vannak? :) Elmondtam már hogy az a vers nem a Nap tudományos leírása hanem egy utazó ember irodalmi eszközökkel leírja a naplementét. Más versek valóban írnak a Napról, és egyáltalán nem ellentétesek a tudománnyal, ami nem mondható el a Bibliáról. A csillagászati témát amúgy nem kellene erőltetned annyira ha szerinted a Nap mozdulatlan :)


Van rá esély hogy kifejted a megváltás témakörét?

2017. febr. 2. 22:19
 143/309 A kérdező kommentje:

Gabriel


"Az egész kötözködésednek csak akkor lenne értelme, ha Jézus bárkit is győzködni akart volna róla hogy Isten. Ez esetben jogos lenne, hogy ha nem követik, akkor az gyanús.

De Jézus soha nem mutatott rá hajlandóságot hogy bárkit is célja lenne bármiről győzködni. Innentől kezdve az elvárásod értelmetlenségén alapjaiban bukik meg az egész feltevésed."


Akkor miért jött a földre az emberekhez? Kirándulni? Miért járta a városokat, aztán miért kérte hogy továbbítsák üzenetét? Miért nem jelentette ki hogy ő Isten? Talán titkolta? A villanyszerelős példátok szerint ránézésre kellett volna hogy mindenki lássa ő Isten, de a valóságban semmi ilyen nem történt. Ha nem akarta meggyőzni az embereket akkor minek a megváltás? Ha nem hiszem el hogy Isten akkor a megváltást sem hiszem el. Folytassam még vagy elég? Miért 2000 éve jött? Miért nem minden emberhez? Ha tényleg Isten nyilván a legtöbb ember személyes is beszélni akarna vele. Mi lesz azokkal az emberekkel akik Jézus előtt éltek? Jézus milyen bűnöktől váltott meg és hogyan?

Ezek szerinted felesleges elvárások részemről? :)

2017. febr. 2. 22:30
 144/309 anonim ***** válasza:

Már rég leírtam hogy miért jött. Hogy te ezt nem hiszed el, a te dolgod, de a 'nem hited'-re alapozott egyetlen érv se fogja soha megállni a helyét, akárhányszor is ismételgeted.

A kérdésed többi része is teljesen értelmetlen. Mindenkről és mindenkiről meg lehet kérdezni, hogy Isten miért akkor és miért ott tett így vagy úgy, vagy miért pont úgy, és nem így. De ezen válaszok nem ismerete soha nem kérdőjelezte meg Isten Istenségét. És ugyanúgy nem teszi Jézusnál se.


Ugyanezt magyaráztam már neked a tudományos ismeretek kapcsán is, és kitértünk ugyanerre akkor is amikor a saját kétségeidet bizonyítéknak képzelted a Biblia hamisítottságára. Az, hogy valamire nincs egzakt válasz, az nem bizonyíték annak az ellenkezőjére. Szóval felesleges folytatnod. De nem azért mert igazad van, hanem mert talán végre fel kéne mutatnod valamit kötözködés helyett, hogy egyáltalán komolyan lehessen venni!

Hisz eddig semmit nem tettél, mint belebuktál a "Jézus ugyanúgy Fiú mint bárki más", a "Jézus Istensége nincs benne a Bibliában" vitákba. Lassan csak ideje lenne már hozzáállást váltani...

2017. febr. 2. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 145/309 A kérdező kommentje:
Gabriel kapok tőled konkrét választ vagy továbbra is mellébeszélsz és terelsz? Szerintem az elég komoly gond ha nem vagy képes ezekre magyarázatod adni mert ezek a vallásod alapjai. Még arra az egyszerű kérdésre sem vagy képes válaszolni hogy aki nem követte Jézust az mi okból tehetett így. A megváltásról meg nem is beszélve, ami szerinted Jézus eljövetelének a célja de már a másik kérdésnél is végig kerülted.
2017. febr. 2. 22:46
 146/309 anonim ***** válasza:

Nem érted hogy nincs se konkrét, se helyes válasz, ha alapjaiban hülyeség és/vagy értelmetlen, amit kérdezel?

Ráadásul hazudozol is, a megváltásról a másik kérdésnél is külön többféle megfogalmazásban írtam, itt is.

Hiába erőlteted ezt már, az előző kommentekben pont ezt fejtegettem hogy eleve rosszul indulsz ki az egészből, így alapjaiban bukott meg az egész "érvelésed", és természetesen az ebből eredő kérdéseid is.

És ez nem terelés, de egyszerűen hihetetlenül ostoba kérdéseket teszel fel. Miért pont 2000 éve jött? Mert Isten így döntött. Ennél tökéletesebb választ erre a kérdésre nem lehet adni, szóval mi a fenét is szeretnél, azon felül hogy direkt játszod az ostobát, amivel egyszerűen kiakasztod a másikat, mert tucatnyiszor kell ugyanazokra a hülyeségeidre reagálnia???

2017. febr. 2. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 147/309 A kérdező kommentje:
Úgy látod hogy ezek a kérdések értelmetlenek? Csak mert szerintem a vallásod alap tanításaira irányulnak. Oké Isten úgy döntött hogy 2000 éve jött. És a többi válasz? Ha nem kapok konkrét választ csak ilyen mellébeszélést akkor légyszives ne is írj. Még egy ilyen semmitmondó hozzászólás és úgy veszem hogy nem vagy képes értelmes választ adni.
2017. febr. 2. 23:04
 148/309 anonim ***** válasza:

Milyen válaszokat vársz, könyörgöm?

Miért jött? Elmondtam. Keresd vissza!

Miért nem jelentette ki hogy Isten? Nem ez volt a célja,hányszor kell még ezt is ismételni?

Minek a megváltás? Azoknak akik hisznek.

Miért pont oda ment? Ugyanaz mint a 2000 éves kérdés.

Mi van a többi emberrel? Ezért kell terjeszteni az igét.

Mi van a korábban élt emberekkel? Gondolod hogy ők nem lettek elszámoltatva Isten előtt vagy mi?


Nincs itt semmi ami az alap tanításokra irányulna,éppen ellenkezőleg. Az egyetlen dolog ami lejön a kérdéseidből hogy már válogatás nélkül, kínosan próbálsz bármibe belekötni ami csak eszedbe jut...

Ráadásul folyamatosan csak tereled a témát és mellébeszélsz, miután újra és újra kibukik hogy újfent tévedtél valamivel kapcsolatban...

2017. febr. 2. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 149/309 A kérdező kommentje:
Jólvan. Úgy veszem hogy nem vagy képes válaszolni csak mellébeszélsz. Esetleg István vagy valaki más?
2017. febr. 2. 23:21
 150/309 anonim ***** válasza:

"Ez abból következik amit ti állítotok. Ha egy Jézus után többszáz évvel később összeállított könyv szerint, ami szerintetek Isten szava, Jézus egyértelműen Isten, akkor Jézus életéből is egyértelmű kellene hogy legyen. Nem gondolod hogy ez egy nagy ellentmondás? Te egy könyv alapján állítod hogy Jézus Isten de akik személyesen látták ez nem esett le nekik."


Szerinted ha ma jönne valaki csodákat téve, és állítaná, hogy ő Isten, mindenki megtérne? Még a legfanatikusabb muszlim is? Kizárt. Zsidók is meg voltak győződve arról, hogy a csodákat nem Isten hatalmával teszi, hanem az Ördög hatalmával. Nem tudom, ezen mit nem lehet érteni...


"Nem, a Biblia is azt mondja, nem születik Isten."


Hol? Ne hazudozz már megint, hiszen már az Ószövetségben is ott van, hogy születhet:


"Mert egy gyermek születik nekünk, fiú adatik nekünk. Az uralom az ő vállán lesz, és így fogják nevezni: Csodálatos Tanácsos, Erős Isten, Örökkévaló Atya, Békesség Fejedelme!" (Ézsaiás 9,5)


Újszövetségben meg többször is, és egyértelműen.


"Ha születik nem létezhet mindig, és mivel szüksége van szülőre, nem is lehet Isten."


Istent nem köti az idő, tehát mindig is létezett. A Fiú az idő megteremtése előtt született, vagyis nem értelmezhető rá időben a kezdet.


"Ha személyükben különböznek nem lehetnek egyek, vagyis nem lehet egy Isten a szentháromságban. Ez azt jelenti hogy te három istent imádsz, a keresztény vallás pedig politeista."


Jézus mondja: férj és feleség nem ketten vannak, hanem eggyek. Tehát két személy igenis lehet egy, ezt maga Jézus mondja. Az Atya a Fiúval persze sokkal tökéletesebben egy, mint bármelyik földi férj a feleségével. A Szentháromság minden egység forrása és mintája.


Hangsúlyozom: ezt Jézus mondja. Mohamed meg felőlem azt mond, amit akar, én Jézusnak hiszek.


"Mondtam már hogy Barnabás evangéliuma erről szól."


Hol van a hivatalos publikáció pl. a keletkezési idejéről? Honnan tudjam, hogy nem egy kései muzulmán hamisítvány az egész? Én úgy tudom, hogy a szöveg stílusát figyelembevéve a kutatók a 9-10. századra teszik a keletkezési idejét, mivel az ekkor keletkezett kódexekkel mutatnak hasonlóságot a benne található képek és aranybetűs írások. Bővebben: [link]


Egyébként még a legnagyobb jóindulattal is maximum az 5. századra lehetne tenni, ettől viszont jóval korábbiak az evangéliumi beszámolók.


"Amúgy meg te magad is elismerted hogy a Bibliában vannak tévedések. Ez bizonyítja hogy meghamisították."


Ez csak azt bizonyítja, hogy az írói nem voltak mindentudók.


"Ez érdekes, mert az alábbi cikk írója nem muszlim, hanem keresztény :) Biztos ő sem ért hozzá, azért írt oldalakat erről."


Kereszténynek sokmindenki vallhatja magát, mint ahogy a legutolsó tömeggyilkos muszlim is vallhatja magáról, hogy muszlim, de ettől még nem lesz az. Mondjuk én nem szívesen ítélkezek, majd az Isten eldönti, hogy keresztény-e valaki vagy sem. Szóval én csak annyit mondok, hogy ennek számomra nincs bizonyító értéke.


"Tovább olvastam de semmi olyat nem ír hogy ez csak a tanításra vonatkozik, a megváltás meg hátra van."


Egyértelmű, hogy a tanításra értette:


János 17:4

"Én dicsőítettelek téged e földön: elvégeztem a munkát, a melyet reám bíztál, hogy végezzem azt."


Milyen munkát? Ezt:


"Megjelentettem a te nevedet az embereknek, a kiket e világból nékem adtál: tiéid valának, és nékem adtad azokat, és a te beszédedet megtartották. Most tudták meg, hogy mindaz te tőled van, a mit nékem adtál. Mert ama beszédeket, a melyeket nékem adtál, ő nékik adtam; és ők befogadták, és igazán megismerték, hogy én tőled jöttem ki, és elhitték, hogy te küldtél engem." (6-8. vers)


Végig a tanításról beszél, erre értette az elvégeztemet.

2017. febr. 2. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!