Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Bibliában a fiú, Atya, Isten...

Bibliában a fiú, Atya, Isten fia, kifejezéseket szó szerint kell érteni vagy szimbolikusak?

Figyelt kérdés

Bibliában többször is szerepel a fiú, Isten fia kifejezés néha Jézusa esetében és más emberek, próféták esetében is. Legtöbb keresztény irányzat ez alapján Istennek gondolja Jézust, pedig nincsen egyetlenegy vers sem az egész Bibliában, amelyben Jézus azt mondaná: Én Isten vagyok, imádjatok engem. A többi esetben mikor nem Jézusról van szó szimbolikusnak veszik ugyanezeket.



Erre a versre például azt mondják bizonyítja Jézus Istenégét, tehát hogy Jézus fiú Isten és biológiai értelemben Isten fia:


Zsidók 1:5 Mert az angyalok közül kinek mondta valaha: "Fiam vagy te, ma nemzettelek téged!" majd: "Atyjává leszek, és ő Fiammá lesz."



Ebben a versben Dávidról van szó és nagyon hasonlít az előzőhöz de a legtöbb keresztény szerint itt csak szimbolikusan értendő a fiú:


Zsoltárok 2:7 Törvényül hirdetem: Az Úr mondá nékem: Én fiam vagy te; én ma nemzettelek téged.



További hasonló versek amiket csak szimbolikusan értelmeznek:


Kivonulás 4:22 Ez az amit az Úr mond: Izrael az én legidősebb fiam.


Róma 8:14 Mert akiket Isten Lelke vezérel, azok Istennek fiai.



Ugyanez az helyzet az Atya szónál is, mikor Istenre utalnak. Jézus Atyának szólítja Istent, ezt úgy értelmezik hogy Isten Jézus tényleges apja, más esetben pedig szimbolikus, de Jézus azt mondja Isten mindenkinek Atyja:


Efézus 4:6 Egy az Isten és mindeneknek Atyja,


János 20:17 Monda néki Jézus: Ne illess engem; mert nem mentem még fel az én Atyámhoz; hanem menj az én atyámfiaihoz és mondd nékik: Felmegyek az én Atyámhoz és a ti Atyátokhoz, és az én Istenemhez, és a ti Istenetekhez.



Ha ezeket figyelembe vesszük miért nem Isten Dávid? Vagy miért nem Isten minden izraeli? Mert Jézus istenségét vallók logikája alapján ez következik. Vagy miért nem szimbolikus minden esetben? Tehát Jézus sem Isten? Más vallásúak is válaszolhatnak, nem csak keresztények, és az ateistákat is meghallgatjuk.



2017. jan. 5. 21:32
❮❮ ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... ❯❯
 131/309 A kérdező kommentje:

Gabriel


"Mit nem értesz még azon se hogy nincs értelme a kérdésednek, mivel eleve hibás feltételezésen alapul?"


Nincs értelme annak a kérdésnek hogy aki személyesen látta Jézust miért nem követte mikor szerintetek Jézus Isten? Szerintem inkább nem tudsz értelmes választ adni és megint mellébeszélsz.

2017. febr. 1. 21:37
 132/309 anonim ***** válasza:
57%

Igen, értelmetlen a kérdésed, mert képtelen vagy külön kezelni Jézus Isteni és emberi formáját.

Filippi 2:6-8

Próbáld meg értelmezni, vajon miért bukta eleve a gondolat, Istenséget számonkérni valakin olyankor, amikor épp Isteni formáját hagyta maga mögött...

2017. febr. 1. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 133/309 A kérdező kommentje:

"Próbáld meg értelmezni, vajon miért bukta eleve a gondolat, Istenséget számonkérni valakin olyankor, amikor épp Isteni formáját hagyta maga mögött..."



Inkább te próbáld meg értelmezni miben is hiszel és az mennyire téves. Te azt mondod a Bibliában, ami Isten szava, egyértelmű Jézus istensége. Tehát szerinted Isten jelenti ki hogy Jézus Isten. Gondolom eddig egyetértesz ezzel. Ez alapján Jézus életéből nyilvánvaló kellene hogy legyen, hiszen szerinted Isten jelenti ezt ki, de valójában nem az. Hiába takarózol megint azzal hogy Jézus emberként volt itt. Egyáltalán miért jött emberként? Megtehette volna azt is hogy emberként jön de isteni erővel. Ennyi erővel bárki mondhatja hogy ő Isten, csak éppen elvesztette isteni erejét :)

Tudom azt fogod válaszolni hogy azért jött emberként hogy meghaljon az emberek bűnéért, de ez szintén hazugság mert Jézus maga jelenti ki még életében hogy elvégezte a munkát amivel Isten megbízta, továbbá a megváltás és Jézus halála ellentétes lenne Máté 12 38-40-el.

2017. febr. 2. 10:41
 134/309 anonim ***** válasza:
57%

"Ez alapján Jézus életéből nyilvánvaló kellene hogy legyen"

Erre már korábban is felhívtam a figyelmed, hogy nincs ok-okozati összefüggés az elvárásodban. Már ha Jézus emberi életére gondolsz. Semmi nem indokolja hogy emberségéből legyen nyilvánvaló Istensége, ez logikailag is értelmetlen.

Ha viszont Jézus teljes életère gondolsz, akkor pedig teljesen egyértelmű az Istensége, ahogy el is várod, hiszen például olyat ír róla a Biblia hogy általa teremtetett minden, ami csak teremtve lett.

2017. febr. 2. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 135/309 anonim ***** válasza:
57%

"Ugynaezeket a verseket ismételgeted, de a kérdéseimre kerülöd a válaszadást. A másik kérdésnél már tisztáztam ezeket."


Nem tisztáztál semmit, még csak nem is reagáltál erre a kommentemre? Ne hazudozzál össze-vissza, hanem felelj az érvekre. Menjünk lépésről lépésre, kezdjük mondjuk ezzel:


Mózes és Ézsaiás vagy a többi ószövetségi próféta miért nem mondja magáról, hogy például "aki engem látott, az Atyát is látta." Vagy: "ami az Atyáé, az az enyém."? Ez önmagában mutatja, hogy Jézus Isten, nem csak egyszerű próféta.


Sok a felesleges szöveg megint, világos választ akarok tőled, nem mellébeszélést!

2017. febr. 2. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 136/309 A kérdező kommentje:

"a viszont Jézus teljes életère gondolsz, akkor pedig teljesen egyértelmű az Istensége, ahogy el is várod,"


Azok akik Jézus idejében éltek Jézus emberi élete alapján döntöttek, mivel akkor nem volt Biblia, de mégsem követték. Mégha azt mondod hogy emberként jött el Jézus, kellett volna hogy legyen valami amiből ezt látják, különben mindenki mondhatná hogy ő Isten csak éppen most nincs meg az ereje :) Te egy könyv alapján állítod hogy Jézus Isten (amiben amugy Jézus nem mondja csak te képzeled oda), akik viszont látták személyesen, nagyrészt nem követték. Ez egy nagy ellentmondás, arról meg nem is beszélve hogy a megváltás totál értelmetlen.

2017. febr. 2. 11:46
 137/309 anonim ***** válasza:
57%

"Azok akik Jézus idejében éltek Jézus emberi élete alapján döntöttek, mivel akkor nem volt Biblia, de mégsem követték. "

Jézus emberi élete előtt is voltak akik hittek Istenben mint ahogy olyanok is, akik nem követték.

Ennek az egésznek amit fejtegetsz, semmi köze Jézushoz. Az emberek egyszerűen épp ugyanolyan voltak, mint addig és azóta is.

Nincs korreláció a két dolog között.

2017. febr. 2. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 138/309 anonim ***** válasza:
57%

"János 14:1 "Ne nyugtalankodjék a ti szívetek: higgyetek Istenben, és higgyetek énbennem."


Vagyis megkülönbözteti magát Istentől. Nem azt mondja hogy mi vagy bennünk."


Ahogy mondtam, minden Jézus Istenségét tagadó érved megfeneklik Krisztus kettős természetén. Ezt emberként mondja, nem Istenként.


János 20:17 Jézus ezt mondta neki: "Ne érints engem, mert még nem mentem fel az Atyához, hanem menj az én testvéreimhez, és mondd meg nekik: Felmegyek az én Atyámhoz, és a ti Atyátokhoz, az én Istenemhez, és a ti Istenetekhez."


Itt is megkülönbözteti magát Istentől, és ahogy mondtam az Atya szimbólikus, nem szó szerint értendő mert azt mondja a ti Atyátokhoz ahogy a fiú is szimbólikus."


"Felmegyek az én Atyámhoz, és a ti Atyátokhoz, az én Istenemhez, és a ti Istenetekhez." Ezt azért mondja a Fú, mert szereti és tiszteli az Atyját, aki őt szülte. Elismeri fejének, Istenének, nála nagyobbnak, mert nélküle semmi volna.


Azonban jelentősége van annak, hogy nem ezt mondja: "Felmegyek a mi Atyánkhoz, és a mi Istenünkhöz." A miatyánk imánál is azt mondja: "ti így imádkozzatok" Nem pedig ezt: "Mi így imádkozzunk!" Éppen azért, mert a Fiú fiúsága és a mi fiúságunk között lényegi különbség van. A Fiúnak lényegesen másképp Istene az Atya, mint nekünk. Neki szószerint, nekünk analóg értelemben. Ez a különbség a Jelenések könyvében szinte ordít:


"Ezután nagy sereget láttam, amelyet senki sem volt képes megszámlálni, minden nemzetből, néptörzsből, népből és nyelvből a trón előtt és a Bárány előtt állni, hosszú fehér ruhába öltözve, kezükben pálmaággal, és hangosan azt kiáltották: »Üdv a mi Istenünknek, aki a trónon ül, és a Báránynak! Az angyalok mind ott álltak a trón, a vének és a négy élőlény körül, és a trón előtt arcra borulva imádták Istent: Ámen! Áldás és dicsőség, bölcsesség, hálaadás, tisztelet, hatalom és erősség a mi Istenünknek, örökkön- örökké! Ámen." (Jel 7,9-12)


A Fiú soha nem jön le a trónról, hogy részt vegyen a teremtmények imádatban, épp ellenkezőleg, részt kap az imádatból. Mindenki egyedül az Atyát imádja, de mégis a Fiúval együtt. Az Atya úgy imádatja magát, hogy a Fia mellette legyen és ne a teremtmények között, s a neki járó dicséret a Fiúé is legyen. Maga az, hogy a Fiú az Atya jobbján ül azt jelenti, hogy Ő az Atya egyetlen valóságos Fia és örököse. Hogy az Atyával teljesen egylényegű, hogy lényegében vele egyenlő. Ezt nagyon is jól ismerték fel az ellenségei:


"A zsidók így feleltek neki: Nem jó cselekedetért kövezünk meg téged, hanem káromlásért, és azért, hogy te ember létedre Istenné teszed magadat." (Jn 10,33)


"Ezért azután a zsidók még inkább meg akarták ölni, mert nemcsak megtörte a szombatot, hanem saját Atyjának is nevezte Istent, és így egyenlővé tette magát az Istennel." (Jn 5,18)


"A főpap folytatta: Esküvel kényszerítlek az élő Istenre, mondd meg, te vagy-e a Messiás, az Isten Fia? Magad mondtad – felelte Jézus. – De mondom nektek, mostantól látni fogjátok az Emberfiát, amint a Hatalom jobbján ül, és amint majd eljön az ég felhőin. A főpap erre megszaggatta ruháját s felkiáltott: Káromkodott! Mi szükségünk van még tanúkra? Magatok is hallottátok a káromkodást. Mi a véleményetek? Méltó a halálra! – kiabálták." (Mt 23,63-65)


"Jézus nem magától jött, hanem Isten küldte. Tehát nem lehet Isten, Istent nem lehet küldözgetni."


Muszlim Istent nem, mert neki nincs Fia, a keresztény (Atya)Isten viszont elküldheti a fiát.


"Az Atya nagyobb nála így nem lehetnek egyenlőek. Hiába jössz azzal hogy ezt emberként mondja. Akkor hozzá tenné hogy majd később egyenlőek lesznek"


Miért tette volna hozzá? Te már megint a saját irreális elvárásaid rabja vagy. Bocs, de ez nem érv, de még viccnek se jó :)


"Ha a Fiú Isten akkor miért nem tehet önmagától semmit? Egy Isten aki tehetetlen? Legfeljebb egy pogány vallásban."


Nézzük a szövegkörnyezetet:


"Megszólalt tehát Jézus, és ezeket mondta nekik: „Bizony, bizony, mondom néktek: a Fiú önmagától semmit sem tehet, csak ha látja, hogy mit tesz az Atya; mert amit ő tesz, azt teszi a Fiú is, hozzá hasonló módon. Mert az Atya szereti a Fiút, és mindent megmutat neki, amit ő tesz. Sőt még nagyobb feladatokat is fog rábízni, hogy ti csodálkozzatok. Mert ahogy az Atya feltámasztja a halottakat, és életre kelti őket, úgy a Fiú is életre kelti azokat, akiket akar. Az Atya nem is ítél senkit, hanem az ítéletet egészen a Fiúnak adta át, hogy mindenki úgy tisztelje a Fiút, ahogyan az Atyát tisztelik. Aki nem tiszteli a Fiút, az nem tiszteli az Atyát sem, aki őt elküldte. Bizony, bizony, mondom néktek: aki hallja az én igémet, és hisz abban, aki elküldött engem, annak örök élete van; sőt ítéletre sem megy, hanem átment a halálból az életbe. Bizony, bizony, mondom néktek, hogy eljön az óra, és az most van, amikor a halottak hallják az Isten Fiának a hangját, és akik meghallották, élni fognak. Mert ahogyan az Atyának van önmagában élete, úgy a Fiúnak is megadta, hogy élete legyen önmagában. Sőt arra is adott neki hatalmat, hogy ítéletet tartson, mert ő az Emberfia. Ne csodálkozzatok ezen, mert eljön az óra, amelyben mindazok, akik a sírban vannak, meghallják az ő hangját, és kijönnek. Akik a jót tették, az életre támadnak fel; akik pedig a rosszat cselekedték, az ítéletre támadnak fel. Én önmagamtól nem tehetek semmit: ahogyan tőle hallom, úgy ítélek; és az én ítéletem igazságos, mert nem a magam akaratát keresem, hanem annak az akaratát, aki elküldött engem.” (János 5,19-30)


A Fiú Isten azért nem tesz önmaga akaratából semmit, mert az Atya kedvében szeretne járni, ezért mindent az Ő akarata szerint csinál.


"Persze, végül is az teljesen elhanyagolható információ hogy ő Isten :) Minek említeni. A többszáz oldalas Bibliába ez már nem fért bele egyszer sem :)"


Azt gondolta, hogy ha elmondja, hogy minden hatalom az övé, tehát mindeható, vagy ha elfogadja az imádatot, azzal ez mindenkinek egyértelmű, aki nem reménytelenül hülye, ha szövegértésről van szó.


"Te nem magyaráztál el semmit. Kérdeztem, hogy ha Jézus Isten, miért nem követték? Persze hogy nincs válasz."


Sok ezren követték már életében is, de nem a mindenáron való győzködés volt a célja, ezért a megtérni nem akarókat, akik még a csodáknak sem akartak hinni, hagyta a tévelyegésben. Ez a válaszunk kezdettől.


"Nem írtál, csak apostolokat akik nem próféták."


Az, hogy ki a próféta, nem te döntöd el. Biblia szerint próféta, aki Istentől kapott kinyilatkoztatást közvetít, Korán meg nem érdekel.


"Mert mindenre gondolkodás nélkül rávágod hogy nem bizonyíték."


Egyetlen olyan bizonyítékot mondjál, amire nem csak fanatizmusodban erőlteted rá, hogy az bizonyíték :)


Ezt egyébként éppen te csinálod. Még azt is képes vagy behazudni magadnak, hogy Korán nem a csillagokat nevezi lámpásoknak, hanem az egy-két másodpercre felvillanó meteorokat.


"Letagadod a nyilvánvaló bizonyítékokat, még a bibliai verseket is ha azok ellentétesek a nézeteiddel."


Mint láthatod, egyetlen vers sem ellentétes.


"Pedig pont te mondtad hogy a növények napfény nélkül is elélnek és Isten 7x24 óra alatt teremtette a világot :) Jó hogy nem azt mondod a föld lapos :)"


Végülis nem nagyobb marhaság, mint hogy a Nap egy sáros pocsolyában nyugszik :) De mondtam már, hogy én nem értelmezem az egész teremtéstörténetet sem szószerint.


Később folytatom.

2017. febr. 2. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 139/309 anonim ***** válasza:

"Nem tisztáztál semmit, még csak nem is reagáltál erre a kommentemre?"


Bocs, ide nem kérdőjelet akartam...

2017. febr. 2. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 140/309 A kérdező kommentje:

Gabriel


"Jézus emberi élete előtt is voltak akik hittek Istenben mint ahogy olyanok is, akik nem követték."


Jézus előtt nem jött el Isten személyesen, hanem prófétákat küldött. Volt aki követte őket volt aki nem. Ez egy próféta esetében elfogadható de ha azt mondod Isten jött el személyesen és nem követték akkor ott gondok vannak.


"Ennek az egésznek amit fejtegetsz, semmi köze Jézushoz. Az emberek egyszerűen épp ugyanolyan voltak, mint addig és azóta is."


Abban igazad van hogy amiről te beszélsz nincs köze Jézushoz. Te nem Jézust követed hanem egy pogány hamisítást.

Én nem láttam Jézust személyesen és sokan mások sem. Jézus hány emberrel találkozhatott. Legfeljebb százezer emberrel? Nem gondolod hogy ez igazságtalan? Ha Isten akkor minden emberrel személyesen is beszélhetett volna. Bárhogy is nézem, az a Jézus akiről te beszélsz logikátlan, ellentmondásos és igazságtalan.

2017. febr. 2. 21:28
❮❮ ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!