Az ateisták miért nézik le annyira a hívőket?
"A gőgtől átitatott válaszaik másról sem szólnak, mint anyagelvűségről és Istentagadásról."
Hát, milyen világban élünk, hogy egy csomó ember nem olyan sügér, mint te.
" itt is az látszik, hogy a nagy többségük habzó szájú, fanatikus vallásgyűlölő."
Biztos vagy benne, hogy ez a "felmérés" reprezntatív, és sikerült megfelelően véletlen mintát vételezned az ateisták köréből?
Ha bármiféle felmérést végzel, akár csak magadnak, ahhoz, hogy az egész csoportra kiterjedő konklúziókat le tudj vonni, megfelelő darabszámú, megfelelően véletlen mintára van szükséged. Mit is jelent ez? Itt pl azt, hogy bármely embercsoportot szeretnéd vizsgálni, bármely szempontból, nem lesz homogén sosem az a csoport.
Tegyük fel, hogy azt akarod vizsgálni, hogy mittudomén, a magyar emberek körében az influenzának mekkora a letalitása, azaz a fertőzöttek mekkora része hal bele. Vagy mittudomén, a morbiditása, azaz hogy az emberek mekkora része betegszik meg. Tökmindegy a példának, válaszd, amelyik tetszik. A vizsgálódásodhoz az utcán alvó, hajléktalan embereket elkezded _véletlenszerűen_ vizsgálni vizsgálni - az egyikre ráböksz, hogy azt vizsgáljuk, a másikra nem, tök véletlenszerűen -, kijön valami szám, és hümmögsz, hogy hűűű, ez jó nagy. Vagy elmész a rózsadombra, ott is véletlenszerűen válogatsz embereket, és bólogatsz, hogy igen, elég kicsi. Ugyanúgy magyar emberek körében nézted ugyanazt a dolgot, mégis tök más jött ki. Pedig véletlenszerűen böktél. Mi történt? Annyi, hogy nem megfelelően véletlenszerű a mintavételed. A nagyon eltérő szocioökönómiai státusz alapvetően meghatározta és torzította a vizsgálat eredményét.
Itt a helyzet ugyanaz: itt vagyunk egy fórumon (vagy mifenének lehet ezt nevezni), annak a valláskritika részén, egy vörös posztót igencsak vadul lengető topicban. Pont ugyanaz történik itt is: csak egy szűk területre korlátozódnak az itt megszerzett tapasztalatok. Mint ahogy azt várjuk, hogy a nagyon rossz körülmények között élők között jóval nagyobb lesz a megbetegedettek aránya, ugyanúgy azt is várjuk, hogy egy vallás kontra ateizmus topicban, ami ráadásul tudatosan, vagy sem, de erősen provokatív felhangokkal operál, jóval nagyobb lesz az olyan ateisták aránya, akik vadul, kevéssé produktívan, ellenben erősen odamondva, akár már-már agresszívan reagálnak, és/vagy lenézően. Az itt bemutatott "ateista attitűd" azonban igencsak kevéssé reprezentálja a teljes ateista populációt. A legtöbb ateista nem igazán konfrontálódik, elvan a maga dolgaival, elvan a világban isten/istenek nélkül, jól, rosszul, akárhogy, nem kívánja leszedni a szenteltvizet a hívőkről, és nem is téved ilyen fórumokra, ilyen topicokhoz.
Szóval óvatosan a következtetésekkel, mert igen rossz módszertan szerint próbálod meg levonni őket, és garantálom, hogy az eredmény nem kicsit, hanem nagyon téves lesz.
"Nem olvastad az idézetet a Prédikátor könyvéből?"
De olvastam, de nem értettem. Ha a te értelmezésedre hagyatkozok, akkor nemcsak a biológusok 30 százaléka, de a hívők sem tudnak logikusan gondolkozni. Persze most feltételeztem, hogy a 30 százalék a Bibliában leírt istenben hisz. Azt se tudom, hogy ha valaki azt állítja magáról, hogy létezik egy isten, de nem tud róla semmit, akkor ő ateista?
Egyébként az evolúció maximálisan bizonyított, nem kell túlizgulni a dolgot, el kell fogadni, tovább kell lépni. Csak felületesen olvastam el a válaszokat, szóval elnézést, ha ismétlem bármelyiket, de megpróbálom egyszerűen megvilágítani a dolgot.
Az evolúcióra van millió meg egy bizonyíték, de csak kettőt szeretnék kiemelni.
1, Megfigyelt tény. Innentől kezdve igazán nem is lehet ellene harcolni, a szemünk előtt zajlik, megfigyeljük, látjuk. Hasonlóan, mint, hogy azt látjuk, hogy ha leejtünk egy labdát, akkor az leesik - és azt mondjuk, ogy jé, van gravitáció. Persze, lehet tagadni a gravitáció létét, és ragaszkodni ahhoz, hogy a Föld lapos, azért esik le a labda, csak furán veszi ki magát. Az evolúciónál ugyanez a helyzet. Látjuk, hogy a szelekciós nyomás hatására hogyan alakulnak át a fajok. Mondjuk a farkas -> különböző kutyafajták szerintem egy rossz példa, nem tartom elég látványosnak a különbségeket, egy fajba tartoznak továbbra is (Canis lupus -> Canis lupus familiaris, de egy faj, bár egyes irodalmak széátválasztják, és a kutyát Canis familiarisként új fajnak tekintik.) Az evolúciótagadók pontosan ezt szokták felhasználni - jajj a változások csak fajon belül következnek be, mindig egy faj marad, ez mikroevolúció, nem bizonyítja a makroevolúciót. Nos, egyrészt láttunk olyan változásokat már, hogy a fajfogalmaink értelmében bizony új faj jött létre bizonyos szelekciós nyomások hatására. Másrészt mikroevolúció - makroevolúció... hát igen. Igazán nagy változásokhoz várjunk pár százezer évet, ha valakinek van arra türelme persze :) Meg fogja hozni az eredményét, csak picit sokáig tart. Másrészt meg _nem létezik_ olyan hatás, elv, akármi, ami meggátolná, hogy a kis változások összessége idővel az eredetihez képest nagy változást idézzen elő. Van egy lego-autónk. Mindig kicserélünk rajta csak egy-egy lego-kockát, így mindig az előző lépéshez hasonlatos lego-autót kapunk. De ha elég sokáig cserélgetjük a kockákat, egy idő után már baromira nem fog hasonlítani az eredetire az új autónk. Ismételten: a kockák cserélődnek ez tény (lsd következő pont). Egy időn túl baromira el fog térni az eredetitől, és semmi nem fékezi ezt, nem tiltja meg, hogy egy pontot túl márpedig több legókockát nem lehet kicserélni. De, lehet.
2, Törvényszerű (!) az evolúció bekövetkezése. Egészen egyszerűen szükségszerűen következik pár dologból. Konkrétan:
- Az utódnemzéskor nem pontosan a szülőkkel megegyező egyedek születnek. Nem csak az ivaros szaporodásban meglévő variabilitás miatt, hanem véletlen mutációk hatása miatt. Tehát a tulajdonságok öröklődése nem tökéletes, véletlen változások lehetnek. (Tény, kipipálhatjuk)
- A különböző tulajdonságok adott környezeti feltételek mellett különböző túlélési- és szaporodási sikerrátát implikálnak. (Tény, kipipálhatjuk)
- A különböző szaporodási sikerráta miatt azok a gének fognak nagyobb eséllyel továbbadódni, amik a jobb sikerrátát biztosították (Értelemszerű, kipipálhatjuk)
Ennyi, nem több. Az, hogy a szaporodásnál egyes fajok ilyen-olyan tulajdonságai - bármely tulajdonságai! - nem pontosan öröklődnek, és, hogy adott környezetben a különböző tulajdonságokkal megáldott egyedek nagyon nem azonos esélyekkel indulnak, szükségszerűen és törvényszerűen vonzza magával az evolúció létét. Kikerülheteltenül. És folyamatosan tovább és tovább és tovább. Cserélődnek a legokockák, és nem állnak meg egy ponton.
Szóval nagyjából ennyi. Az evolúció tényét tök felesleges tagadni. Amit _esetleg_ lehet, az az abiogenezis (bár az emberek nagy részének fogalma sincs róla, hogy mi ez, és ezt is az evolúció részének gondolja, teljesen tévesen), meg _esetleg_ az, hogy a jelenleg látható biodiverzitás az evolúció ténye miatt alakult ki, és alakult ilyenné, amilyen. De az evolúció tényét nem.
Ákos, nem tudom, hogy miért idézted Darwint, de remélem nem az okból, hogy teista-evolúcionista lett volna.
Darwin valóban hívő volt, de a kutatásai során a végén már teljesen ateistává vált.
"Egy id02n t¨˛l baromira el fog t¨Śrni az eredetit02l, ¨Śs semmi nem f¨Śkezi ezt, nem tiltja meg, hogy egy pontot t¨˛l m¨˘rpedig t02bb leg¨Žkock¨˘t nem lehet kicser¨Ślni. De, lehet."
Az a baj, hogy egy mut¨˘ci¨Ž sokkal nagyobb es¨Śllyel lesz k¨˘ros, mint hasznos, l¨Śv¨Śn a v¨Śletlen, vakszerencse hat¨˘s¨˘ra alakul ki. Olyan igaz¨˘b¨Žl nincs is, hogy hasznos mut¨˘ci¨Ž, hogyan lehetne m¨˘r a legels02 mut¨˘ci¨Ž hasznos? Max. semlegeset lehet elk¨Śpzelni.
A m¨˘sik probl¨Śma pedig az, hogy az evol¨˛cionist¨˘k 02nk¨Śnyes fajfogalom kezel¨Śs. Azt el02sz02r is tudni kell, hogy a Biblia "nemekr02l" besz¨Śl, ami sokkal t¨˘gabb ¨Śrtelm03, mint az evol¨˛cionist¨˘k 02nk¨Śnyesen v¨˘lasztott fajdefin¨Şci¨Žja.
Az iskol¨˘ban tan¨Ştott, ¨˛gynevezett biol¨Žgiai fajfogalom (az ¨Śl02l¨Śnyek olyan csoportja, amelynek tagjai k¨Śpesek egym¨˘ssal szaporodni ¨Śs szaporod¨Žk¨Śpes ut¨Ždokat l¨Śtrehozni) csak egy a sok k02z¨šl - b¨˘r k¨Śts¨Śgtelen¨šl az egyik legelterjedtebb -, ¨Śs r¨˘ad¨˘sul nem alkalmazhat¨Ž az
ivartalanul szaporod¨Ž ¨Śl02l¨Śnyekre. L¨˘tsz¨Žlag joggal k¨Śrdezi teh¨˘t a szkeptikus olvas¨Ž, hogy hogyan foglalkozhatnak a fajk¨Śpz02d¨Śssel, ha vizsg¨˘l¨Žd¨˘sunk t¨˘rgy¨˘t, mag¨˘t a fajt sem tudj¨˘k defini¨˘lni? Erre mondj¨˘k, hogy az¨Śrt a helyzet nem ennyire rem¨Śnytelen.
Hogy Darwin fel tudta-e oldani ezt a rem¨Śnytelen helyzetet, t¨škr02zi, amit f02 m03ve m¨˘sodik fejezet¨Śben ¨Şr: "... ¨˛gy tekintek a faj kifejez¨Śsre, mint amit k¨Śnyelemb02l, tetsz02legesen adunk egym¨˘sra hasonl¨Şt¨Ž egyedek egy csoportj¨˘nak, ¨Śs ¨Şgy nem k¨šl02nb02zik sokban a v¨˘ltozat kifejez¨Śst02l, amelyet kev¨Śsb¨Ś k¨šl02nb02z02 ¨Śs v¨˘ltoz¨Śkonyabb form¨˘knak adunk. A v¨˘ltozat kifejez¨Śst pedig, 02sszevetve az egyszer03 egyedi k¨šl02nbs¨Śgekkel, szint¨Śn tetsz02legesen haszn¨˘ljuk, csak a k¨Śnyelem kedv¨Ś¨Śrt."
Teh¨˘t csup¨˘n a k¨Śnyelem dikt¨˘lja, hogy a faj kifejez¨Śst02l a v¨˘ltozatot megk¨šl02nb02ztess¨Śk, egy¨Śbk¨Śnt nem sok jelent02s¨Śge van. 03gy is mondhatni, a zavarosban k02nnyebb hal¨˘szni, mint horg¨˘szni, egy¨Śbk¨Śnt teljesen mindegy, hogy mibe akad a hal, horogba vagy h¨˘l¨Žba, f02 hogy k¨Śnyelmesen foglaljunk helyet a cs¨Žnakban. Az egyszer03s¨Śg kedv¨Ś¨Śrt, m¨Śgis, azt a sz¨Śles k02rben elterjedt defin¨Şci¨Žt haszn¨˘lj¨˘k, mely szerint a fajt olyan t¨Śnylegesen vagy potenci¨˘lisan egym¨˘ssal ivarosan szaporodni k¨Śpes popul¨˘ci¨Žk alkotj¨˘k, melyek m¨˘s hasonl¨Ž csoportokt¨Žl a szaporod¨˘s szempontj¨˘b¨Žl elk¨šl02n¨šlnek.
A defin¨Şci¨Žt kieg¨Śsz¨Ştik m¨Śg az ¨˛n. genetikai fajfogalomb¨Žl ¨˘tvett gondolattal, mely szerint a faj fontos 02r02kletes tulajdons¨˘gaikban megegyez02 ¨Śl02l¨Śnyek csoportja.
Ha k¨Śpzeletben lentr02l felfel¨Ś (azaz az id02sebbt02l a fiatalabb fel¨Ś) haladnak a r¨Śtegekben, akkor egyre 02sszetettebb ¨Śl02l¨Śnyek 02smaradv¨˘nyaira bukkannak. Min¨Śl r¨Śgebbi egy k02v¨šletet tartalmaz¨Ž r¨Śteg, ann¨˘l nagyobb a k¨šl02nbs¨Śg a fossz¨Şlia ¨Śs a ma ¨Śl02 fajok k02z02tt. Darwin szerint ennek az lehet a magyar¨˘zata, hogy a k¨Śs02bbi r¨Śtegek fl¨Žr¨˘ja ¨Śs faun¨˘ja fokozatos fejl02d¨Śssel alakult ki a kor¨˘bbi r¨Śtegekben el02fordul¨Ž ¨Śl02l¨Śnyekb02l.
Ugyanakkor tal¨˘lkozhatnak olyan fajokkal is, amelyek szinte semmit nem v¨˘ltoznak ak¨˘r t02bb sz¨˘z milli¨Ž ¨Śven kereszt¨šl (¨˛n. ¨Śl02 k02v¨šletek, pl. bojtos¨˛sz¨Žs hal vagy Gingko biloba). Ebb02l pedig azt a k02vetkeztet¨Śst lehet levonni, hogy arra bukkannak, amire akarnak, ha m¨˘r lehet v¨˘lasztani a kett02 k02z¨šl. De ha mind a kett02re bukkannak, akkor egyik ¨šti a m¨˘sikat, ¨Śs akkor el kell d02nteni, hogy melyik f¨Śr bele jobban az evol¨˛ci¨Žs k¨Śpbe, ¨Śs azt kell kihangs¨˛lyozni.
Az ¨Śl02vil¨˘g fejl02d¨Śse azonban nem egyenletesen zajlik, mivel a k¨šls02 k02rnyezeti t¨Śnyez02k id02nk¨Śnt drasztikusan beleavatkoznak az esem¨Śnyek menet¨Śbe. Egy kisbolyg¨Ž becsap¨Žd¨˘s, egy j¨Śgkorszak vagy egy nagyon akt¨Şv vulk¨˘ni m03k02d¨Śssel jellemezhet02 id02szak (vagy k¨šl02n02sen ezeknek az egy¨šttes el02fordul¨˘sa) gyakran t02meges kihal¨˘sokat okozhatott a F02ld02n.
00t nagy kihal¨˘si esem¨Śny mellett sz¨˘mos kisebb epiz¨Žd sz¨Şnes¨Şthette bolyg¨Žnk t02rt¨Śnet¨Śt (m¨˘rmint az evol¨˛ci¨Žs modell szerint), amikor glob¨˘lis vagy region¨˘lis m¨Śretekben az ¨Śppen aktu¨˘lis ¨Śl02vil¨˘g fajainak jelent02s r¨Śsze viszonylag r02vid id02 alatt elt03nt.
A fajk¨Śpz02d¨Śs t02rt¨Śneti megk02zel¨Şt¨Śse
A k02v¨šletekb02l (¨˛gy) tudj¨˘k, hogy folyamatosan keletkeznek ¨˛j fajok. Egyr¨Śszt a t02rzsfejl02d¨Śs sor¨˘n a fajok ¨˘talakulnak: ez¨Śrt az evol¨˛ci¨Žs folyamat leg¨Śrt¨Śkesebb bizony¨Şt¨Śkai k02z¨Ś az ¨˘tmeneti alakok k02v¨šletei tartoznak. (Pontosabban amit ¨˘tmeneti alaknak hat¨˘roznak meg). A fajkeletkez¨Śs sor¨˘n viszont a fajok sz¨˘ma is n02.
Ha a modern evol¨˛ci¨Žbiol¨Žgus a fajk¨Śpz02d¨Śsr02l besz¨Śl, akkor a fajok sz¨˘m¨˘nak n02veked¨Śs¨Śre gondol, vagyis arra a folyamatra, amelynek sor¨˘n egy sz¨šl02fajb¨Žl k¨Śt vagy t02bb ¨˛j faj j02n l¨Śtre.
[Holott a fajk¨Śpz02d¨Śs a sz¨šl02fajn¨˘l kezd02dik, hogy az el02sz02r hogyan j02tt l¨Śtre? Els02sorban nem azzal kellene foglalkozni, hogy a mostani ¨Śl02l¨Śnyek mib02l fejl02dtek ki, hanem hogy amib02l a mostani ¨Śl02l¨Śnyek kifejl02dtek, - az mib02l fejl02d02tt ki? Azonban a k02nnyebbik megold¨˘s a sz¨šl02faj lesz¨˘rmazottaib¨Žl pr¨Žb¨˘lni magyar¨˘zni a fajkeletkez¨Śst.]
Ezt figyelte meg Darwin is, amikor a Gal¨˘pagos-szigeteken ¨Śszrevette, hogy az egyetlen betelep¨šlt d¨Śl-amerikai gezerig¨Žfajb¨Žl, illetve pintyfajb¨Žl - Darwin-pintyek - t02bb faj alakult ki. Melyek lehetnek azok a mechanizmusok, amelyek a fajoknak ezt a megsokszoroz¨Žd¨˘s¨˘t eredm¨Śnyezik? De a k¨Śrd¨Śst ¨˛gy is fel lehet tenni, hogy a gezerig¨Ž/ pintyfajb¨Žl hogyan alakult ki t02bb faj, amikor azok is mind pintyek? Ha a gezemic¨Śb02l sokf¨Śle sz¨Şn03 gezemice j02n l¨Śtre, pl. s¨˘rga, k¨Śk, meg lila ¨C az eredeti halv¨˘ny hamusz¨Şn03 gezemic¨Śb02l -, att¨Žl az m¨Śg mind gezemice. Akkor j02nne l¨Śtre ¨˛j gezemice faj, ha a 'macska-f¨Śle' gezemic¨Śb02l l¨Śtrej02nne a 'kutya-f¨Śle' gezemice, ¨Śs a ny¨˘vog¨˘st 02tv02zn¨Ś az ugat¨˘ssal.
Maradjunk annyiban, ami m¨˘r eredetileg is meg lett ¨˘llap¨Ştva, hogy 6Ľ7a faj a rendszerez¨Śs alapegys¨Śge, a k02z02s sz¨˘rmaz¨˘s¨˛, k¨šls02 alakjukban ¨Śs bels02 fel¨Śp¨Şt¨Śs¨škben csaknem teljesen megegyez02, 02nmagukhoz hasonl¨Ž term¨Śkeny ut¨Ždokat l¨Śtrehoz¨Ž egyedek 02sszess¨Śge."
Ezek a pintyek pedig k02z02s sz¨˘rmaz¨˘s¨˛ak, k¨šls02 alakjukban ¨Śs bels02 fel¨Śp¨Şt¨Śs¨škben csaknem teljesen megegyez02ek, csup¨˘n a cs02rform¨˘juk v¨˘ltozott meg, mint ahogy a hidegben egyes ¨˘llatok vastag bund¨˘t n02vesztenek. Vagyis ¨˛j faj nem j02tt l¨Śtre, hanem esetleg ¨˛j alfaj:
6Ľ7Faj alatti rendszertani kateg¨Žri¨˘k: alfaj: term¨Śszetben l¨Śtrej02tt csoport a fajon bel¨šl: v¨˘ltozat, forma (elt¨Śr¨Śs). Egy alfaj a faj egyedeinek k02rnyezethez val¨Ž alkalmazkod¨˘sa sor¨˘n alakulhat ki. Az elterjed¨Śs k02vetkezt¨Śben m¨˘s hat¨˘sok, k02rnyezeti t¨Śnyez02k befoly¨˘solhatj¨˘k az egyedek fejl02d¨Śs¨Śt, amihez az ¨Śl02l¨Śnyek alkalmazkodhatnak, ezzel megv¨˘ltozhatnak.Ąą
A gezerig¨Ž v¨˘ltoz¨˘s¨˘ra ez pedig teljesen r¨˘illik!
A fajk¨Śpz02d¨Śs t¨Şpusai:
AZ ALLOPATRIKUS FAJK07PZ01D07S
09llatok eset¨Śn leggyakoribb az ¨˛n. allopatrikus fajk¨Śpz02d¨Śs. A popul¨˘ci¨Ž egyedei ilyenkor f02ldrajzilag szigetel02dnek el egym¨˘st¨Žl. F02ldrajzi elszigetel02d¨Śs sz¨˘mos m¨Ždon bek02vetkezhet az eredetileg egys¨Śges popul¨˘ci¨Ž egy r¨Śsz¨Śnek m¨˘s ¨Śl02helyre v¨˘ndorl¨˘s¨˘t¨Žl kezdve hatalmas geol¨Žgiai t02rt¨Śn¨Śsekig (amilyen egy ¨˛j hegyl¨˘nc k¨Śpz02d¨Śse vagy a kontinensek feldarabol¨Žd¨˘sa). Az eredetileg egy fajba tartoz¨Ž, de f02ldrajzilag elszigetelt ¨˘llom¨˘nyokb¨Žl el02bb-ut¨Žbb k¨šl02n¨˘ll¨Ž, egym¨˘ssal m¨˘r mesters¨Śgesen 02sszehozva sem szaporod¨Ž popul¨˘ci¨Žk, azaz ¨˛j fajok alakulnak ki.
Azonban n¨Śh¨˘ny k¨Žbor macska f02ldrajzi elszigetel02d¨Śse m¨Śg el02bb-ut¨Žbb sem jelenti azt, hogy kutyak02ly02k sz¨šl¨Śs¨Śre vetemedn¨Śnek, m¨Śg egy ¨˛j faj kialakul¨˘s¨˘nak kedv¨Ś¨Śrt sem. Ilyen szempontb¨Žl a macskaf¨Śl¨Śk el¨Śgg¨Ś konzervat¨Şvak tudnak lenni. (Kampis Gy02rgy 'kutya- macska'-f¨Śle p¨Śld¨˘j¨˘n¨˘l maradva.)
A PERIPATRIKUS FAJK07PZ01D07S A peripatrikus fajk¨Śpz02d¨Śs tulajdonk¨Śppen az allopatrikus fajk¨Śpz02d¨Śs speci¨˘lis form¨˘ja. Az elszigetel02d¨Śs ¨˛gy j02n l¨Śtre, hogy egy alap¨Şt¨Ž popul¨˘ci¨Ž keletkezik a faj elterjed¨Śsi hat¨˘rain k¨Şv¨šl. A k¨Śt popul¨˘ci¨Žt lakhatatlan ter¨šlet v¨˘lasztja el egym¨˘st¨Žl. Az alap¨Şt¨Ž popul¨˘ci¨Ž kicsi ¨Śs genetikailag szeg¨Śnyes, mivel ¨˘ltal¨˘ban egyetlen megterm¨Śkeny¨Ştett n02st¨Śny vagy n¨Śh¨˘ny egyed hozza l¨Śtre. A kis popul¨˘ci¨Žm¨Śret megk02nny¨Şti a fajk¨Śpz02d¨Śst, a kis m¨Śret miatt viszont rendk¨Şv¨šli m¨Śrt¨Śkben fenyegeti az ¨˘llom¨˘nyt a kipusztul¨˘s vesz¨Ślye.
A peripatrikus fajk¨Śpz02d¨Śsre j¨Ž p¨Śld¨˘t jelentenek a valamilyen katasztr¨Žfa k02vetkezt¨Śben a sz¨˘razf02ldr02l egy szigetre sodr¨Ždott kis alap¨Şt¨Ž popul¨˘ci¨Žb¨Žl kialakul¨Ž szigeti fajok.
folyt k02v.
Valami baj volt a böngészőmmel, de így már biztos jó lesz:
"Egy időn túl baromira el fog térni az eredetitől, és semmi nem fékezi ezt, nem tiltja meg, hogy egy pontot túl márpedig több legókockát nem lehet kicserélni. De, lehet."
Az a baj, hogy egy mutáció sokkal nagyobb eséllyel lesz káros, mint hasznos, lévén a véletlen, vakszerencse hatására alakul ki. Olyan igazából nincs is, hogy hasznos mutáció, hogyan lehetne már a legelső mutáció hasznos? Max. semlegeset lehet elképzelni.
A másik probléma pedig az, hogy az evolúcionisták önkényes fajfogalom kezelés. Azt először is tudni kell, hogy a Biblia "nemekről" beszél, ami sokkal tágabb értelmű, mint az evolúcionisták önkényesen választott fajdefiníciója.
Az iskolában tanított, úgynevezett biológiai fajfogalom (az élőlények olyan csoportja, amelynek tagjai képesek egymással szaporodni és szaporodóképes utódokat létrehozni) csak egy a sok közül - bár kétségtelenül az egyik legelterjedtebb -, és ráadásul nem alkalmazható az
ivartalanul szaporodó élőlényekre. Látszólag joggal kérdezi tehát a szkeptikus olvasó, hogy hogyan foglalkozhatnak a fajképződéssel, ha vizsgálódásunk tárgyát, magát a fajt sem tudják definiálni? Erre mondják, hogy azért a helyzet nem ennyire reménytelen.
Hogy Darwin fel tudta-e oldani ezt a reménytelen helyzetet, tükrözi, amit fő műve második fejezetében ír: "... úgy tekintek a faj kifejezésre, mint amit kényelemből, tetszőlegesen adunk egymásra hasonlító egyedek egy csoportjának, és így nem különbözik sokban a változat kifejezéstől, amelyet kevésbé különböző és változékonyabb formáknak adunk. A változat kifejezést pedig, összevetve az egyszerű egyedi különbségekkel, szintén tetszőlegesen használjuk, csak a kényelem kedvéért."
Tehát csupán a kényelem diktálja, hogy a faj kifejezéstől a változatot megkülönböztessék, egyébként nem sok jelentősége van. Úgy is mondhatni, a zavarosban könnyebb halászni, mint horgászni, egyébként teljesen mindegy, hogy mibe akad a hal, horogba vagy hálóba, fő hogy kényelmesen foglaljunk helyet a csónakban. Az egyszerűség kedvéért, mégis, azt a széles körben elterjedt definíciót használják, mely szerint a fajt olyan ténylegesen vagy potenciálisan egymással ivarosan szaporodni képes populációk alkotják, melyek más hasonló csoportoktól a szaporodás szempontjából elkülönülnek.
A definíciót kiegészítik még az ún. genetikai fajfogalomból átvett gondolattal, mely szerint a faj fontos örökletes tulajdonságaikban megegyező élőlények csoportja.
Ha képzeletben lentről felfelé (azaz az idősebbtől a fiatalabb felé) haladnak a rétegekben, akkor egyre összetettebb élőlények ősmaradványaira bukkannak. Minél régebbi egy kövületet tartalmazó réteg, annál nagyobb a különbség a fosszília és a ma élő fajok között. Darwin szerint ennek az lehet a magyarázata, hogy a későbbi rétegek flórája és faunája fokozatos fejlődéssel alakult ki a korábbi rétegekben előforduló élőlényekből.
Ugyanakkor találkozhatnak olyan fajokkal is, amelyek szinte semmit nem változnak akár több száz millió éven keresztül (ún. élő kövületek, pl. bojtosúszós hal vagy Gingko biloba). Ebből pedig azt a következtetést lehet levonni, hogy arra bukkannak, amire akarnak, ha már lehet választani a kettő közül. De ha mind a kettőre bukkannak, akkor egyik üti a másikat, és akkor el kell dönteni, hogy melyik fér bele jobban az evolúciós képbe, és azt kell kihangsúlyozni.
Az élővilág fejlődése azonban nem egyenletesen zajlik, mivel a külső környezeti tényezők időnként drasztikusan beleavatkoznak az események menetébe. Egy kisbolygó becsapódás, egy jégkorszak vagy egy nagyon aktív vulkáni működéssel jellemezhető időszak (vagy különösen ezeknek az együttes előfordulása) gyakran tömeges kihalásokat okozhatott a Földön.
Öt nagy kihalási esemény mellett számos kisebb epizód színesíthette bolygónk történetét (mármint az evolúciós modell szerint), amikor globális vagy regionális méretekben az éppen aktuális élővilág fajainak jelentős része viszonylag rövid idő alatt eltűnt.
A fajképződés történeti megközelítése
A kövületekből (úgy) tudják, hogy folyamatosan keletkeznek új fajok. Egyrészt a törzsfejlődés során a fajok átalakulnak: ezért az evolúciós folyamat legértékesebb bizonyítékai közé az átmeneti alakok kövületei tartoznak. (Pontosabban amit átmeneti alaknak határoznak meg). A fajkeletkezés során viszont a fajok száma is nő.
Ha a modern evolúcióbiológus a fajképződésről beszél, akkor a fajok számának növekedésére gondol, vagyis arra a folyamatra, amelynek során egy szülőfajból két vagy több új faj jön létre.
[Holott a fajképződés a szülőfajnál kezdődik, hogy az először hogyan jött létre? Elsősorban nem azzal kellene foglalkozni, hogy a mostani élőlények miből fejlődtek ki, hanem hogy amiből a mostani élőlények kifejlődtek, - az miből fejlődött ki? Azonban a könnyebbik megoldás a szülőfaj leszármazottaiból próbálni magyarázni a fajkeletkezést.]
Ezt figyelte meg Darwin is, amikor a Galápagos-szigeteken észrevette, hogy az egyetlen betelepült dél-amerikai gezerigófajból, illetve pintyfajból - Darwin-pintyek - több faj alakult ki. Melyek lehetnek azok a mechanizmusok, amelyek a fajoknak ezt a megsokszorozódását eredményezik? De a kérdést úgy is fel lehet tenni, hogy a gezerigó/ pintyfajból hogyan alakult ki több faj, amikor azok is mind pintyek? Ha a gezemicéből sokféle színű gezemice jön létre, pl. sárga, kék, meg lila – az eredeti halvány hamuszínű gezemicéből -, attól az még mind gezemice. Akkor jönne létre új gezemice faj, ha a 'macska-féle' gezemicéből létrejönne a 'kutya-féle' gezemice, és a nyávogást ötvözné az ugatással.
Maradjunk annyiban, ami már eredetileg is meg lett állapítva, hogy „a faj a rendszerezés alapegysége, a közös származású, külső alakjukban és belső felépítésükben csaknem teljesen megegyező, önmagukhoz hasonló termékeny utódokat létrehozó egyedek összessége."
Ezek a pintyek pedig közös származásúak, külső alakjukban és belső felépítésükben csaknem teljesen megegyezőek, csupán a csőrformájuk változott meg, mint ahogy a hidegben egyes állatok vastag bundát növesztenek. Vagyis új faj nem jött létre, hanem esetleg új alfaj:
„Faj alatti rendszertani kategóriák: alfaj: természetben létrejött csoport a fajon belül: változat, forma (eltérés). Egy alfaj a faj egyedeinek környezethez való alkalmazkodása során alakulhat ki. Az elterjedés következtében más hatások, környezeti tényezők befolyásolhatják az egyedek fejlődését, amihez az élőlények alkalmazkodhatnak, ezzel megváltozhatnak.”
A gezerigó változására ez pedig teljesen ráillik!
A fajképződés típusai:
AZ ALLOPATRIKUS FAJKÉPZŐDÉS
Állatok esetén leggyakoribb az ún. allopatrikus fajképződés. A populáció egyedei ilyenkor földrajzilag szigetelődnek el egymástól. Földrajzi elszigetelődés számos módon bekövetkezhet az eredetileg egységes populáció egy részének más élőhelyre vándorlásától kezdve hatalmas geológiai történésekig (amilyen egy új hegylánc képződése vagy a kontinensek feldarabolódása). Az eredetileg egy fajba tartozó, de földrajzilag elszigetelt állományokból előbb-utóbb különálló, egymással már mesterségesen összehozva sem szaporodó populációk, azaz új fajok alakulnak ki.
Azonban néhány kóbor macska földrajzi elszigetelődése még előbb-utóbb sem jelenti azt, hogy kutyakölyök szülésére vetemednének, még egy új faj kialakulásának kedvéért sem. Ilyen szempontból a macskafélék eléggé konzervatívak tudnak lenni. (Kampis György 'kutya- macska'-féle példájánál maradva.)
A PERIPATRIKUS FAJKÉPZŐDÉS A peripatrikus fajképződés tulajdonképpen az allopatrikus fajképződés speciális formája. Az elszigetelődés úgy jön létre, hogy egy alapító populáció keletkezik a faj elterjedési határain kívül. A két populációt lakhatatlan terület választja el egymástól. Az alapító populáció kicsi és genetikailag szegényes, mivel általában egyetlen megtermékenyített nőstény vagy néhány egyed hozza létre. A kis populációméret megkönnyíti a fajképződést, a kis méret miatt viszont rendkívüli mértékben fenyegeti az állományt a kipusztulás veszélye.
A peripatrikus fajképződésre jó példát jelentenek a valamilyen katasztrófa következtében a szárazföldről egy szigetre sodródott kis alapító populációból kialakuló szigeti fajok.
folyt köv.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!