Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Vallás + Tudomány = Isten?

Vallás + Tudomány = Isten?

Figyelt kérdés

Szerintem hülyeség azon vitázni hogy a tudomány igaz e vagy az Isten hit. Miért nem próbáljuk össze illeszteni a kettőt? Lehet kiegészítik egymást, nem pedig különválnak. Elmondom mire gondoltam: Vallásos szemszögből kezdem hisz én is hívő vagyok. Ha elfogadjuk, hogy Isten teremtette a világot és azt a világ bonyolultságával magyarázzuk(ami véletlenül nem jöhetett létre) akkor nem értem miért nem fér össze a tudomány és a vallás. A világ mivel elég bonyolult számtalan törvényt és szabályt foglal magában ami működő képessé teszi a világot(lásd: bolygók mozgása, halmazállapotok vátozása hőmérséklettől függően, stb). Ezeket a szabályokat kutatja a tudomány és jegyzi fel.Pl ha a vizet melegítjük és eléri a forráspontot, gőzzé válik, fagyáspontkor pedig megfagy. Ez egy kikerülhetetlen törvény ami soha nem is változott és nem is fog. Ezt le is jegyezték az emberek és tudományosan bizonyított tény. De! Ezt a dolgot is Isten hozta létre ezzel is megakadályozva a káoszt ami ugye rendetlenséget jelent(a nevében is benne van rend nélküliség!).Tehát az, hogy a tudósok felismernek egyre több szabályoságot és törvényt az életben nem zárhatja ki Isten létét, hisz ezeket a szabályokat valaki megalkotta. Kérek mindenkit próbáljon objektívan állni a dologhoz és ha ésszerű akkor sem kell elfogadni de élből elutasítani sem ha nem értesz vele egyet!


Csak vallásosaknak: Mi értelme a folyamatos civódásnak? Ha ti azt valljátok, mindent Isten teremtett akkor bizony el kell fogadni a tényt, hogy az ő világának a szabályait és törvényeit összefoglaló szakág neve: Tudomány. Nem hadakozni kell ellene, hanem beépíteni a tudatba mert ez is a mindenség része. Szabályok nélkül itt káosz lenne éppen ezek miatt jöttek létre. Ezek a dolgok állandóak és hibátlanul működnek évmilliók óta. Ha elfogadjátok a tudomány állításait a természet törvényeiről, ha nem, ezek a törvények akkor is léteznek és létezni fognak, a ti hiteteken kívül is. Hogy kérhetnénk az ateitstákat, hogy higyjék el amit mondunk, ha még mi sem hiszünk abban amit Isten teremtett számunkra? Igaz, nem érthetünk meg mi sem mindent, mert felvetődik a kérdés: Akkor az evolúció hogy fér a képbe? Nem tudom, de nem is ez volt az alap kérdés. A kérdés az, szerintetek lehetséges e elfogadni ezt az elméletet és nem egyhelyben toporogni az miatt mert nem tudunk megegyezni melyik dolog igaz a tudomány vagy a hit, hanem karöltve indulhatnánk előre és örülhetnénk annak, hogy a tudomány is segítségünkre van abban, hogy még jobban megismerhessük azt amit a Teremtő Atyánk adott nekünk?


Köszönöm, hogy végig olvastad. Várom a kommenteket.



2013. jan. 6. 04:30
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 71/84 anonim ***** válasza:

"Vallás + Tudomány = Isten?"


Ez olyan,mint mikor a cica kergeti a farkát.Sehova nem jut,csak begolyózik,de addig is vidáman szórakozik.

2013. jan. 19. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/84 anonim ***** válasza:

Kedves Bandiahegyről rákerestem a netten, mert könyvet mostanság csak az unokáimnak veszek, de az ő érdeklődési körük mind ettől messze áll-- nem tömöm a fejüket hitelméletekkel először azt tanulják meg amit kicsiben én csepegtetek a fejükbe, de abból csak ami nagyon fontos és azt, amit a tudomány sugall még mindig ésszerűbb.


Nem tudom ide fér e az olvasottról a véleményem vagy a kérdező nem-e fog ismét kiebrudalni innen? Na mindegy csak leírom ha már elkezdtem a csudába is...


*****Beleolvastam 100 oldalig az ajánlott Isten és világunk írásba. De nem fejeztem be, mivel az eddigi olvasottakból világosan kiderült az számomra, hogy fogalma sincs arról, mi lehet az ember által elképzelt Isten, és fogalma sincs arról se, hogy miféle szerzett” egyáltalán ez az általa elképzelt univerzumi mikulás.


*****Prohászka Ottokár gondolatait át meg átfűti a vallásos hite, amely „bedobozolt gondolatokat” eredményezett. Hit,- valamiben, amely mindent teremtett, s így őt jelöli meg a mindenható abszolútumnak. Holott olyan, hogy abszolútum, nem létezhet, mert minden csak valamivel együtt, vagy valami által létezhet, önmagában semmi se képes alkotni, s főleg nem létezni, egyes-egyedüli önmagától.


A következő soraiban épp a teológia teremtette abszolútum létezését cáfolja meg.*****


Mert minden, ami bizonyos meghatározásban van, más által határoztatik meg. Ne mondja senki, hogy a dolgok lényegei önmaguk által és önmagukban állnak. A dolgok lényegei nem lények, nem valóságok, tehát nem esnek az oksági elv alá.; a dolgok lényegei csak gondolatban léteznek.


*****A tudomány abból indul ki, hogy a valóságban van törvényszerűség, szükségszerűség egység és állandóság — s az a fő, hogy van ésszerűség is abban, amit igyekszik megállapítani még akkor is, ha olykor hipoziseket gyárt!


*****Az univerzum és a valóságos anyag létezésére a válasza, hogy cáfolja a tudományok OK-ra való visszakövetkeztetését, mert szerinte ez az Ok csak újabb okokat alkot és megint újabb okokat visszafelé vagy épp felfelé s mit nyertünk vele? -- azt kérdezi — mert szerinte, csak egy végtelen sort. ****


Föltéve írja Prohászka, hogy ha a világot Isten öröktől fogva teremtette! És a mai nap jelenségei egy végtelen hosszú sornak utolsó számai volnának;- miért ne lehetne itt Isten jelenlétére következtetni.


Éppen az a baj, hogy ha a végtelenbe is hosszabbítjuk ezen okok láncolatát, végső okot nem találunk. Tehát ezen kívül kell keresni. A végtelen világ csak oly elégtelen arra, hogy létezzék, mint egyes elszigetelt tünemény. Mert a világ nem egyéb, mint végtelen sok okát önmagában nem bíró hatásnak a lánca. De mivel okkal kell bírnia valamennyinek, így a világon kívül állóhoz kell fordulnia.


Akik az ős-okot, mint Istent tagadják, azok természetesen beérik egy anyagi ős-okkal.


****Kérdése az, hogy talál-e a tudomány egységes ős-okot? Erre Prohászka azt feleli, nem talál, mert nem találhat.


******Eszerint a felfogás szerint, nem találja okát az erők (pl;mozgás és elektromos erők) létrejöttében se, Isten nélkül. Szerinte nem lehet megmagyarázni, se kimagyarázni, ráadásul külön se válassza, az univerzum fantasztikumát a Földtől és annak csodálatos, teremtett életétől.


Mindenáron a természeten kívülállót akarja belemagyarázni abban, ami van, egységesen az univerzumba, az anyagba és a földi életbe is.


Azt állítja továbbá, hogy az anyagot Isten teremtette, mert nem létezik csak úgy az általános anyag és erő. De később már elveti a törvényt, az általános erők meglétét is, mert szerinte csak absztrakciók.


Ennél már sokkal reálisabb az a fajta hitelmélet, amit szent Ágoston képzelt.

Szent Ágoston magyarázata szerint Isten a földbe, a vízbe, mint anyagokba, bizonyos erőt, potenciált rejtett, aminek köszönhetően az élet, a növények és állatok kifejlődtek.


A maga korában nyílván tovább nem juthatott az elmélkedésével, viszont jobb lenne, ha a teológusok és a tudósok is, ezen a gondolat soron haladnának tovább, HA egyáltalán, megszeretnék határozni Isten LÉTEZÉSÉT és nem akarják a tömegembereket mesével elringatni továbbra is.!


Ha bárhol a galaxisunkban vagy az egész világegyetem bármely részében, rajtunk kívül is létezik élet, azt mindig az adott bolygó isteni Energiáinak megléte hozta létre abból az anyagból, ami a rendelkezésére állt azon a bolygón és az élet sejt alkotáshoz megfelelt.*****


Sajnálom igazán hogy Prohászka gondolatairól abszolút nincs jó véleményem. Nem akartam Neked csalódást okozni, sajnálom.

2013. jan. 19. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/84 anonim ***** válasza:

Olvastad Kérdező az előbbi írásomat? Az volt a válaszom tömören a Te általad is betett kezdő mondataidra. Mert mit írtál lényegiben?


""""A világ mivel elég bonyolult számtalan törvényt és szabályt foglal magában ami működő képessé teszi a világot(lásd: bolygók mozgása, halmazállapotok vátozása hőmérséklettől függően, stb). Ezeket a szabályokat kutatja a tudomány és jegyzi fel.Pl ha a vizet melegítjük és eléri a forráspontot, gőzzé válik, fagyáspontkor pedig megfagy. Ez egy kikerülhetetlen törvény ami soha nem is változott és nem is fog. Ezt le is jegyezték az emberek és tudományosan bizonyított tény. De! Ezt a dolgot is Isten hozta létre ezzel is megakadályozva a káoszt ami ugye rendetlenséget jelent(a nevében is benne van rend nélküliség!)."""


Tehát mint Prohászka a szerzetes, Te is hasonlóan vélekedsz Isten létezéséről--- holott az univerzum létalapja, az természet alkotta törvények sorozata, amíg az isteni teremtők csak mindig EGYETLEN bolygónak a LÉLEKNEK NEVEZHETŐ ENERGIÁI. S csak addig léteznek itt védve az élet amíg a Testük azaz a Földünk, élő marad!

2013. jan. 19. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/84 anonim ***** válasza:
Hát ha nem tetszett akkor nincs mit tenni :) Bár én fenntartom a véleményem. Sajnálom, hogy többet nem tudok a témához szólni...tényleg nem vagyok otthon benne! Max talán még annyit mondanék, hogy a ,,vallásos mesék,, azért kicsit erős szavak. Tény, hogy sok hívőnek elég a ,,mese,, is de van olyan akinek nem. Van olyan aki többet akar és kutat. Itt jön képbe a filozófia leginkább. A tudomány meg mellesleg nem hiszem, hogy valaha is béke jobbot nyújtana a vallásoknak. Köztes megoldás meg szerintem nem lesz. Hiszen már anno Hellászban sem tudtak dűlőre jutni. ( anyag és a szellem )
2013. jan. 19. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/84 anonim ***** válasza:
Ahhr a fenébe is a nagy pofámmal :D fellapozom újra azt a könyvet mert elolvasni és ,,belenézegetni,, azért mégsem ugyan az. Hátha találok benne valami fogósat(de miért érzem úgy, hogy ebből semmi jó nem fog kisülni?)
2013. jan. 20. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/84 anonim ***** válasza:

Én pedig rákeresek a másikra amit ajánlottál;Hit és Ész


Most már arra is kíváncsi vagyok-- egyébként a kiadók tették fel ezeket a Prohászka Ottokár által fogalmazott gondolatokat.


Egyet kérek tőled ha ismét olvasni akarod-- hogy ne siesd el, közben gondolkodj, mert bizony sok ellentmondást tartalmaznak a gondolatai. S bár én sok esetben belemarok a tudósokba is még is az univerzumot illetően, inkább materialista szemlélelet fogadom el.


a meséket pedig arra értettem, mint szentlelkek, meg angyalok, meg jóságos vagy ártó szellemek na és a pokol az alvilág rémségei-- na és a vezekléses örültségék vagy az állandóan ismételt rendszeressé tett imádkozás, csoda várás elhitetése és sorolhatnám a mostanában életre kell számtalan babonaságot, ami szintén az emberek hitére alapoz.


Mivel én hiszek a Teremtő isteni ERŐKBEN. DE CSAK ITT, a Földiben, ahova tartozunk

2013. jan. 20. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/84 anonim ***** válasza:

Ilyenkor azért vagyok fent, mert egy egyszer elaludt a gázkonvektor az egyik unokám szobájába-- a szerelő azt mondta semmi baj-- elfújta a huzat-- aztán nem aludtam másnap se és nappal is lestem-- de újból és újból elaludt.


Az első éjszaka még a bezárt ajtó betétjét is betörtem annyira megijedtem, mert az unokám mélyen aludt nem hallotta hogy szólongatom- én mert pánokba estem. Azóta rendben a készülék, másik szerelővel, de én azóta se tudok elaludni hamarabb-- megnézem még utoljára újra és újra most már eljutottam oda, hogy 1-2 óra között végre ágyba kerülök én is. Talán jövő télire elmúlik ez a pánikemlék nálam és végre időben lefeküdhetek.


Jó éjszakát.

2013. jan. 20. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/84 A kérdező kommentje:
Sziasztok, már rég nem voltam, mert úgy láttam kilátástalan viták követik egymást és ebben nincs kedvem részt venni, persze folytatódhat tovább a vita nélkülem, jó szórakozást. Azért úgy látom gondolat ébresztőnek, vagy topiknak jó volt a kérdés :)
2013. jan. 20. 06:50
 79/84 anonim ***** válasza:

Tévedsz kérdező a 73 beírás például Neked lett címezve.


Bandiahegy -gyel pedig azt gondolom semmiféle vitánk nem volt, csak gondolatot cseréltünk és könyv ajánlatot

2013. jan. 20. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/84 anonim ***** válasza:

Ez így igaz! Nem volt semmi. Egyébként sajnos nem igen találom azt a két remeket...pedig én hülye már elkezdtem volna valami jó kis Prohászka tanulmányt írni. Na mindegy! Egyébként ez tényleg csak egy szimpla kérdés: a kozmológiai érvre mi a válaszod Mami? Van róla véleményed?

Az a legnagyobb baj szerintem az egész Isten kontra tudomány témával, hogy ténylegesen halálra van ítélve. A tudomány tényleg remek meg minden de ettől függetlenül nem tudjuk vele meghatározni hogy Isten van e vagy nincs! Mert miért akarjuk a teremtmény összehasonlítani a Teremtővel? Beleakarjuk suvasztani a Felfoghatatlant a mi általunk felfoghatóba. Ezért gondolom mint azt talán már írtam is, hogy a tudomány SOHA se tud választ adni arra a kérdésre, hogy Isten létezik e vagy sem! Persze meglehet próbálni kisebb-nagyobb sikerrel. Szerintem itt jön képbe a metafizika mely szerintem ismét nem fog választ adni nekünk semmire sem de jó táptalajt adhat esetleg a hitünknek. Erre jó! Ill. az előbb említett HIT az ami továbbra is meghatározza a Teremtőhöz való viszonyunkat.(persze lehet benne kételkedni, kinek mi tetszik) Én egyébként vallásos vagyok és hiszek is az Úrban. Mellesleg ha Isten létére válasz után kutatunk szerintem a filozófia a legjobb módszer. De ez egyéni vélemény!

2013. jan. 20. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!