Az ateizmus is hit? Milyen dogmákban hisznek az ateisták?
Ha nem lehet vizsgálni, hogy elehetne tudományosan definiálni???
Mellesleg tudományon kívül már definiáltam neked. "Isten, miképpen a benne hívők megfogalmazzák"
De innentől végeztem veled, mert szemmel láthatóan képtelen vagy felfogni, amit magyaráznak neked. És ilyen "tudással" próbálsz képet alkotni Istenről, a vallásról és az ateizmusról? Hát gratulálok... -.-
"Fel tudod fogni a végtelent?"
Természetesen. Már több mint 12 éve tanítom is. P-DOX értelmező szótár [link]
mindenség (végtelen);
csak egy szó, mégpedig egy absztrakció. Önmagában értelmesen nem is létezhet meghatározásként. Tehát hozzá kell mindig tenni, hogy miből és milyen halmazon belül minden. Mint például minden gépkocsi magyarországból. Nem véletlenül nem létezhet a matematikában szuperhalmaz. Tehát olyan halmaz, amely magába foglalja az összes halmazt. Hiszen az összes halmazt nem vehetjük már körbe még egy halmazzal, mert közben elfogytak a rendelkezésre álló halmazok. A legnagyobb szám sem létezik csak absztakcióként, hiszen senki sem tud olyan számot mondani, amihez én ne tudnék egyet még hozzáadni.
Ne reklámozd már az oldaladat kérlek. Biztos vagyok benne, hogy nem tudod felfogni a végtelent. Csak azt hiszed magadról, hogy olyan okos vagy és rajtad semmi nem fog ki. Attól meg,hogy valamit megfogalmazol (egyébként jó sz.rul) még nem fogod megérteni. Egyébként nem olvasok bele az oldaladba,majd leírod ide szépen,ha van valami mondanivalód,mint ahogy ez általában szokás.
.
"mindenki ateistának születik. Ami persze, hogy valótlan és badarság."
Miért lenne valótlan? Talán mindenki vallásosnak születik? A te érvelésedet alapul véve számomra ez a badarság.
Bocs, ha belerondítok ebbe az igen érdekfeszítő eszmecserébe, de néhány fogalmat nem ártana tisztázni. A filozófia teodíceának nevezett ágában két fő vélemény létezik, a teisták (akik Istennek reális létet tulajdonítanak, köztük a monoteisták és a politeisták) és az ateisták, akik Istennek nem tulajdonítanak reális létet.
A panteistákról és a deistákról lehet vitatkozni, mivel előbbiek Istennek ugyan reális, de a világtól nem független létet tulajdonítanak, utóbbiak pedig a világtól teljes mértékben elkülönültként értelmezik. Hasonló a helyzet a buddhistákkal, az övék (természetesen a nyugati felosztás szerint) egy alapvetően ateista filozófia, mivel Istennek egyáltalán nem tulajdonít jelentőséget (persze az egyes "felekezetek" között vannak különbségek, van köztük mindenféle).
Lerövidítve mondhatjuk azt, hogy a teista szerint Isten létezik, az ateista szerint nem. Aki tagadja, hogy Isten létéről bármit megtudhatnánk, azt agnosztikusnak nevezik, a kérdésben szereplő állítás ezektől, nem pedig az ateistáktól származik.
Gyakorlati értelemben véve viszont az agnosztikus is ateista, mert nem törődik Istennel. És itt lép csak be a hit. A hit valamilyen tapasztalatból (vallási élménynek is nevezik) fakadó meggyőződés és elköteleződés. Vagyis csak pozitív irányú lehet. Az ateizmus nem hit, az agnoszticizmus még kevésbé.
A kérdezőnek abban igaza van, hogy az "Isten létezik" és "Isten nem létezik" állítások egyike sem bizonyítható (természet)tudományos módszerekkel, hiszen a (hétköznapi, empirikus) tapasztalaton kívül álló valóságra vonatkoznak. Az "Isten léte nem bizonyítható" állítás bizonyítása szintén nehéz dió.
Ugyanakkor mégsem nevezhetők dogmának, mert a dogma a közösség által definiált (hit)tétel. Az ateizmus pedig nem alkot (önmagában) közösséget. Inkább nevezném axiomatikus (vagyis bizonyítás nélkül elfogadott) alaptételnek, alapfeltevésnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!