Milyen az ateisták világképe?
Ugyan kérdező, te nem megérteni akarod az ateista világképet, hanem kötekedni :) Ennyire unatkozol?
Tudod, az egy világkép, hogy tudjuk, és felfogjuk, hogy az emberiség tudása még nem teljes és nincs mindenre válasz. A vicces tények rovat keretei között pedig még szt is hozzátenném, hogy az élet egy természeti jelenség, amiknek NINCS értelme. A röghegységképződésnek, a szélnek, vagy a magfúziónak mi az értelme? Természeti jelenségek, amik vannak. Na, az élet pont egy ezek közül.
"Eddig tapasztalataim alapján változó, de nagyon homályos, tele megválaszolatlan kérdésekkel, ellentmondásokkal. Nem zavarja az ateistákat hogy sok mindenre nincs válasz a világképükben?"
Vannak a természettudományokban fehér foltok és ahogy megyünk vissza az időben, elérünk egy olyan pontra, ahol már hézagosak a modellek, vagy már nem is lehet felállítani őket tudományos igénnyel, mert a teóriák is hiányosak, nincs ellenőrizhetően mire támaszkodni, mivel az akkori körülmények már nem állnak fenn, így nincs módunk már semmilyen előzményi feltételezés bizonyítására, vagy cáfolására.
Addig viszont számtalan kérdésre választ kaptunk a természettudományok jóvoltából.
Azt viszont nem nevezném világképnek, hogy a világot Isten teremtette, ez semmi, ez nem világkép, ez egyszerűen a tudatlanság legprimitívebb beismerése, mert ebből az égvilágon semmi információt nem nyer senki, csak úgy néz ki, mintha megtudnál ebből valamit, de jobban szemügyre véve ez egy egyszerű 'nesze semmi, fogd meg jól', amivel az ókorban kiszúrták az érdeklődők szemét és ugyanolyan tudatlan marad tőle az ember, amilyen volt, mivel ebből semmilyen ismeretet nem lehet leszűrni.
Ezért engem igazából az tölt el csodálkozással, hogy a vallásosakat nem zavarja, hogy az ő világképük semmit nem takar?
A panteizmus ateizmus?
A buddhizmus ateizmus?
Ha úgy gondolom, hogy a Tudat ősprincipium, még a téridőnél is ősibb, ami minden jelenséget magában foglal, akkor ateista vagyok?
Ha úgy vélekedem Istenről, hogy semmit nem tudhatok róla, mert a világ teljessége bőven meghaladja az értelmemet, akkor teista vagyok?
Egyénenként eltérő.
Szerintem például az se nem butaság, se nem kétségbeejtő, hogy alig tudunk valamit a világról és önmagunk működéséről még mindig, de az már kétségbeejtő és ostobaság, hogy mindenféle légből kapott fantazmagóriába menekülünk azért, hogy ne kelljen szembenézni ezzel a bizonytalansággal. Az életnek nem szükségszerű, hogy legyen értelme, célja, rendeltetése. Ezek csak gondolati dolgok, amiket az agyunk generál, nem pedig tőlünk függetlenül léteznek. A vallások is többet mondanak el arról, hogy bizonyos korokban, bizonyos emberek hogyan látták önmagukat és a világot, mint magáról a világról vagy magáról az emberi természetről vagy etikáról. Ez utóbbi ugyancsak viszonylagos, nem pedig egy statikus.
#14 A véletlen nem egy felsőbb hatalom létezésének a bizonyítéka csak a kiértékelhető, kikövetkeztethető mintázatok hiánya.
A fatalisták és a babonások meg nem ateisták. A fatalizmus gyökere az ókori politeista vallásokból ered, tehát teista alapokon nyugszik. A babonák, mint a szerencse és a balszerencse, ugyancsak a több istenhívő vallások mitológiai és szokásrendszeréből erednek.
Egy ateistának sokféle világképe lehet.
Ami közös: ELFOGADJA, hogy nem tud mindent, és nem költ bele meséket.
Azt meg, hogy az ősrobbanás NEM a semmiből jött létre, minden értelmes ember tudja már rég.
Nem mondanám magam ateistának, de azt egyértelműen kijelenthetem neked, hogy a tudományos válaszokat megértem, és elfogadom. Lehet, hogy jelenleg még sok a hézag az univerzumunk létrejöttével kapcsolatban, de már sokkal kevesebb, mint mondjuk száz évvel ezelőtt volt. Sok-sok türelem és idő kell ahhoz, hogy megfejtsük mi van odafent a kozmoszban. Kicsit olyan az egész, mint egy rejtvény. Mindig megtudsz valami újat, ami hozzátesz a nagy egészhez. Ha kísérletezel, és próbálkozol, ahogy mi emberek azt a tudomány által tesszük, hamarabb rájössz a megoldásra.
Pontosan emiatt, a vallást én valamilyen szinten a fejlődés akadályának látom. Ha elfogadod, hogy Isten megteremtette a világot, és nem is vonod kérdőre a bizonyíték nélküli állításokat, meg fogsz ragadni azon a bizonyos szinten. Miért is érdekeljen téged az asztrofizika, ha úgyis Isten csinált mindent? De ha a vallási tanok ellenére kutatni kezded az eget, és hagyod, hogy a kétkedésed előre vigyen, akkor sok olyan kérdésre is választ kaphatsz, ami egyébként korábban lehetetlennek tűnt. Lásd például a fekete lyukak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!