Hithű keresztények, akik hisztek az evolúcióban! Hogyan vagytok képesek összeegyeztetni a kettőt?
Egészen konkrétan az érdekel, hogy a keresztény vallás szerint a bűnbeesés hozta a halált a világba. A evolúció szerint viszont halál már az ember megjelenése előtt is volt. Ez így hogyan fér össze?
Ha lehet, csak olyan válaszoljon, aki komolyan veszi a hitét, de mellette elfogadja az evolúciót is. Tudom, hogy nagyon sok ilyen van.
#99: "Jelenleg zsákutcába került."
Zsákutca? Egy óriási felfedezés, hogy márpedig valódi véletlen létezik, amiről pedig azt hittük eddig évezredeken keresztül, hogy nem létezhet. A kvantummechanika felfedezéseit mindenhol forradalminak nevezik, és tökéletesen új irányt, új szemléletet adott a fizika fejlődésének, és azóta is szárnyal ez az irány. Már nem csak gépekben vesszük hasznát a véletlen építőerejének, hanem már ott tartunk, hogy a biológiai kutatások is megerősítik: az élőlényekben számos kvantummechanikai hatásmechanizmus működik.
Ha a világban csak determinizmus lenne, még mindig ott tartanánk, hogy az embernek nincs szabad akarata, mert minden döntése eszerint előre kiszámítható, előre tudható. Éppen a kvantummechanika véletlenje mutatja meg nekünk, hogy az embernek miért lehetnek olyan szabad döntései, amelyek előre nem kiszámíthatóak, nem meghatározhatóak, csak legfeljebb megjósolhatóak észszerűségi alapon. De ha az lenne kérésünk, hogy az ember teljesen véletlenszerűen válasszon egy akármilyen sorozatból valamit, az teljes mértékben kiszámíthatatlan lenne, még akkor is, ha isteni tudással rendelkeznénk (vagyis Isten se képes előre látni az ember ilyen döntését, még akkor se, ha az agyába és az agyat működtető folyamatokba is belelát). És ezt alkalmasint pont a kvantumfizika működésének köszönhetjük.
#99: "De hidd el, csak idő kell, és akár egy nap spontán rájövün erre is."
Arra jöttünk rá, hogy a véletlen tényleg létezik. És ehhez elképesztően sok idő kellett és elképesztően sok új tudás beszerzése. Gondolod, hogy az lesz az előrelépés, ha a középkori eszmékhez visszatérünk? Pierre-Simon de Laplace 1749-ben állította, hogy "ha elképzelünk egy lényt" - (értelemszerűen Istenről van szó) - "mely ismeri a világ állapotát és a természeti törvényeket, ennek a lénynek a tudatában a múlt és a jövő egyaránt úgy jelenik meg, mint a jelen." - Iszonyú sokáig úgy képzelte mindenki, hogy a fizikai törvények mindegyikének ismerete egyúttal azt a tudást is eredményezi, hogy a világ minden létező eseménye kiszámítható a kezdettől a végig. Ezt a hitet rendítette meg a kvantummechanika. És baromi nagy durranással tette ezt meg.
#99: "De hidd el, megkérdezed a tudósokat ,egyik sem hiszem ,hogy ebbe a szóba belenyugodott."
Hidd el nekem, hogy jó szokásodhoz híven hülyeségeket hordsz össze.
A Szegedi Tudományegyetem oktatóanyagának első oldaláról idézve: [link]
"Véletlenek pedig vannak"
Gondolod, hogy közben meg kiröhögik saját magukat az ilyeneket leíró egyetemi oktatók? Leírtam neked, hogy a kiadott és széles körben elfogadott koppenhágai értelmezés szerint a kvantummechanika tükrében a "valószínűség nem csupán számítási segédeszköz, hanem a természet sajátszerűsége, az elemi folyamatokra is fönnáll" - magyarán szigorú tényként kezelik a determinizmus kizárólagosságának bukását.
Amikor a koppenhágai interpretáció világra jött (melyet jórészt Niels Bohr és Werner Heisenberg kísérleti eredményei alapoztak meg), akkor azonnal a legnevesebb kutatók támadták meg a valódi véletlen létezésének lehetőségét, akik között ott volt maga Einstein is. Ő mereven elutasította a valódi véletlen fogalmát, és óriási vitába keveredett Niels Bohrral és a többi újdonsült kvantumfizikussal. Einstein a determiniszmusban hitt, és számos kísérletet javasolt (pl. EPR paradoxon), amellyel cáfolhatta volna Bohr állításait, ámde minden cáfolásra kitalált kísérleti eredmény éppenhogy a visszájára fordult, és Bohrt igazolta vissza. Einsten ekkoriban mondta azt Bohrnak, hogy "Isten nem kockázik", ám Bohr azzal vágott vissza, hogy "Ne mondd meg Istennek, hogy mit kell csinálnia!".
Ezt neked is ajánlanám felfogni végre... Egyszóval rengeteg tudós állt ki amellett, hogy márpedig a véletlen létezik, ellenkező esetben mégis hogyan képzeled, hogy felvállalta volna a tudósgárda a kvantummechanika érdekében a "vérre" menő vitákat?
Ma a tudományban úgy vélik, hogy Einstein és a determinizmus kizárólagosságában hívő társai a kvantumfizikusokkal szemben elvesztették a vitát, és a kvantumfizika nyert, és azóta is minden kísérlet makacsul az indeterminizmus tényét igazolja vissza.
Pl.: [link]
"Einstein tévedett: Isten mégis vethet kockát"
Mint ahogy te is tévedsz.
#100: "Ilyen az emberiség története is.Honnan ered az ember ,és hasonlók, holott millió egy kérdés cáfolja meg az eredetünket ,és bomlik meg az elmélet amit ma mindennapi embereknek tanítanak."
Szimpla hazugság. Szinte rajzfilmszerűen követhető végig több száz leleten keresztül, ahogy a majomszerű lény szépen alakul át emberré. Soha olyan biztosan nem állíthattuk azt, hogy az ember hogyan alakult ki, mint manapság.
#100: "és bomlik meg az elmélet amit ma mindennapi embereknek tanítanak."
Én inkább azt mondanám, hogy a te agyad bomlik meg lassan.
:D
@100
Na, írd le, hogy befejezted a vitát, és megint állj elő egy az ujjadból szopott újabb zöldséggel... Ne okozz csalódást!
:D
Amúgy a fekete erőről, anyagról mi a véleményed??
Ha jól értelmeztem az univerum lapos, amit ennek az erőnek nyilvánítanak.A tudósaid szerint a tojas formájú bolygók és csillagok is ennek az erőnek köszönhetőek.Ami szépen levezetve hatást gyakorol úgy a térre ,úgy az anyagra.Sőt ha így nézzük az időt is fogságban tartja.Mit gondolsz ez milyen erővonzást gyakorolhat?
Van még egy érdekes kérdésem ,ami megint szerintem egy erő, amivel tudjuk bizonyítani ,hogy valami nyomja össze a bolygónkat is.
Hogy a bolygónk nem úgy forog a saját pályályán mint egy labda.Ha úgy lenne valószínű egyre csőszerűvé válna a bolygó.Hanem érdekes módon egy saját "tengelyen" forog.És az egy pályán forog ,ugyan úgy körbe körbe.Ráadásul kissé dőlt tengelyben forgunk.Ami megint kételyeket ébreszt bennem.Mi az az erőhatás amire a bolygónk ilyen mozgásra van ítélve?Ez nem lehet tényező?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!