Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ateisták szerint a természet...

Ateisták szerint a természet törvényei miért nem bizonyíték a teremtésre?

Figyelt kérdés
Az univerzumot amiben élünk törvények határoznak meg. Olyan állandó törvények amik szabályozzák az anyag és az energia viselkedését, tehát mindenre és mindenkire vonatkoznak. Így nyugodtan nevezhetőek rendezési elveknek, amiből következik hogy nem a véletlen eredménye. Ateistáktól a leggyakoribb válasz a véletlen vagy magától, de ezek egyértelműen kizárhatóak hiszen egy rendezett, szabályok által vezérelt világ esetében szükséges hogy létezzen tervező aki létrehozta a törvényeket.
2019. szept. 9. 10:14
❮❮ ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... ❯❯
 101/257 anonim ***** válasza:
90%

"Az evolúció elméletét elhiszed bármiféle tapasztalat nélkül, pedig sosem láttad hogy alakult ki az egysejtűből mondjuk egy elefánt."

A házat sem kell látnom ahogy felépül tégláról téglára. A folyamat minden lépése ismert, tudjuk hogy működik, innentől csak idő kérdése hogy felépüljön bármekkora ház is.

Az evolúció esetén is a mechanizmus minden egyes eleme ismert,real-time megfigyelt kismillió esetben, ezek a variáció, replikáció, szelekció. Bármilyen rendszerben amelyben ez a három feltétel teljesül, evolúcióról van szó.

Lenski kísérletei amúgy jó példái a tulajdonságok változásának evolúciós változások során.

2019. szept. 12. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 102/257 anonim ***** válasza:
86%

"Folyamatosan törvényekről beszélsz mint magyarázat"

A törvényeket továbbra is az ember alkotta...

A magyarázat még mindig a körülményekben rejlik. Olyat pedig még soha senkinek nem sikerült megfigyelnie hogy a természeti körülményeket valami ismeretlen eredetű törvény szabályozná.

2019. szept. 12. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 103/257 A kérdező kommentje:

"A házat sem kell látnom ahogy felépül tégláról téglára. A folyamat minden lépése ismert, tudjuk hogy működik, innentől csak idő kérdése hogy felépüljön bármekkora ház is."


Tudod hogy a ház nem jön létre véletlenül, anélkül hogy látnád ahogy felépül. Ez ugyanígy igaz az élőlényekre és a természet törvényeire is. Nem maguktól lesznek. Nulla annak a valószínűsége hogy egyazon atomfajta véletlenül mind ugyanúgy reagáljon. Ahogy az élőlények esetében is nulla annak a valószínűsége hogy véletlenül kialakuljon a DNS ami ugye egy kódnak felel meg. Szó nincs spontán szerveződésről. A természet törvényei határozzák meg hogy szerveződhetnek az élőlények.

2019. szept. 12. 22:01
 104/257 A kérdező kommentje:

"A törvényeket továbbra is az ember alkotta..."


Ja igen, szerinted a természet törvényei csak a fejedben léteznek :)



"A magyarázat még mindig a körülményekben rejlik. Olyat pedig még soha senkinek nem sikerült megfigyelnie hogy a természeti körülményeket valami ismeretlen eredetű törvény szabályozná."


A körülményeket is törvények határozzák meg. A sok törvény egymásra is hatással van ami az egész univerzumot meghatározza. Megfigyeltél már olyat hogy egy természeti törvény véletlenül kialakult? Vagy olyat hogy a természeti törvény véletlenül megváltozott?

2019. szept. 12. 22:07
 105/257 anonim ***** válasza:
86%

"Tudod hogy a ház nem jön létre véletlenül, anélkül hogy látnád ahogy felépül. Ez ugyanígy igaz az élőlényekre és a természet törvényeire is. "

Az élőlényeket felépítő minden szerves molekula magától is létrejön. A házat alkotó anyagok nem.

Szóval ami igaz az egyikre, még nem lesz igaz a másikra.


"A körülményeket is törvények határozzák meg"

Bizonyíték?

Sokadszorra mondom, de attól hogy dogmaként kijelentesz dolgokat, még nem lesz igazad.

Ha vitázol, ne vakhitet várj a többi embertől, a "merénaszontam" nem elfogadható érv semmilyen körülmények között. Próbáld meg bizonyítani amit állítasz. Ha semmivel sem tudod bizonyítani, akkor pedig milyen alapon állítod?

2019. szept. 12. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 106/257 anonim ***** válasza:
0%

# 98

Szerinted a Miller kísérlet bizonyít e tekintetben valamit? Ez olyan mintha azt várnád el, hogy ha hívő csinál egy kísérletet, vonatkozzon rá a természeti törvény, ha ateista, akkor nem, vagy fordítva.

Ha valamit megfigyelnek az ateisták, az nem azt jelenti, hogy nincs szükség teremtőre mert magától is működik. Ezt nem tudhatjátok bizonyítani, érted? Olyat nem állíthatsz biztosan, hogy nincs szükség teremtőre, mert nem tudhatod.

2019. szept. 12. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 107/257 A kérdező kommentje:

"Az élőlényeket felépítő minden szerves molekula magától is létrejön. A házat alkotó anyagok nem.

Szóval ami igaz az egyikre, még nem lesz igaz a másikra."


Ez a "magáról" az egyik kedvenc válaszuk ateistáknak, és nagyban be is lehet lőni hogy az illető milyen értelmi szintet képvisel. Az élőlényeket felépítő molekulák nem maguktól jönnek létre hanem a természet törvényei szerint. Minden élőlény minden egyes sejtjében ott van a DNS ami egy igen bonyolult kód és ez nem más mint az adott élőlény tervrajza.



"Ha vitázol, ne vakhitet várj a többi embertől, a "merénaszontam" nem elfogadható érv semmilyen körülmények között. Próbáld meg bizonyítani amit állítasz. Ha semmivel sem tudod bizonyítani, akkor pedig milyen alapon állítod?"


Te eddig mit bizonyítottál? Azon kívül hogy tündérmesékben hiszel. Mert akinek annyi a bizonyíték hogy "magától" az a mese kategória. Elmagyaráztam neked hogy törvények nem jönnek létre maguktól. Szabályszerűen ismétlődő folyamatok nem lesznek maguktól.

2019. szept. 12. 22:38
 108/257 anonim ***** válasza:
82%

Oké, kezdjük az alapoknál!

Mire fel állítod hogy az anyag működése nem szimplán annak tulajdonságaiból ered, hanem ehhez valakinek szabályokat kellett kitalálni?

Az pedig hogy azt állítod hogy mert ez így van, nem jelent semmit. Bizonyítsd! Szóval?

2019. szept. 12. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 109/257 anonim ***** válasza:
86%

"Szerinted a Miller kísérlet bizonyít e tekintetben valamit?"

Igen, pont azt amit állítottam. Nevezetesen hogy a ház alkotórészeivel szemben az élőlények alkotórészei természetes körülmények között, maguktól is létrejönnek.

2019. szept. 12. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 110/257 anonim ***** válasza:
5%

Azt állítottad, hogy nem kell irányítás, meg precíziós vezérlés, az élet építőkövei maguktól állnak össze. Ezzel szemben a valóság:


Csapatmunka az életért


Az élő sejtben lévő fehérje- és nukleinsav-molekulák (DNS vagy RNS) csapatmunkája nélkül nem létezhetne élet a földön. Tekintsük át röviden ennek az érdekfeszítő molekuláris csapatmunkának néhány részletét, hiszen sokan e részletek miatt tudják nehezen elhinni, hogy az élő sejtek véletlen folytán jöttek létre.


Ha bepillantunk az emberi testbe, egészen a mikroszkopikus sejtjeinkig, sőt azoknak belsejébe, azt látjuk, hogy főként fehérjemolekulákból tevődünk össze. Ezek legtöbbje aminosavak szalaghoz hasonlító csíkjaiból áll, melyek különféle alakzatokba hajlottak és csavarodtak. Vannak olyanok, melyek labda formájúvá tekeredtek, míg mások olyan formájúak, mint a tangóharmonika redői.


Egyes fehérjék zsírszerű molekulákkal tevékenykednek együtt, hogy sejthártyákat hozzanak létre. Más fehérjék abban segédkeznek, hogy oxigént szállítsanak a tüdőből testünk többi részébe. Vannak fehérjék, amelyek enzimekként (katalizátorokként) működnek táplálékunk megemésztésében oly módon, hogy az ételben levő fehérjéket aminosavakra bontják. Ez csak néhány abból a több ezer feladatból, melyet a fehérjék elvégeznek. Ha azt mondod, hogy a fehérjék az élet szakmunkásai, igazad van, nélkülük nem létezne élet. Ellenben fehérjék sem léteznének, ha nem fűzné őket kötelék a DNS-hez. De mi is ez a DNS? Hogy néz ki? Hogyan kapcsolódik a fehérjékhez? Kiváló tudósok kaptak Nobel-díjat azért, mert felfedezték e kérdésekre a választ. Nem kell azonban felkészült biológusnak lennünk ahhoz, hogy a legalapvetőbb dolgokat megértsük.


A mestermolekula


A sejtek jórészt fehérjékből állnak, tehát folyamatosan új fehérjékre van szükség a sejtek fenntartása, az új sejtek készítése és a sejteken belüli kémiai reakciók megkönnyítése érdekében. A fehérjék előállításához szükséges utasításokat a DNS (dezoxiribonukleinsav)-molekulák tartalmazzák. Hogy jobban megértsük a fehérjék előállítását, nézzük meg a DNS-t közelebbről.


A DNS-molekulák a sejtmagban vannak. Azon kívül, hogy a DNS hordozza a fehérjék előállításához szükséges utasításokat, a DNS tárolja és át is adja a genetikai információt az egymást követő sejtgenerációknak. A DNS-molekulák alakja egy csavart kötéllétrához hasonlít („kettős spirál” az elnevezése). A DNS-létra mindkét szála nagyon sok kisebb részből áll, melyeket nukleotidoknak neveznek, és amelyeknek négy típusa van: az adenin (A), a guanin (G), a citozin (C) és a timin (T). Ennek a DNS-„ábécének” egy-egy betűpárja — akár az A a T-vel, vagy a G a C-vel — egy létrafokot alkot a kettősspirál-létrán. A létra gének ezreit tartalmazza, melyek az örökítőanyag alapegységei.


A gén tartalmazza azt az információt, amely egy fehérje felépítéséhez szükséges. A génekben a betűk sorrendje kódolt üzenetet, vagyis tervrajzot képez, és ez határozza meg, hogy milyenfajta fehérjét kell felépíteni. A DNS valamennyi alegységével együtt tehát az élet mestermolekulája. Kódolt utasításai nélkül nem létezhetnének a különféle fehérjék — és így az élet sem.


A közvetítők


Mivel azonban a fehérje felépítésére vonatkozó tervrajz a sejtmagban van tárolva, és a fehérjék felépítésének tényleges helye a sejtmagon kívül van, ezért segítségre van szükség, hogy a kódolt tervrajz eljusson a sejtmagból az „építési területre”. Az RNS (ribonukleinsav)-molekulák nyújtják ezt a segítséget. Az RNS-molekulák vegyi szempontból hasonlítanak a DNS-molekulákhoz, és számos RNS-változat szükséges a munka elvégzéséhez. Nézzük meg közelebbről ezeket a rendkívül összetett folyamatokat, amint az RNS segítségével elkészülnek az élethez elengedhetetlen fehérjéink.


A munka a sejtmagban kezdődik el, ahol a DNS-létra egy szakasza megnyílik. Ezzel lehetővé válik, hogy az RNS-betűk összekapcsolódjanak a DNS-szálak egyikén a szabaddá vált DNS-betűkkel. Egy enzim halad végig az RNS-betűkön, hogy egy szálba kapcsolja össze őket. Így megtörténik a DNS-betűk átírása RNS-betűkké, és ami így kialakul, azt akár a DNS nyelvjárásának is nevezheted. Az újonnan létrejött RNS-lánc leválik onnan, és a DNS-létra újra bezáródik.


További módosítás után készen áll ez az egyedi típusú hírvivő RNS. Kijön a sejtmagból, és a fehérje-előállítás színhelyére megy, ahol megtörténik az RNS-betűk kódjainak a megfejtése. Minden hárombetűs RNS-egység egy-egy „szót” képez, melyek egy-egy konkrét aminosavra várnak. Egy más formájú RNS megkeresi ezt az aminosavat, egy enzim segítségével magával ragadja, és elvontatja az „építési helyszínre”. Ahogy az RNS-mondatot felolvassák és lefordítják, úgy készül el egy növekvő aminosavlánc. Ez a lánc egy egyedülálló formává csavarodik és hajlik, és kialakul belőle egyfajta fehérje. Testünkben pedig 50 000 fajta fehérjénél is több lehet.


Ez a fehérjévé csavarodási folyamat is jelentős. 1996-ban a tudósok szerte a világon „felfegyverezték magukat a legjobb számítógépes programjaikkal, és versenybe szálltak, hogy megoldják a biológia egyik legbonyolultabb problémáját: hogyan hajlítgatja magát az aminosavak hosszú láncából álló egyetlenegy fehérje éppen abba a bonyolult formába, amely meghatározza, hogy milyen szerepet játszik majd az életben . . . Az eredmény, tömören fogalmazva ez lett: a számítógépek veszítettek, és a fehérjék győztek . . . A tudósok becslése szerint egy átlagos méretű, 100 aminosavból álló fehérjének 1027 (milliárdszor milliárdszor milliárd) évig tartana a csavarodási probléma megoldása az összes lehetséges hajlítási forma kipróbálásával” (The New York Times).


Mi most csak röviden foglaltuk össze a fehérje kialakulását, de ebből is láthatod, hogy milyen hihetetlenül bonyolult folyamatról van szó. El tudod képzelni, mennyi ideig tart, amíg egy 20 aminosavból álló lánc formát ölt? Körülbelül egy másodpercig! És ez a folyamat megállás nélkül folytatódik testünk sejtjeiben, a fejünktől a lábunkig mindenhol.


Mi ebből a lényeg? Noha oly sok tényező játszik szerepet, hogy említeni is sok lenne, mégis bámulatos az a csapatmunka, amely az élet létrehozásához és fenntartásához szükséges. Az a kifejezés pedig, hogy „csapatmunka”, aligha fedi azt a precíz kölcsönhatást, amelyet egy fehérjemolekula előállítása követel meg, hiszen a fehérje a DNS-molekuláktól várja az információt, a DNS-nek pedig számos egyedi RNS-molekulaformára van szüksége. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a különféle enzimeket sem, melyek mindegyike különböző, életfontosságú szerepet tölt be. Amikor testünk új sejteket állít elő — ez pedig naponta több milliárdszor történik meg, anélkül hogy ezt tudatosan irányítanánk —, a három alkotóelem (DNS, RNS és fehérje) mindegyikére igényt tart. Biztosan megérted, hogy a New Scientist folyóirat miért teszi ezt az észrevételt: „Vedd csak el az egyiket a három közül, és az életműködés fokozatosan leáll.” Vagy menjünk tovább. Egy teljes és jól működő csapat nélkül nem is jöhetett volna létre az élet.


Neked ésszerűen hangzik, hogy a molekulacsapat mindhárom tagja ugyanakkor és ugyanott önmagától keletkezett, ráadásul olyan precízen összehangolva, hogy képesek legyenek együtt tevékenykedni, és végrehajtani a csodatetteiket?


Létezik azonban egy alternatív magyarázat is a földi élet keletkezésére. Sokan kezdtek hinni abban, hogy az élet egy legfelsőbb intelligenciájú Tervező gondos műve.



-------------



"Az a kifejezés pedig, hogy „csapatmunka”, aligha fedi azt a precíz kölcsönhatást, amelyet egy fehérjemolekula előállítása követel meg, hiszen a fehérje a DNS-molekuláktól várja az információt, a DNS-nek pedig számos egyedi RNS-molekulaformára van szüksége."


Tehát itt nem csak az építőanyag keletkezésének a mikéntjéről beszélünk, hanem arról a felfoghatatlan komplexitásról, csapatmunkáról, melynek MINDEN EGYES ELEMÉRE EGYSZERRE szükség van ahhoz, hogy az élet létrejöjjön és fennmaradjon!

2019. szept. 13. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!