Van arra valamilyen bizonyíték, hogy a mai,66 könyvből álló Bibliai kánon a 16. századi reformáció előtt is létezett?
Sok, keményvonalas protestáns úgy gondolja, hogy a Biblia az apostoli atyák óta ebben a változatlan formában van jelen.
Hol találunk viszont írásos bizonyítékot arra, hogy ez a 66 könyv jelentette a tökéletes kánont 1517 előtt is?
Hiszen 1517 előtt közvetlenül az alexandriai ószövetségi kánont használta az egyház, ami több könyvet tartalmazott, (lásd: mai katolikus Biblia).
Az Újszövetség könyveinek véglegesítése a római egyházban a 300-as évek közepe-vége felé történt meg, az az előtti időkből pedig nem hogy nincs bizonyíték arra, hogy szigorúan ezt a 27 könyvet vették volna kánonba, hanem épp hogy azt látjuk, többféle eltérő kánont használtak, és viták is voltak ezzel kapcsolatban.
(és ez is csak a római egyházra vonatkozik, a kopt, etióp, stb. egyházak pedig az ősidők óta eltérő kánont használnak, mert hozzájuk még nem jutott el Róma hatalma, ami kikényszerítette volna, hogy pl. ezt a 27 könyből álló Újszövetséget használják. Náluk több mint 80 könyvből áll a Biblia.
Szóval, ha visszatérünk Európára, a római egyházban még megegyezés sem született az Újszöv. 27 könyvéről (még a 3.-4. században sem) de már rég az alexandriai kánont használták Ószövetség gyanánt, nem ezt a jelenlegi protestánsok által használt palesztint.
Szóval, van-e olyan könyv, kódex, iratgyűjtemény, vagy egy felsorolás, ami a jelenlegi Biblia 66 könyvét tartalmazza, és 1517 elöttről származik? Ha igen, melyik ez?
A Bibliát ha elégeted a kemencében akkor sem követsz bűnt, mert csak egy könyv, nem valami okkult ereklye.
Nem tiszteletlenség Istennel szemben sem. Csak papír és tinta. A tartalma pedig 2 mondatban összefoglalható, ami lényeges. Egyedül csak történelmi, irodalmi értéke van annak a könyvnek, ami miatt megőrizzük.
Nem Isten leírott szava, hanem aposotloké.
Az is lehet, hogy vannak tekercsek, amik elvesztek.
Viszont a kérdés jogos. Ha meglettek, miért vették ki?
Természetesen nincs ilyen forrás, ami alátámasztaná a 66 könyvet. Ha megnézzük az újszövetségi könyveket, akkor ráadásul az apostolok még a katolikus kánonnál is bővebb halmazt használtak. Viszont az egyházatyák csak 72 könyvet találtak teljes mértékben Istentől sugalmazottnak.
Néhány protestáns egy ún. jamniai zsinatra szokott hivatkozni, viszont ilyen nem létezett, ez egy 19. századi hoax.
Luther a maszoréták alapján csökkentette a könyvek számát, viszont ez jóval későbbi, mint az eredeti keresztény kánon. Ugye alapvető érve az volt, hogy nincs héber változata a deuterokanonikus könyveknek, csak görög. Viszont ez az érv a kumráni tekercsekkel egyértelműen megdőlt. Hozzáteszem, Luther Jakab levelét is szerette volna kivenni a Sole Fide hitelve miatt, de ez nem jött össze neki.
Nem igen jönnek erre válaszok.
Egyszerűbben, frappánsabban is fel tudom tenni a kérdésem:
-élt 1517 előtt akár egy olyan ember is, aki arra a kérdésre, hogy hány könyvből áll a Biblia, azt válaszolta volna, hogy 66?
"-élt 1517 előtt akár egy olyan ember is, aki arra a kérdésre, hogy hány könyvből áll a Biblia, azt válaszolta volna, hogy 66?"
Így ilyen formában nem hiszem. De a kanonizáció előtt volt vita bizonyos könyvekről, hogy szent iratok-e, ugyanis a zsidók ez időben utasították el azokat a görög nyelvű könyveket, amik később kerültek be a Septuagintába, tehát a deuterokanonikus könyveket. De ez 300 körül volt. Mondjuk 1000 körül nem hiszem, hogy bárki megkérdőjelezte volna a könyvek számát. Úgy tudom, hogy a huszita Biblia is 73 könyvet tartalmaz.
Szia
"Hol találunk viszont írásos bizonyítékot arra, hogy ez a 66 könyv jelentette a tökéletes kánont 1517 előtt is?"
Talán itt megtalálod amit keresel: [link]
"A Biblia kánonja"
#7
Kár hogy tele van az adott írás tévedésekkel és hazugságokkal :(
Az a helyzet, hogy ez a kérdés a reformáció előtt fel sem merült...
Addig ugye a Biblia elfogadott szövege a latin nyelvű Vulgata volt; éppen a reformáció hozta el az igényt a nemzeti nyelvű fordításokra.
És mivel az eredeti, tiszta szöveget szerették volna, ezért az eredeti görög és héber forrásokból dolgoztak. Itt szembesültek azzal, hogy néhány, a latin (és az alapjául szolgáló görög LXX) könyvnek nem áll rendelkezésre a héber eredetije. Ezeket tehát a Szeptuagintából fordították, hozzátéve, hogy a héber kánonban nincsenek benne -azaz deuterokanonikusak. Később aztán annyira mereven ragaszkodtak a szöveg tisztaságához, hogy ezeket a részeket ki is hagyták -hogy ez mennyire volt jó döntés, abban nem kívánok állást foglalni; mindenesetre bizonyára pro és kontra is lehet érveket találni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!