Hogyan lehet elkerülni a felelősségre vonást?

Figyelt kérdés
Abszolút elméleti a kérdés, szerencsére nem valós. Láttam a tv-ben egy sorozatot, amiben a 18 éves fiú egy laza kapcsolatban kevés idő után felcsinált egy 18 éves lányt. A lány fejébe vette, hogy a szüleihez költözik és megtartja a gyereket. A fiú még karriert szeretne építeni, 18 évesen nem érzi magát potenciális apának. Ekkor eszembe jutott! Vajon mit tehet ilyenkor a fiú? Hiszen a gyermekvállalás két ember felelős döntése! Ilyenkor a lány önállóan dönt olyasmiről ami egy felelősebb döntést kívánna. A kérdésem, hogy ilyen esetben az apa hogyan "úszhatja meg" az apaságot mint jogi tényt és a gyermektartást? Hiszen 18 évesen egy laza kapcsolatba ki akarna gyereket vállalni? Jogos, hogy ha valaki be akarja fejezni az iskoláit és ha van már miből, felelősen megalapozva akar valaki gyermeket vállalni. Most az etikai részét hagyjuk, hiszen azt mindannyian tudjuk nem vagyunk naivak, hogy az emberek nem csak szaporodási céllal szeretkeznek! Az így, rosszkor besikerült terhesség pedig bizony, nem csak az anya döntése kell, hogy legyen. Illetve, a döntés nyilván az övé, de kötelezi-e a jog az apát egy ilyen helyzetben, hogy vállalja a gyereket és fizessen is utána, holott ő épp úgy csak élvezni akart egy egyetlen tartalom nélküli együttlétet mint az aki most önállóan (a lány) akar dönteni sokkal súlyosabb kérdésben? Vélemények? Hangsúlyozom, a történet nem valós de akár az is lehetne! Szívesen veszem az érveléseket, kommenteket.

2016. jan. 11. 15:55
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 21/153 anonim ***** válasza:
25%
20: de akkor is ennyit tehet a férfi, amint fent leírták. Az, hogy egy másik férfi mit tesz, az nem rajta múlik.
2016. jan. 13. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/153 anonim ***** válasza:
33%

#21, fent azt írták, hogy ha már bekövetkezett a terhesség, akkor törődjön bele, mert úgyse tud semmit tenni...

Na, pont ez az, ami nem igaz. A folytatás a következő negyed században nagyon nagy mértékben azon múlik, hogy a férfi mit tesz a következő hónapokban... ugye egyik véglet az egykor triviális, de sajnos még ma is néha előforduló lehetőség, amikor a környezete beleerőlteti a gyerek apropóján egy rossz házasságba "mert szegény megesett lány és szegény gyerek" és végül áldozatává válik ennek az egésznek, és 100%, hogy legfeljebb majd akkor szabadul, ha a gyerek kijárta az egyetemet... (ugye, az úgynevezett második válási csúcs)

Persze ez megint egy igazságtalan helyzet, mert azt látod, hogy egy férfi ilyen helyzetben minél emberségesebb, szolidárisabb és gondoskodóbb, és tartja a kapcsolatot és részt vesz a család életében, annál kisebb az esély rá, hogy korábban szabadulni tud... ezzel szemben a passzív-agresszív magatartás a férfi részéről meglehetősen inspiráló tud lenni, hogy a nő úgy érezze, apát kell keresnie a gyereknek, aki tényleg önként vállalja...

Szóval persze, ez alapvetően egy másik ember döntése... csak hogy ennek a bekövetkeztére az esély 0% vagy 50%, az a férfin múlik.

2016. jan. 13. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/153 anonim ***** válasza:
19%
Ne beszélj már baromságokat utolsó. Sajnos elég sok a mozaik család manapság, de az a legritkább esetben fordul elő, hogy az új pasi nevére veszi a gyereket, pláne fél év "járás" után. Esetleg évek múlva, mikor már stabilnak érzi a párkapcsolatot, esetleg összeházasodtak már, közös gyereket terveznek... Esetleg! De egyébként miért is venné a nevére más gyerekét? Hiszen ha ezek után ő is elválik a nőtől, akkor a nő teljes joggal követelheti a gyt-t, ő meg fizethet egy olyan gyerek után aki nem is az övé.
2016. jan. 13. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/153 anonim ***** válasza:
68%

#23, mint említettem, a környezetemben is volt hasonló... a fél évet meg nem tudom honnan vetted, 2-3 évet írtam...

szóval az esetek legalább egy részében működik, és minél kisebb a gyerek annál inkább.

Az ellen meg nincs kifogásom, ha az örökbe fogadó fizet, mert az - szemben a biológiai apával - legalább tényleg önként vállalta, a körülmények ismeretében, neki van SZABAD döntése...

2016. jan. 13. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/153 anonim ***** válasza:
71%
Ok, nagy ritkán megesik, de azért erre ne alapozzon senki, mikor nincs kedve gumit húzni... ;)
2016. jan. 13. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/153 anonim ***** válasza:
69%
#25, olyan évi 100 esetben (házastársi örökbefogadás, van statisztika), valójában sokkal nagyobb azoknak a száma, ahol ugyan papíron nem változik a gyerek családi státusza, de van új társ, és kialakul a kompromisszum miszerint a biológiai apa nem gyakorolja a jogait, és cserébe kötelezettséget se várnak el tőle. Szerencsére ebben a nők egy része is abszolút tisztességes, és eleve nem is követel semmit, ha egy személyben döntött a gyerekvállalásról. (szóval ennél jóval nagyobb szám az, ahol a nő meg sem nevez lehetséges apát, 2005-ös "roppant friss" adat szerint abban az évben 1616 esetben jegyeztek be képzelt apát, tehát évente cc. 1700 férfi biztosan megússza... ami nem olyan kis szám, a házasságon kívüli szülések cirka 5%-a - na, ezek a tények.)
2016. jan. 14. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/153 anonim ***** válasza:
61%
...sőt, van egy tutibb eljárás is - már előzetesen, mint a gumihúzás is... ha laza kapcsolatra férjes asszonyt választ az ember... ott ugye kérdés nélkül a férjre anyakönyveznek...bár a legtutibb, ha terhes nőt, mert a fennálló terhesség az tényleg 99,9999%-os fogamzásgátlás... (úgy rémlik, eddig összesen 1 esetet írt le a tudomány, amikor valaki terhesség mellett esett teherbe) De ezek ugyanúgy nem válaszok a feltett kérdésre, ahogy a sokak által ajánlgatott gumi se, mert a kérdés arra vonatkozik, ha már bekövetkezett a nem kívánt terhesség.
2016. jan. 14. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/153 anonim ***** válasza:
22%

Én sajnálom azokat a férfiakat is, akiket akaratukon kívül kényszerítenek apaságra, ugyanakkor valóban tisztában kell lenni azzal, hogy a szex bizony felelősséggel jár.

Onnantól, hogy egy gyermek megfogan, a jog maximálisan a gyerek érdekeit tartja szem előtt (nem az anyáét, nem az apáét, hanem a gyerekét!). A gyerektartás sem az anyának jár, hanem a gyereknek. Az anya nem mondhat le róla, ha az apa nem fizet, akkor az állam fogja behajtani. Volt olyan (távoli) ismerősöm, aki folyamatos költözéssel, feketemunkával próbált kibújni a felelősség alól - országos körözési listára került.

Azt kellene felfogni, hogy a férfi a negatív hozzáállással nem az anyával tol ki, hanem a saját gyerekével! Akár azzal, hogy kiszolgáltatja az anya kénye-kedvének. Lehet arra játszani, hogy hátha talál új társat, aki a nevére veszi a gyereket, de mi van, ha nem? Mi van, ha pont görcsösen ragaszkodni kezd a gyerekéhez, és nem engedi felnőni? Mert ilyet is láttam...

Szerintem nem csak a jognak, hanem az apáknak is a gyermekük érdekeit kellene szem előtt tartani, és nem az általuk elképzelt optimális állapot alapján, hanem a valóság alapján! Mert lehet, hogy évek múltán azzal kell szembesülnie, hogy az anya egy életképtelen felnőttet nevelt apakép, férfikép hiányában.

Bármennyire is kész helyzet elé van állítva a férfi: a saját gyermekéről van szó! És aki a saját gyermekével szemben a saját érdekeit helyezi előtérbe, és mindenáron igyekszik kibújni a felelősség alól, az nem tudom, hogyan tud elszámolni a lelkiismeretével...

2016. jan. 14. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/153 anonim ***** válasza:
31%

#28, az anya de jure - azaz jog szerint - valóban nem mondhat le a gyermektartásról, a gyakorlatban meg ugye teljesen simán, legegyszerűbben úgy, hogy nem nevez meg vélelmezhető apát, és így nincs kitől megítélni tartást. Mint írtam, évente másfélezer nő ezt az utat választja Magyarországon, azt gondolom, hogy roppant tisztességesen abban az esetben, ha a biológiai apának nem volt szava a terhesség megtartásában se. (a jog, a kötelesség és a felelősség együtt jár tisztességeséknél)

Aztán van ismeretlen számú gyereket nevelő szülő - itt már lehet a férfi is az a szülő - aki azt tartja tisztességesnek valamilyen okból, ha nem kéri el a papíron ugyan megitélt tartást se... tehát lemond róla. Ennek sincs semmiféle jogi akadálya, egyszerűen ex lex helyzet. (ebben egyébként pont a férfiak járnak élen, ha nekik ítélik a gyereket, többnyire nem kezdik jogi úton követelni a tartást a nőtől)

És azt gondolom, hogy az embernek csak azzal kapcsolatban van felelőssége, amit előzőleg önként, a körülmények ismeretében vállalt. Ha úgy jobban tetszik, az a gyerekem, akit önként vállaltam (ha tőlem van biológiailag, ha nem), és nem az, akivel azonos a génállományunk fele, de beleszólásom annyi volt, mint egy spermabanki donornak. És persze tudom, hogy a nők előszeretettel forgatják úgy a témát, hogy abban mindig a gyerek járjon jól és a férfi rosszul - ha olyan az eset, akkor "az ő vére", ha meg olyan, akkor "nem a vér számít, hanem az együtt töltött idő"... de nem, nem a "gyerek az első" - hanem nincs se első, se utolsó, minden embernek egyenlő joga és méltósága van, a születése percétől a halála percéig. Ennyi.

2016. jan. 14. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/153 anonim ***** válasza:
35%
29: ez nem így van,mivel egy felnőtt ember (elvileg) képes felelősséggel dönteni az életéről, egy kisgyermek viszont ki van szolgáltatva a felnőtteknek. Egy kisgyereknek pont annyi joga és méltósága van, amennyit a szülei biztosítanak neki. Az anyának és az apának van választása, a gyereknek nincs.
2016. jan. 14. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!