Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Csak engem idegesít?

Csak engem idegesít?

Figyelt kérdés

Olyan sok kismama, vagy anyuka kér segítséget táppénzhez, tgyás-hoz, gyed-hez, jogosultsági idő, vagy összeg tekintetében. Olvasom a válaszokat és megdöbbent, mennyi baromságot írnak le a válaszolók, teljesen félrevezetve szegény kismamákat. Vajon miért érzik úgy az emberek, hogy mindenképpen válaszolniuk kell egy olyan kérdésre, amiről halvány lila gőzük sincs? Ti értitek ezt?

Bocsánat mindenkitől, de már annyira felhúztam magam, muszáj volt kiírni magamból! Köszönöm, hogy meghallgattatok!:)


2010. máj. 25. 10:29
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 11/152 A kérdező kommentje:

Naptári napi átlagkereset számítása:


Mindig azt kell megfigyelni, hogy 180 bérezett nappal rendelkezel-e. (bérezett nap=amikor olyan jövedelmet kapsz, amiből vonnak egészségbiztosítási járulékot)


A rendszeres jövedelem a havi rendszerességgel járó munkabér (illetmény), pótlékok, továbbá a munkabér (illetmény) helyett kifizetett távolléti díj vagy átlagkereset, illetőleg szerződés alapján havonta járó díjazás vagy egyéb jövedelem. Annak vizsgálatánál, hogy a biztosított rendelkezik-e 180 naptári napi jövedelemmel, csak a rendszeres jövedelmet kell figyelembe venni.


A naptári napi átlagjövedelem kiszámításánál a rendszeres jövedelmet el kell osztani ebben az időszakban biztosításban töltött napoknak a számával (osztóval).


Az osztószám megállapításánál a biztosításban töltött napok számát csökkenteni kell:

- a táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély és a gyermeknevelési támogatás folyósítása napjainak számával,

- a háromévesnél fiatalabb gyermek gondozása, valamint a tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermek otthoni ápolása címén igénybe vett fizetés nélküli szabadság időtartama naptári napjainak számával.


Ez azt jelenti, hogy ha 365 napból 200 napot dolgoztál, és 165 napig voltál táppénzen, akkor a naptári napi átlagkeresetedet úgy számolod ki, hogy a kapott jövedelmet (a táppénz nem jövedelem!) elosztod a ledolgozott napok számával: 200-al. Tehát ebben az esetben a kapott összeg nem 365-el osztódik!

2010. máj. 25. 12:11
 12/152 anonim ***** válasza:

Nekem még lenne 1 kérdésem amire még nem találtam(kaptam) választ.Ha GYES-en vagyok és nem tudok visszameni a 2 gyermek előtt dolgozni, táppénzre sem írathatom magam, de megvan a munkaviszonyom. Tehát lejárt a Gyed Gyest kapom és az első baba 2,5-3 éves amikor a másik megszületik akkor is kaphatok tgyást, gyed-et? Köszönöm.

És a többit is végre normálisan össze van foglalva.

2010. máj. 25. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/152 A kérdező kommentje:

Oké, bocs, ez kimaradt:)

Szóval, ha nem mégy vissza dolgozni a gyes alatt, de a munkaviszonyod fennáll, akkor ugyanazok a juttatások járnak, mint az első babával. Ilyen esetekben a szerződés szerinti bér a juttatások alapja. Ha volt általános béremelés a cégnél, amelynek során a te béred is emelkedett, akkor az ellátások összege is magasabb lesz. Egyetlen korlát a juttatásokban, hogy a tgyás nem korlátlan abban az esetben, ha nincsen 180 bérezett nap. Normális esetben ugye a tgyás a jövedelem 70%-a, felső korlát nélkül. Ha nem volt meg a 180 bérezett nap, és a jövedelmed magasabb, mint a minimálbér kétszerese, akkor kevesebb lesz a tgyás, mint a jövedelem 70%-a, hiszen a maximuma ilyen esetben 102900Ft.

Ezt leszámítva minden juttatás ugyanúgy, és ugyanannyi ideig jár, mint az első babával, tehát nálatok gyed lesz két éves koráig.


Ezzel kapcsolatban kifelejtettem, hogy változott az idő, hiszen minden juttatást legfeljebb a baba két éves koráig vehetsz igénybe, ha gyed-re vagy jogosult, akkor gyed-et kapsz ebben az időben, ha rövidebb ideig vagy jogosult gyed-re, akkor a fennmaradó időben gyes jár. Most is lehetőséged van otthon maradni a kicsivel 3 éves koráig, csak ebben az időszakban nem leszel jogosult semmilyen juttatásra.

2010. máj. 25. 12:58
 14/152 anonim ***** válasza:
Nagyon szépen köszönöm:) Sokat segítettél
2010. máj. 25. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/152 anonim ***** válasza:
Én is köszönöm :)
2010. máj. 25. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/152 anonim ***** válasza:

Szia! Én is kérdezhetek Tőled? Jelenleg GYEDen vagyok első gyermekemmel (októberig), és augusztusban születik a kistesó. Br 140e Ft volt a jövedelmem, a munkaviszonyom fennáll. Hamarosan lemondom a GYEDet és igénylem a TGYÁSt 28 nappal a szülés előttől. Ebben az esetben mennyi pénzre számíthatok (TGYÁS, GYED)?

Esetleg azt is tudod, milyen papírokat kell leadnom az OEP-hez?

2010. máj. 25. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/152 A kérdező kommentje:

Szia, mivel neked nem érte el a jövedelmed a minimálbér kétszeresét, így nincsenek korlátok:) Vagyis a 140000Ft bruttó után 91-93000Ft lesz a tgyás (függ a hónap napjaitól, hiszen napi ellátás), a Gyed pedig 82-84000Ft lesz:)


Igénylés:

Amennyiben a szülés előtt igényled a tgyás-t, úgy szükséged lesz az irataidra (érdemes másolatot készíteni róluk), TAJ, személyi, lakcímkártya, valamint egy igazolásra az orvostól, amin szerepel a szülés várható időpontja. Az oep honlap letölthető nyomtatványai között található, a nyomtatványok kifizetőhelyek részére bekezdésben, a neve: Igénybejelentés – Terhességi-gyermekágyi segélyre, KPE 50-1

(a nyomtatványok biztosítottak részére bekezdésben található a gyed igénylés).

Ezt kell kitölteni, csatolni a szükséges papírokat, és bevinni a munkahelyre, ők továbbítják.

Ha megszületik a kicsi, minél hamarabb be kell mutatni a születési anyakönyvi kivonatát, és a taj kártyáját, mert különben megszüntetik a folyósítást.

2010. máj. 25. 15:06
 18/152 anonim ***** válasza:
Nekem hasznos volt.Köszi
2010. máj. 25. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/152 anonim ***** válasza:
az álláskeresési segély is beletartozik a munkaviszonyba?
2010. máj. 25. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/152 A kérdező kommentje:
Szia, az álláskeresési segély nem számít bele, csak az álláskeresési járadék. Ha álláskeresési járadék alatt szülsz, akkor jár a gyed és jár a tgyás, viszont a terhességi-gyermekágyi segély összege nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad részét.
2010. máj. 26. 07:24
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!