Mennyire szólhatunk bele a fiunk házasságába, ha közös ingatlant szeretnének?
Nyáron házasodtak össze.
Rendes kis nő a menyünk, jól kijövünk, viszont, az anyagi viszonyok nem egyenlők. Őt a szülei nem támogatták élete során, az esküvőnél is 100-100 ezret adtak, mint nászajándék (5,2 millió volt a vége). Egyetem alatt is dolgozott, először kollégista volt, aztán a fiunkhoz költözött, együtt vannak 5 éve. Mi vettünk anno lakást a gyereknek, de szeretnének gyerekeket, most, még ősszel terveznek házat venni, kettőn komolyan gondolkoznak, jövő héten megmutatnák nekünk is.
Itt a gond, amin az apjával beszéltünk már, felszínesen megemlítve.
A menyünk a házba semennyit nem tud beletenni. A mostani lakást adják el + felvennék a babaváró hitelt és a fiunknak van még egy nagyobb megtakarítása a nagyszülőktől (a lakás Pesten van, ők itthon, vidéken szeretnének lakni gyerekekkel már). A hitelt is a fiunk fizetné, ő az, aki többet keres. A felesége is dolgozik, de vállalkozóként, azt szokta mondani, hogy még bontogatja a szárnyait és a keresete nagyobb részét visszaforgatja a szalonba (kozmetikus). Kérdeztem a fiamat, ez a gyakorlatban mit jelent, mondta, hogy 70-30%-ban oszlanak meg a kiadások.
Viszont a házat 1/2-1/2 tulajdonrésszel vennék meg. Nem akarok vészmadárkodni, de rengeteg házasság végződik válással, mi is elváltunk az apjával. Hiszem, hogy a jó kapcsolat megmaradása annak köszönhető, hogy a pénzen sosem vitáztunk egy percig sem, a válásnál sem volt kérdés, mit ki visz a házasságból. De ennek, hogy így vennének házat, nem örülünk annyira.
Apja szerint üljünk le vele beszélni, szerintem nem venné ki jól magát, ha a feleségét ebből kihagynánk. Vagy egyáltalán, van értelme szerintetek beszélni erről?
110 millió az egyik, 108 a másik ház, amiket néztek, tehát nem aprópénz, nem olyan, amire legyint az ember egy válásnál.
"Rendes kis nő a menyünk"
Tudom, nem ez a lényeg, de ő is úgy beszél rólatok, hogy "rendes kis anyósom és apósom van"?
Nálunk is hasonló volt a szitu, fel sem merült, hogy ne nekem lenne több részem a házból.
70-30 lett, és ez így van jól
Írjatok ajándékozási szerződést arról a pénzről, amit ti adtok (eladott lakás, egyéb pénz), akkor ez a rész a fiad magánvagyona marad, és az a rész is magánvagyon, amit az örökségéből ruház bele.
Hogy papíron 50-50% szerepel, egy esetleges vagyonmegosztásnál nem számít. Ha csak az egyikőjük nevén szerepelne, akkor is (részben) közösvagyon lenne.
A hiteltörlesztés lényegtelen, mivel házasságban közös jövedelemszerzés van, így nem a fiad fizeti, hanem közösen fizetik. Ez alapján értelmes ember semmilyen osztozkodásba nem megy bele előre, mert senki nem tudja, ki fog többet keresni 10 év múlva és kivel mi történik.
Mellesleg a menyed sikeres kozmetikusként 10 év múlva lehet, többet fog keresni, mint a fiad. Akkor is ennyire háborognál, nehogy több jusson a fiadnak?
Beleszólni kerek nulla jogotok van. Amit tehettek, hogy ajándékozási szerződést írtok.
Mivel adnátok bele, jogotok van elmondani a véleményeteket. Persze normálisan.
És mivel az esetleges ingatlan árához képest csekély összeg a babaváró, először is próbálnám lebeszélni annak felvételéről a fiamat. Egyrészt mert még úton sincs egy gyerek, ha nem sikerül, a jelentéktelen törlesztendő összeg máris több lesz, ami másik hitel mellett máris problémás lehet.
Ha pedig elválnak, és még 0-2 között van a gyerekek száma, ugyancsak elszáll a hitel.
Szerintem aki beleül a jóba, de nincsenek hátsó szándékai, az magától is felhozná azt, hogy legyen házassági szerződés, illetve nem tartana igényt az 50-50%-os tulajdonlásra.
Hisz ha nem az a cél, hogy jelentős vagyonnal lépjen ki a házasságból, akkor mi más célja lenne az 50%-kal, amihez ő jelenleg semmit nem tud hozzátenni?
Idővel lehetne korrigálni a százalékokon, ha a házasság tartós, plusz a meny is jelentős bevétellel rendelkezne.
De most nézzük reálisan. Legyen a ház 100 millió. Ebbe a meny a babaváró ráeső 5 milliójával tud beszállni, az is csak a bank pénze, egy hitel. Ami több problémát okoz, mint amennyit segít. Mert ha a felvételtől számított 4 évben nem születik legalább 1 gyerek, illetve bármikor a futamidő (20 év!) alatt elválnak (függetlenül attól, hogy már van mondjuk 2 gyerek is), akkor elszáll a hitel.
De ha ettől a rossz forgatókönyvtől eltekintünk, jelenleg mindössze 5%-os tulajdonjog lenne a reális.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!