Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy régen az...

Miért van az, hogy régen az emberek felneveltek 5-15 gyereket is, most meg sokaknak 1-et is nehéz?

Figyelt kérdés
Pedig akkor jóformán dolgoztak a gyerek mellett, nem volt annyi pénzük se, mégis felneveltek, iskoláztattak sok gyereket. Apámék is 11-en voltak, még is birta a mama a tempót. Most meg sokan 1 gyerek után sírnak, hogy nem bírják idegileg/testileg/lelkileg/anyagilag. Szerintetek mi ennek az oka?
2010. szept. 4. 10:51
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 31/162 anonim ***** válasza:
51%

Először is nem volt védekezési lehetőség, így könnyebben becsúszott a gyerek, elvetetésről szó nem lehetett. A másik valóban az igények mások voltak, de sokan éltek nyomorban, szegénységben. Nem hiszem, hogy ma erre vágynánk!

Nem fura az 1500 ft-os fizetés, mikor elgekzdtem dolgozni, én sem kerestem sokkal többet, pedig még nem vagyok olyan vénecske. A mai fiatalok el sem tudják képzelni a régi dolgokat, így nem is érdemes mondani. Úgyis csak néznek és azt hiszik az ember meghülyült már, vagy az őskorból jött. 43/N

2010. szept. 4. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/162 anonim ***** válasza:
84%
Szivem,te nagyon el vagy tájolódva...amikor kicsi voltam,volt hogy anyum egy nap 30x cserélt rajtam pelust.Ez nem vicc.Soha nem piros a seggem,ami akkoriban ritka volt,de azért minden egyes nap mosni,vasalni kellett aztb a sok pelenkát,ami ugye nem kevés pénzbe kerül.Na meg időbe,és mint tudjuk az is pénz.Nagyon megnézném ahogy te textilpelusba csomagolod a babádat!Illetve babáidat,mind a 15öt:-) Hidd el,ki leszel mint a ló,még egy gyerektől is néha,mint ahogy nagyanyáink is ki voltak,meg az ő nagyannyuk is,csak akkor nem volt gyakorikérdések ahol tudtak volna"'rinyálni".
2010. szept. 4. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/162 anonim ***** válasza:
23%

Mi 5-en vagyunk testvérek, betevő falatra mindig volt, mégha nem volt 5-6 garnitúra ruhánk/játékunk is. Nem jártunk flancos helyekre, de szeretet az a legnagyobb közöttünk. Sokan mondták már, hogy ilyen összetartó testvéreket még nem láttak. Ki is iskoláztattak minket, most fejezem be az egyetemet.


Az álláspontomat így ismered: nagy család!!


Engem erre az elhatározásra egyértelműen a pozitív élményem vitt.

2010. szept. 4. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/162 anonim ***** válasza:
31%
Az 5 tesós vagyok: sok szülő MINDEN ÁRON MINDENT meg akar adni a gyerekének, már-már beteges módon, az egészséges oké, én is anyának készülök, de egy szinten már mánia!! Ez a tapasztalatom. Lepontoztatok, e is pontozhattpk! :)
2010. szept. 4. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/162 anonim ***** válasza:
100%

elszomorító a helyzet!!esküszöm sírni támad kedvem!

szeretném hogy saját otthonunk legyen nekem ez okoz sok problémát!

de bele halok ha arra gondolok hogy valószínű csak akkor lesz második babám ha lesz házunk.

mert most őszintén ilyen felállásba ki szülne még egyet:3 szoba,egyikbe anyós,másikba sogornő és pasija,harmadikba mi 3-an.

már nem azt az időket éljük mint a dallasba hogy mindenki kicsi,nagy,öreg,fiatal,testvér,sógor,stb egy házban élnek.


mi fiatalok vágyunk arra hogy sajátunk legyen.és csak a saját problémáinkkal foglalkozzunk!!



24/N

2010. szept. 4. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/162 anonim ***** válasza:
88%

Az én nagyanyámék, nagyapámék is sokan voltak testvérek. Parasztcsaládból származtak mindketten, ugyanabból a faluból. Az történt, hogy a nagyszüleimnek egész gyerekkorukban két ruhája volt: egy hétköznapi és egy ünneplő. Az ünneplőt csak vasárnap templomba vehették fel, otthon ugyanabban jártak évekig. Mert nem az történt, hogy a gyerek kinőtte, veszekneki újat: javítgatták, foltozgatták, bővítgették, toldották-foldották az anyagot akkor is, amikor már több volt rajta a folt, mint az eredeti anyag, ami már pókhálósra kopott.

Csak télen hordtak cipőt, a kicsi, aki otthon volt, még akkor sem.

Iskolába csak akkor jártak, ha rossz volt az idő, és nem lehetett kinn dolgozni a földön. Az ötéves gyereket már kizavarták libákat meg disznőkat őrizni, hatévesen a lányok már főztek, a fiúk meg az apjuknak segítettek a földön. A kaja általában puliszka volt, vagy főzelék. Húsféle csak ünnepnapokon került, akkor a család megevett egy tyúkot.

A gyerekek, mint mondtam, nem jártak iskolába: a nagyanyámnak négy osztálya volt, ötödikben már "sok mulasztás miatt nem osztályozható" volt a bizonyítványában. Nagyapám, mivel legkisebb fiú volt, és tudták nélkülözni a földön,kijárhatta a hat elemit (akkoriban ennyi volt köteleező).

Nagyanyám 12 éves korában cselédlánynak került Pestre egy grófi családhoz. Kosztért, kvártélyért dolgozott reggel öttől este tízig, 12 évesen egy egész háztartást vitt, és egy nyolcszobás palotát, míg a grófék egész nap csak mulattak... Nagyapám 14 évesen már bányában dolgozott vájárként úgy, hogy volt vagy 160 centi és ötven kiló.


Igen, így is lehet gyereket nevelni. Igen, a nagyszüleim felnőttek. De hogyan? Volt nekik gyerekkoruk? Nem. Éheztek, nélkülöztek, gyerekként már olyan keményen dolgoztak, mint a felnőttek. Nem volt más választásuk.


Az emberek amúgy nem azért neveltek sok gyereket, mert képesek voltak felnevelni. Nem volt fogamzásgátlás, így megszülték a gyereket. Aztán a szegényebbek vagy beadták a lelencházba, vagy a templom előtt sorsára hagyták (városban), falun meg egy szobában nyomorgott az egész család, és öten feküdtek egy ágyban...


Bocs, de ha én gyereket vállalok, akkor azt felelősséggel fogom tenni. Nem fog éhezni, fázni, nem egyetlen rongya lesz, nem fogom hatévesen munkára fogni. És nem a másfél szobás panelben fogom felnevelni. Ha te azt szeretnéd, hogy a gyerekednek olyan gyerekkora legyen, amit legszívesebben elfelejtene, nyugodtan szülj akár tízet, altasd őket egy ágyban, amíg ki nem repülnek. Csak sajnálni tudom azt a gyereket, aki ilyen méltatlan körülmények közé születik.

2010. szept. 4. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/162 anonim ***** válasza:
74%

Végülis a cigány családoknál ez a sok gyerek gyakori, de nézd meg, milyen körülmények között és mi lesz belőlük.


A gond az, hogy részben az ilyenek miatt nincs pénz munkahelyteremtésre és a munkavállalók anyagi megbecsülésére, így csökken a tisztességesen dolgozóknál a gyerekvállalás, hiszen nem csak megcsinálni kell azt a gyereket, hanem fel is kell nevelni.


Még valami, a gyerekhez társ is kell. És akinek nem adatik meg?

2010. szept. 4. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/162 anonim ***** válasza:
76%
Ja igen,utolsó válaszban is van igazság,ez meg a másik dolog.Baromi nehéz lenne 15 gyereket nevelni,illetve nem is nevelni hanem akár megcsinálni is,lehetőleg 1 apától,mikor házasségok FELE válással végződik,mostanában nagyon gyakran az első 1-5 évben!Rengeteg egyedülálló anya van,1-2 pici gyerekkel.Kinek lenne igy kedve/bátorsága/pénze/ereje még több gyereket vállalni??
2010. szept. 4. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/162 anonim ***** válasza:
34%
Arra gondolt már valaki hogy a régi világban a gyerekek az almának is tudtak örülni ma már i-pod kell laptop és McDonalds...és úgy sem elégedettek ha mindent megkap az a 1-2 gyerek és a szülőket sem tisztelik ?Szóval lenne egy két szavam a mostani módszerre( hogy mindent adjunk meg a gyereknek).
2010. szept. 4. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/162 anonim ***** válasza:
21%
Régen tényleg közrejátszott a fogamzásgátló hiánya a gyermekek születésében. Ám ettől függetlenül a gyereket isten ajándékaként,(szerelem gyümölcsként) fogadták. Egymást arról ítélték meg, hogy tiszta e a ház. Ezzel szemben ma már nem az számít, hogy tiszták e törődnek e a gyerekekkel, hanem az, hogy milyen cipőjük, sapkájuk van. Ha valakinek kicsit kopottas a ruhája (még ha tiszta vasalt is)az már elhanyagolt. Milyen ma nagycsaládosnak? Nekem három gyermekem van. Panelban élünk, kicsit szűkösen. Jövedelmünk nem magas. Idén megfogant, negyedik, (nem tervezett) gyermekünk. Vívódtunk, mit tegyünk, majd döntöttünk, felneveljük. A gyerekek nagyon örültek neki. Már most versengnek, hogy ki tanítja majd meg sakkozni. Soha nem vettünk nagyon drága játékokat. Én nem hiszem, hogy az a boldog gyerek aki mindent megkap amit kiejt a száján. Érdekes, hogy a suliban a gyerekek nem tesznek megjegyzést a ruháikra, mert nem újak. Igaz, jól tanulnak, tiszták, viselkedni is tudnak.
2010. szept. 4. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!