Evolúció. Sokak kétségbe vonják létjogosultságát, főleg vallási körökben. Többször olvasom, hogy miért nincsenek átmeneti fajok ember és majom közt?
Jól gondolkodom?
Voltak a majmok, talán csak egyetlen faj. Egy csoport valamilyen földrajzi területen elszigetelődtek, míg a többiek nem. Az elszigetelődést akár egy folyó is létrehozhatta.
Az elszigetelt oldal elkezdte járni az evolúció lépcsőit, míg a másik is. Az elszigetelt oldalból létrejött az ember, míg a másikból a majom fajok sokasága.
#120, Bizony... pont nemrég voltam egy neuro konferencián, és volt nem is egy előadás a glia új szerepeiről a neurokomputációban. Csak most kezdjük megérteni egyáltalán a mértékét, hogy vajon mekkora hatása lehet ennek a rendszernek.
Pedig ez egy dinamikus rendszer, vélhetően hatalmas a szórás egyes egyének között genetikai alapon. Pl egy embrió fejlődésekor óramű pontossággal kapcsolnak be és ki gének, miközben új pályák születnek, és bizonyosakat pedig felfal a mikroglia, hogy legyen hely a többinek. Gondoljunk bele, hogy ha bármi egy kicsit megváltozik ebben az óraműben, amit ezernyi gén szabályoz, hatalmas különbségek lehetnek a képességeinkben.
Vagy vegyük a skizofréniát. Ez tulajdonképpen nem egy konkrét betegség, hanem az idegrendszer működésének szabályozásából és fejlődéséből adódó jelenség.
Erősen összefügg az asszociációs rendszerrel, a kreativitással, képzelőerővel.
Bizonyos, hogy strukturális változások százait okozza, és az a rettentő érdekes, hogy rengeteg formában megnyilvánul. Egyes formáiban csak a pozitív tulajdonságok erősödnek, kreativitás, asszociációk, likvid intelligencia stb... valakinél pedig előjönnek a hallucinációk, érzékcsalódások, több személyiség stb... de összefügg a szorongással, depresszióval stb is...
A legtöbb zseni mutatta valamilyen formáját az enyhe negatív tüneteknek is. Rengeteg diagnosztizálatlan enyhe skizoid jellegű ember él mai napig köztünk és a zsenik nagy része az lehetett. "Máshogy volt bekötve az agyuk"
Tehát látható, hogy egy alaptulajdonság, hogyan alakít ki zseniális képességeket, azon az áron hogy szorongó, depressziós vagy pszichotikus jellem valaki. Egyes szerencséseket kevésbé, másokat jobban érintve.
+ mint tudjuk a skizofréniának több genetikai háttere is ismert, amelyek anatómiai változással is járnak.
Ha feltételezzük, hogy a skizofrénia nem egy betegség, hanem maga az idegrendszer huzalozásának egy adott kifejeződése... akkor ha adott gének mondjuk 5x emelik a skizofrénia kialakulását, az adott egyén mondjuk 30%-skizofrén tünetet mutat magas IQ és kreativitás mellett, ami összességében még nem skizofrénia (nyilván ez egy mesterséges határ, milyen tünetektől számít valaki annak)... akkor ez egy jó leírása annak, hogy mennyire különbözünk idegrendszeri szinten, a kezdetektől.
Ráadáaul pont a zsenialitást hordozó képességek ezek. A képzelőerő, a kreativitás, a térlátás stb...
" és mindenki hülye aki másképp gondolja."
Ha csak másképpen gondolod, akkor igen, az vagy. Érvek, tények és konstruktív vita nélkül csak egy csaló hittérítő vagy, semmi több.
Ha azokról a bizonyítékokról állítod, hogy a te eszméidet támasztják alá, amik valójában kőkeményen cáfolnak (wiki, életrajzi adatok, stbstb), akkor az teljes mértékben kielégíti a csalás fogalmát, vagyis nem másképpen gondolkodsz, hanem csak egy elvakult hittérítő vagy.
#121: " Gondoljunk bele, hogy ha bármi egy kicsit megváltozik ebben az óraműben, amit ezernyi gén szabályoz, hatalmas különbségek lehetnek a képességeinkben."
Igen, ez is egy nyilvánvaló analógiája a bárki által megfigyelhető azon jelenségnek, hogy a természet soha de soha nem hoz létre tökéletesen azonosat egy bizonyos nem is túl nagy kapcsolódási számmal jellemezhető komplexitás felett. De még a mesterséges kivitelezés is képtelen erre.
Nyilvánvaló példa erre a szolár-lámpáim esete is. Még csak egy se volt olyan, amelyik egy másikkal tök ugyanabban a pillanatban vesztette volna el a fényét, és az, amelyik mindig utoljára aludt ki (ez volt a zseni lámpa :)), az mindig meg is tartotta az előnyét a többiekkel szemben, minden este.
A lényeg, hogy az alapok amikből kiindultunk biztos, hogy különbözőek. Ezt követően tevődik rá a környezet hatása.
Végül a kifejlett idegrendszert, az agyi plaszticitásunktól függően még változtathatjuk.
Valóban rengeteg sok skill és tudás elsajátítható így, és még azt sem zárnám ki, hogy egy sokszorosan hátrányos helyzetű agy ne tudna bizonyos skilleket felhozni. X (genetikával+rárakódott külső hatásokkal), Y idő alatt, Z maximumig lehet fejleszteni adott képességeket. Az Y és Z paraméter egyértelműen az X genetikától és a külső hatásoktól függ.
Ugyanakkor a komplex intelligenciát igénylő feladatokra ez már nem igaz.
A tehetség bizony genetikai alapokra épít, amit aztán a környezet kibontakoztat, vagy elnyom. A környezet itt egy szorzó egyszerűen.
#126: "A környezet itt egy szorzó egyszerűen."
Na ja...
Vitapartnerünknek abban igaza van, hogy a szociális környezet nagy mértékben befolyásolja az agy fejlődésének korai szakaszát, sőt, maga az agykondicionálás domináns típusa is (vagyis hogy milyen az érdeklődési kör, és mennyire intenzív stbstb), de arról szó sincs, és nem is lehet, hogy egyforma alapról induljunk, amit viszont bizony a szülők örökítő anyaga, a véletlenszerű eltéréseket indukáló szerveződési, vagy egyéb fizikai környezeti viszonyok is az egyedfejlődés folyama alatt befolyásolnak, és amelyek szintén mindig garantálják az egyediséget. Ugyanakkor az is ténynek tűnik, hogy az ember agya lényegesen nagyobb plaszticitással válaszol a környezet befolyásoló hatásaira, mint a csimpánzé, vagyis a csimpánz agyműködésének egyedivé alakulását és hatékonyságát jobban meghatározza az öröklődés.
Egyébként csak szemléletesen, annyira egyedi az agy, hogy 1000 tanulmányt vetettek össze fMRI témában, és sok helyen tévedtek a pontos régiót illetően. Egyszerűen annyira egyedi anatómiailag az agyunk, mint az ujjlenyomat. Nem lehet összevetni 1:1-ben két agyat, ezért matematikailag non-rigid nemlineáris transzformációkkal kell rágyurmázni az általános agyi atlaszra egy MRI képet.
Vannak emberek akiknek lehet akár 2-3-4x akkora is egy agyi régió az átlaghoz képest... és ezek szinapszisok, kapcsolódások abszolút genetikától függenek, hiszen nagyrészt a fejlődés elején alakultak ki. Valakinek az egész agya is nagyobb.
Óriási a variabilitás ember és ember között.
Ha valakinek genetikailag úgy alakult ki az a régió, hogy ennyivel több kapcsolatot alakított ki, akkor hogyan is jelenthető ki az, hogy egyforma képességekkel indultunk?
Annyi igaz, hogy csodálatos genetikájú fejlett aggyal is lehet valaki műveletlen és "buta" tuskó. Ugyanakkor nagy hátránnyal és hatalmas szorgalommal is lehet valaki művelt. Valóban sokáig kitolható egy emberi elme határai.
"...ezért matematikailag non-rigid nemlineáris transzformációkkal kell rágyurmázni az általános agyi atlaszra egy MRI képet..."
Huuuh...ja, igen. Hát... szóval... nekem is mindig a meggyurmázás jut eszembe, ha a szemem elé kerül az a belevaló, non-frigid...izé...kellemes transzformás MARI..., vagy ilyesmi... :(
Hehe,
Igen mellesleg én jobb szeretem a rigid-body transzformációt :D A külföldi becsiccsentett neurobiológus hölgyek is,amint felhúzzák a pálinkát vagy a kézműves sert :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!