A Milgram-kísérlet beépült a kultúrába, az ember emberről való képének egyik sarkköve. Mi van, ha kamu?
„2. Átvitt értelemben: Szilárd alapelv. Legfontosabb szabály, amely más intézkedéseket, eljárásokat vagy magatartást meghatároz. Alapvető megegyezés, ami szerint egy személy vagy közösség cselekszik.
A józan ész és az emberi jogok képezik a részletes törvények sarokköveit. A kereskedelem sarokköve a tisztességes csere.
3. Átvitt értelemben: Alapvető tényező. A legfontosabb, legszilárdabb körülmény.
Az ember boldogságának a sarokköve, hogy legyenek céljai. A társadalom értékeinek sarokköveire jobban kellene vigyázni.”
Oké, nem az ember emberről való képe, mert az a biblián vagy egyéb könyveken alapul. De mondjuk a polgároké?
Ezen a tényen alapul a kapcsolódó kérdéskör (gonosz-e az ember) lényegében minden releváns gondolata. Vagy milyen tények lennének még ezzel kapcsolatban?
(BTW: a wikiszótárból a saját jogi nyilatkozatuk szerint szabad kimásolni szöveget.
Azt nem tudom, hogy a gyakoriba az itteni nyilatkozat szerint szabad-e bemásolni :/ )
dq... most komolyan...
Ha végigkérdezel ezer embert, talán, ismétlem, talán (!) lesz egy, akinek valamilyen mértékben befolyásolta az emberekről alkotott képét a Milgram-kísérlet. De lehet, egy sem lesz...
Az emberek elsősorban saját tapasztalataik alapján ítélik meg, milyen is az emberiség, milyenek az emberek. Ahogy a szomszés viselkedik velük, a főnök, kollegák, osztálytásak, a sarki hentes, meg a bkv buszsofőr. Emellett az, amit lát/hall a tv-ben, egyéb médiában. Emellett valamennyire a történelmi ismeretei.
De a Milgram-kísérlet... kutya sem törődik vele. Nem is ismerik az emberek, nem is hallottak róla, aki meg hallott róla, annál is felülírja ezt az infót az, hogy elhagyta a felesége, meg a bunkó taxis direkt belehajtott a pocsolyába mellette, hogy lefröcskölje.
Te a Holdról jöttél, vagy mi?
A börtönkísérlet is
"In turn, Le Texier published a peer-reviewed article which used videos, recordings, and notes from the experiment in Stanford University Archives to argue that "The guards knew what results the experiment was supposed to produce ... far from reacting spontaneously to this pathogenic social environment, the guards were given clear instructions for how to create it ... the experimenters intervened directly in the experiment, either to give precise instructions, to recall the purposes of the experiment, or to set a general direction ... in order to get their full participation, Zimbardo intended to make the guards believe that they were his research assistants."[28]"
#7:
Na és? Ha az adott ember nem is név szerint, a közvéleményt (=ízlést) akkor is érzékeli. Az meg máson nem nagyon tud alapulni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!