Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az elektron valószínűség...

Az elektron valószínűség eloszlásának megértését hogyan tudnám megérteni? Hogyan tudnál erre rávezetni?

Figyelt kérdés

A kvantumfizikába egy elektronnak nem pályája van meg helye, hanem egy térben eloszló függvény, bizonyos sűrűségeloszlás rendelendő hozzá. EZ ahol ez a függvény elég sűrű, ott az elektron inkább tartózkodik, mint ott, ahol ez a függvény híg vagy lecseng. Ez egy komplex függvény ráadásul, nem is sima.


Még az se igaz, hogy ez a térbeli sűrűség hasonlítana ahhoz, amikor valamit tényleg valószínűségekkel az itt és ott való felbukkanáshoz hozzárendelünk, mert még annál is vadabb. De arra elég, hogy el tudjuk képzelni: nem egy pálya van, egy hely hozzárendelve egy elektronhoz, hanem mindig valami térben eloszlott valami.


Ez így oké, de mi is ennek a komplex függvénynek az értelme. Bocsánat, de én ha nem is vagyok képes emberi képzetekkel elképzelni a valóság egészét, de annak egy részét igénylem. Az hogy a hullámfüggvény abszolútértékének a függvényét veszem még értem is. Viszont, hogy annak a komplex konjugáltjával alkotott függvényét már tudok társítani hozzá semmit. Ha külön vesszük a komplex konjugáltja abszolútérték függvényét, ahhoz milyen emberi képzettársítás kapcsolható? Megpróbálok elemire lebontva haladni...



2021. aug. 31. 14:01
1 2 3 4 5 6 7 8
 71/79 anonim ***** válasza:
78%

Rosszul gondolod.

A modell SOHA nem a valóságot ábrázolja. Helyette a valóságnak megnézzük néhány tulajdonságát, ami éppen minket érdekel - és olyan modellt igyekszünk összehozni, ami ezeket tűrhető pontossággal ábrázolja.

TEHÁT, még egyszer:

- ami érdekel minket, ott is hibázhat a modell, de nem sokat, és ezeket a hibákat ismernünk kell,

- ami nem érdekel minket, ott a modell teljesen fals dolgot is csinálhat. Például a valóságban két atomot nehéz szétszedni, míg a golyós modellre ráböksz, és szétesik. Mert nem az atomerőket modellezzük vele.

Ha viszont olyan modellt csinálunk, ami az atomerőket modellezi, azt nehéz szétszedni, de az nem úgy néz ki, ahogy te ismered.

2023. nov. 19. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/79 anonim ***** válasza:
15%
És ki látta a zenergiabesűrűsödést?
2023. nov. 19. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/79 Prokopf ***** válasza:
20%

#71

"...de az nem úgy néz ki, ahogy te ismered."

Hanem hogyan?

Éppen most modelleztem egy sárga színű frottírtörülköző segítségével a Napot (a színek tekintetében). Remélem nagy hasznára lesz az emberiségnek...

2023. dec. 4. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/79 anonim ***** válasza:
48%
Ezek csak valószínűségek. Mit lehet azon az egyszerű dolgon megérteni, hogy 15%-al van az elektron egy közegben és 75%-al egy másikban. Te megértesz olyat, hogy anyukád 17%-al a szobában van 25%-al meg a boltba? :XD
febr. 15. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/79 anonim ***** válasza:
13%
A jobbak megértik, igen. Előfordulhat olyan eset, amit írtál.
febr. 15. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/79 anonim ***** válasza:
76%
75# Na akkor magyarázd el kérlek, ne csak a szád járjon...Kíváncsi vagyok😂
febr. 15. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/79 anonim ***** válasza:
13%

Ilyen eset akkor állhat elő, ha nem tudod, hogy konkrétan hol van, viszont azt igen, hogy hova mennyit szokott járni. Akkor ez egy jó becslés.

Ha viszont arra gondoltál, hogy ezek tényleges események, akkor pedig hullámokat képzelj el. Például a Duna egy jó szeles napon, és egy adott pillanatban a hullámok magasságát méred néhány helyen. Akkor mondhatsz ilyet, hogy most a Duna itt 17%-kal magasabb a szokásosnál, amott pedig 25%-kal, tehát a szél most éppen ennyivel térítette el a szokásoshoz képest.

febr. 15. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/79 anonim ***** válasza:
80%

Az elektronok eloszlásának megértése valóban kihívást jelenthet, mivel ez a kvantummechanika alapelvein alapul, amelyek nem mindig intuitívak az emberi érzékszerveink számára. Azonban néhány analógia és gondolatkísérlet segíthet abban, hogy közelebb kerülj az elektronok térbeli eloszlásának megértéséhez.


Korlátozott mozgás az áramkörben: Képzeld el, hogy az elektronok úgy mozognak egy áramkörben, mint a víz a csőben. Ahogy a víz különböző sebességgel és irányban áramlik a csőben, az elektronok is különböző valószínűségekkel lehetnek jelen különböző helyeken az áramkörben.

Hullám és részecske természet analógiája: Gondolj az elektronokra hullámokként és részecskéként egyszerre. Ahogy egy hullámterjedés eloszlik a térben, az elektron hullámfüggvénye is eloszlik a térben. A hullámok különböző amplitúdóval és frekvenciával terjednek a térben, és az elektronok is különböző valószínűségekkel tartózkodhatnak a térben.

Valószínűségi felhők: Képzeld el az elektronok eloszlását olyan "valószínűségi felhők" formájában, amelyek különböző sűrűségi rétegekben jelennek meg a térben. Minél sűrűbb egy felhő egy adott pontban, annál valószínűbb, hogy ott található az elektron.

Szimmetriák és kvantumállapotok: Az elektronok eloszlásának megértéséhez fontos megérteni a kvantumállapotok szerepét és a rendszer szimmetriáit. Ezek határozzák meg, hogy hol van nagyobb valószínűséggel jelen az elektron az adott térbeli tartományokban.

Komplex számok geometriája: A kvantummechanikai hullámfüggvények matematikai kezelése során gyakran szükséges a komplex számok használata. Bár ez a matematikai eszköz nem intuitív a fizikai jelenségek magyarázatához, segíthet a hullámfüggvények geometriai értelmezésében és a valószínűségi térbeli eloszlások vizsgálatában.

Ezek csak néhány gondolat, amelyek segíthetnek abban, hogy közelebb kerülj az elektronok térbeli eloszlásának megértéséhez. A kvantummechanikai jelenségek gyakran nem egyértelműek, de az analógiák és a gondolatkísérletek segíthetnek a fogalmak értelmezésében és a vizualizációban.

ápr. 19. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/79 Prokopf ***** válasza:
22%

#78

Ez nagyon jó magyarázat volt. Egyben azt is megvilágítja, hogy miért is alkalmatlan a jelenleg használt logika és matematika a kvantummechanika megértésére és leírására (még a komplex számsík használatával sem).

ápr. 28. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!